Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(15.40 hodin)
(pokračuje Vladimír Zlínský)
Současná doba nabízí výrazné zvýšení možností studijního a profesního uplatnění žen a mnohočetné možnosti příjemného trávení volného času různými formami zábavy a cestování. Další příčinou je možnost spolehlivě odkládat rodičovství prostřednictvím používání antikoncepčních preparátů, což vede k oddělení rozmnožování od sexu a požitků, které s sebou sexuálních akt přináší. Vliv na tuto situaci mají také téměř bezpečné a snadno přístupné zákroky umělého přerušení těhotenství a mnohé další příčiny. Samozřejmě já nepopírám, že některé z těchto příčin mají pozitivní dopady v jiných směrech.
Nesmíme opomenout ani vlivy fyzikální, zde hlavně možné působení krátkovlnného elektromagnetického záření na tvorbu spermií. Množství spermií v 1 mililitru ejakulátu kleslo během posledních padesát let na polovinu. Chemické vlivy, například prostřednictvím hormonálních disruptorů, které jsou obsaženy například v pesticidech nebo měkčených umělých hmotách, jako jsou ftaláty, a narušují svým působení funkci hormonálního systému, včetně produkce a působení pohlavních hormonů, které jsou nezbytné pro správnou funkci rozmnožovacího aparátu.
K tomu v současné době přibyli tři jezdci počítačové a internetové apokalypsy negativně měnící mozky dětí a mládeže, a to jsou sociální sítě omezující osobní kontakt, počítačové hry poskytující silné virtuální potěšení místo fyzických slastí a sledování pornografie od mladého věku, což podkopává potěšení z reálného sexu. Vše je ještě zafixováno rozvojem závislostí na těchto digitálních virtuálních světech a požitcích.
Výše uvedené působení narušuje přirozené vnímání reálného jsoucna a vytváří falešný obraz včetně vnímání potenciálních sexuálních partnerů. Bohužel se zapomíná na jednu nesmírně důležitou možnou příčinu poklesu úhrnné plodnosti populací, a to změnu fungování evolučně vytvořeného pudového chování, které je způsobeno změněným charakterem současného životního prostředí člověka. Tyto změny jsou v současné době bezprecedentně rychlé až překotné vzhledem k tomu, v jakém prostředí žily populace lidského rodu po tisíce generací, a navíc je člověk součinností sám vytvořil. Bohužel se jeví jako silně pravděpodobné, že tempo těchto změn bude i dále zrychlovat.
Tato úvaha nás vede k závěru, že bychom zejména mladou generaci, ale i dospělé měli vystavit moderovaným, takže kontrolovaným podmínkám, které budou bezpečně simulovat výše uvedené prostředí, v kterém naši předkové vyrůstali a ve kterém jsme jako živočišný druh byli uchováni, a to v reálném zevním přírodním prostředí, a nikoliv ve světě virtuálním. Já se ještě budu věnovat tomu tématu zítra, kdy tu myšlenku rozvedu. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní je přihlášen pan poslanec Radek Rozvoral, připraví se paní poslankyně Věra Adámková. Prosím, máte slovo.
Poslanec Radek Rozvoral: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, já lehce naváži na svého kolegu Vladimíra Zlínského s tím, že máme jako hnutí SPD podanou v systému Sněmovny konkrétní novelu zákona, která by podpořila porodnost. Jedná se o novelu zákona o daních z příjmů, kterou jsme předložili z důvodu toho, abychom motivovali mladé české páry ke zvyšování populace, což by v budoucnu pomohlo i s vyplácením důchodů. Jedná se o bod číslo 69, sněmovní tisk 22, a navrhuji ho předřadit jako číslo 1 dnešní schůze.
Teď bych svůj návrh odůvodnil. Cílem naší navrhované úpravy je významné snížení přímé daňové zátěže a zvýšení disponibilního čistého příjmu pro daňové poplatníky, konkrétně pro pracující rodiče, jejich rodiny, rodinné příslušníky a děti, o které pečují a které vyživují, a s tím úzce související zvýšení motivace pro zakládání rodin, a to zejména rodin s více dětmi. A v neposlední řadě taktéž snaha o to, aby pracující rodiče a rodiny nebyli nuceni často velmi ponižujícím a složitým a mnohdy neúspěšným způsobem žádat o dávky státní sociální podpory či dávky pomoci v hmotné nouzi jen proto, aby zabezpečili základní životní potřeby pro sebe a pro své děti.
Dlouhodobým cílem návrhu je pak podpora pozitivního propopulačního a demografického vývoje české společnosti, to znamená zejména podpora dlouhodobého, nejlépe stálého a stabilního zvyšování porodnosti, což je žádoucí trend jednak z obecného společenského hlediska, ale také z pohledu makroekonomického, například v souvislosti s udržením či zkvalitněním a posílením našeho sociálního systému, zejména pak jeho důchodové složky. Jinými slovy, jedná se o klíčový zájem ve smyslu budoucího vývoje české společnosti tak, aby zde bylo dlouhodobě zajištěno financování sociálních transferů, na prvním místě takzvaných mandatorních sociálních výdajů, především pojistných sociálních dávek i dalších součástí vyspělého systému naší sociální politiky a sociálních služeb, a to i v širším smyslu slova včetně financování zdravotní péče, školství a dalších důležitých veřejných politik.
V souvislosti s celkovou filozofií návrhu považujeme za důležité zmínit výsledky průzkumu agentury NMS, který uvádí, že 33 procent rodičů si nepořídí další dítě výhradně z finančních důvodů a 17 procent rodičů tak neučiní z důvodu neodpovídajícího bydlení, což je problematika velmi podobného typu. Podle 43 procent respondentů tohoto průzkumu by rodinám nejvíce pomohlo zvýšení takzvané mateřské a rodičovského příspěvku, 18 procent respondentů by pak jako největší pomoc vnímalo právě zvýšení daňového zvýhodnění na děti. A doplňme k tomu ještě komentář ekonomky Hany (Heleny?) Horské, která uvádí, že nejvíce rodin se třemi a více dětmi je mezi nízkopříjmovými skupinami se základním nebo nedokončení vzděláním a naopak nejméně mezi vysokoškoláky.
Pokud by tedy stát chtěl motivovat rodiny, aby si pořizovaly více dětí, musí cílit na střední vrstvu, což je přesně ambicí tohoto návrhu. A právě proto je zde nejcitlivější podpora adresována rodičům pečujícím o tři a více dětí. Navrhovaná opatření neznamenají pro žádného nyní pracovně aktivního plátce daně z příjmu zhoršení jeho současné situace a naopak pro vysoké množství plátců daně z příjmu znamenají snížení jejich reálně odváděných daní, a tedy zvýšení jejich čistých příjmů. Takže ještě jednou zopakuji, navrhuji předřadit bod číslo 69, sněmovní tisk 22, jako bod číslo 1 dnešní schůze. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců SPD.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní je přihlášena k návrhu pořadu paní poslankyně Věra Adámková a připraví se pan poslanec Lubomír Wenzl. Prosím, máte slovo, paní poslankyně.
Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně, vážení zástupci vlády, dámy a pánové, dovolte mi, abych tady vznesla žádost o přeřazení bodu sněmovního tisku 162, transplantačního zákona, a to proto, že tady již jednou zavládla lidskost v této Sněmovně a doufám, že to nebylo jenom pro média. Transplantační zákon, jak dobře víte, již tady je několik let. Také číslo toho tisku svědčí o tom, že dlouho jsme se s ním probírali. Prošel tady prvním čtením, poté byl řádně projednán na výboru pro zdravotnictví, ale doba ubíhá a stále čekáme na jeho další projednání.
Věřím, že už všem jsem to tady říkala, čili velmi krátce shrnu. Jedná se o to, abychom odbourali nespravedlivost pro dárce kostní dřeně, kteří v případě neschopnosti nedostávají náhradu plné mzdy. Upozorňuji, že se jedná dominantně o mladé muže, nejčastěji ve věku 35 let, čili to jsou lidé, kteří mají doma malé děti, mají hypotéky a pro ně potom eventuální výpadek té finanční částky je velmi nepříjemný.
Upozorňuji dále, že se jedná o jednotky lidí třeba v průběhu několika let, čili v žádném případě nedojde k žádnému zatížení jakéhokoliv rozpočtu ani ničeho podobného. Je to opravdu velmi vzácné, protože odběr kostní dřeně provádějí zkušení lékaři, ale nemoci nechodí po horách, ale po lidech. Stalo se tak a nebylo ošetřeno pro toho dárce ta finanční náhrada. Takže žádám o přeřazení tohoto bodu, který je skutečně apolitický, nekonfliktní, prošel tady, prošel výborem, jako první bod dnešního jednání, sněmovní tisk 162. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní je přihlášen pan poslanec Lubomír Wenzl a připraví se pan poslanec Králíček. Prosím, máte slovo. ***