Neautorizováno!


(9.30 hodin)
(pokračuje Marie Pošarová)

Samozřejmě to je poněkud otřepaná fráze, ale připomeňme si ještě jednou, jak jsou vypočítávány platy politiků. Nebylo by lepší vypočítávat je nikoliv jako násobek průměrné měsíční mzdy státních zaměstnanců, ale jako násobek průměrné měsíční mzdy v podnikatelské sféře. Pak by poslanci, senátoři i ministři byli přirozeně motivováni k utváření lepších podmínek pro podnikání, což bohužel teďka není. Jejich platy by fungovaly jako zpětná vazba.

Bezpochyby by do platového vzorce bylo možné zahrnout i další veličiny. Podstatné však je odvozovat plat volených zástupců z platu těch, kteří se přímo účastní na tvorbě bohatství. Možná je to jen drobná změna, ale měla by i svůj symbolický význam, byla by výrazem úcty k těm, kteří tvoří bohatství. Pro pravicové politiky by takový výpočet neměl znamenat žádnou změnu, spíš naopak by si měli polepšit. Ovšem levicoví politici by měli problém, možná by o nich tento způsob placení ledacos prozradil.

Samozřejmě ještě se přidáme ke srovnání platů politiků. Ti čeští patří v Evropě samozřejmě k těm lépe placeným. Češi vstupovali do nového roku s vidinou, že v něm odvedou do státní pokladny víc než loni. Mnozí se obávají chudoby a snížení životní úrovně. Politici tyto obavy mít nemusí. Jejich platy porostou sice jen minimálně v průměru k průměrné mzdě, jsou ale vysoké.

Z mezinárodního srovnání dokonce vyplývá, že v Evropské unii patří čeští zákonodárci k těm lépe placeným. Plat politiků se vypočítává ze základny, kterou určuje samozřejmě zákon. Pro rok 2024 začínal na částce 94 775 korun, to je jen o necelých 20 korun více než v roce předchozím. Následně se zvyšuje samozřejmě koeficient. Poslanci náleží plat určený z platové základny platovým koeficientem ve výši 1,08, který stanovuje samozřejmě zákon. Koeficient se zvyšuje v návaznosti na působení ve výborech, komisích nebo předsednických funkcích. Koeficient třeba u paní předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové činí 1,82.

Výraznější navýšení je u členů vlády. Členovi vlády náleží plat určený z platové základny platovým koeficientem, který se stanoví ministru ve výši 2,06, místopředsedovi vlády ve výši 2,49 a předsedovi vlády ve výši 2,9. To samozřejmě vyplývá ze zákona. Hrubý plat premiéra Petra Fialy za ODS se tak vyšplhal v roce 2024 na 274 847 korun. Průměrná mzda v Česku ale samozřejmě byla v roce 2024 43 967 korun.

Nejsou to ale jediné peníze, které vrcholní politici každý měsíc inkasují. Další složkou jsou paušální náhrady spojené s výkonem funkce, například na reprezentaci, dopravu, na odborné práce a administrativní práce, které se samozřejmě s výkonem funkce... které jim s výkonem funkce vlastně pomáhají. U premiéra například víceúčelová náhrada činí 35 000 korun měsíčně, předsedové obou komor Parlamentu mají nárok samozřejmě na náhradu ve výši 55 000 korun.

Samozřejmě v případě vrcholných představitelů české politiky se nedá mluvit tedy o nízkých platech, vztaženo k průměrné mzdě nejsou špatně placeni, jejich plat je dokonce velmi reprezentativní a už dlouho neplatí, že oproti ostatním svým evropským kolegům jsou chudí příbuzní.

V loňském roce třeba španělská analytická společnost El Orden Mundial provedla srovnání platů předsedů vlád evropské sedmadvacítky. Vztaženo k průměrné mzdě v dané zemi patřil plat českého premiéra k osmému nejvyššímu. Menší rozdíl mezi svým platem a průměrnou mzdou mají například premiéři Belgie, Francie, všech skandinávských zemí, Lucemburska nebo Itálie a Španělska. Naopak nejlépe placeným premiérem je ten maďarský, Viktor Orbán, v jeho případě se jedná o téměř patnáctinásobek průměrné maďarské mzdy.

Argumentem pro vysoké platy politiků jsou dlouhodobě stejné. Poměrně starý argument je, že vysoké platy mají zabránit braní úplatků, zvýšit odolnost politiků vůči lobbingu a podobně. To jsme mohli slyšet i z úst teďko v rámci soudního zástupce. Dnes je to ale už argument, který neobstojí, protože se ukazuje, že můžeme platit politikům sebevíc, ale nakonec jde vždy o morální integritu každého jedince.

Výše zmíněné náhrady bývají často terčem kritiky, zejména pokud poslanci a poslankyně samozřejmě nakupují v obchodech luxusních značek. Má to ale svůj význam, samozřejmě oblečení z konfekce by je stavělo do nevýhodné pozice. Vrcholní představitele státu se setkávají s vrcholnými manažery, majiteli podniků, se zahraničními kolegy, kteří v drahém oblečení běžně chodí, že.

Italský ekonomický magazín Money (?) přinesl rozbor platu italské premiérky Georgie Meloniové, která už jako poslankyně volala po snížení poslaneckých i ministerských platů a náhrad v návaznosti na růst či nerůst italské ekonomiky a nezaměstnanosti. Princip je stejný jako ve firmách: když se daří, je zisk k rozdělení, zatímco když se nedaří nebo prostě není žádný, tak nejsou samozřejmě žádné náhrady, žádný zisk. Podle magazínu se vzdala části náhrad, které čerpala jako poslankyně, a její měsíční plat momentálně činí 6 700 eur.

Snížit si platy nebo náhrady v Evropě není zase nic tak výjimečného. Přistoupilo k tomu i například Švédsko, Dánsko nebo Německo, kdy se jednalo o reakci na silné volání ze společnosti. Je absurdní, aby se zvedaly platy politiků, když všem ostatním mzdy a platy klesají. Ve Švédsku dokonce přistoupili ke zrušení dvoukomorového parlamentu a mají nyní jednokomorový. Že by podobnou výzvu přijala i česká politická scéna bohužel je zřejmě nepravděpodobné. Myslím, že k tomu v tomto ani příštím volebním období nedojde. V tomto je politická scéna zabetonovaná a chybí tak samozřejmě i velký tlak, pod který by společnost politiky samozřejmě dostala. A my samozřejmě trváme na tom, aby bylo odsouhlaseno aspoň právě to pětileté zmrazení platů. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a nyní se přihlásil s přednostním právem pan poslanec Robert Králíček, který je místopředsedou poslaneckého klubu ANO, a mám zde písemné pověření, aby dnes zastupoval paní předsedkyni Schillerovou. Prosím.

 

Poslanec Robert Králíček: Vážená paní místopředsedkyně, pane ministře, kolegyně, kolegové. Chci zopakovat stanovisko celého našeho poslaneckého klubu, protože dnešní jednání a pravděpodobně i hlasování vyšlo na den, kdy je poslední rozloučení s naším kolegou, a hlavně kamarádem Milanem Ferancem, který bohužel před pár dny zemřel. Část našich kolegů se proto dnešního jednání nemohla zúčastnit, protože jsou v tuto chvíli na pohřbu v Olomouci. Ale nic to nemění na tom, že celý náš klub je zásadně proti zvýšení platů politiků.

Vládní koalice nám dala jasně a opakovaně najevo, že si zvýšení platů prosadí stůj co stůj, že tu většinu si prostě vždy zajistí a návrhy předsedy Andreje Babiše na zmrazení platů politiků na pět let vytrvale odmítala. Jsme ve finále našeho příběhu o platech politiků, a bohužel je to finále se smutným koncem. Vláda totiž, jak se lidově říká, jde přes mrtvoly a neřeší pravou ani levou stranu. Pardon, vlastně bych vládě křivdil. Vláda totiž chce přidat sobě místo plánovaných 14 procent jen necelých 7. A to je vlastně ústupek.

Škoda že ale pak nedodává ještě dezert, a to, že v příštím roce půjdou platy opět nahoru, a tam už to asi podle toho, co přinesli novináři, bude opět dvouciferné číslo. V tu chvíli mi tedy nedává (dává?) smysl výrok pana premiéra, že za čtyři roky budeme mít platy jako v Německu. On totiž myslel asi sebe a všechny své kolegy. Pokud totiž to takto půjde dál, tak ano, pan premiér Fiala a jeho vláda budou mít za čtyři roky platy jako v Německu.

Pan premiér je v těchto výrocích expert, například na začátku projednávání tohoto zákona opět nemluvil pravdu, když říkal, že za současnou situaci, kdy se mají platy politiků zvyšovat o desítky tisíc korun, že za to mohou předchozí vlády. Může za to jen a pouze pan premiér a jeho vláda, tak mu prosím na tyto lži nenaskakujte.

Místo toho odrbat důchodce o 1 000 korun měsíčně, zvýšit daně, odvody nejmenším živnostníkům, šetřit na policistech, hasičích nebo kuchařkách na základních školách. Učitelům naslibovali 150 procent průměrné mzdy, pak uzákonili 130 procent a dávají jim 107. Mimochodem, za nás to bylo 127 procent. Současně navrhnou zvýšení platů premiérovi, předsedovi Senátu, předsedkyni Sněmovny o 37 600 korun, ministrům o 26 700, ale i poslancům o tisíce korun měsíčně. Za nás nehoráznost! ***




Přihlásit/registrovat se do ISP