(pokračuje Andrej Babiš)
"Dámy a pánové, už jsem z tohoto místa jednou říkal, chceme-li srovnávat naše veřejnoprávní média s jinými, tak se orientujme dle zemí, kde jsou stejně jako my členy Evropské unie. Srovnávejme se zeměmi podobné velikosti a podobného počtu obyvatel. Srovnávejme se především se zeměmi nám podobné kultury a podobné historie. Rakousko je nám v tomto ohledu nejbližší. Chceme-li se srovnávat s Německem, tak musíme všechny ukazatele dělit či násobit osmi, protože Německo je, co se počtu obyvatel týká, osmkrát větší než Česká republika a plošně pak čtyřiapůlkrát. Srovnání například s britskou BBC je zcela mimo naši realitu, o švýcarské SRF nemluvě. Obě země jednak nejsou členskými zeměmi Evropské unie, ale především je jejich ekonomická výkonnost v ohledu na prakticky všechny parametry mnohonásobně vyšší než ekonomická výkonnost v České republice.
V Rakouské republice - zase se budu opakovat - je jedna veřejnoprávní instituce, o tom jsem už mluvil, a vysílá pět televizních programů, podílí se na jednom televizním programu společném pro všechny německy hovořící země a z dvanácti rozhlasových programů jsou tři plošné a devět regionálních. Když opomenu, že velikost rozpočtu ERF, který je takřka třikrát větší než součet rozpočtu ČT a Českého rozhlasu, se teď postupně dostávám k údajům, které do veřejného prostoru přišly ze strany Českého rozhlasu, respektive od jeho generálního ředitele pana Zavorala. Já jsem to tady už dříve uváděl, že rakouská veřejnoprávní média disponují rozpočtem více než dvojnásobným než česká, tak se tážu, proč ti Rakušané mají jen dvanáct veřejnoprávních rozhlasových stanic? Oni dvanáct, my dvacet šest, když oni mají skoro třikrát více peněz k dispozici. To je přece zvláštní.
Ti Němci mají padesát tři rozhlasových programů, tedy dvakrát více než my, než Česká republika, ale pozor, Německo je samozřejmě osmapůlkrát větší země na počet obyvatel, takže český občan má čtyřikrát větší nabídku veřejnoprávních rozhlasových stanic než Němec čistě matematicky. To je, jako když jeden vizionář říkal: Ještě čtyři roky mi dejte a budete mít platy jako Němci." - No, to nevím, vizionář. To byl ten, co nás dostává do tísně vždycky, když promluví. To tady napsal blbě. - "To pak měl říct, ale rozhlasových stanic budeme mít jen šest, maximálně sedm.
Ale zpátky k údajům pana Zavorala a též zpátky k faktům. Já jsem si přečetl platné znění zákona (č.) 484/1991 Sb." - tedy to přečetl ten pisatel - "To je zákon o Českém rozhlase. Tento zákon říká v § 3 odst. 1 ve větách a) až c), že Český rozhlas vysílá tři celoplošné programy a že může, což chci zdůraznit, šířit programy regionální, ale nemusí. Kde v zákoně stojí definice počtu programů, tedy vysílacích stanic, jak to zmiňuje pan ředitel Zavoral? Zákon pouze hovoří v § 12 odst. 1 o tom, že - cituji: ‚Součástí Českého rozhlasu jsou zejména rozhlasová studia v sídlech krajů‘. Pan ředitel tedy jistě nechtěně zaměňuje pojmy stanice a studia, rozhodně však není a nebyla zákonná potřeba dalšího rozšiřování počtu stanic.
