Neautorizováno!
(12.30 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)
Ta situace se tady změnila. Podívejte se, jak se to legalizovalo v Americe, jak se to legalizovalo v Kanadě, jak se legalizovalo v Německu (Předsedající: Čas.) a v dalších státech.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan poslanec Bartoš s faktickou poznámkou.
Poslanec Ivan Bartoš: To bude v tomto kole moje poslední faktická poznámka. Já bych si v první řadě dovolil reagovat na pana ministra Blažka. Je to zkušený politik, ale tohleto, co jste zde řekl, je alibismus. Tak máte vládu, máte stojedničku, máte premiéra, ale když to neprojde ve zvýšení, tak za to můžou Piráti, protože málo přesvědčovali své koaliční partnery. (Poslanec Blažek mimo mikrofon: To jsem neřekl.) Já to vím, ale takto bylo zarámováno. Ale já věřím tomu, kdo se politice věnuje, tak chápe, že vláda je od toho, že má většinu ve Sněmovně, a pro vládní návrhy potom ti poslanci by toto měli zajišťovat, byť samozřejmě každý poslanec vždy hlasuje v souladu se svým vědomím a svědomím a není zde žádná povinnost pro vládou schválené a koaličně domluvené zákony hlasovat. Jak jsme si všimli historicky, ta dohoda je řekněme velmi nefunkční, protože těch 50 gramů je prostě hloupost.
A jenom bych navázal na Jakuba Michálka směrem ke kolegům z SPD v rámci toho přesvědčování a použil bych tedy citaci pana předsedy Tomia Okamury z knihy Umění žít. Doufám, že to za tu minutu stihnu. Je to písmeno L, Legalizace měkkých drog, kdy pan Okamura říká: "Jsem pro racionální pohled na jakékoliv drogy. To, co udělal z drog ničivý fenomén 20. století, byla kriminalizace." Poskočím, abych se vešel do časového limitu. Hovoří o tom, že zakázané drogy jsou výhodný kšeft. Je to dobré pro mafii, dealery, ale taky pro politiky, je to superlíbivé téma. Bohužel, všichni odborníci vám jako jeden muž potvrdí, že drogový populismus stojí gigantické peníze, spoustu mrtvých a výsledek je nula. Proto jsou pro dekriminalizaci drog nejen lékaři, ale také světoví ekonomové, kromě jiných třeba Milton Friedman. A pak pan Okamura říká: "Pro kriminalizaci jsou ti, kdo z problémů žijí; policie, politici a mafie." Tak jsem zahájil ono přesvědčování, budeme v něm asi tedy tři měsíce, jak jsem pochopil (Předsedající: Čas.), pokračovat.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Paní poslankyně Maříková chce reagovat. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Pane poslanče Bartoši, prostřednictvím paní předsedkyně, je mi jasné, že chcete obstruovat prostřednictvím faktických poznámek. Nicméně k tomu, co jste tady řekl v téhle části o našem předsedovi, tak jen hlupák nemění názory. Nikdo nemá konstantní názory třeba po dobu třiceti let, prostě se vyvíjí a názor může změnit podle toho, jak se vyvíjí i společnost.
Co se týká té vaší legalizace, byla jsem to dokonce já, kdo navrhoval u vašeho zákona návrh na zamítnutí, a já si za ním stojím, protože vzpomeňme si, jak byl děravý. Vy jste v něm nenavrhovali, aby se k němu nedostali ti nejzranitelnější a nebyly nakonec drogy zneužity. A uvědomme si, prosím vás, kam se společnost vyvíjí. Dnešní lidé nechtějí pracovat, máme čím dál více závislých na drogách, a my tady v tuto dobu budeme hovořit ještě o legalizaci marihuany? Vždyť my máme marihuanu k dispozici pro lékařské účely. To není žádná pravda, co tady tvrdíte.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan poslanec Michálek s faktickou poznámkou. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuju, vážená paní předsedkyně. Já samozřejmě chápu, že SPD má štíplé voliče: část voličů by si přála restriktivnější postoj proti drogám, část voličů naopak by si přála, aby se to uvolnilo, takže SPD tady asi zatím nevystoupila s nějakým názorem, byť tedy zazněla tady slova pana Okamury a údajně tedy změnil názor. Já nevím, jak to je, ale polovina voličů SPD normálně podporuje to, aby si mohli lidi doma vyrobit mastičku nějakou, když jsou třeba nemocní, z konopí, aby si to mohli vypěstovat. Není s tím žádný problém. A vy tím, že vystupujete proti tomuto návrhu zákona, tak tady vlastně to bude mít dopad i na ty lidi, kteří by vás volili a které to zasáhne, kteří zbytečně budou tímto způsobem perzekvovaní, vystaví se trestnímu stíhání. Tak já nevím, čemu to pomůže, že naši policajti místo toho, aby rozvraceli pervitinové herny na Ústecku, místo toho budou chytat nějakou holku s jointem nebo budou navštěvovat nějakou zahradu, kde je pět kytek konopí? Vždyť to přece nikomu nepomůže, akorát policajti budou dělat úplně zbytečnou práci a zbytečně budeme vyhazovat peníze daňových poplatníků.
