Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(16.30 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)
Základní problém je, že se tam ukazuje, že už to není žádné selhání jednotlivce, ale že se ukazuje, že tohle to je prostě systém. Vidíme to na tom, že tady byla kauza Bulovka, nehospodárné nakládání s veřejnými penězi ve zdravotnictví, byla tady kauza Homolka, tam sněžilo a digitalizovaly se věci, údajně nějaká papírová dokumentace se měla digitalizovat a samozřejmě se to místo toho rozkradlo, různé kauzy kolem IKEMu, Krajská zdravotní, vždyť to je furt dokolečka to samý. Ještě pamatuju, že tady byla kauza z jižních Čech pana Zimoly. Co se stalo u Zimoly? Byly tam nehospodárnosti a najednou si z toho postavili nějaké sruby ještě vedle sebe. Bydlel Zimola a vedle něho nějaký ten jeho manažer té nemocnice. Takže takhle by to fakt fungovat nemělo a je potřeba, abychom něco dělali s tím systémem, protože je to systém, je to prokorupční systém, který je tady dneska nastavený v řízení nemocnic, a právě proto potřebujeme ten plán proti rozkrádání, o kterém budu dneska podrobně mluvit.
Poslední věc, která mě zaujala, proč tyto záležitosti důkladněji nezkoumá Nejvyšší kontrolní úřad. Když jsem se díval na ty záležitosti, tak jsem zjistil, že dělal kontrolu ve zdravotnictví v drobných záležitostech na určitých úsecích jako vzdělávání lékařů, paliativní péče a tak dále a tak dále, ale nedělal tu kontrolu aspoň tak, jak to na mě působilo, podle zadání follow money, prostě podívat se na to, kde uchází nejvíc peněz. Tam si myslím, že ta zjištění by byla zajímavá a možná, jestli se nad tím bude pan prezident Kala zamýšlet, tak bych jenom z hlediska objektivity zajistil, že to budou mít na starosti kontroloři, kteří nejsou nijak spříznění s tou politickou stranou, ani s těma osobami, o které tam jde, aby tam právě nepokračovaly ty vazby, protože z toho příběhu, který rozkrývá policie, je zcela zřejmé, že už několikrát se ta věc měla eskalovat na Ministerstvu zdravotnictví a místo toho, aby to řešili, tak někdo zatahal za niťky, asi pan Ludvík, na Ministerstvu zdravotnictví, a ty věci vyzněly do ztracena.
Ještě tady mám nějaký takový skvělý citát. To je od velké autority v oblasti sportu, a to je pan Pelta. Pan Pelta má výborný citát, který vysvětluje spojení mezi panem Janstou a panem Babišem. Miroslav Jansta má největšího spojence ne SOCDEM, ale je to prezident a Andrej Babiš. Je to obrčáp. Tak tohle jenom říkám, kde tam jsou spojení mezi těmi jednotlivými aktéry a proč o tom neslyšíme víc, jak by se slušelo, když jde o největší korupční kauzu v tomto volebním období. Protože jsou tam různým způsobem různé subjekty zaháčkované, takže se jim teď blbě k tomu vystupuje, protože oni by se taky mohli rozmluvit a mohli by asi říct víc, než by pro ty hráče bylo výhodné.
Teď jsem chtěl krátce mluvit o analýze z doby Adama Vojtěcha, která tady byla zmíněná od pana poslance Farhana, Jsem primárně chtěl ocenit, že vůbec něco takového vzniklo, byť je to starší dílko, tak aspoň na papír, byť tam jsou samozřejmě možnosti, jak to udělat lépe. Tak vznikla analýza. To, co je už horší, je, že ta analýza vypadá takhle, možná jste ji viděli někteří, z roku 2019 myslím, panu ministrovi taky ukážu, pan ministr říká, že se s tím nedá nic dělat, že na záchodky chodit nebude s těmi korupčníky, tak ale může dělat protikorupční opatření. Ta analýza má jeden základní problém, že ačkoliv identifikovala některé vady, tak se s nima nic nestalo. Dokonce ta analýza cituje BIS, že BIS v roce 2015 konstatuje, že častým cílem korupce byla opět energetika a zdravotnictví, pro tyto odvětví jsou charakteristické atributy, které vytvářejí podmínky pro lobbing: silná státní regulace, velký objem veřejných financí a silný privátní zájem na jejich využití.
A to je zajímavé, že tato analýza doporučuje jako jedno z klíčových opatření bod 5.2, obsazování vedoucích pozic v nemocnicích, zakotvení závazného procesu výběru osob do řídících pozic státních nemocnic, jehož součástí bude transparentní posuzování kandidátů nezávislou komisí. A teď je tady poznámka: inspirace zákonem o výběru osob do řídících a dozorčích orgánů právnických osob s majetkovou účastí státu. To je ten nominační zákon, ten sice jako není ideální, jsem se hodně podílel na jeho prosazení, ale je skutečně lepší než nic.
A stalo se toto? Tady píšou, že navrhují zavést obdobný systém jako v nominačním zákoně i pro obsazování vedoucích postů ve zdravotnických zařízení i na úrovni samospráv, které mívají formu například příspěvkových organizací a nominační zákon se na ně tak nevztahuje. Takže tady byl termín 31. 12. 2020, kdy kabinet ministra měl připravit příkaz ministra, který bude stanovovat výběr těch funkcionářů. Bohužel doteď žádná výběrová řízení a funkční období zachycena nemáme, takže proto říkám, že ta analýza je zejména na papíře, ale nikdy se nepromítla do praxe, ačkoliv mělo ANO dost času promítnout tyto věci do praxe, a to by se tam asi nesměli střídat čtyři ministři v tom volebním období.
A pak je tady x dalších věcí, o kterých budu mluvit a je dobře, že to tam je zachyceno, že třeba píše v té analýze ministerstvo, že je nutné nákupy nemocnic standardizovat a zvýšit transparentnost a nastavit pro ně benchmarky. Máme nějaké benchmarky? Nevím, jestli pan ministr má nějaký benchmarky na ministerstvu, když si to dali do analýzy. Podle mě tam žádné benchmarky nemají nebo kdyby je měli, tak každý normální ministr by tady s nimi vystoupil a řekl: Podívejte se, kontrolovali jsme, nevím, cenu těch malířských prací a lakýrnických prací, praní prádla, a zjistili jsme, že to není nebo je předražené. Když je schopná to udělat i nezisková organizace, že si udělá benchmark praní prádla po celé republice, když my jsme schopní v rámci čtyř lidí si udělat benchmark ceny SMS jízdenek po celé republice, tak nerozumím tomu, proč lidi pracující na plný úvazek na Ministerstvu zdravotnictví dosud nebyli schopní zřídit ty benchmarky pro státní nemocnice. Mají tady napsáno, že: "Ministerstvo zdravotnictví, sekce ekonomiky a zdravotního pojištění, v termínu 30. 6. 2021 bude pravidelně srovnávat jednotkové ceny, nikoliv nutně veřejné, a tím eliminovat nevýhodné postupy nastavení benchmarku pro nemocnice, například realizované ceny přístrojů." Podotýkám, že ten termín je ještě za minulé vlády. Chápu, že s covidem se to možná mohlo zdržet a tak dále, ale doteď jsme nedostali žádnou informaci o tom, jak ten benchmark dneska funguje.
Zaujala mě tady zmínka Ministerstva zdravotnictví, které píše, že zásadní problém je nedostatek protikorupčního úsilí ze strany všech aktérů. ***