Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(10.10 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Teď si položme otázku: může se něco takového dít u nás? Samozřejmě, že ano. Nemusí to být sestříháním, ale třeba výběrem hostů, návodnými otázkami, výběrem fotky - to známe - insinuacemi. Takovým jedním zářným příkladem, jak Česká televize aktivně pomáhala Fialově vládě, jsme naposledy viděli loni při finální debatě před volbami do Evropského parlamentu, kde vládní koalice SPOLU měla tři zástupce místo jednoho. Toto není nestrannost, ale cílená manipulace s cílem ovlivnit voliče. Česká televize takto vytvářela dojem, že vládní strany mají větší podporu, než by skutečně měly, a také znevýhodnila dvě opoziční strany, které čelily přesile pěti vládních stran. Karel Havlíček o tom něco ví a Alenka, myslím, taky. Česká televize a Český rozhlas dělají totéž co americká mainstreamová média, nepřinášejí realitu, ale pečlivě zrežírováno podívanou, která má jediné cíle: posílit vládní pozici, potlačit opozici a udržet s vidinou dalšího zvýšení koncesionářských poplatků Fialovu vládu u moci. Právě proto si Fialova vláda tak zoufale přeje navýšit koncesionářské poplatky, potřebuje si zajistit přízeň médií před volbami, stejně jako se to dělo ve Spojených státech. Ano, přesně tak to je.
Řešení dle ANO je spravedlivé, transparentní a efektivní. Hnutí ANO dlouhodobě prosazuje reformu financování veřejnoprávních médií, která by byla spravedlivá, transparentně efektivní. Současný systém koncesionářských poplatků je zastaralý, nespravedlivý a v dnešní době zcela neudržitelný. Naším cílem je zajistit, aby občané neplatili za služby, které nevyužívají, a aby veřejnoprávní média hospodařila odpovědně. Prvním krokem je zrušení koncesionářských poplatků. Tento systém je pozůstatkem minulého století, kdy existovalo omezené množství médií a veřejnoprávní televize a rozhlas měly monopol na poskytování informací. Dnes máme široké spektrum soukromých médií, on-line zpravodajských platforem a sociálních sítí. Veřejnoprávní média by měla být financována přímo ze státního rozpočtu, stejně jako je tomu například ve Švédsku, Dánsku či Francii. Tento model je transparentnější, spravedlivější a umožní spolehlivou veřejnou kontrolu nad rozpočty těchto institucí.
Druhým klíčovým opatřením je pravidelná kontrola hospodaření veřejnoprávních médií Nejvyšším kontrolním úřadem. Dnes mají Česká televize a Český rozhlas obrovské rozpočty, ale veřejnost neví, jak přesně jsou peníze využívány. NKÚ musí mít právo provádět nezávislé audity, aby se zabránilo plýtvání a netransparentnímu hospodaření.
Třetím bodem je ukončení konkurence veřejnoprávních médií se soukromými stanicemi v oblasti zábavy. Veřejnoprávní média mají poskytovat objektivní zpravodajství, kulturní a vzdělávací obsah, ne produkovat nekonečné seriály a komerční formáty a soutěžit s ostatními. Musíme vrátit veřejnoprávním médiím jejich skutečné poslání.
Čtvrtým bodem je sloučení České televize a Českého rozhlasu. Je to jedno z klíčových opatření, kterým můžeme výrazně zvýšit efektivitu a transparentnost veřejnoprávních médií. Česká televize a Český rozhlas dnes fungují jako dvě samostatné organizace, což přináší obrovské množství duplicitních nákladů a administrativních struktur. Když se podíváme na jiné evropské země, zjistíme, že spojení veřejnoprávní televize a rozhlasu není žádný revoluční nápad, ale běžná praxe. Například v Rakousku funguje ORF, ve Velké Británii BBC, ve Finsku Yle a všude tam mají jednu instituci, která efektivně spravuje televizní a rozhlasové vysílání.
Proč by tedy mělo být v České republice nemožno něco, co jinde v Evropě běžně funguje? - se ptám. Není žádný logický důvod, proč by Česká televize a Český rozhlas měly zůstat dvěma oddělenými molochy. Jediný důvod, proč se tato debata nevede, je ten, že současný stav vyhovuje těm, kteří se bojí změn a nechtějí přijít o své výsadní postavení. Ale pokud opravdu chceme efektivní a kvalitní veřejnoprávní média mít, musí o sloučení České televize a Českého rozhlasu se vážně diskutovat.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, a hlavně vážení spoluobčané - na vás hlavně mluvím, protože tady (Otáčí se k vládním lavicím.) máme dva ministry dokonce, ale ostatní vždycky chodí pryč, takže hlavně na vás se obracím - v pátek nás zase převálcují tady, zase to schválí. Já fakt tomu nerozumím. Já chápu, že mají nějakou centrální agenturu, ale proč jim nikdo neporadí, tomu nerozumím, ale možná jsem málo chápavý. V pátek tahle vláda, tahle pětikoalice přinutí všechny občany, podnikatele i firmy platit více za něco, co většina z nich ani nevyužívá a ani nechce, ani nechce. Chce zavést inflační doložku, aby mohla poplatky bez jakékoliv kontroly pravidelně navyšovat. Celý návrh je od základu špatný. Místo hledání úspor a efektivního hospodaření se vláda vydává cestou nejmenšího odporu: zvýšením daní. Přitom jsou tu zcela jasné a logické alternativy, které by zajistily, že veřejnoprávní média budou fungovat efektivně, nezávisle a transparentně: zrušit koncesionářské poplatky a financovat veřejnoprávní média přímo ze státního rozpočtu; provést nezávislý audit Nejvyšším kontrolním úřadem, aby bylo jasné, kam peníze skutečně jdou; zrušit zbytečně duplicity a sloučit Českou televizi a Český rozhlas do jedné instituce; zajistit, aby veřejnoprávní média dělala to, co mají, informovala, ne produkovala zábavné pořady a konkurovala soukromým televizím.
V pátek se rozhodne o tom, jestli občané budou muset platit novou televizní a rozhlasovou daň jen proto, aby si vláda mohla pojistit mediální přízeň před volbami - už včera jsme to viděli a bylo to neuvěřitelné - protože samozřejmě za čtyři roky svého vládnutí vyprodukovala tato vláda jen Fialovu drahotu a všeobecně blbou náladu. Teďka už budu používat tíseň, tíseň. Vždycky, když vidím premiéra... Já to většinou čtu, abych neměl tíseň, ale dneska jsem se na to díval a měl jsem strašně tíseň. Ale vy všichni, vážení spoluobčané, máte tíseň z vládnutí této nejprolhanější vlády, to skutečně tady ještě nikdy nebylo. Oni udělají všechno pro to, aby tam zůstali, takže my, hnutí ANO, budeme jasně hlasovat proti tomuto návrhu. Je to proti lidem, je to další nespravedlivé zdanění občanů a další pokus vlády zajistit si výhody prostřednictvím veřejnoprávních médií. Koncem září budou volby, tak si na to vzpomeňte a uvidíte, co předvedou tahle média od tohoto momentu až do finální debaty, kde pan premiér bude zase říkat "může za to Babiš", i když tam budou čtyři roky a ta bilance je absolutně katastrofální. Pokud by trošku pětikoalice přemýšlela, tak to stáhne, ale oni to mají jinak. Děkuju za pozornost a na shledanou. (Potlesk z lavic hnutí ANO 2011.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Zatím co se připraví paní předsedkyně Schillerová, tak já ještě začtu omluvy, s dovolením. Nashromáždilo se tady sedm omluv: Omlouvá se pan poslanec Oldřich Černý do 14 hodin ze zdravotních důvodů, dále se omlouvá pan poslanec Martin Exner z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, pan poslanec Josef Flek do 14 hodin z pracovních důvodů, paní poslankyně Helena Langšádlová od 17 hodin z pracovních důvodů, dále se omlouvá pan poslanec Julius Špičák do 10 hodin z pracovních důvodů.
Z členů vlády se omlouvá Vít Rakušan do 15 hodin z osobních důvodů a pan ministr Zbyněk Stanjura z celého jednacího dne z osobních důvodů.
Ještě po paní předsedkyni - pořadí uvedu - vystoupí pan předseda Tomio Okamura a poté pan předseda Jakub Michálek.
Prosím, děkuji za trpělivost a ujměte se slova.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Vážené dámy, vážení pánové, předložený zákon, který reaguje na neexistující presumpci nároku České televize a Českého rozhlasu na zvyšování jejich rozpočtu, je podle našeho názoru aktem politické korupce. Přichází totiž těsně před volbami do Poslanecké sněmovny a představuje zásadní zvýšení rozpočtu dvou médií, která mají ambici hrát důležitou roli v předvolební veřejné diskusi. Vláda Petra Fialy, která je nejméně oblíbeným kabinetem v našich porevolučních dějinách v čele s premiérem, který se těší nejmenší důvěře svého národa ze všech světových lídrů, ale jak vidno, hraje zcela vabank. ***