Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(19.00 hodin)
(pokračuje Karel Havlíček)
Nevím, kam jste chodil, možná jste chodil na jiná setkání, ale v každém případě jsme to byli my, kdo Rusko vyřadil a vaši koaliční partneři, se kterými jste byl téměř tři roky ve vládě, tak ty pustili Rosatom do finále tendru na Temelín. Ale já jim to nevyčítám, já jim to nevyčítám, že tak učinili, protože logicky byla nějaká doba a pochopitelně měli třeba zájem na tom, aby tlačili na cenu.
My jsme jasně ukázali, nikoliv Číňani, to máte už úplně popletené, Čína tam nikdy nebyla v tom výběrovém řízení, my jsme jasně ukázali na čtyři potenciální dodavatele, všechny jsme pustili do bezpečného posouzení a kdybyste někdy se aspoň v detailu podíval na to, jak vypadala zadávací dokumentace, tak byste z toho vyčetl úplně úplně všechno, ale to je na vás asi příliš už složitá (nesrozumitelné). Už to dál nebudu komentovat, myslím si, že velmi dobře víte, o čem mluvím.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji a nyní pan poslanec Ivan Adamec, prosím.
Poslanec Ivan Adamec: Děkuji, vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, není nic potěšujícího pro koaličního poslance, když se hádá opozice mezi sebou. Lepší opozice, normální opozice nebo jak se jmenujete, ale je to fakt bezvadný. Ale teď vážně.
Je pravda, že my jsme taky tlačili na to, aby tam to Rusko nebylo a nakonec se ukázalo, že ta vláda se rozhodla správně. Jako tak samozřejmě, vláda se zodpovídá parlamentu, ten parlament se tedy taky vyjadřoval a já to nechci hodnotit, jak to probíhalo, já jsem u těch jednání pak nebyl, takže to by tady lhal, kdybych říkal, jak to všechno vím, nevím. Nakonec se událo to, že Rusko v tom tendru nebylo, a to je správně podle mě, ale rozhodla ta politická reprezentace a já tady fakt nechápu, že si někdo myslí, že ten NÚKIB je něco jiného než úřad. Vždyť je to úřad, ne? A na úřadě pracují úředníci, i když to můžou být ajťáci, odborníci na cokoliv, ale jsou to úředníci, a přece nikdo jim neříká, že tu odbornost tady někdo zpochybňuje, ale to zadání musí dávat politici a ta zodpovědnost ta je na politicích, a nikoliv na úřednících z NÚKIBu! Proboha, jako o čem se to tady bavíme? Jako jestli tohle někdo nechápe, tak vůbec nechápe, jak funguje demokratický stát. Fakt chcete předat moc úředníkům? Já teda ne. Já jsem s úředníky bojoval 30 let a nikdy bych to neudělal. A neříkám, že je nepotřebujeme. Potřebujeme je, na to zpracování, na tu odbornost, potřebujeme všichni se s nimi bavit, ale tu zodpovědnost, to rozhodnutí je přece na nás. Jednou rozhoduje koalice, podruhé opozice, pak si to možná vyčteme, a nakonec ten výsledek nějak dopadne. Já jsem slyšel, že příští vláda může být taková nebo maková. No a co? Prostě bude to vůle občanů tohoto státu, jakou vládu nakonec tady budeme mít příští volební období, přespříští volební období. Nakonec sami víte, že jednou je to hot, podruhé čehý, že se to neustále střídá a je to v pořádku tohleto. Ale ty úředníci jsou tam pořád a oni proto, aby mohli manipulovat s těmi daty, mají úžasný prostor a pokud někdo jim nedává jasné instrukce a nevyžaduje tu kontrolu potom, no tak je to úplně špatně. Jako fakt, řekněme si na rovinu, i ti ajťáci, i ti odborníci na tom NÚKIBu jsou jenom úředníci, kteří vykonávají to, co jim politická reprezentace řekne.
Já vůbec nezpochybňuji, že to bude stát peníze, velké peníze, že to nebude jednoduché. Nebude, ale taky mi připadá nefér ten argument s tím Huawei. Já jsem si zjišťoval, kdo všechno v tom Huawei byl. Možná byste se, pane předsedo, prostřednictvím tady pana místopředsedy, divil, kdo všechno byl Huawei. Já to tady říkat nebudu, abych zase nenabíjel novinářům, aby zase nepsali nějaké smyšlené články o tom, jak všichni tady nebo někteří jsou pro čínští a podobně.
Já jsem sloužil sám, když jsem si to vůbec nezasloužil a byli jsme v tom my a ANO namočený mediálně. A proč? No protože někdo se nechce vzdát těch možností, aby získal víc moci na úkor politické reprezentace, a to mně na tom vadí, na tom návrhu zákona a vidím, jak nefér se chovají dále. My jsme jim to vysvětlili. Oni pokývali hlavami a zase jsou články, kde říkají, že jim bereme nějaké pravomoci. My jim žádné pravomoci nebereme, oni jim zůstanou na ty kontroly, ale já chci, aby ta vláda říkala, jak to bude, protože mezi námi, tady to taky padlo, my všichni přece víme, že to nebude zadarmo, ta kyberbezpečnost, proto jsem si to vzal do hospodářského výboru. A přece když něco po občanech chcete, chcete něco po firmách, tak musíte zároveň říkat těm firmám, že to nařizuje ta politická garnitura, ví, proč to dělá, je za to zodpovědná, a také se nám bude zpovídat všem a je fakt úplně jedno, jaká je to vláda. Nedělejme si iluze, že situace v politice.. Nakonec se ukazuje, že ta politická řešení se najdou i přes ty problémy. Vždyť nakonec ten příklad s Rosatomem je zároveň příklad, že nakonec to dopadlo tak, jak to dopadnout mělo.
A já teda musím říct, fakt uvažujme logicky a nenechme si sebrat ty pravomoce, nenechme. Nikdo nikomu nic nebere, rozhodovací pravomoce jsou na nás na politicích a jestli někdo si myslí, že ty odborníci, a to jsou nebezpečné věty, že nahradí politiky, to už jsem tu taky zažil v politickém prostoru, že dáme vládu odborníkům. Jakých odborníků proboha? Co to je? My potřebuje vládu politiků! A to, že někdy o nás lidé říkají, že si nás neváží a podobné věci, no tak řada lidí v politice vůbec nerozumí a mají pocit, že když se dívají na televizní zprávy večer, že jsou přeborníci v politice. Já jim to nevyčítám, ten mediální prostor na nás útočí na všechny a na ty lidi, kteří nemají takový rozhled, jako třeba máme my v oblasti té politiky, tak samozřejmě to působí. Ale znovu opakuji, nepodléhejme těmhle tendencím, protože když jim podlehneme, tak můžeme jít domů. Děkuji vám pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Ptám se, zda je někdo další? (Poslanec Letocha se hlásí o slovo.) Prosím, pan zpravodaj. Máte slovo.
Poslanec Petr Letocha: Děkuji. Já teď nebudu vystupovat jako zpravodaj k tomuto tisku, ale jako člen hnutí STAN a jako člen výboru pro bezpečnost, zároveň předseda komise pro kontrolu činnosti NÚKIBu. My se ostatně od roku 2022 tímto zákonem zabýváme a já bych rád reagoval na některé věci, které tady dneska padly, zejména teď v závěru budu reagovat, vaším prostřednictvím, na pana kolegu, předsedu hospodářského výboru.
V podstatě souhlasím s tím, že NÚKIB je úřad a v podstatě, že každý úřad je jedinečný, každý úřad je jedinečný. S čím ale úplně nesouhlasím je to, že je to jenom o tom, že úředník musí udělat to, co mu politik řekne. V tomto případě hned vysvětlím, co tím myslím, protože, tak jak jste správně zmínil, jsou to odborníci, jsou to odborníci, na které se každý z nás bude chtít obrátit ve chvíli, když vám někdo napadne e-mail nebo ve chvíli, kdy budete vy sami třeba terčem kybernetického útoku. Mimochodem to už teda bude pozdě, ale to je přesně to, proč tady kybernetický zákon, respektive NIS2, v tuto chvíli řešíme a je možná škoda, že to řešíme s takovým lehkým zpožděním, ale o tom možná jindy.
Já bych chtěl říct, že co se týče kybernetické bezpečnosti a té byrokratizace, o které tady byla zmínka, já souhlasím s tím, že byrokratizace je něco, co asi není cesta, kterou bychom se měli dávat, ale na druhou stranu řekněme si, o čem se bavíme. Bavíme se o kritické informační infrastruktuře. Nebavíme se o něčem, co bychom teď dávali napříč všemi firmami, všemi společnostmi, všemi institucemi. My se tady bavíme o institucích, které jsou napřímo propojené na informační kritickou infrastrukturu, která pokud by byla napadena hackerem nebo jakýmkoliv jiným útokem, tak by byla problém pro nás, pro občany České republiky a my jako politici bychom měli umět říct, co jsme schopni rozhodnout politicky, ale také přiznat, že k tomu politickému rozhodnutí by měla být také nějaká odborná erudice úřadu, v tomto případě ano, úřadu NÚKIBu, který má odborníky, který má specialisty. Tady je třeba říct, že ve chvíli, kdy NÚKIB přijde a řekne, ať bude vláda jakákoliv, že tady tohle je skutečně nebezpečí a to nebezpečí je třeba zarazit, tak já přemýšlím, jaká jiná vláda by byla třeba proti tomuto rozhodnutí a doufám, že žádná. Otázka, jestli to můžeme stoprocentně vyloučit, ale to je otázka do pléna.
Každopádně já vnímám, že kybernetická bezpečnost by měla být ochranou, respektive tématem, nás všech v tom, že bychom se na tom měli shodnout a paradoxně z té diskuse, která tady proběhla vnímám, že nějaká shoda už tady je. To, o čem se tady bavil kolega Adamec, vaším prostřednictvím, si myslím, že je překonané, protože oba dva pozměňovací návrhy, které byly přijaty, ať už ve výboru pro bezpečnost, nebo ve výboru hospodářském, tak počítají s tím, že poslední slovo bude mít vláda. Jsou tady ještě detaily, které musíme doladit a já jsem rád, že jsme všichni otevření k tomu, abychom si ještě před třetím čtením sedli ke společnému stolu, a teď myslím jak koalice, tak opozice tyto detaily vyladili, ať opravdu ve třetím čtení máme všichni dobrý pocit z toho, že pro kybernetickou bezpečnost jsme udělali všichni to, co jsme mohli. Děkuji. ***