(12.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pan poslanec Brož vystoupí s faktickou poznámkou.

 

Poslanec Lubomír Brož: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych si tady dovolil, protože se pravděpodobně už na moje vystoupení nedojde, jednu z věcí. Když tady kolegyně Berenika Peštová citovala stanovisko Ministerstva financí, tak já si dovolím využít stanovisko Hospodářské komory. Ta se základně kriticky vyjádřila k návrhu o tom, že zásadně odmítla "plošné zavedení rozhlasových a televizních poplatků na zařízení, která nejsou primárně určena k příjmu televizního nebo rozhlasového signálu. V případě rozšíření působnosti zákona i na zařízení, jež nejsou primárně určena ke sledování televize či poslechu rozhlasu" - a to jsou právě ty mobilní telefony, tablety nebo počítače - tak dokonce Hospodářská komora - já odcituji - napsala, že má "dojem, zda úmyslem zákonodárce není spíše skrytě uzákonit nový poplatek, daň za využívání internetu či daň z vlastnictví takových zařízení." S tímhletím názorem nelze než nesouhlasit (souhlasit?).

Tady se kýve na to, že jde o rozšíření poplatníků. Samozřejmě, ale tak férové je to... Když stejně chcete, aby to platil téměř každý. Já vím, že furt operujeme domácností a tak dále a tak dále, ale je to téměř každý. Většina evropských zemí už přechází k té platbě, ke státnímu rozpočtu, takže já vůbec nevím, proč o tomhletom nejste schopni diskutovat a tohleto pojmout, protože takhle to je.

Říkám, citoval jsem stanovisko Hospodářské komory. To není jen to, že vy tady říkáte: Z opozice zaznívá kritika. Ale ta kritika je podložená opravdu odbornými názory. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Také děkuji a vystoupí paní poslankyně Peštová. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo. Já musím na pana ministra, když tady na mě mluvil, tak musím zareagovat. Pane ministře, já se na ně nezlobím, protože to byly regulérní obstrukce. Vy jste to dělali taky, vy jste obstruovali, četli jste, načítali jste všechno možné, různé studie a já nevím, co všechno, brali jste si pauzy, bylo vás pět klubů, každý jste měli dvě hodiny, takže to je deset hodin, vy jste to dělali úplně stejně.

Co mě spíš mrzí, tak mě mrzí to, že vy jste vystoupil předtím, než byla otevřená rozprava, nebo respektive paní předsedající porušila jednací řád, protože nemůže upřednostnit... Pan kolega Brázdil nemá v tomto pravdu, to se omlouvám, ale opravdu to nejde. Paní předsedající nemůže upřednostnit ministra před přednostními právy. To znamená, jestliže byla přihlášena přednostní práva, tak paní předsedající neměla vůbec pustit ke slovu ministra.

Pan Svoboda sice kýve, teď ale kývete špatně, pane poslanče, prostřednictvím pana předsedajícího, protože opravdu, věřte mi, je to porušení jednacího řádu.

Pan Babiš měl udělat tu věc, že měl dát námitku na řízení schůze, a mělo se o tom hlasovat. Vidím, že pan Marek Benda kýve, že mám pravdu. Ano, mám pravdu, tak to mělo být. Bohužel to nebylo.

Co mě zaráží, jak jste říkali o té České televizi, já jsem zaregistrovala nějakou takovou tu aktivitu Ministerstva zahraničí ohledně volby korespondenční, tak si říkám, proč se Ministerstvo zahraničí nespojilo s Českou televizí? Když tam tedy vyzývala paní Šeredová k tomu, abychom volili, a že konečně můžeme volit nějakými papírky z dálky, tak proč to nespojila s Českou televizí a nevyzvala, aby ti, co žijou v zahraničí, neplatili Českou televizi? Když už tedy děláme akci, tak jsme ji mohli udělat pořádnou, ne? Tak můžeme volit (Předsedající: Čas.), můžeme i platit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Také děkuji. Nyní vystoupí paní poslankyně Maříková a bude následovat pan poslanec Benda. Paní poslankyně, prosím.

 

Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. No, pana ministra tady nikde nevidím (Ministr Baxa na malou chvíli odešel mimo jednací sál, po chvilce přichází.), ale já nevím, proč by si paní poslankyně Peštová měla stěžovat panu Babišovi nebo panu Okamurovi. Oni tady jenom hájili lidi, kterým vy jste lhali, když pan ministr na festivalu ve Varech sliboval, že nebudete zvyšovat koncesionářské poplatky, ale vy lžete ráno, odpoledne i večer, možná těm svým slibům i věříte. Že vám není trapně. Koukám, že kopírujete pana Hladíka, že to máte asi nějakou chorobu v té vaší koalici.

