Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(18.40 hodin)
(pokračuje Ivan Adamec)
Pak jsem tu chtěl mluvit ještě o jedné věci. Říkám to podruhé, aby to nezapadlo. Myslel jsem si, že občas komunální politici sledují i to, co se děje tady v ctihodné Poslanecké sněmovně, možná to sledují, ale to, co jsem si přečetl v novinách, jsem se nestačil divit. Primátor Svoboda zařídil svým postojem, že v Praze se nevysadí jeden strom. No, tohle může říct jenom pitomec, nezlobte se na mě. Ty stavební předpisy, o kterých je řeč, kterých se to týká, já jsem to tady říkal. Pokud budeme chtít ukázat na viníka, dobře, já to beru na sebe, ukažte na mě, protože já jsem byl zpravodaj, já jsem tady načítal asi hodinu té legislativně technické úpravy. Mimochodem, když se vás zeptám někoho, jestli víte, o čem to bylo, tak když mi někdo řekne, že ví, tak smeknu. Já se přiznám, že v té záplavě těch paragrafů, odstavců, to, co nám připravilo právní oddělení, prostě jsem jako neměl šanci odchytit to, že tam hrozí nějaká hrozba, řekl bych, zastavení těch stavebních předpisů. Pražští politici, hlavně ti opoziční, a teď nemám na mysli ti, co jsou ve Sněmovně, vůbec ne, jenom malou část. Proberte se, takhle to vůbec nebylo. Pražští politici za to opravdu nemohou.
Já si myslím, že jediná cesta je ten pozměňovací návrh, který máme teďka tady, máme ho, bude načten v podrobné rozpravě, kterým se to spraví, a bude to v pořádku.
Pak na závěr úplně jsem chtěl říct jednu věc, já to tady říkám vždycky, řiďme se selským rozumem, fakt nenechme se rozhodit, pokud jako ztratíme rozum, tak rozhodně nás v budoucnu nečeká nic pěkného. Přece všichni chceme mít dostatek levné dostupné energie, a proto tady sedíme, proto to děláme, ať jsme zleva, nebo zprava. Takže tohle jsem chtěl jenom říct, v podrobné rozpravě načtu dva pozměňovací návrhy za sebe ještě.
Jinak to, co samozřejmě vy načtete, my se s tím na hospodářském výboru popasujeme a rozhodně vám neslibuju to, co tady dneska padne, že to tak skončí. Já vám moc děkuju za pozornost a pojďme dál.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji moc. V tuto chvíli poprosím pana zpravodaje s přednostním právem, který je přihlášen. Prosím, pane poslanče Kubíčku, máte slovo.
Poslanec Roman Kubíček: Tak děkuju za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, já jsem před tím množstvím pozměňovacích návrhů minule varoval, ono se to pochopitelně stalo skutkem, to znamená, že se my jednotlivými pozměňovacími návrhy musíme prokousat. Já jsem se v plném znění k tomu dostal včera, něco jsem přečetl, něco jsem nepřečetl, je to velmi složitá problematika. Velmi kvituju nápravu v § 152 ve stavebním zákoně, který je ale svým způsobem přílepek, který by do toho energetického zákona vlastně přijít neměl, ale napravíme ten stav, který se stal. To jednoznačně.
Druhá věc je to § 12, to je využití vlastně těch přechodných zdrojů v době, kdyby hrozila energetická nouze, nedostatečnost a tak dále, kde došlo pouze ke změně účinnosti tohoto paragrafu. To není žádný problém.
A pak jsou tam doplňovaná jednotlivá usnesení, která se týkají zmocnění ERÚ, dalších účinností a tak dále, a tak dále, flexibility. Bylo tady řečeno několik věcí, urychlení výstavby větrných elektráren a tak dále, a tak dále, a budeme zlevňovat elektrickou energii. Tak pozor. Zlevňování elektrické energie ve stylu silové energie, možné je to jistě, ale flexibilita, agregace a řízení těchto soustav bude velký tlak vyvíjet na veřejné rozpočty a na finance, protože abychom byli možni vůbec regulovat takovouto soustavu, tak musíme budovat nové přenosové kapacity, regulační záležitosti, bateriové systémy a tak dále a tak dále. A toto je jedna z nejdražších věcí, které ta Česká republika potřebuje.
A pokud čtete noviny, tak byste věděli, že každý rok, teďko v průběhu pěti let, budeme potřebovat od 5 do 35 miliard korun na rozvoj jednotlivých sítí. Takže my budeme velmi, velmi dbát na to, aby cena byla konkurenceschopná, to si řekněme, aby byla bezpečná, aby Česká republika nebyla vystavena energetické nouzi, aby jednotliví výrobci měli dostatek jednotlivých zdrojů, to znamená, k tomu směřuje výstavba těch plynových zdrojů, které budou nahrazovat to uhlí. A další věcí, která je, aby naše firmy na trhu uspěly. My si s tím poradíme v hospodářském výboru, nebude to lehké jednání, půjdeme pozměňovací návrh po pozměňovacím návrhu, a povede se o tom diskuse. A potom jsem dostal ještě informaci, že na závěr se sejdeme s panem ministrem, koalice, opozice a projednáme to tak, aby to třetí čtení bylo bez problematické. Děkuji za vaši pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taky děkuji. S faktickou poznámkou pan kolega Král se hlásí.