Takže já si myslím, že jestli chceme něco dělat s problémy v oblasti závislostí, tak se zaměřme na to, abychom postihovali skutečně ty organizované skupiny, abychom měli preventivní programy, abychom dokázali řešit situaci, že třeba na Smíchově nebo kolem Hlavního nádraží jsou takové různé skupinky, které jsou skoro až nebezpečné a jsou velmi nepříjemné pro okolní obyvatele. To jsou případy, které máme řešit a kam máme investovat peníze, aby se omezily bezpečnostní a zdravotní hrozby, ale neřešit prostě mastičky a jointy.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Čas. Teď jsem se přihlásila s faktickou poznámkou, takže pan místopředseda mě vystřídá.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Hezký den všem a zapínám už časomíru, takže prosím.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo, děkuji také za rychlé vystřídání. Chci reagovat, prostřednictvím vás, pane místopředsedo, na všechny předřečníky a probíhající debatu. Trošku podezírám, že se tady vlastně úplně nejedná o trestní zákoník a to, co v něm je napsáno, ale spíš o to, co máme na pořadu schůze až jako předposlední bod, tedy smlouvu mezi Českou republikou a Vatikánem.
Ale když se dostaneme zpátky k téhle věci a skutečně nebudeme odbíhat od ní, je to přesně, jak říkal pan ministr Blažek: jsou tady témata, která zkrátka jsou napříč politickým spektrem různě vnímaná, a v každém klubu se najde někdo, kdo chce třeba větší míru benevolence vůči drogám, a někdo, kdo ne. My jako TOP 09 jsme v rámci těch jednání, a to směrem ke kolegům Pirátům - moc dobře si to pamatují určitě - byli ti, kteří jsme zastávali, abychom skutečně šli cestou ještě větší míry legalizace, než jaká se umožňuje doposud. A tady to říkám zcela otevřeně, kdyby bylo čistě na nás, tak změny, které chcete vy, vážení kolegové z Pirátské strany, chceme i my. Na druhou stranu, to se prostě nepodařilo dohodnout, teď to tady nedokonáme na plénu a všichni to moc dobře víme.
To přesvědčování, o kterém tady byla řeč, nemá probíhat tady od mikrofonu, kdy nás tady ještě navíc zasedá a v tuto chvíli je přítomno skutečně jenom pár. A stejně tak, jako jsme například u otázky zrovnoprávnění stejnopohlavních svazků zkrátka to odpracovali tady v kuloárech, tak tady si to prosím taky takto odpracujme a nezdržujme právě proto, že nechceme, aby se dostalo na něco jiného. Je to falešné.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a s faktickou se hlásí pan předseda Michálek.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo, vážený pane předsedající. Já jsem reagoval na to, k čemu nás vyzval pan ministr, který nás vyzval k tomu, abychom přesvědčovali SPD, takže jsme uvedli argumenty, které se týkají voličů SPD, abychom si ujasnili stanoviska jednotlivých politických stran k tomuto tématu. To si myslím, že je přece zcela legitimní, abychom probírali toto téma.
A když tady máme zákon, který zkrátka jde polovičatou cestou oproti tomu, co se děje ve světě, a když tam přetrvávají absurdity, tak přemýšlejte se mnou. Já jsem si tady našel článek na iROZHLASu, kde se uvádí, že člověk bude mít legálně tři rostliny, ale z nich může sklidit maximálně 50 gramů konopí. No, tak to je skoro rébus, jak to udělat a jak zajistit, že pokud každá ta rostlina vyprodukuje 300 gramů konopí, to mám dohromady 900 gramů konopí, ale sklidit můžu jenom 50, tak co mám dělat s těma zbylými 850 gramy konopí? A jakým způsobem bude zajištěno v takovémto případě, jestli se bude dělat nějaké certifikované ničení té úrody, nebo jak to prostě udělat tak, aniž by to muselo být - to se bude někde jako veřejně pálit, nebo jak má vlastně takový člověk postupovat? ***