No a abyste nutili lidi, aby platili za něco, co nevyužívají... Česká televize dávno není nezávislá a dokázala to krásně tím, že z veřejných peněz platí kampaň na podporu vašeho vládního zákona. To není nezávislá televize, to je vaše vládní televize! (Potlesk poslanců hnutí SPD.)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Nyní pan předseda Benda vystoupí s faktickou poznámkou a bude následovat pan ministr Baxa.

 

Poslanec Marek Benda: (Poslanec Nacher z lavice mimo mikrofon: Marek Benda navrhne zkrácení faktických na 20 vteřin. Pobavení v sále.) Vážený pane místopředsedo, vážené dámy, vážení pánové, nápad pana kolegy Patrika Nachera, prostřednictvím předsedajícího, by byl skvělý. (S úsměvem.) Já bych se do těch 20 vteřin vešel, ale tam bych asi souhlasil s tím, že jsme za hranicí jednacího řádu.

Já jsem chtěl jenom zareagovat na pana kolegu Brázdila, který tady tak krásně školil našeho pana ministra. Právě že problém je ten, že jsme se pět dní nedostali do jednání pořadu schůze, že nebylo možné zahájit bod. V tu chvíli samozřejmě jsou přednostní práva tak, jak jsou přihlášena, a vždy tam byly přihlášky dávno před panem ministrem. Každý z vašich náčelníků přijde a na každou schůzi, na každý den jednání, před každým bodem, uvnitř každého bodu, v rozpravě v každém bodu si nasype své čtyři, šest přihlášek. To není normální a to tvrdím, že je porušováním jednacího řádu.

Když si ho přečtete, paní kolegyně Peštová, § 57 říká naprosto jasně, jak probíhá projednávání bodu. Vystupuje navrhovatel, ne přednostní práva. To je napsáno v jednacím řádu, tak prostě přednostní práva holt až po navrhovateli a nevím, co je na tom divného. Nedošlo tady k žádnému porušení, naopak. Situace, kterou jsme tady zažili ve středu, kdy všichni se odhlásí, aby se v pátek začali zase přihlašovat, svědčí o tom, že se jedná jenom o obstrukci.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času a nyní vystoupí pan ministr Baxa.

 

Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuju za slovo. Já jsem rád, že tu mylnou interpretaci pana poslance Brázdila náš pan předseda klubu vysvětlil.

Já bych si, pane kolego (K poslanci Brázdilovi.), prostřednictvím pana místopředsedy Skopečka, během těch dnů mockrát přál něco říct a neměl jsem nikdy příležitost. Tomio Okamura hodiny četl pasáže z historie Československé televize a Andrej Babiš tady mnoho hodin mluvil, mluvil o lžích naší vlády a přitom sám lhal.

Já hned doplním ještě jednu lež. Na TikToku, který já nemám... Tak moji spolupracovníci mi říkali, že hnutí ANO, Andrej Babiš říká: Babička s tlačítkovým telefonem bude nově platit poplatek. Lež, lež, nic jiného než lež. Není to tak, 3,3 milionu domácností, které v současné době platí rozhlasový a televizní poplatek, zaznamená po schválení velké mediální novely jedinou změnu, a to je to, že bude platit o 25 korun - v součtu - měsíčně více. I kdyby ta hypotetická babička, o níž se u Andreje Babiše mluví, televizní nebo rozhlasový přístroj neměla a měla jenom tlačítkový telefon, tak samozřejmě platit nebude, protože tlačítkovým telefonem nemůže přijímat iVysílání. Není to zařízení, které je schopno zprostředkovávat, přijímat televizní vysílání.

Já mám celou sérii, zpracovanou tabulku příspěvků, které se jmenujou Lži Andreje Babiše, a bude-li tady příležitost, tak je všechny znovu řeknu. Je to, dámy a pánové, hazardování s důvěrou občanů vůči médiím. Já to říkám úplně otevřeně. Můžete s naší mediální novelou nesouhlasit, děje se to, zejména na mediálním výboru o tom vedeme věcnou debatu typu zpoplatnění právnických osob a podobně, ale Andrej Babiš svými lžemi, kterých je tady přehršel - a další a další budu říkat, studenti, zkásneme děti a tak podobně - narušuje důvěru občanů v média a je naší povinností (Předsedající: Čas, pane ministře.) to tady veřejně vyvracet.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Nyní vystoupí s faktickou poznámkou pan poslanec Lacina, připraví se pan poslanec Rozvoral. Tak prosím.

 

Poslanec Jan Lacina: Děkuji za slovo. Já to zkusím stručně. Poslouchám tady rok až dva, že by rozhlas a televize měly šetřit. No, tak oni jedou ze stejných peněz nominálně dvacet, respektive sedmnáct let, zatímco výplaty jsou víc než dvojnásobné, důchody jsou víc než dvojnásobné, výdaje státního rozpočtu jsou víc než dvojnásobné. Jaké šetření? Vždyť ta televize a ten rozhlas musely předvést to šetření, když jedou z těch samých peněz a my se jim teď se chystáme přidat 12 respektive, 16 procent. To je jedna poznámka. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP