Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(11.40 hodin)
(pokračuje Jana Černochová)

A teď tedy mi nezbývá nic jiného než prostě tady otevřít po panu Babišovi témata, která tady otevíral on. A možná bych poprosila, jestli by mě teďka pan předseda Babiš - omlouvám se panu poslanci Růžičkovi (jmenovaný mluví s panem Babišem) - mohl poslouchat, protože tady budu říkat věci, které také jsou podložitelné, stejně jako jsem je říkala včera.

Pane předsedo Babiši, máte smysl pro humor, takže s jistou nadsázkou. Kdybych si tady teďka vzala všechny titulky článků, které kdy o vás kdo napsal a byly ve veřejném prostoru za dobu, co jste v politice, pane předsedo, tak to tady čtu jedno celé volební období. A taky by to nebyly hezké titulky. Vy jste tady prostě zmiňoval titulky článků, které se týkaly pana náměstka Šulce, dokonce ještě i předtím, než se stal náměstkem na Ministerstvu obrany. A já samozřejmě s panem náměstkem Šulcem jsem ve spojení, takže i on reagoval na některé věci, které tady z vaší strany zazněly.

A to, že jste včera tady řekl, že má podíl v LPP, to není pravda. A já díky tomu, že vy jste mi předal vlastně ty výpisy z rejstříku trestů, tak to můžu potvrdit. Ukažte mi v nich, že má náměstek Šulc podíl v LPP. Prostě ten podíl tam nemá. A pane předsedo, vy jste to tady řekl. A to bylo to, co jsem chtěla, abyste se vy, pane předsedo, omluvil, protože včera jste řekl, že má Šulc podíl v LPP.

A jen tak mimochodem, pane předsedo, a taky vás to bude bavit, víte, kdy podepsalo LPP a VOP Český republiky memorandum o spolupráci pro případné dodání vozidel Supacat pro výsadkové jednotky? Tipněte si, kdy to bylo. Já vás nebudu napínat. Bylo to 16. března 2021. Kdo byl tehdy ministr obrany, pane předsedo? Nebyla to Černochová. Byl to Metnar! Takže ptejte se pana Metnara, pana předsedy Metnara, proč chtěl uzavřít smlouvu na ty kabriolety, jak vy říkáte, mezi LPP a VOP a proč nechával na rezortu Ministerstva obrany podepisovat memorandum o spolupráci pro případné dodání vozidel Supacat pro výsadkové jednotky. Takto se to jmenuje. Může mi na to někdo odpovědět?

Opět bych tady řekla to, že já jenom navazuju na nějaké kroky, které tady činil můj předchůdce. A já jsem hrozně ráda, že teďka sem přišli kolegové z výboru pro obranu, že tady sedí pan místopředseda Růžička, že tady sedí pan předseda, že tady sedí pan kolega Krejza, Standa Blaha, že tady je i pan místopředseda Flek, protože ty inkriminované Supacaty, pane předsedo Babiši, jsem na základě mého požadavku dávala několikrát opakovaně na výbor pro obranu, aby výbor pro obranu slyšel od příslušníků speciálních sil, jak to tedy s tím nákupem je, proč vlastně i pan Metnar a jeho tým tehdy zvolili tuhle tu cestu, a aby se to na tom výboru celé vysvětlilo.

A víte, jak to dopadlo? Že vlastně paradoxně já jako ministryně obrany jsem tam prakticky byla v nějakém osamění s pochybnostmi, které jsem měla, které vy tady zmiňujete, s výjimkou některých kolegů z ANO. Ale třeba pan místopředseda Flek se jasně postavil na obhajobu nákupu těchto Supacatů a asi pana poslance Fleka nemůžete obviňovat z toho, že by nějakým způsobem ovlivňoval podpis memoranda 16. března roku 2021, které podepsal pan Metnar. To si myslím, že asi tehdy ani pan Flek nevěděl, že bude poslancem.

Takže tady bych jenom chtěla opravdu říct to, že na výboru k tomu byla veliká diskuse. Je škoda, pane předsedo Babiši, že vás vaši kolegové neinformují o tom, jak tam ta debata probíhala, jaké závěry k tomu zaujaly, co jsem tam říkala já, co tam říkali někteří kolegové. Protože pak byste tady neříkal nesmysly o tom, že nějakým způsobem pan náměstek Šulc tady ovlivňuje nějaký nákup Supacatů. Proboha. Já jsem byla ta, která jsem měla celou řadu pochybností. A právě proto to šlo na výbor pro obranu, aby na výboru pro obranu jasně si ty pochybnosti buďto vysvětlily, anebo nevysvětlily. A ať vás tedy informujou vaši kolegové, jak to tam dopadlo. (Hluk v sále.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Prosím, omlouvám se, paní ministryně, poprosím o ztišení v sále. Je tady příliš velký hluk.

