Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(13.00 hodin)

 

Poslanec Martin Dlouhý: Já navážu na svého předřečníka, který mě v zastupitelstvu hlavního města naučil frázi, prostřednictvím pana předsedy, že jsem se nechtěl původně přihlásit a nechtěl jsem se k tomu vyjadřovat.

Já jsem si myslel dlouho, že vybírání poplatků je z ekonomického hlediska strašně neefektivní, a je to neefektivní, že mít oddělenou a nezávislou televizi od rozhlasu je zbytečnost a že se to může sloučit a že ušetříme peníze, takže v tom se možná shodneme. Já jsem si to myslel dvacet let. A pak jsem změnil názor, protože jsem si řekl - u nás je televize a rozhlas jistým způsobem kulturní instituce, která nebyla provládní, sehrála velkou roli jak za druhé světové války, tak v roce 1968, ani v roce 1989 nebyla provládní, když vysílala demonstrace v podstatě bez souhlasu, čili asi to úplně provládní instituce není a je nezávislá. Proto si myslím, že se o ni máme starat.

A mám dojem, že to bylo někde ve Švýcarsku, měli hlasování, tam mají často referenda a tam měli referendum o tom, jestli tu veřejnou televizi a ta média zrušit. Kupodivu si prohlasovali, že chtějí ta veřejná média a že za ně chtějí platit.

Takže nedívejme se na to jako na něco, co jsou jenom peníze, ale je to naše kulturní instituce. A jestli si myslíme, že to nahradí komunikační kanály a sítě, tak tyhle komunikační sítě jsou v soukromých rukou a když se třeba jeden pán v Americe rozhodne, že mě to nebaví, tak to prostě zítra vypne.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Nyní vystoupí pan poslanec Babka, připraví se pan poslanec Lacina. Prosím.

 

Poslanec Ondřej Babka: Děkuji. No, tak já asi navážu na kolegu Dlouhého, protože s ním souhlasím v tom, co tady řekl, že pro něj to dlouho nedávalo smysl. Mluvil o nějakých dvaceti letech, protože je pravda, že ty poplatky mají určité transakční náklady a tak dále, a tak dále, že ekonomicky prostě by bylo snazší to platit jinak.

A právě proto to je to, co my říkáme, že se na to musíme dívat ekonomicky. Takže ten nápad ať už o sloučení, nebo o nějakém snižování nákladů je prostě platný a nemůžete tady tvrdit, pane kolego Lacino, že prostě za 7 miliard korun nejde dělat kvalitní veřejná služba. Takhle prostý ten výrok být nemůže.

A teď se vrátím k tomu, co tady tvrdí pan ministr Baxa. Prostě nemůžete tady tvrdit, že to je lež, nic takového lež není. (Ministr Baxa se postavil vedle řečníka a ukazoval mu psaný barevně zvýrazněný text.) Ve chvíli, kdy paní předsedkyně říká, že se mladý člověk osamostatní, to znamená, půjde do své vlastní domácnosti, začne žít sám ve své vlastní domácnosti a nebude mít televizi, ale bude mít mobilní telefon nebo notebook, tak bude nově poplatníkem. A paní předsedkyně pouze říkala to, že když se někdo osamostatní, nesleduje televizi, nevyužívá televizi a tak dále, tak pro mladou generaci že je televizí Netflix, HBO a tak dále, že rádiem je Spotify, to znamená, za Spotify bude platit 169 korun měsíčně, za HBO, nevím, 150, za Netlix 305, a že jim pošlete ty pomyslné složenky za tu televizi, kterou nesledují, a za ten rozhlas, který neposlouchají, a ta cena bude nově 205 korun měsíčně, to znamená nějakých 2 450 korun ročně. To tvrdila paní předsedkyně, a to je pravda.

Takže vy tady nebudete říkat, že je to lež, protože to tak není. To tak prostě není. Ve chvíli, kdy se člověk osamostatní, tak mu přijde...

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Čas, pane poslanče. Tak nyní vystoupí pan poslanec Lacina, připraví se pan poslanec Strýček.

 

Poslanec Jan Lacina: Děkuji. Já jsem taky původně nechtěl vystupovat, ale nastartoval mě svou dnešní energií pan ministr Baxa, takže se připojuji. Jednak my jsme v tomto volebním období vzali vládě možnost odvolat celou Radu České televize nebo celou Radu Českého rozhlasu, vzali jsme to této vládě i kterékoliv příští v tom zákoně a zároveň v té velké mediální novele, s kterou teď přicházíme, zavádíme tu takzvanou indexaci, to znamená finanční nezávislost Českého rozhlasu a České televize, a tyhlety dvě nohy z nich dělají skutečně nezávislé instituce na české vládě i kterékoliv příští. To je jedna věc.

