Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(12.10 hodin)
(pokračuje Michael Kohajda)

Tato výměna věty je důležitá kvůli tomu, že touto "úpravou dojde ke sjednocení zdanění předmětného příjmu s postupy výběru pojistného na sociální zabezpečení a pojistného na zdravotní pojištění. Na základě přechodného ustanovení nebude zdanění příjmu zaměstnance v podobě nabytí podílu nebo obce k nabytí podílu v zaměstnavateli nebo jeho mateřské nebo dceřiné společnosti nebo s ním kapitálově spojené osobě odloženo a příjem bude zdaněn po uplynutí lhůty dvou měsíců ode dne nabytí účinnosti dotčených ustanovení tohoto zákona, v rámci které má zaměstnavatel možnost oznámit správci daně, že uplatňuje stávající pravidla pro odložení zdanění příjmů zaměstnance. V situaci, kdy zaměstnavatel ve stanovené lhůtě oznámí správci daně svůj záměr uplatňovat stávající daňový režim, zdanění příjmů zaměstnance bude odloženo." To je vše, děkuji vám.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy? Není tomu tak, rozpravu tedy končím.

Táži se, zda má pan ministr zájem o závěrečné slovo? (Ministr Jurečka gestikuluje, že ano.) Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Vážená paní místopředsedkyně, vážené poslankyně, vážení poslanci, já chci jenom velmi stručně udělat ještě shrnutí. Chci poděkovat celé řadě lidí, nejenom vám, co jste tady v Poslanecké sněmovně, kolegyně, kolegové, a musím tady říci jak z koalice, tak i někteří z vás z opozičních řad, tak jste celou poměrně dlouhou dobu byli u toho, kdy jsme připravovali tuto legislativní úpravu, a to jak z hlediska zjednodušení podmínek pro administrativu a výplatu současných podpor vůči dětským skupinám, které dnes máme, tak stejně když jsme připravovali ten koncept sousedských dětských skupin, o kterém se, jak tady už bylo zmíněno, mluvilo opravdu asi velmi hodně dlouho, mohli bychom možná jít ještě i do období, kdy byl ministrem práce sociálních věcí Petr Nečas, takže tak dlouho - to je už dneska více jak čtrnáct let - se o této tematice tady v České republice mluvilo.

Pro mě je důležité to, že dneska tady otvíráme možnost plného vějíře podpory budování kapacit pro zajištění péče o děti předškolního věku. A ten rodič opravdu si v tom území může najít tu cestu v mateřské školce, v dětské skupině nebo v dětské sousedské skupině s tím, že ta dětská sousedská skupina je pro - opravdu - stát tou velmi efektivní, levnější variantou. Koeficient toho příspěvku je tam snížen ještě oproti dětské skupině. To znamená, je to opravdu model, který je velmi efektivně dobrý a pro mě je vlastně klíčové to, a to říkám dlouhodobě, že chci, aby ten rodič neměl žádné omezení, žádné, jak se říká, klacky pod nohy ze strany státu, ale aby měl opravdu maximální možnost, jak dokázat zvládnout, sladit ten rodinný, rodinně osobní a pracovní život. Za to chci moc poděkovat, že se to podařilo. Nebylo by to nejenom bez práce lidí na MPSV a těch, kteří to opravdu lidsky i politicky podporovali, ale právě i bez toho, co tady zmiňoval pan kolega poslanec Vít Kaňkovský, i bez té vůle kolegů z Vysočiny rozjet pilotní projekty, začít na tom pracovat, dát nám cennou zpětnou vazbu. Takže tady opravdu ukázka toho, že se ty věci nejenom diskutovaly, jak se říká, teoreticky, ale že jsme tou cestou - otestovat to, zjistit podněty z praxe a ty zakomponovat do tohoto návrhu zákona, do toho nového systému. Z toho mám opravdu velkou radost, velmi dobrý pocit a za to chci opravdu poděkovat a prosím také potom o tu finální podporu tohoto návrhu zákona.

Je to přelomový okamžik. Myslím si, že jsme tam dokázali najít i shodu na těch věcech, které se týkají i té větší vymahatelnosti, motivace i ze strany obcí. Vím, že to nebyla jednoduchá debata, o to víc si vážím toho výsledného kompromisu. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Táži se, zda má paní zpravodajka Jílková zájem o závěrečné slovo? (Zpravodajka gestikuluje, že ne.) Nemá. Také paní poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková, má zájem jako zpravodajka? (Zpravodajka gestikuluje, že ne.) Nemá zájem. Děkuji.

Nyní tedy přikročíme k hlasování. Prosíme zpravodajku garančního výboru, aby nás seznámila s procedurou hlasování, poté přednášela jednotlivé návrhy a před hlasováním k nim sdělila stanovisko. Prosím, máte slovo.

Ano, zaznamenala jsem žádost o odhlášení, tedy vás všechny odhlásím a poprosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami.

Paní zpravodajka má slovo, prosím.

 

Poslankyně Marie Jílková: Děkuji, paní předsedající. Kolegyně, kolegové, výbor pro sociální politiku 7. listopadu přijal proceduru, nicméně domnívám se, že ještě před tou procedurou bychom měli asi hlasovat stažení těch dvou pozměňovacích návrhů. (Obrací se k předsedající.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, samozřejmě. To bude... Bod 0 je stažení pozměňovacích návrhů a potom další bude navazovat ta procedura schválená.

 

Poslankyně Marie Jílková: V tuto chvíli bych přečetla proceduru tak, jak byla načtena, která bude posléze upravena, pokud stáhneme dva zmíněné pozměňovací návrhy. Výbor pro sociální politiku jako garanční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně hlasovat ve třetím čtení v následujícím pořadí: návrh na zamítnutí zákona nebyl podán; nejdříve by se hlasovaly legislativně technické úpravy, které byly předneseny, poté by se hlasoval bod B1 a B2 společně; poté pozměňovací návrh F1 až F4, tento doplňuje B1 a B2; poté by se hlasoval pozměňovací návrh C1 a C2; pokud by byl schválen, je následující pozměňovací návrh A nehlasovatelný; poté bychom tedy hlasovali A, pokud by nebyl schválen C1 a C2; pak je v proceduře navrženo hlasování o pozměňovacím návrhu D; poté E1 až E6; dalšími body jsou G1 a G2; jako poslední pozměňovací návrhy by byly hlasovány H1 až H70 a poté by se hlasovalo o zákonu jako celku.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, děkuji, paní zpravodajko. Přivolám kolegy z předsálí.

 

Budeme hlasovat o návrhu procedury s tím, že ještě na začátku bychom hlasovali o stažení pozměňovacích návrhů, tak jak zaznělo v rozpravě. Přivolávám kolegy z předsálí.

Zahajuji hlasování o proceduře. Táži se, kdo je pro tento návrh? Kdo je proti?

Hlasování číslo 94, přihlášeno 143 poslanců a poslankyň, pro 143, proti žádný. Návrh byl přijat. Prosím, paní zpravodajko.

 

Poslankyně Marie Jílková: V proceduře zazněl návrh na stažení pozměňovacího návrhu, který předložila Nina Nováková a Romana Bělohlávková, označený jako sněmovní dokument 5423.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano.

Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? (Reakce z pléna.) Ano, hlasujeme o stažení pozměňovacího návrhu 5413? (Zpravodajka: 5423.) Dvacet tři, ano, děkuji. Kdo je proti?

Hlasování číslo 95, přihlášeno 143 poslanců a poslankyň, pro 143, proti žádný. Návrh byl přijat. Prosím, pokračujte, paní zpravodajko.

 

Poslankyně Marie Jílková: Dále bylo v rozpravě navrženo předkladatelkou Renátou Zajíčkovou stáhnout její pozměňovací návrh označený jako sněmovní dokument 5413.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano.

Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 96, přihlášeno 144 poslanců a poslankyň, pro 144, proti žádný. Návrh byl přijat. Prosím, pokračujte. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP