Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(15.40 hodin)
(pokračuje Petr Fiala)

Ale já se pokusím na rozdíl od vás držet tématu té vlastní interpelace a možná vás překvapím: já tu interpelaci vlastně považuji za důležitou, protože otázka, jaké budou vztahy mezi Českou republikou a Spojenými státy, respektive Evropou a Spojenými státy, je pro mě třeba důležitá a já patřím k těm, kteří se dlouhodobě snaží o co nejlepší vztahy se Spojenými státy. Já jsem přesvědčen, že nejenom nás se Spojenými státy pojí dlouholeté úzké vazby, které se nadále rozvíjejí, ale že to spojenectví je pro nás důležité. Spojené státy oceňují a není to jenom, nebyla to jenom demokratická Bidenova administrativa, ale byli to i republikánští zástupci v kongresu, oceňují, co všechno Česká republika dělá pro mezinárodní bezpečnost, oceňují i muniční iniciativu, která přišla v kritické chvíli. Já jsem měl možnost - oceňují způsob, jakým investujeme ve Spojených státech, jak se rozvíjí naše obchodní vazby, to všechno je důležité.

Já jsem měl při své návštěvě Spojených států nejenom přijetí v Bílém domě, ale měl jsem možnost také jednat s představiteli Republikánské strany. To všechno byly důležité impulsy pro rozvoj, pro další rozvoj těch vztahů. Nakonec o tom svědčí a dokladem zájmu Spojených států o Evropu, o Českou republiku, je můj telefonát s nastupujícím americkým prezidentem, tehdy nastupujícím Donaldem Trumpem, a nakonec i jeho délka.

To, co je důležité, myslím pro nás všechny v Evropě, je, že budeme muset daleko víc dbát o vlastní obranu a bezpečnost a taky o konkurenceschopnost. A to jsou témata, která my vytahujeme dlouhodobě, a jsou to témata, která nám dávají za pravdu, nebo nás i těší. S Američany máme mnoho oblastí spolupráce, kde jsme velice aktivní od obrany a bezpečnosti až po energetiku, a na obou stranách, jak už jsem říkal, také probíhají velké investice. Samozřejmě budeme muset řešit i některé problémy, jak tady někdo řekl. Všechno je zalité sluncem, no, všechno není zalité sluncem.

Tak například omezení vývozu čipu pro umělou inteligenci do Evropy, byť v tuhle chvíli je to zatím spíš třeba pro nás teoretický problém, protože ty čipy nejsou třeba v České republice zatím, zatím nějak zvlášť využívány, tak to je třeba věc, kterou musíme řešit, k té se musíme snažit, aby došlo k nějaké změně, tady musíme spolupracovat na evropské úrovni. V tomto smyslu už se něco stalo. Mohu tady připomenout společná prohlášení eurokomisařky pro technickou suverenitu a eurokomisaře pro obchod a bezpečnost s tím, že chtějí jednat s americkou administrativou a tuto skutečnost zlepšit. Musíme také reflektovat jako Evropská unie nový přístup Spojených států pod vedením prezidenta Trumpa k hospodářské politice, nový přístup k environmentálním cílům. A myslím si, že to jenom podtrhuje a posiluje pozice nás, kteří jsme dlouhodobě říkali, že se evropský přístup k těmto věcem musí změnit.

Nemůžeme nevidět razantní změny, které prezident Trump provedl první den ve funkci, jako je třeba odstoupení od Pařížské dohody o klimatu, uvalení cel na dovoz z Kanady a Mexika a další a další věci, které budou vyžadovat nějakou reakci (Předsedající: Čas.) a budou vyžadovat nějaký nový přístup.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A doplňující otázka, prosím.

 

Poslanec Radek Koten: Mnohokrát děkuji. Tak já bych se vás, pane premiére, chtěl zeptat, a vy jste tady o tom teďka krátce hovořil. Dá se říci tedy, že v podstatě všechny ty věci, které se týkají Green Dealu, odstoupení od klimatické Pařížské dohody, nepodpora LGBTQ agendy a podpora zdravého rozumu, tak že se to bude dít tedy, nebo se to bude prokopírovávat i do České republiky?

No, já jsem velmi rád, že Donald Trump začíná plnit program SPD tedy ve Spojených státech. Doufejme, že se nám to podaří i tady v České republice. Totiž Donald Trump bude akceptovat jenom silné protihráče. Takže myslím si, že se máme na co těšit.

A ještě pro informaci k té minulé interpelaci. Tak se momentálně na Seznam Zprávy objevila informace, že dva vaši nejbližší spolupracovníci jsou vyšetřováni Českou národní bankou ohledně kampeličky. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a prostor pro závěrečnou reakci.

 

Předseda vlády ČR Petr Fiala: Myslím, že kdybyste dlouhodobě poslouchal moje postoje, které mám dlouhodobě, tak tady ty otázky nemůžete klást. Já patřím k těm, kteří říkají, že máme revidovat Green Deal v řadě věcí, nejenom že to říkám, taky jsme prosadili například jádro jako podporovaný zdroj energie, také jsme dosáhli úpravy normy Euro 7, také teď pracujeme na tom a snažíme se proto získat většinu, abychom zrušili ty pokuty, nebo proměnili tu podobu pokut, které má platit automobilový průmysl, abychom zrušili, nebo minimálně odložili povolenky druhého typu. Takže my tady děláme spoustu věcí, ve kterých se můžeme cítit i teď posílení, ale ne tím, co říká Donald Trump, ale tím, že v Evropské unii máme proto stále větší podporu, a když si poslechnete slova Donalda Tuska při zahájení polského předsednictví, tak to ukazuje, že ten směr, který já třeba v Evropě dlouhodobě prosazuji, tak získává stále silnější podporu a pozici, a to je dobře. Stejně tak česká vláda a já osobně patříme k těm, kteří se zapojují do iniciativy na razantnější řešení ilegální migrace, a to jsou všechno věci, které prostě děláme, o které se snažíme, kde se snažíme přesvědčit další státy, že to dává smysl.

A upřímně řečeno, jestli si někdo myslí, že Evropě pomůže, když bude jenom hledět na to, co dělá Donald Trump, tak určitě ne. My musíme se starat o svou bezpečnost, my se musíme starat o svoji konkurenceschopnost, my se musíme starat o svoji prosperitu, my kvůli sobě musíme korigovat některá rozhodnutí, která nebyla dobrá a byla příliš ideologická. My tyhle věci přece musíme dělat sami kvůli sobě, na to nepotřebujeme Donalda Trumpa, ale musíme se snažit s Amerikou (Předsedající: Čas.) mít co nejlepší vztahy.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. A postoupíme k interpelaci následující, tu přednese paní poslankyně Marie Pošarová. Poté se připraví pan poslanec Jakub Michálek. A tím lze, myslím předpokládat konec tohoto bloku. Paní poslankyně, ujměte se slova.

 

Poslankyně Marie Pošarová: Děkuji za slovo. Vážený pane premiére, můj dotaz je, co se týče nákupu infrastruktury NET4GAS. Vnímám ji samozřejmě jako strategickou, v tom problém samozřejmě nevidím. Ale problém je v ceně, za jakou ji Česká republika koupila. Nejdříve to byla kupní cena 8 miliard korun, ale samozřejmě ji převzali i s dluhy za skoro 35 miliard korun, které samozřejmě se skládají převážně z dluhopisů a úvěru se splatností do roku 2028, to znamená zhruba kolem 43 miliard. S úroky zaplatíme, popřípadě přeplatíme 63 miliard korun a dodnes mi nebyl nikdo schopen říct, jak je možný, že my jsme zaplatili takovouhle částku, když jediný konkurent, kdo měl ještě zájem o NET4GAS, byl pan Daniel Křetínský z EPH, samozřejmě, a ten nabídl částku maximálně ve výši 20 miliard korun. Tak mi řekněte, proč my jsme třeba nenabídli o miliardu víc? Proč my jsme nabídli vlastně dvojnásobek této částky? Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Nyní má slovo předseda vlády Petr Fiala. Prosím.

 

Předseda vlády ČR Petr Fiala: Děkuji, paní předsedající. Vážená paní poslankyně, tak na začátku té své odpovědi bych chtěl říct, že Česká republika bohužel nedisponuje takovými ložisky zemního plynu, aby dokázala svojí produkcí pokrýt alespoň trochu významnější část celkové tuzemské spotřeby této energetické komodity. A u komodity jejich význam navíc v následujících letech v důsledku dekarbonizace teplárenství a nutnosti náhrady uhelných elektráren ještě poroste. Prakticky celou tuzemskou spotřebu plynu je potřeba importovat do naší země ze zahraničních zdrojů, a to je možné pouze jedním způsobem, a to je využití plynovodu přepravní soustavy společnosti NET4GAS. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP