Neautorizováno!


(16.00 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)

Za těchto 60 milionů korun by úplně bez problému šlo pořídit dvě nové magnetické rezonance, tak aby se zkrátily čekací doby na toto důležité zdravotnické vyšetření. Kdybychom totéž provedli u všech nemocnic - protože víme, že to není problém jenom Motola - tak dokážeme zkrátit čekací dobu na zlomek tím, že zvýšíme kapacity tohoto vyšetření, že najmeme druhou směnu a pořídíme nové přístroje. Abychom udělali dostupnější zdravotnictví, aniž bychom zvyšovali nároky na státní rozpočet, tak je opatření velmi jednoduché. Musíme změnit ten systém, jak dneska zdravotnictví leckdy funguje, a to, že je tam obrovské množství osobních konexí a velké riziko pro vznik takovýchto úplatkářských struktur, jako jsme viděli v kauze Motol.

Teď jenom stručně si povězme o hlavních aktérech kauzy Motol. Ta kauza je rozdělená do jedenácti dílčích skutků, které mají různou povahu, ale v zásadě řečeno, můžeme říci, že je spojuje to, že tam je výše provize kolem 10 procent.

Za prvé, je to kauza motolského onkologického centra, respektive stavební zakázky, kde se spolčili zástupci společnosti Gemo a dále pan Budinský s dodavateli. Tady jména těch dodavatelů číst nebudu, to by bylo zbytečně dlouhé. Cena zakázky byla 2,79 miliardy korun a byl tam zadokumentován úplatek ve výši 11 milionů korun. To je tedy kauza motolské onkologické centrum. Jenom připomenu, že záměr zřídit onkologické centrum byl obsažen v Národním plánu obnovy. V Národním plánu obnovy to nebylo nijak specifikováno, takže tam najdeme Český onkologický institut. Původně se diskutovalo o tom, že to má být ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Za této vlády pana Fialy, za pana Válka, to bylo přesunuto z Vinohrad do Motola. Následně proběhla tedy i výzva, kde se přihlásila tato nemocnice a pak proběhla stavební zakázka, přičemž podstata korupce v těchto záležitostech má různé podoby v těch stavebních zakázkách.

Když to shrnu a budu mluvit i o druhé zakázce na Modrý pavilon, tak ty metody spočívají v tom, že se například provede nacenění, které nebere v potaz skutečný vývoj prací, takže v tomto případě se třeba počítalo s tím, že se obmění střecha, kde nicméně věděli, že se nachází azbest, takže věděli, že budou muset později vyloučit tuto část zakázky. Vzhledem k tomu, že to nadhodnocení ceny se počítalo ještě před touto úpravou, tak dodavatel samozřejmě může u takto cinklých zakázek nabídnout mimořádně nízké ceny za práce, které se vůbec nebudou realizovat, ony se pak nebudou realizovat a on se pak naopak zahojí na částech zakázky, které byly... kde byl rozsah podhodnocen a kde se potom konají vícepráce, za které si stanovil větší jednotkovou cenu. Taky se tam dá čachrovat, jak jsme viděli v tomto případě, se stanovením podzhotovitelů. To znamená, že pan Budinský v této záležitosti se snažil navázat vztahy s dalšími stavebními společnostmi, aby tam dodávaly svoje předražené služby a následně se o tuto částku nafoukla původní zakázka.

Druhá zakázka, která byla problematická, tak ta se týká Modrého pavilonu a firmy Geosan. Zase v ní figurují pan Budinský, pan Ludvík, prokazatelně pan Ivan Havel, pan Kostka, cena té zakázky 1,29 miliardy korun a zdokumentovaný úplatek dvakrát 5 milionů korun. Já tady se musím jenom opravdu podivovat, že tam figuruje zrovna společnost Geosan, protože pokud sledujete média, tak už se projednávalo a řešilo několik korupčních kauz, které se týkají této společnosti, a stejně ta společnost tedy může normálně pokračovat. Například na Praze 3, kde tedy bydlím, tak ještě předtím, než jsme se dostali na radnici, kdy vládly naopak jiné politické strany, které jsme kritizovali, tak tato společnost tam opravovala panelák v Ondříčkově ulici. Zase jsou nahrány... Policie má nahrávky lidí z této skupiny, kteří říkají, že hlavně se nesmí změnit koalice, že tam hlavně musí fungovat ti samí hráči, aby mohli dokončit ty předražené opravy paneláku.

Třetí kauza se týká úklidových služeb a pomocných prací, společnost Midian - Coral, figuruje tam pan Budinský a dodavatel. Tam bylo zadokumentováno tedy zase předražení a neoprávněný zisk mnohonásobně převyšující milion korun.

Čtvrtá zakázka, zprostředkování pojistných služeb, společnost Kether, společnost s ručením omezeným. Opět totéž, zisk převyšující milion korun.

Pátá zakázka se týká úklidu a mytí oken za 34 milionů korun. Tam figurují pan Budinský a pan Kaplánek, částka úplatku minimálně 100 000 korun. Ono se to samozřejmě tedy, pokud to má policie jenom z videonahrávek, těžko dokumentuje a sleduje, co přesně v té obálce... kolik přesně korun tam figurovalo.

Ti manažeři v Motole se opravdu nezdráhali zprivatizovat v podstatě libovolné zakázky, takže tady vidíme, že i na malířské a lakýrnické práce, natěračské práce za 23 milionů korun, tak taky si za to vybírali provizi. Vždycky se pravidelně muselo chodit za nimi do kanceláře a dávat to tam do šuplíku, hned vedle sedačky ředitele. Všechno to proběhlo bez slov, aby to bylo nenápadné, aby to nebylo zaznamenáno.

Sedmá zakázka je obzvlášť zábavná, protože to je realizace úsporných opatření, která stála 157 milionů korun a vedla k tomu, že se výrazně zvýšily náklady na praní prádla v nemocnici Motol. Tam byl zadokumentovaný úplatek 3 miliony pro pana Budinského v hotovosti a ve stavebních pracích do vily, kterou vlastní jeho manželka. Milion z toho údajně měl dostat pan Ludvík, zakázka za 157 milionů korun.

Za osmé jsou to topenářské práce za 51 milionů korun.

Za deváté svoz odpadu, společnost Helder, Budinský, za 29 milionů korun. Tam výše úplatků jsou přesně nezjištěné, ale jsou tam samozřejmě zdokumentované návštěvy s těmi obálkami.

Za desáté, zámečnické a klempířské práce, společnost M.G. - Co. spol., Budinský a pan Petrovič, 22 milionů korun.

Takže opravdu zámky, oprava různých topení a vedení, svoz odpadu, prádelny, malířské práce, lakýrnické práce, natěračské práce, úklid, mytí oken, pojistné služby, úklidové služby, pomocné práce, stavební práce... No, a aby toho nebylo málo, tak oni dokázali zkasírovat i bufetářku, takže bufetářka musela taky zaplatit pět mega, aby tam mohla mít kavárnu. Víc než milion tedy tam skutečně zaplatila společnost Bezva zastávka, s. r. o., 3p3, s. r. o., paní Kliková.

Takže dohromady jde o zakázky, těch jedenáct zakázek, co tam jsou zdokumentované, jsou za 4,3 miliardy korun. Výše úplatků je zdokumentováno tady - to odhaduji - nějakých 40 milionů korun. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP