Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(19.00 hodin)
(pokračuje Petr Hladík)

To je další příjem pro tu dotřiďovací linku. Jak obce, tak dotřiďovací linky platí evropská a česká legislativa, musí jim být uhrazeny jejich náklady. Takže ta dotřiďovací linka, to není tak, že by na tom najednou byla ekonomicky hůř nebo by jí to nevycházelo. V žádném případě. Přece oni mají na straně příjmů to, jaké mají gate fee, za co prodají materiál a na straně nákladů mají energie, odpisy, personální náklady. A už jsme tady zažili doby, kdy petka stála 35 korun za kilo a taky čtyři koruny. Už jsme tady zažili doby, kdy papír nikdo nechtěl a neprodával se. Vždy na to ten kolektivní systém musel reagovat, vždy kolektivní systém musel doplácet tyto finanční prostředky.

Já jenom chci garantovat, že to, že zavedeme zálohování, není rozbití současného systému, který máme opravdu efektivním způsobem nastavený. Je to jeho doplnění. U menších sídel a menších obcí to může znamenat rozvolnění třeba četnosti svozu. U větších sídel, jako jsou města, to bude znamenat jenom to, že se sebere více plastového materiálu.

My totiž ta data máme ze Slovenska. Slovensko ve chvíli, kdy začalo zálohovat, těch 20 procent objemu žlutých kontejnerů bylo prázdných, okamžitě se zvýšil apetit lidí tam nosit ten plastový obal a plastové odpady. To nastane i v České republice. My v Brně svážíme žluté kontejnery mnohde s frekvencí jeden den a přesto si lidé mnohdy stěžují, že jsou neustále přeplněné. Že to musí dávat vedle těch kontejnerů. A víte, jak ty města naše vypadají! Přece si je všude nechceme zaflákat popelnicemi a kontejnery. A bojujeme ve veřejném místě, jestli tam má být zeleň, strom, parkovací místo, chodník nebo kontejner. Je to vlastně boj o ten veřejný prostor a v historických nebo historičtějších částech měst ta města na to nebyla stavěna, nebyla stavěna na tolik aut, nebyla stavěna na tolik odpadů, nebyla stavěna na bezbariérovost a na požadavky, které vlastně ten veřejný prostor přináší.

Já beru tuto novelu takto obšírně jenom proto, abych demonstroval, že jsme opravdu poctivě poslouchali obce, poslouchali jsme odpadáře, poslouchali jsme nápojáře, poslouchali jsme také obyvatele a poslouchali jsme obchodníky. Ten systém, který představujeme, je opravdu po dlouhé debatě, tak, aby byl výhodný pro všechny. Tak, aby umožnil splnění cílů, aby reálně zavedl cirkularitu materiálu do České republiky a aby opravdu zavedl to, co si myslím, že je správné: aby se podle principu znečišťovatel platí, které je v základním pravidlu celé Evropské unie, opravdu nastavilo to, že odpovědnost za sběr, recyklaci má ten, kdo uvádí v tomto případě obal na trh. Jindy to může být odpad, který by se z toho stal.

My máme na našich webových stránkách kalkulačku, kalkulačku pro města a obce. Můžete si tam zadat vaši obec, jsou to data EKO-KOMu z roku 2022, máme to tam už rok a půl. Jsou to certifikovaná data z roku 2022, abyste viděli, jak si na tom obce budou stát po zavedení zálohování.

Znovu zopakuji jednu věc. My teď neřešíme, jestli zálohování ano, nebo ne v České republice. V České republice se bude zálohovat. A buďto si dokážeme schválit svůj vlastní zákon a bude to pro nás výhodné a můžeme si ho do budoucna upravovat, anebo po roce 2026, protože nesplníme cíle, tak tady bude zálohování podle evropských pravidel, bude méně výhodné pro obchodníky především a bude méně výhodné pro obce. Protože obchodníci budou muset zálohovat na všech akcích a ve všech prodejnách a obce nedostanou žádné kompenzace.

To je ten důvod, proč před vás dnes předstupuji. To je ten důvod, proč trpělivě vysvětluji ten systém. Zároveň deklaruji, že jsem připraven mezi prvním a druhým čtením upravit ještě celou řadu parametrů. Já jsem o nich hovořil. Jedná se o podlahové ploše, jedná se o termínu zavedení tak, aby měli obchodníci dostatečný čas. Jedná se o tom, kdo má stanovovat výši té zálohy, a určitě bude debata, jestli nezavést jenom to zálohování a neupustit od letáků, které k té novele také byly přidány, nicméně nesouvisí primárně s tou legislativou jako takovou.

Děkuju moc za pozornost. Vím, že ta debata bude dlouhá, chci ale zdůraznit jednu věc. Prosím, zkusme také přemýšlet nad tím, pokud někdo bude argumentovat, že nemáme zavést ten systém zálohování, tak prosím, zkusme nabídnout alternativu. Jak splníme 80 procent v roce 2026 a 90 procent v roce 2029, pokud 25 procent lidí prostě odmítá třídit do toho správného kontejneru. Díky za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Nyní by se měl ujmout slova zpravodaj pro prvé čtení, pan poslanec Karel Smetana, ale ten je dnes omluven. A z toho důvodu já budu muset dát hlasovat o změně zpravodaje pro prvé čtení. Je zde návrh, aby se zpravodajkou pro prvé čtení stala paní poslankyně Krutáková. Já jsem přivolal kolegyně a kolegy z předsálí, požádám vás chvíli o trpělivost. Eviduji žádost o odhlášení, já vás odhlásím a požádám vás, abyste se přihlásili svými kartami. Musím počkat, až bude dostatečné kvorum pro hlasování, protože do té doby nemohu dát hlasovat o změně zpravodaje. Vzhledem k tomu, že jsme nedosáhli potřebného kvora pro hlasování, já přeruším jednání Sněmovny na pět minut a podle toho doufám, že se kolegové, kolegyně dostaví do sálu a podle toho se bude nebo nebude pokračovat. Protože bez schválení zpravodaje nemůžeme pokračovat dál. Děkuji.

 

(Jednání přerušeno v 19.07 hodin.) ***

 




Přihlásit/registrovat se do ISP