Jinak z omluv: Od 18.15 z pracovních důvodů se omlouvá Jaroslav Dvořák.
Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Václav Král: Tak jenom abychom dopovídali celý ten příběh. Já bych se tady úplně nerozplýval nad těmi nízkými cenami té silové energie z těch obnovitelných zdrojů. Ta možná nízká cena, nějaká aktuální, nízká cena je daná zejména tím, že ty zdroje jsou dotované jak provozně, tak investičně, respektive že jim děláme tu úlitbu, kterou vytváříme právě dnes, to znamená, zrychlujeme, obcházíme, dalo by se říct, obcházíme, různé povolovací procesy. Najednou nám u těchto zdrojů nevadí, to už jsem tady zmínil, krajinný ráz, dopady na životní prostředí, na zdraví lidí a tak dále. To všechno pak samozřejmě generuje jakoby nižší ceny, ale nic není zadarmo prostě. Platíme to buď ve zdraví, nebo to platíme v daních, v zadlužení státu a podobně, tak jenom na dovysvětlení.
A potom ještě tedy vidím, že kolega Teleky se také jaksi přidal na tu stranu těch lidí, kteří tady chtějí povolovat nějaké solární parky a podobně, tak jenom když teď tady máme takovou tu moderní debatu na téma zbrojního, pardon, omlouvám se, obranného průmyslu, tak jenom na jednu turbínu nejmenované značky, tak je potřeba cirka 300 kilogramů, 300 tun, promiňte, oceli, výkon té turbíny je nějaké 2 megawatty, když vezmeme z našich strategií, že v tom větru tady chceme postavit nějakých 1,5 gigawattu, tak my z toho vychází, že je potřeba tolik oceli, ze které bychom vyrobili cirka 3 700 tanků Leopard 2, což je víceméně to, co tady bylo postaveno v Německu od začátku výroby. Takže jenom pro zajímavost, až budeme potřebovat tu ocel, tak ji můžeme hledat ve větrných turbínách, cirka 30 kilogramů ročně (Předsedající: Čas, pane poslanče.) z té turbíny zmizí, takže si spočítejte životnost té turbíny a víte, kolik toho zůstane v emisích.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Tak já děkuji. V tuto chvíli už nemáme nikoho přihlášeného do obecné rozpravy. Já se... Ještě vy se hlásíte do obecné? Ano, ale do obecné nemáme už nikoho přihlášeného. Já se ptám, zdali se ještě někdo hlásí z místa? Pokud se nehlásí, já končím obecnou rozpravu.
Poprosím o závěrečná slova, zdali je zájem? Není zájem.
Otevírám podrobnou rozpravu a do ní je přihlášen jako první pan poslanec Bureš. Máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Jan Bureš: Děkuji, pane předsedající. Já si dovolím přihlásit se k pozměňovacímu návrhu, který je v systému uveden pod číslem 6284. Krátké shrnutí, odůvodnění, které vyžaduje jednací řád Poslanecké sněmovny. Jedná se o omezení takzvaných mařičů, tento návrh má za cíl omezit používání mařičů pro poskytování podpůrných služeb nebo flexibility bez dalšího efektivního využití vyrobeného tepla, tím se podpoří efektivnější využití přebytku energii.
Za druhé jde o právní jistotu. Omezení by mohlo negativně ovlivnit právní jistotu investiční a podnikatelské prostředí, retroaktivní působení by mohlo narušit důvěru investorů a podnikatelů v český právní řád. Proto je zde výjimka pro stávající zařízení, aby se předešlo těmto negativním dopadům na již vybudovaná zařízení. Návrh obsahuje výjimku pro mařiče, které byly připojené k přenosové nebo distribuční soustavy, do dne účinnosti tohoto zákona. Děkuji za podporu.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji a pan poslanec Bureš nám svým vystoupením připomněl, že pozměňovací a jiné návrhy přednesené v podrobné rozpravě musí být vždy odůvodněny, což učinil.
V tuto chvíli pan poslanec Horák je přihlášen do podrobné rozpravy, prosím. Jiří Horák, ano.
Poslanec Jiří Horák: Děkuji. Já se přihlašuji k pozměňovacímu návrhu pod číslem 6285. Návrh jsem již zdůvodnil v obecné rozpravě a mohu říct, že reaguje na tu závažnou krizi v prohlubující se, co se týče dostupnosti bydlení v České republice, která je třeba řešit bezodkladně, protože se prohlubuje každým, tak říkajíc okamžikem. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji. Róbert Teleky v tuto chvíli, prosím.
Poslanec Róbert Teleky: Děkuji za slovo. Hlásím se k pozměňovacím návrhu pod sněmovním dokumentem 6303, 6304 a 6319, které jsem odůvodnil v obecné rozpravě.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji. Stanislav Blaha je dalším na řadě v podrobné rozpravě. Prosím. ***