(Schůze pokračovala v 9.00 hodin.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji třetí jednací den 129. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás zde srdečně vítám.

Aby byla zaznamenána naše účast, tak vás nejprve, jak je zde zvykem, odhlásím a požádám všechny, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání karty náhradní.

Dále sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci a poslankyně: pan poslanec Ivan Bartoš do 11.45 hodin z rodinných důvodů, Pavel Bělobrádek z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Jana Berkovcová od 15 do 16.30 hodin bez udání důvodu, Stanislav Blaha z celého jednacího dne z rodinných důvodů, Kamila Bláhová od 13 do 15 hodin z pracovních důvodů, Jan Bureš z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Silvia Doušová od 9 do 11.30 hodin ze zdravotních důvodů, Tomáš Dubský do 12 hodin ze zdravotních důvodů, Jaroslav Dvořák z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Věra Kovářová do 12 hodin z pracovních důvodů, Michael Rataj z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Jan Skopeček z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Bohuslav Svoboda z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Antonín Tesařík od 15 do 18 hodin z pracovních důvodů.

Nyní se dostáváme k členům vlády: Omlouvá se pan ministr Martin Baxa, ale to je až od 21.30 do 22.45 hodin přesně z pracovních důvodů, pan ministr Mikuláš Bek z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Pavel Blažek do 11 hodin z pracovních důvodů, Martin Dvořák z celého jednacího dne z důvodu zahraniční cesty, Vít Rakušan z celého jednacího dne z osobních důvodů a Lukáš Vlček do 12 hodin z pracovních důvodů.

Ještě došly dvě omluvy, od pana poslance Jiřího Horáka, ten se omlouvá od 15 do 19 hodin z pracovních důvodů, a Ladislav Okleštěk se omlouvá z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů. To by byly tedy prozatím došlé omluvy.

Já připomínám, že podle § 54 odst. 7 nelze rozšiřovat schválený pořad.

Dále připomínám, že pět minut po skončení této 129. schůze budeme pokračovat v přerušené schůzi 131.

Nyní budeme pokračovat v přerušeném bodu. Tím bodem je

 

1.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 483/1991 Sb., o České televizi, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony /sněmovní tisk 738/ - třetí čtení

Projednávání tohoto bodu jsme přerušili v rozpravě 14. února na 129. schůzi.

Děkuji, že už své místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele pan ministr kultury Martin Baxa, taktéž zpravodaj garančního výboru, pan poslanec Jan Jakob.

Připomínám, že pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 738/3, který byl doručen dne 17. prosince 2024, a usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 738/4.

Ještě konstatuji, že Poslanecká sněmovna stanovila, že hlasování o podaných návrzích a návrhu zákona jako celku proběhne dnes od 12 hodin.

My tedy nyní budeme pokračovat v přerušené rozpravě. Já potřebuji zrekapitulovat přihlášky z minulosti. My jsme se tady dohodli, protože těch přihlášek byla celá řada, aby to pořadí bylo fér podle těch neuplatněných práv z minula, tak paní předsedkyně stáhla a potom to vychází. Já jenom zrekapituluji... (Poslanec Okamura přichází k řečnickému pultíku.)

Já jenom potřebuji zrekapitulovat, pane předsedo.

Byla zde přihláška paní předsedkyně, která ji stáhla, a potom je přihlášen - a jenom rekapituluji, aby každý věděl, jak bude pořadí - pak je tam pan Tomio Okamura, Radim Fiala a potom... Znovu říkám, to jsou nevypořádané přihlášky z těch minulých jednání, byly celkem dvě řady nevypořádaných přihlášek. Pak tam je pan předseda a zpravodaj Jan Jakob, potom by opět mohl vystoupit pan předseda Okamura a Fiala a potom Andrej Babiš, takže toto je pořadí, jak se to nashromáždilo.

Faktické mohou být až pak. Ano, ony ještě nebyly vypořádány faktické. Děkuji. To znamená, že než se dostaneme k přihlášce s přednostním právem, musíme ještě vypořádat faktické poznámky, které zůstaly v té rozpravě tak, jak se rozproudila minule. Já tedy vyzvu pana poslance Jana Lacinu, který je první na řadě s faktickou. Může nyní vystoupit ve svých dvou minutách s reakcí na ten průběh rozpravy, jak již byla započata minule. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jan Lacina: Děkuji, přeji všem dobré ráno. Já se dneska velmi těším na 12. hodinu a na to hlasování. Trvalo nám to tři a čtvrt roku, než jsme sem doklopýtali, ale musím říct, že já jsem na minulé schůzi reagoval na své předřečníky a že už je to tak dlouho, že skutečně si přesně nepamatuju, o jakou reakci šlo, takže nebudu zdržovat a pustím k řečnickému pultu dalšího.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Jako další je s faktickou přihlášen pan ministr Martin Baxa, prosím. Stahuje. Dále máme přihlášeného pana poslance Lubomíra Wenzla a pana poslance Milana Brázdila s faktickými. Stahuje, takže máme na řadě pana poslance Brázdila. Prosím.

 

Poslanec Milan Brázdil: Ano, budu velmi krátký. Pane ministře, co si o tom myslíte? Tak zrovna dneska probíráme o České televizi tedy novelu zákona a zrovna dneska až do 15 hodin nejde televize. (Pobavení v sále.) Myslíte, že to je náhoda? Ne po celé republice, ale zrovna teď tady, město... Na dnešek to prostě vyhodili, plánovalo se to, asi se vědělo proč. Můžete na to nějak zareagovat, proč by lidi neměli vědět, co se tady děje zrovna dneska? Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Také děkuji a s faktickou se skutečně hlásí pan ministr. Prosím.

 

Ministr kultury ČR Martin Baxa: Dobrý den, my už jsme si říkali s panem doktorem Brázdilem, že ráno na poslanecké ubytovně mně také nešla televize. Tak, pane poslanče, během bezpochyby cenných vystoupení rychle zkusím zjistit, co se děje. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP