Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(19.20 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

Superdebata - já to tady připomenu, protože samozřejmě vám to nikdo nepřipomene. Inscenace, scénografické řešení. V rámci historicky první přímé volby prezidenta republiky v roce 2013 vykrystalizovala forma předvolební televizní debaty, která byla následně v různých obměnách přítomna i v letech 2018, 2023. Celá Superdebata 8. ledna 2023 (se) vysílala přímým přenosem z dvorany Národního muzea, byla pojata jako tradiční divadelní představení pořádané na vyvýšeném jevišti, na němž stály tři trojice stolků uspořádané tak, aby naznačovaly půlkruh. A za těmito stolky se (nacházeli?) jednotliví kandidáti a přímo před nimi stál moderátor, který debatu uváděl a řídil. A za moderátorovými zády se nacházelo hlediště s diváky. Klíč, podle kterého bylo kandidátům z celkově devíti určeno místo, je na první pohled zřejmý. Ve středu měli místa tři favorité - Nerudová, Babiš Pavel - a po stranách jim sekundovali zbylí kandidáti. Pohledově vpravo stála trojice Zima, Diviš, Středula, pohledově vlevo Hilšer, Bašta, Fischer.

Samotná scéna reflektovala výsledky průběžných průzkumů voličských preferencí, do střední, centrální pozice, umístila kandidáty průzkumy favorizované a (na) pravé a levé křídlo ostatní kandidáty. Samotné uspořádání divákům signalizovalo hierarchii kandidátů podle možného volebního výsledku a předem odsuzovalo, v uvozovkách, šestici kandidátů po stranách k neplnohodnotnému, doplňkovému postavení. Favorizovaný kandidáti tak měli v zorném poli moderátora i hlediště a nemuseli se na rozdíl od ostatních kandidátů natáčet.

Tento zcela nepochybně (důrazně) nerovný přístup ke kandidátům, zřetelně stranící favorizované trojici, respektive dvojici, o tom dále, je ospravedlňován odkazy na výzkumy agentur kantar - to je ta, co občas dá 38, aby všechny vyděsila, občas dá míň - je možné říci, že to, jak televizní debata Superdebata vymezila prostorové hranice jednotlivým kandidátům, což se následně promítalo do vedení diskuse a celkové struktury debaty, bylo neseno neproblematickou vírou v sociologická data. Výsledky průzkumu zřetelně ovlivnily dramaturgii Superdebaty. Zjevnou nerovnost v postavení kandidátů někteří z nich sami prožívali útrpně a komentovali ji - například Karel Diviš, z té takzvané svaté trojice jsou tady pouze dva zástupci. Všichni jsou masírováni tím, že musí vyhrát někdo z těch tří. Já se ptám: proč? Průběh Superdebaty a postava moderátora - toho (aktivisty?).

Nepřítomnost Andreje Babiše. Významným dramaturgickým rysem - to byla ta první - celé Superdebaty byla neúčast Andreje Babiše, dle výsledků průzkumu (voličských?) preferencí jednoho z favoritů. Pro něj zůstal prázdný stolek v prostřední sekcí favoritů, a to v prominentní středové pozici. Moderátor komentoval nepřítomnost Andreje Babiše slovy: no a do prezidentské debaty byl pozván také kandidát číslo sedm Andrej Babiš, ten ale zvolil strategii, že bude vás, diváky České televize, a většinu z vás, uchazečů o prezidentský úřad, kteří jste tady v Národním muzeu, ignorovat před prvním kolem volby. Ano, ignorovat, určitě. Ne, já jsem tam nešel kvůli tomuto aktivistovi. A co se ukázalo? Chyba, že jsem šel potom na tu druhou do Národního muzea.

Chtěli jsme mu dát prostor představit své vize i kvůli tomu, že zítra by měl - a poslouchejte dobře - soud vynést rozsudek v jeho dotační kauze, kde mu jako obžalovanému státní zástupce navrhuje tříletou podmínku a 10 milionů korun pokuty. To řekl v rámci té debaty. Nepřítomný kandidát je tu exponován jako někdo, kdo se vůči divákům chová nevhodně, zvolil strategii, že bude vás, diváky České televize, ignorovat, navíc je v jeho představení naprosto nesmyslně spojená možnost představit své vize s probíhajícím soudním líčením. Detaily o žalobcem navrhovaném trestu natolik sugerují, že by mohl být verdikt soudu, až se dá uvažovat o tom, že tento výrok se dostává do rozporu s principem presumpce neviny, která bývá chápána jako jeden z etických nároků na odpovědnou žurnalistiku. Moderátorem akceptovaná nepřítomnost Andreje Babiše provázela diváky celým pořadem, v podstatě strukturovala zejména druhou část debaty, kdy se ze tří favoritů vyjadřovali k otázkám nefavorizovaných kandidátů pouze dva.

V intermezzu by dále byla jedna obálka s dotazem určena i (s pousmáním) nepřítomnému Andreji Babišovi, přičemž moderátor obálku demonstrativně položil na prázdný stolek se slovy: nešlo vyloučit, že se třeba pan Andrej Babiš k naší debatě připojí. Já ji položím sem na stolek, kde měl být Andrej Babiš - posedlý Babišem, posedlý Babišem. Koho mi to jen připomíná, ne? Moderátor tak opakovaně připomínal, že organizátoři debaty se snažili o dodržení principu rovné příležitosti pro všechny kandidáty. Fakticky šlo pouze o manifestaci formálního, mechanického přístupu k nestrannosti, respektive vyváženosti, v aktuálním kontextu jen prohlubovalo představu existence jakéhosi souboje mezi veřejnoprávním médiem a Andrejem Babišem.

Takže takto to je. Takže to je pan moderátor. A dneska po tom, co byl včera Patrik Nacher v Událostech, tak mi je to úplně jasné, kdo je ten pán: že má jednoznačně politický názor, že je to fanoušek demokratů, nenávidí Trumpa, nenávidí Babiše a nenávidí hnutí ANO. A to je ten etický kodex, pane řediteli? Fakt, jo? To je to? A kolik jich takových tam máte ještě? (Se smíchem.) Ne? Já bych tady mohl číst hodiny.

Další (redaktoři?), kteří se chovají obdobně, kteří nenechají naše lidi domluvit, kteří samozřejmě manipulují, kteří dávají různé sugestivní otázky. A takže - úplně neuvěřitelné, úplně neuvěřitelné, ale samozřejmě o tom se nemluví. Tady se mluví jen o tom, že údajně Česká televize má málo peněz, ano? Ale to, že nešetří, to, že tam není žádná restrukturalizace, to, že ředitel tam vlastně za rok de facto nic neudělal, tak o tom se nemluví.

Já tady můžu - ty kampaně, které probíhají v České televizi, můžeme si vzpomenout na to divadlo na Hradě, jo, kdy naši naivně jako šli na Hrad diskutovat o důchodové reformě. Žádná důchodová reforma to není. Nakonec to skončilo tak, že ten, co zapisoval jednání s prezidentem, vlastně lhal a naši odmítli to podepsat. A potom z nás udělali pitomce. A pan premiér to vždycky opakuje - přitom, kdyby chtěl, tak mohl jednat. A proč my máme tady vlastně vládě radit? Proč? Vždyť oni umí přece všechno nejlíp. Oni to říkali před volbami. No, a když byla tahle kauza, tak tady redaktor říkal, že Babiš je na dovolené, co si to vlastně dovolil, že šel na dovolenou, ne? (Se smíchem.) To stále, tyhle věci oni tam řeší.

Takže pro mě jednoznačně - a znovu to opakuji - Česká televize má dvojí metr, Česká televize je netransparentní, Česká televize je součástí této pětikoalice, jde jim jednoznačně na ruku, všechny debaty od nástupu této vlády do voleb byly organizované v prospěch pětikoalice. Takže jenom chci říct, vážení spoluobčané, že tahle, tahle novototalitní vláda, která vykazuje prvky omezování našeho vyjadřování - a tady dokola říkají, že obstruujeme - ano, já tady obstruuji, já tady obstruuji, protože nechci, aby vy všichni jste platili víc (s pousmáním) za tuhle Českou televizi a Český rozhlas - není na to nejmenší důvod, není na to nejmenší důvod, ano.

My jsme tady obstruovali, když tahle vláda obrala důchodce o peníze, když jim vzala valorizaci. A tady pan ministr, který má na starosti církve, tak nepřišel s tím, že vezme valorizaci církvím, 8 miliard, ne? (nesrozumitelné) obral důchodce, ale církve tady, kdy podvodně schválili církevní restituce za 165 miliard, jo, tady v noci - když ta senátorka, co chlastala tu vodku v Kremlu, podle slov pana prezidenta Klause - a bůhví, jak to bylo s tím hlasováním tady - tak oni budou nás kritizovat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP