Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(20.00 hodin)
(pokračuje Marek Novák)
My jsme dneska slyšeli slib nového kolegy. A první, co jsem si u toho slibu řekl, bylo: přesně to jsem slíbil i já. A bylo by fajn, kdyby si každý jeden z vás, kteří tady sedíte, tohle uvědomili. Vy jste tady od toho, my jsme tady od toho, abychom právě demokratické hodnoty našeho státu bedlivě střežili, abychom ta vrátka nepustili - ani na jeden prstíček, ani na dva. My tady totiž nejsme budulínci Evropské unie. A nikdy nebudeme. My si do základních práv a svobod nesmíme nechat mluvit. Ať je důvod k pootevření dveří lištičce jakkoliv bohulibý, buďme vždycky na pozoru! Protože takhle ne.
Jednoduše, pokud tento zákon přijmeme, tak riskujeme, že ztratíme právě to, co z nás dělá demokratickou společnost. A hlavně ztratíme poslední střípky důvěry našich občanů v náš stát. A všichni víte, chodíte mezi lidi, jak vnímají naše zřízení, jak vnímají občané, co se v tomto státě děje. Prosím vás, ukažme jim, že jsme tady pro ně. Jak řekl Benjamin Franklin, ti, kdo se vzdávají svobody ve jménu bezpečnosti, si nezaslouží ani svobodu, ani bezpečnost. Moc vás prosím, zamyslete se nad tím, co tento zákon přinese a zda jsme ochotni platit tak vysokou cenu, zda se chceme vzdát takto důležité hodnoty.
Já teď trošku odbočím. Mně dneska vlastně strašně líto pana ministra průmyslu a obchodu, protože díky tomu, že tento návrh zákona byl vyhodnocen, jako že se bude harmonizovat a spadne pod úřad, který spadá pod Ministerstvo průmyslu a obchodu, tak se řeší v rámci gesce Ministra průmyslu a obchodu, který vlastně tady musí poslouchat projevy o svobodě slova. A docela bych i chápal, že ho to v uvozovkách nudí. Protože tohle je tak zásadní věc, že se jí v první řadě mělo věnovat Ministerstvo spravedlnosti, že ji měl projednávat výbor, který se tomuto tématu věnuje. Místo toho my na výboru pro hospodářskou politiku řešíme, že Český telekomunikační úřad bude kontrolovat svobodu slova. To je pecka, že? Je to taková krásná zkratka. Český telekomunikační úřad bude řešit stížnosti na nelegální obsah, šíření dezinformací. Pravda. Lež. Bezva. Prosím vás, dejme tomu stopku a pojďme to do té unie vrátit. Vím, že to není jednoduché.
Ale máme tady vládu České republiky, která nás právě na půdě parlamentu zastupuje. Máme tady naše europoslance, kteří už nyní toto téma otvírají znovu. Ale my musíme být jednotní a v rámci České republiky táhnout za jeden provaz bez ohledu na opozici a koalici. My musíme bojovat za hodnoty, které jsou pro občany České republiky. A tyto hodnoty nesmíme dát Evropské unii jako takové. Ty hodnoty jsou naše. Těch se držme.
Ze všech důvodů, které jsem tady zmínil, ale prosím vás, kolegové, hlavně za zachování svobody slova, pojďme se tomu postavit, jednoznačně odsoudit nařízení DSA a vyzvat či požádat vládu k jednání s Evropou, k jednání za ochranu hodnot občanů České republiky, k jednání takovému, které bude směřovat minimálně k pozastavení a k přezkumu tohoto nařízení, prostě k revizi. Jak jsem řekl v úvodu, jsou tam věci, se kterými souhlasím. Ochrana dětí například. Jsou tam. Ale znovu, nechceme přece dát do rukou kohokoliv svobodu slova. Protože svoboda slova je naše! Svoboda slova patří každému občanu České republiky. A my nemáme právo mu ji brát. My máme povinnost jeho svobodu slova hájit. To je náš úkol.
Já za tím účelem v podrobné rozpravě načtu i návrh usnesení, o kterém následně budeme ve třetím čtení hlasovat. Ale já vás, kolegyně, kolegové, vážně prosím, zamyslete se nad tím, co jsem vám tady dneska řekl. A možná ještě někteří mí kolegové řeknou, chceme skutečně otvírat ty vrátka? Chceme skutečně rozhodovat o tom, že vložíme někomu právo rozhodovat o tom, co je pravda a co pravda není? Co je dobrý názor, co je špatný názor? Co je informace, co je dezinformace? Znovu říkám, to není naše právo. Není.
Vzhledem k tomu, že v posledních dnech skutečně vyplouvají na povrch další a další pochybnosti právě o nařízení DSA, které máme tímto návrhem zákona harmonizovat do našeho systému, navrhuji vrácení tohoto zákona k přepracování a dále také navrhuji přerušení projednávání tohoto bodu do 21. května 2025, aby byl dostatek času zahájit jednání o revizi tohoto nařízení na půdě Evropské unie. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk z lavic ANO.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pane poslanče, mám tomu rozumět tak, že navrhujete procedurální návrh v tuhletu chvíli na přerušení? (Ano.) Hlásí se ještě pan poslanec. Jenom si to ujasním. Vrácení návrhu byl váš první návrh a druhý byl přerušení do 21. května? (Ano.) Zaznamenal jsem to dobře. Bezvadné. Hlásí se pan poslanec Haas.
Poslanec Karel Haas: Děkuji mnohokrát za slovo, vážený pane předsedající. V kontextu procedurálního návrhu pana kolegy Nováka bych rád přednesl procedurální protinávrh, a to na přerušení tohoto bodu do času 20.12 dnešního dne. Děkuju vám mnohokrát.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: 20.12 dnešní den. Pan poslanec.
Poslanec Jan Kuchař: Dobrý večer. Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bych poprosil o přerušení tohoto bodu do 20 hodin 20 minut. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano. Tak prosím, pane poslanče.
Poslanec Petr Letocha: Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte i mně, abych přednesl svůj protinávrh. Navrhuji, abychom tento bod přerušili do dnešního dne dvacáté hodiny třicáté minuty. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Kolega Munzar se hlásil. ***