Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(10.40 hodin)
(pokračuje Igor Hendrych)
Já se domnívám, že je to úprava, která je kosmetická, v zásadě minimalistická, proti čemuž v zásadě nic nemáme proti, ale na druhou stranu je to o tom, že si člověk v podstatě přirozeně klade otázky, k čemu to vlastně vůbec je a k čemu to skutečně slouží, k čemu to pomůže?
Já si dovolím použít slova našeho kolegy Milana Ferance, čest jeho památce, který vlastně ve druhém čtení, když o tom hovořil, tak v podstatě vyslovil tady, že se jedná o Potěmkinovu vesnici, která v žádném případě neřeší tento problém s tím genderovým vyvážením. Už jenom proto, že vlastně maximální pokuta, která může být udělena Českou národní bankou, je pouhý milion korun, což u společnosti, které tady byly vyjmenovány, v podstatě těch nejbohatších, které České republice fungují, je pokuta opravdu marginální, a troufnu si říct, až směšná. A zároveň pan ministr to tady rovněž podotkl, že v podstatě to sankcionování není za neplnění cílů, ale za neplnění toho plánu v podstatě, takže z tohoto pohledu je to norma v zásadě kontroverzní. A já si kladu otázku, jestli by se Evropská unie skutečně neměla zamyslet nad tím, jaké normy vlastně nebo jaké transpozice v podstatě těm členským státům nařizuje. Zdali by se neměla zabývat něčím podstatnějším, něčím, co skutečně zlepší život občanů Evropské unie, než se zabývat takovými věcmi.
Kolik lidí se tím muselo zabývat, než to vytvořilo? Kolik lidí se tím zabývá dnes? Kolik lidí to bude řešit do budoucna? Je to z mého pohledu hodně, hodně, hodně zbytečná energie. Děkuju za slovo.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já děkuji, pane poslanče. Nyní pan poslanec Nacher. Máte slovo.
Poslanec Patrik Nacher: Děkuji, pane místopředsedo. Dámy a pánové, pane ministře. My jsme se potkali na vánočním vysílání. No asi vás nepřekvapím, že já tady toto opravdu nepodpořím. Už jsem o tom krátce hovořil v prvním čtení. Když se podíváte, mně to přijde fakt jako trochu komické. Já rozumím tomu, že předkladatelé nemohli vědět, jak dopadnou volby v Americe, ale všechny tyto kvóty a ta genderová politika se nakonec otočí proti tomu původnímu záměru, za mě.
Podívejte se, jak jsou tam tvořeny ty cíle. Osoby nedostatečně zastoupené pohlaví zastávají nejméně 40 % míst nevýkonných členů vedoucí orgánu, osoby nedostatečně zastoupeného pohlaví zastávají nejméně 33 % všech míst vedoucích orgánech, ať jde o výkonné, nebo nevýkonné členy vedoucích orgánů a tak dále, a tak dále.
Já vím, že jde o firmy kotované na burze, pan ministr je tady představil, nicméně mě by pak zajímalo v praxi, jak to bude fungovat. Tak my se tady furt bavíme o konkurenceschopnosti a teďka to budeme naplňovat jak? Budeme naplňovat, že do těch řídicích a kontrolních orgánů budeme dávat lidi, kteří tam patří, mají zkušenost, mají vzdělání, mají kompetence, anebo abychom naplnili nějaké kvóty? A jestli půjdeme dál v těch kvótách, tak to bude mít dvojí efekt.
Za prvé, že tím snižujeme v tom případě ty ženy, snižujeme jejich roli, protože budou se na ně všichni dívat optikou. Vy jste se tam dostali ne kvůli svým schopnostem, ale protože existuje kvóta. Vždyť přece to se obrátí proti těm ženám samotným.
A za druhé - zeptejte se úspěšných žen, mimochodem, jo? Za druhé, jak takto chcete bojovat s tou konkurenceschopností, jak má ta Evropská unie a evropské země v tomhle tom se posunout dopředu, když my furt budeme jezdit v těch narativech, abych tak řekl. Nový americký prezident v tomto případě, a je to náš blízký spojenec, přece to říkáte, já s tím souhlasím, jasně řekl, že tyto věci utlumí, tyto věci prosazovat nebude a nakonec na to opravdu podobně jako s Green Dealem zůstane Evropská unie sama.