Chtěl bych říci, že Luboš Brož, který tu říkal, že jestli jsou, nebo nejsou nezávislé ty televize v zahraničí, no tak samozřejmě na zahraničních cestách ve Španělsku, na zahraničních cestách na Slovensku nám potvrzují novináři, že ty televize jdou na ruku té aktuální vládě. Zeptejte se svých kolegů, kteří tam byli, anebo si na to vzpomeňte, prostřednictvím pana předsedajícího, na Slovensku jste byl s námi, pane poslanče.

Rozšíření okruhu koncesionářů, které tady někdo také napadal, to jsou ty mladé, nové domácnosti, no tak v Rakousku to normálně rozhodl Ústavní soud, protože platí stále to samé, platí jedna domácnost, která má přístup k rozhlasovému či televiznímu vysílání. Na tom se nezměnilo nic za 35 let a v Rakousku to nerozhodoval zákon, ale rozhodoval to Ústavní soud, protože se na něj obrátila ORF.

V řadě zemí, kde se neplatí koncesionářské poplatky nebo poplatky za televizní a rozhlasové vysílání, to není, prosím pěkně, z rozpočtu. Dostudujte si to, pánové. Je to prostě často tak, že to jde přímo z daňového přiznání. To vůbec nejde do státního rozpočtu. Chybně uváděl pan kolega Nacher se mnou v jedné z předešlých debat Finsko jako zemi, kde to jde z rozpočtu. No nejde, tam zaplatíte prostě procento z daňového přiznání, a to jde rovnou těm médiím veřejné služby. Také špatně pan kolega Dlask v jiném v našem televizním duelu jmenoval Rakousko jako místo, kde to jde z rozpočtu. Nejde.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Čas, pane poslanče. Když tak se přihlaste opětovně. Děkuju za pochopení. Měříme všem stejným metrem, jinak by to nebylo dobré.

Tak pan poslanec Strýček.

 

Poslanec Jiří Strýček: Vážený pane předsedající, já děkuju za slovo. Já bych chtěl jenom navázat na ten předcházející příspěvek pana poslance Laciny.

Pane poslanče, prostřednictvím předsedajícího, vaše starost, s kým my budeme vládnout nebo nebudeme vládnout, je úplně zbytečná. Vy se starejte, s kým budete vládnout nebo nevládnout vy po volbách, a nevkládejte nám něco, co tady vůbec nezaznělo. Pokud já vím, tak z naší strany zaznělo, že se bude jednat o sloučení, pokud budeme u vlády, o sloučení Českého rozhlasu, České televize, redukci některých kanálů, zrušení poplatků, které vy se teďka chystáte zavést, a provedení jeho hloubkového auditu. Takže to je k vašemu příspěvku. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Nyní pan ministr Baxa, připraví se pan poslanec Jakob.

 

Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuji za slovo. Já neříkám, že každý výrok, který tady zazní, je lží. To chci zdůraznit. Paní předsedkyně Schillerová řekla například: Podařilo se vám napsat zákon, který dokázal spojit 24 významných asociací a svazů zastupujících tisíce firem v České republice. To je pravda. Nesouhlas podnikatelského sektoru s tím novým systémem, který je inspirován v Německu, takový je, a my jsme s nimi vedli dialog.

Ale pokud se řekne: Podařilo se vám napsat zákon, kterým šokujete celou jednu mladou generaci, pro kterou její televizní Netflix, Voyo, YouTube, Spotify, Apple Music, protože jim pošlete složenku za službu, kterou nesledují a nevyužívají, a přitom za ni budou platit víc než za tu, kterou využívají každý den, není pravda. Uděláme tabulky s panem poslancem Babkou a řekneme si, kolik stojí předplatné všech těchto stanic dohromady versus jedno předplatné České televize měsíčně. A já tu tabulku příští týden tady přednesu, kolik je součet měsíčních předplatných za platformy a jeden poplatek za Českou televizi a Český rozhlas, který navíc platí domácnost. Domácnost! Je to prostě nesprávné. Přesný výrok.

A v březnu si tady ukážeme ty tabulky, kolik stojí součet těch předplatných. Takhle ta věc prostě stojí. Já už to mám napsané tady teď.

A pak bych chtěl reagovat na pana poslance Brože, prostřednictvím pana místopředsedy Skopečka.

Pane poslanče Broži, přineste výrok, jako já tady cituji výroky představitelů hnutí ANO, přineste výrok, kdy já jsem řekl během těch mnoha hodin, těch 260 dnů, že placení ze státního rozpočtu v západních zemích znamená ohrožení demokracie. Přineste mi tento výrok, který já jsem někde v takové rozpravě řekl. A pak se pojďme bavit o tom, jakým způsobem tady kdo říká pravdu nebo nepravdu. Já vám rovnou odpovím. Já jsem nic takového nikdy neřekl, já jsem nikdy neřekl, že placení ze státního rozpočtu je útok na demokracii.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak nyní vystoupí pan poslanec Jakob, připraví se pan poslanec Dlask. Prosím. ***

 




Přihlásit/registrovat se do ISP