Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(16.40 hodin)
(pokračuje Tom Philipp)
A mám tu ještě druhý pozměňovací návrh, a to je pozměňovací návrh 6128. Je to pozměňovací návrh poslanců Toma Philippa, Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Michaely Šebelové, Róberta Telekyho, Věry Adámkové a Jana Kuchaře. Je to opět návrh, který je k novelizaci zákona 48, to znamená tisku 849. Cílem navrhované změny je odstranit současné právní nejasnosti a zajistit rovné podmínky pro hospodaření zdravotních pojišťoven s jejich finančními prostředky, zejména ve vztahu k jejich dceřiným společnostem. Stávající legislativní úprava výslovně neumožňuje zdravotním pojišťovnám použít finanční prostředky na navýšení základního fondu komerčních pojišťoven, těch dcer, v nichž mají majetkovou účast. Tato právní bariéra vytváří nerovné postavení těchto pojišťoven oproti jiným subjektům na trhu, které při hospodaření se základním kapitálem takové omezení nemají.
Navrhovaná úprava umožňuje využití prostředků provozního fondu pro financování výdajů souvisejících s majetkovou účastí zdravotních pojišťoven v komerčních pojišťovnách, tedy navýšení základního fondu, pokud je to nezbytně potřebné. Neohrozí prostředky určené pro úhradu zdravotní péče pojištěncům, protože provozní fond slouží jiným účelům než právě k úhradě zdravotní péče. Navrhovaná změna pouze zpřesňuje pravidla hospodaření zdravotních pojišťoven, aby odpovídala jejich reálným potřebám a současné ekonomické realitě.
Poprosím vás též o podporu tohoto pozměňovacího návrhu. Děkuji za vaši pozornost a těším se na diskusi.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní je na řadě pan poslanec Ivan Bartoš, a toho tady skutečně nevidím, je to tak? Dáváme ho nakonec. A dále je přihlášena paní místopředsedkyně Olga Richterová, ta je omluvena, a nyní paní poslankyně Helena Válková je přihlášena.
A než jí udělím slovo, přečtu omluvy - omlouvá se Pekarová Adamová Markéta od 16.15 zdravotní důvody, Babiš Andrej od 15 hodin pracovní důvody, Babišová Andrea od 15 hodin zdravotní důvody, Bartoš Ivan od 11.40 do 15 a od 17 hodin pracovní důvody, Lubomír Brož od 15 do 16.30 pracovní důvody, Dlask Marcel od 17 hodin zdravotní důvody, Dražilová Lenka od 16 hodin pracovní důvody, Heller Šimon od 15 hodin pracovní důvody, Kocmanová Klára od 15 hodin do 16.30 zdravotní důvody, Kohoutek Tomáš od 15 hodin pracovní důvody, Kolovratník Martin od 16 hodin rodinné důvody, Oulehlová Renata od 16 hodin pracovní důvody, Richter Jan od 15 hodin pracovní důvody a Vích Radovan od 17 hodin do 20 hodin z pracovních důvodů se omlouvá. Toliko omluvy.
Já děkuji, paní poslankyně, za trpělivost a máte slovo, prosím.
Poslankyně Helena Válková: Děkuju, paní místopředsedkyně. Doufám, že tentokrát budeme hovořit o problematice, na které se všichni shodneme, že je třeba ji upravit.
Není to přílepek, je to nicméně nový novelizační bod, je to změna zákona číslo 297/2021 Sb., o poskytnutí jednorázové peněžní částky osobám sterilizovaným v rozporu s právem a o změně některých souvisejících zákonů.
Abych to shrnula, prodlužuje se lhůta k žádostem o podání o takové odškodnění o dva roky, čili ze tří let na pět let. A jak víte, byly tady určité peripetie, když já jsem podala návrh novely toho zákona, nicméně to by muselo být projednané v delším legislativním procesu a jsme už dosti daleko v tom svém volebním období, abychom měli jistotu, že by se to zvládlo.
Pak paní poslankyně Decroix, která mě požádala, abych to dneska načetla, my jsme to podali obě dvě společně, podala svůj návrh v rámci ale opravdu ryzího přílepku, tuším v zákoníku práce, a tam jsme se domluvili, aby náhodou to neskončilo u Ústavního soudu, že tedy také se k tomu nepřihlásí, a společně jsme připravili, a už bych řekla, že jsme ho i relativně precizně formulovali, samozřejmě s pomocí legislativců, nový novelizační bod, který už vychází z judikatury i z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který shledal, že je tady určitá disproporce mezi tím, jak postupovalo Ministerstvo zdravotnictví, a tím, jak to měl na mysli zákonodárce.
Že není možné vycházet pouze, nebo zejména, ze zdravotnické dokumentace, která už teda byla také v řadě případů skartována a že je třeba přihlédnout a dát význam a důležitost i jiným, například svědectvím osob, které mohly k tomu, k té události, která se v minulosti odehrála, se vyjádřit relevantním způsobem.
Neznamená to, že každý, kdo se přihlásí, dostane odškodnění, musí to být doložené, s tím zákon i počítá. Nicméně se tam trošku v tom rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který jsem podrobně četla, myslím si, že docela jasné, je to vlastně instrukce pro Ministerstvo zdravotnictví, takže předpokládám, že pan ministr zdravotnictví, pan ministr Válek, podpoří ten náš novelizační bod, snahu napravit tu situaci. Protože on tam vyloženě ukazuje vodítko vyhodnocení všech těch důkazů, které budou předloženy v komplexu, nikoliv tedy zdůraznění jenom jednoho z nich. A vede i k tomu, to jeho rozhodnutí, že Ministerstvo zdravotnictví přehodnocuje, a myslím si, troufnu si říct, už částečně i přehodnotilo ten svůj přístup k vyřizování žádostí. A samozřejmě by bylo nespravedlivé, kdybychom potom tu lhůtu, která uplynula k 31. prosinci 2024, nespravedlivě skončili, aniž by ty, které se nedomohly svého práva právě z důvodu té, řeknu, intenzivního restriktivního výkladu zákona, tak aby ten svůj nárok uplatnit nemohly. Takže když to řeknu v kostce jednou větou, prodlužuje se lhůta o dva roky.
Myslím si, že ten zákon je i z hlediska účinnosti dobře zpracovaný, přihlásím se k němu, napsali jsme ho s paní poslankyní Decroix, je to pozměňovací návrh 6112 a jde nám o to, aby opravdu každá žena, která doloží, že jí byla v minulosti provedena nezákonným způsobem sterilizace, měla nárok na to, získat odškodnění. Děkuji vám za pozornost. A pak se k podrobné rozpravě ještě přihlásím. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní je do obecné rozpravy přihlášen pan poslanec Milan Brázda, připraví se paní poslankyně Klára Kocmanová. Prosím, máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Milan Brázdil: Děkuji, paní předsedající, já jsem Brázdil, ale to nevadí, ne Brázda.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Pardon, omlouvám se, samozřejmě.
Poslanec Milan Brázdil: V pohodě. Dobrý den, dámy a pánové. Já před vás předstupuji s takovouto informací. Nevím, jestli jste si všimli, ale v tomto zákoně, novele tedy, je předkládáno zrušení výběrových řízení na poskytovatele zdravotních služeb, ještě jednou.
Zatímco dnes na to, aby mohl někdo poskytovat zdravotní službu, musí projít výběrovým řízením, pak ta pojišťovna s ní uzavře, nebo ne, tak teď se to chce zrušit. Ptáte se, co to je za nesmysl? Kdo to tedy bude vybírat? Podle jakých kritérií? No, ten návrat právě do období porevoluce, Klondike? Kdo to teda bude vlastně posuzovat, jestli ten člověk to umí, ne že umí, a jestli má na to vzdělání a tak dále.
V současné době, když někdo chce poskytovat zdravotní službu, je vypsané výběrové řízení a krajské úřady... Ještě vám musím povědět, údajně to není jenom tak, že by se to někde vymyslelo, ale prý to hejtmani, hejtmani, ti minulí ještě před volbami, ti prý to chtěli. Ono je to moc práce a tak prý to zjednoduší, tak někteří hejtmani, někteří, já sám vím, že v Olomouckém kraji ba naopak, ti to chtěli zachovat, ale někteří hejtmani řekli my to nechceme, no tak ministerstvo nebo vláda přichází s tím, že jim pomůže. Ale dneska už se to dávno vyměnilo, ti lidé, ti hejtmani už jsou dneska jiní, zaplaťpánbůh, a oni náhle říkají ne, ne, zachovejme to.
O co jde tedy. Výběrové řízení probíhá tak, že účastníci jsou samozřejmě ti jednotliví zástupci pojišťoven, ale pak je tam kraj, pak je tam odborník, ten musí mít nesmírně vazbu na toho dotyčného, takže z druhé strany republiky, a pak je tam Česká lékařská komora. ***