A já rozumím tomu, že mi tady něco transponujeme, chápu to. Na druhou stranu někdy přichází chvíle říct dost, selský rozum do hrsti. Takže ještě jednou, já to já tady neříkám proto, že to je teďka módní, aby někdo neřekl, nebo že vyhrál Donald Trump. Vy víte, že já se tomu věnuji celou dobu. Napsal jsem dokonce knížku Šílenosti doby korektní, kde jsem už tenkrát v roce 2018 psal dřív nebo později k nám přijdou kvóty a budeme mít různé povinnosti. Také existují ty různé funkce manažer pro diverzitu a podobně, kde už nejde o to, jestli ta firma je úspěšná, podniká, jaký má zisk, na jaké trhy se bude zaměřovat, ale jestli tam je vyvážené zastoupení žen, mužů, ráz a podobně. To prostě přece cítíte, že to nedává smysl, a konzistentně se vůči tomu vymezuji.
Teď, přiznávám, mi nahrálo to, že vyhrál Donald Trump, který se vůči tomu vymezuje dlouhodobě také a bude to rušit. Takže za mě, já jsem k těm všem nápadům velmi skeptický. A jak říkám, na konci dne to nakonec poškodí ty, které to má vlastně chránit, protože se ostatní na ně budou dívat, že jsou výsledkem kvót, nikoliv nějaké svojí schopnosti nebo dovednosti. Já vám děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já děkuji. A hlásil se pan předseda Adamec. Ale vidím zde ještě faktické poznámky předtím, takže pokud vím, tak u vás to nebyla faktická, u vás to byla běžná přihláška, tak poprosím s faktickou tedy nejdříve paní poslankyni Válkovou a poté se přihlásil pan poslanec Bureš.
Poslankyně Helena Válková: No, my jsme byli asi jako ženy vyzvány, já si tedy nemyslím, že bych byla taková úspěšná žena, která by okamžitě měla odpovědět, ale žena jsem určitě. A můj milý kolega pan poslanec Nacher, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, tady zmiňoval některé věci, se kterými já mohu souhlasit.
Takové to přepnutí, řekněme, pozitivní diskriminace ve prospěch žen, to určitě má kontraproduktivní účinek. A já se také zdržím hlasování, protože ty parametry podle mě nejsou nastavené úplně reálně, realisticky. Na druhé straně, že jsme zatím velmi podhodnoceny ve všech oblastech politiky, o tom asi nikdo nebude pochybovat. Protože naše zastoupení na populaci je zhruba, když to zobecním, kolem poloviny a tady je nás pětina a všichni jsou z toho štěstím bez sebe, že tady máme 50 žen, poslankyň, o Senátu ani nemluvím.
Přitom si myslím, že ta atmosféra, konstruktivní jednání i výsledky, kdyby tady bylo víc žen, by byly lepší, protože by více odrážely společnost a její rozložení. Takže jenom se musím ohradit vůči tomu druhému tvrzení, že by nám to uškodilo, nám by to určitě neuškodilo, nás je dost velmi schopných žen, ale ty příležitosti ještě nám muži nedali, bohužel.
Srovnejte si Německo, Rakousko, skandinávské země a podívejte se do jejich parlamentů, jaké zastoupení tam mají ženy, a podívejte se na kulturu toho projednávání zákonů. Je taky trochu jiná a já si myslím, že to není jenom jednacím řádem. Je to i tím, že ženy mají jiný způsob jednání, i v politice. Kultivovanější, diplomatičtější a možná že i trošku emočnější. A to vy potřebujete, vy ženy, i vy muži. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Poprosím pana poslance Bureše. (Místopředseda Juchelka vyslovil výraz jajajaj.)
Poslanec Jan Bureš: Děkuji. Děkuji, pane místopředsedo, děkuji i druhému panu místopředsedovi, že říkal jajajaj.
Já si myslím, že jakékoliv kvóty jsou vždycky urážkou, jsou urážkou v tomto případě i pro ženy, protože si myslím, že je dostatek příležitostí, aby se ženy prosadily. A budu teď reagovat nejdřív na paní kolegyni Válkovou. No, kde jinde se můžou ženy prosadit, když volič je může volit na kandidátce přece? My to máme velmi jednoduché, volič má to právo, může kroužkovat, může nás posouvat v rámci těch jednotlivých kandidátek, a jestli bude chtít volič mít tady 100% zastoupení žen, no tomu přece nikdo nemůže bránit. ***