Můžeme si v této souvislosti položit otázku, zda tuto potřebu měli posluchači. Jestliže pan ředitel Zavoral zmiňuje přímou vazbu mezi lidmi a médiem, tak disponuje snad Český rozhlas nějakými relevantními daty, ze kterých vyplývá, že občané České republiky vyžadovali zvýšení počtu vysílacích stanic Českého rozhlasu. Jestliže ano, pak měl pan ředitel především tato data zveřejnit. Důležitá jsou fakta. Je jistě hezké, že Český rozhlas takzvaně oslovuje svým vysíláním 2 a půl milionu lidí týdně, ale to znamená, že 8 milionů lidí, obyvatel České republiky, neposlouchá Český rozhlas ani jednou týdně. Přesto musí všechny domácnosti platit poplatky za provoz dvaceti šesti vysílacích stanic, protože mají možnost si rozhlas pustit? To je ta logika? V tom případě si položme otázku, proč nemají občané například také povinnost platit poplatky Ministerstvu dopravy, potažmo Správě železnic, když možnost svést se po kolejích mají také a každý má jistě doma cestovní tašku. Nicméně my nechceme zavádět povinné poplatky za hypoteticky možné využívání železniční dopravní cesty každým obyvatelem České republiky a nechceme ani, aby měli obyvatelé České republiky povinnost platit poplatky za pouhou hypotetickou možnost poslouchat rozhlas nebo se dívat na televizi.
My chceme, aby bylo vysílání České televize a Českého rozhlasu financované ze státního rozpočtu. Chceme též, aby se Česká televize a Český rozhlas reformovaly v instituce, které budou jak svou velikostí a kvalitou vysílání odpovídat požadavkům diváků a posluchačů, tak budou odpovídat i ekonomické realitě České republiky. Chceme také uzákonit povinnost kontroly těchto institucí ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu. To nejdůležitější nakonec: chceme tyto instituce sloučit v jednu, s jedním generálním ředitelem, jednou radou, jedním obslužným a podpůrným aparátem, s jednou sítí zahraničních zpravodajů a tak dále. Že se to každému členovi managementu těchto institucí bude líbit" - nebo nelíbit spíš - "to samozřejmě chápu, protože určitě je potřeba šetřit." Já ale na konec... "V tomhle projevu na začátku byly ty citace krásných českých úsloví a to jedno zopakuji na závěr: kapři si sami rybník nevypustí." Tak to je první projev, psaný z České televize.
Dobrý den. (K poslanci Bendovi, který prochází kolem řečnického pultu k poslankyni Schillerové.) Pane poslanče, prostřednictvím pana předsedy, vy jste se včera někde zase vyjadřoval o tom - tak jenom odbočím - že před volbami jsou nějaké katastrofální vize, jste říkal, to lithium. No a pan premiér říkal, že to lithium... že to bude budoucnost naší ekonomiky. Na to už zapomněl. Já jen chci říct, že to lithium vymysleli komunisti a my jsme ho zachránili před Bakalou, který tady vytuneloval OKD, a to lithium je dneska v ČEZu, takže jen jsem musel poopravit ty vaše informace, když vás tady vidím.
Tak. Takže teďka mám ten projev... (Reakce poslance Bendy.)
Ano, my jsme zachránili lithium, které si připravoval Bakala, že ho vytuneluje, údajně. Můžeme si připomenout ty články. Ne, ale to nevadí.
Takže hlavní projev tady mám. Vážení spoluobčané, hlavně vy, určitě budete slyšet zase, že někdo obstruuje, ale uvědomte si, v jaké době žijeme, kdo tady podle Donalda Trumpa financuje média. Já jsem strašně na to zvědav, když uvidíme, kam ty peníze šly, jak fungujou média. Ten hlavní náš cíl samozřejmě - ten jsem četl - je o tom, abychom měli tady nezávislá a efektivně fungující média, Českou televizi a Český rozhlas.
To, co chce vláda, je uvalit novou televizní a rozhlasovou daň na české domácnosti, živnostníky a firmy. Fialova vládní koalice se rozhodla prosadit zvýšení koncesionářských poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas a dělá to způsobem, který je nejen podlý, ale naprosto cynický. Dokonce včera jsme viděli tu relaci a tam je vidět ta korupce. Tam je vidět, že Česká televize večer před tím, než tady o tom jednáme, zorganizuje volební mítink pana premiéra. Normálně neuvěřitelné! Mně to připomíná, jak v minulosti to bylo, všechno naaranžované. Fakt neuvěřitelné. Jedná se jenom o politický handl a já jsem přesvědčen, že je to korupce. Korupce nemusí být ve formě peněz, korupce může být i jiná, to si nastudujte na Wikipedii, komu se to nelíbí. Je to výměna vyšších poplatků za mediální přízeň a podporu veřejnoprávních médií pro Fialovu vládu před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny. ***