 

Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Děkuju. Mimochodem, pan místopředseda Růžička ještě před jednáním těchto výborů vedl poměrně velké spory s panem náměstkem Šulcem. Pan náměstek Šulc na pana místopředsedu Růžičku podal takzvanou předžalobní výzvu. Pan náměstek Šulc následně poté, co pan Růžička požádal o nějakou schůzku, na které by se některé věci vysvětlily, tak se pan poslanec Růžička rozhodl požádat a přistoupit tedy vzájemně po dohodě s panem Šulcem na smír. Proč se to asi stalo? Protože si myslím, že pan náměstek Šulc dokázal přesvědčit nejenom pana poslance Růžičku, ale i kolegy na výboru pro obranu, že opravdu s touto zakázkou on neměl nikdy nic společného a že se tato zakázka rozhodovala za vedení Ministerstva obrany, kde seděl ministr za ANO, ne ministr za ODS. A na to jsou jasné důkazy.

Takže já tady znovu prosím pana předsedu Babiše, aby se panu náměstkovi Šulcovi opět omluvil, protože tady říkáte věci, které nejsou pravda. Stejně tak věci jste tady říkal o té záležitosti, která se týkala LIAZu a vrtulníků. Pan náměstek Šulc se neúčastnil žádného projednávání této akvizice.

A abyste věděl, pane předsedo Babiši, tak tyto vrtulníky si vybrala armáda. Tyto vrtulníky kupuje VTÚ, nikoliv Ministerstvo obrany a nějaký Šulc nebo Černochová, ale VTÚ jako integrátor. Takže tahleta zakázka vůbec nešla ani na kolegium, vůbec nešla ani na stůl pana náměstka Šulce, nebo můj stůl, protože tohle je ten postup, kdy se to řeší úplně jiným způsobem než přes příslušného ministra nebo náměstka. Tady to vůbec nerozhodovalo žádné kolegium. Integrátor je VTÚ a tyto typy vrtulníků si vybrala armáda.

Zmiňoval jste běloruský původ. Tady jsme zjišťovali u pana Pražmy, jednatele této společnosti, jak to s tím Běloruskem bylo. Dávno předtím, než byla válka na Ukrajině, si pan Pražma pouze zadal u běloruské konstrukční kanceláře nějaké výpočty. Nic víc, nic míň. Nic. Jiná participace prostě na tom ze strany Běloruska nebyla. Takže to jsem jenom chtěla doplnit.

Chtěla jsem doplnit i to, že tato společnost LIAZ dělá hlavně automotive, ani vlastně se nezaměřovali na nějaký segment obranného průmyslu. A ano, tady před nástupem na Ministerstvo obrany v této společnosti byl pan náměstek Šulc jednatelem. Tady v tomto máte pravdu, pane předsedo Babiši. A pan náměstek Šulc okamžitě ve chvíli, kdy se stal náměstkem a bylo jasné, že nastoupí na Ministerstvo obrany, tak opustil tuto společnost. Můžete si to dohledat ve vašich výpisech z rejstříku, které jste mi sem dal. A ano, tohle je pravda.

Víte, ono kdyby tady někdo měl i posuzovat nějaké aktivity jiných kolegů poslanců předtím, než se stali poslanci, a kdo může mít nějaký domnělý zájem, tak já si myslím, že by v této Sněmovně možná seděl jenom Marek Benda, který tady je vlastně od začátku a který nestihl kromě vysoké školy prakticky nikde pracovat. (Pobavení a potlesk v levé i v pravé části sálu.) Protože přece každý z nás někde působil. A to, že pak se to otočí proti někomu a řekne se, má tam střet zájmů, protože v minulosti byl jednatel, společník... Každý ať si sáhne do svého životopisu a ať si řekne, co v tom životopise má za údaje.

Takže tady opravdu bych se chtěla důrazně ohradit proti tomu, že tady prostě ovlivňoval nějakou zakázku na nákup vrtulníků, které si vybrala armáda a které šly úplně mimo vedení Ministerstva obrany. Šlo to přes integrátora VTÚ. A ani vlastně nám nemusí hlásit, že tady prostě se bude podepisovat smlouva na nákup těchto vrtulníků. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP