Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(11.50 hodin)
(pokračuje Martin Exner)

Název toho zákona, který tady celou dobu projednáváme, je - se jmenuje: o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace. A není tam jenom řešení uprchlíků a podobných věcí, ale je tam spousta věcí sociálních, zdravotních, jsou tam jejich auta a mohou tam být právě i věci bezpečnostní. Takže to je odpověď, proč to tam dáváme. A samozřejmě ten důvod je, že trestní zákoník, jestli ho vůbec při té proceduře a při tom obstruování stihneme schválit do konce volebního období, tak by posunul přijetí tohoto opatření o minimálně půl, možná tři čtvrtě roku. Děkuji.

 

: Já také děkuji. V tuto chvíli paní poslankyně Ožanová s faktickou poznámkou. A prosím.

 

: Děkuji. Já se nepřestávám divit. Prosím vás, tady vám bylo vysvětleno, že to je legislativní zmetek, že je třeba to upravit, že tam jsou výhrady Nejvyššího soudu - a vy pořád říkáte ANO, ANO, hnutí ANO! Prosím vás, čistota práva - proč tady jste ve Sněmovně? Jste zákonodárci, dělejte zákony pořádně! To chcete, aby se bezdůvodně stíhalo plno lidí, a potom stát vyplácel náhrady škody těm neprávem stíhaným? To je to, co uděláte tím, když zákon nebude napsán dobře, trestní zákoník.

Vy se na bezpečnostním výboru dohodnete, tak trestní zákoník - ti právníci do toho nemusí mluvit, ti trestaři a podobně, ani advokáti, ani soudy do toho nemusí mluvit... Prosím vás, tu se opravdu hraje o standardní legislativní proces, trestní zákoník - to je obvyklé, shoda koalice, opozice. Trestní zákoník není na jeden rok, dva roky, je to na delší dobu. Byli jsme schopni nalézt shodu u redefinice znásilnění, ano, ale to se musí chtít! Ale tady ve své podstatě nechcete. Já tomu opravdu nerozumím.

Tady by bylo nejlepší to stáhnout. Tu paní profesorka Válková navrhuje, že je třeba to opravit, upozorňuje vás na to. Zpravodajské prostředky - no, zpravodajský prostředek, si představuji, že je i mobilní telefon tedy, zpravodajský prostředek je skoro všechno. Prosím vás - to opravdu si myslíte, že je v pořádku takto dělat zákony? Tohle považujete za technikálie, tyhle věci, které je třeba opravit? Vy jste se snažili vyhnout tomu, aby to bylo projednáváno v ústavně-právním výboru.

Víte, co jsem řekla v prvním dnu, kdy jsme to projednávali ve třetím čtení? Dala jsem návrh na vrácení tohoto zákona kvůli projednávání (Předsedající: Čas.) v ústavně-právním výboru.

 

: Děkuji. V tuto chvíli pan poslanec Vondráček se svou faktickou poznámkou.

A, vážený pane poslanče, vaše dvě minuty. Prosím.

 

: Děkuji. Napřed trochu v obecné rovině. Když shrnu naše námitky mimo jiné, tak je to prostě gumové ustanovení. Ten paragraf je gumový a může být zneužit či nadužíván - to je náš základní problém, tak to říkám velice zjednodušeně a s lehkou mírou patosu. Tady odkážu na otce zakladatele americké demokracie, kdy si v dopisech vyměnili větu, kterou si dodneška pamatuji, nevím, kde to konkrétně bylo, že vše je manipulováno, ale svoboda je víc.

My nemůžeme v dnešním informačním prostředí počítat s tím, že nebude docházet k vlivovým operacím, ale musíme velmi pečlivě vážit přístup a hlavně trestněprávní restrikci. Jsme - žijeme ve světě Twitter Files, žijeme ve světě notebooku Huntera Bidena, žijeme ve světě, kdy vlastně celá kauza Voice of Europe vyšuměla a vede nyní už úplně jiným směrem - a vždy v tom byly nějakým způsobem angažovány tajné služby. Tajné služby nejsou od toho, abychom jim věřili, abychom jim fandili. Viděli jsme spoustu amerických filmů a seriálů, které nás přesvědčují o tom, že je potřeba k tajným službám přistupovat obezřetně.

K tomuto konkrétnímu ustanovení. My máme nějakou pracovní skupinu na téma trestní zákoník. My jsme se nějak domluvili oficiálně s panem ministrem Blažkem. Já jsem šel za panem ministrem Rakušanem a říkal jsem mu: toto je přílepek, nehodí se to do toho zákona, projednejme to na půdě ústavně-právního výboru. My máme připomínky, ale protože my chceme spolupracovat na trestním zákoníku - možná upravíme textaci, ale tento paragraf nebude předmětem obstrukce a bude případně přijat, s tím, že jestliže opravdu dojde k jeho zneužívání, tak bude namístě ho změnit, zrušit. Počkáme si, jak se vyvine praxe. (Předsedající: Čas.) Takové je naše stanovisko.

 

: Děkuji panu poslanci. Pan poslanec Hubert Lang je dalším, kdo má faktickou poznámku, po něm paní poslankyně Helena Válková. Prosím, vaše dvě minuty.

 

: Děkuji, pane místopředsedo. Já bych se také vrátil, co říkal můj předřečník nebo co říkal pan zpravodaj. Ano, na bezpečnostním výboru jsme se tím zabývali. Já už si nejsem úplně vědom, v jaké šíři, protože už je to trošku fousatá událost, protože to tady projednáváme dlouho. My, prosím vás, nejsme tam stoprocentně právníci. A když to potom došlo na projednávání do klubu, tak paní profesorka Válková vznesla dotaz, kolega Vondráček taky vznesl dotaz, prostřednictvím vás, a začali jsme to přehodnocovat, kdy - jestliže my jsme tam zaujali nějaké stanovisko i souhlasné, protože takto to tam bylo podáno, že to je jenom legtech, taková technická úprava, která - jakoby nikdo asi obecně by neměl problém s tím, aby - když tady bude působit nějaký agent, aby byl odstíhán - a takto to bylo i tam podáno - tak potom se ukázalo v praxi, a já si klidně posypu popel na hlavu, protože každý může udělat chybu, že najednou se z toho ukázalo něco, že dneska už bychom pro tu ruku nezvedli nebo bychom se - minimálně na bezpečnostním výboru - zdrželi. Asi by to nehrálo stejně roli, protože vy tam máte převahu, tak byste si to stejně prosadili. Ale to je věc technická.

Ale já bych se chtěl vrátit k tomu - přede mnou tady vystupovala paní profesorka Válková, prostřednictvím vás, pane předsedající - chtěl bych se zeptat třeba pana Cogana, prostřednictvím vás, pane předsedající: domníváte se, že to bylo nějaké obstrukční vystoupení? Domníváte se, že to, co tady paní profesorka Válková říkala, dvakrát 15 minut, musela tam nahustit svůj projev, který měla předtím, na dvakrát - třeba - 45 minut, jasně, argumentačně, co tady zaznívalo, že to je nějaké obstrukční jednání, že to nějaké natahování té věci?

Já si myslím, že to byl velice fundovaný projev, že to bylo velice odborné - je to bývalá ministryně spravedlnosti, profesorka práva, která vznáší tisíc a jeden argument. A na druhou stranu vy máte, pane ministře vnitra, za sebou svoje ministerstvo, Ministerstvo spravedlnosti na tom participovalo, pan Exner, to je jenom nosič té věci, jo? - ten byl použitý jako nosič. A je to prostě ostuda, jestliže tam něco takového máte.

A jestliže my vám tady dneska nabízíme vstřícnou ruku, že v dalším nějakém předpisu se to upraví, udělá se na to pracovní skupina, (Předsedající: Čas, pane poslanče.) tak měli bychom to využít. Děkuji.

 

: Také děkuji. Nyní s faktickou poznámkou paní poslankyně Helena Válková, poté se připraví pan kolega Mašek a po něm pan kolega Vondráček. Vaše dvě minuty.

 

: Děkuju. Já bych chtěla poděkovat panu poslanci Exnerovi - možná překvapující, ale určitě ano (Předsedající: Mým prostřednictvím.), vaším prostřednictvím (Otáčí se k předsedajícímu.) - teď jsem to chtěla říct, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo - že tady upozornil na tu situaci, ať tady jsme opravdu velmi transparentní z obou stran. A můžu potvrdit to, co vlastně řekl pan poslanec Lang, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, a mně se to stalo v minulosti také. Já třeba nejsem členkou bezpečnostního výboru a některé věci utečou, než jsme všichni, od toho, abychom bedlivě všechno sledovali, co se kolem nás děje, natožpak, když opravdu jde o něco, co podle mého přesvědčení, které jsem se snažila tady nějak vysvětlit, jde o přílepek. Tak to zaskočení je potom docela legitimní, protože se takový poslanec nebo poslankyně, člen příslušného výboru - logicky to jenom vysvětluji - nechá upokojit a uklidnit tím, že jde jenom o nějakou legislativně technickou záležitost, a už nejde do hloubky. Takže to jenom na vysvětlení.

A já i chápu - ještě mám chviličku - pana ministra vnitra, vidíte, že jsem vstřícnost sama, který možná si myslel, že chceme toto zaobstruovat tak, že to vůbec nechceme, a pokud tady k takovému vyjádření došlo, jak řekl pan poslanec Exner, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, z úst pana poslance Maška, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo - tak se dívám, mám už jenom 20 vteřin, tak ono je lepší, když se přihlásil, když to vysvětlí sám. Děkuju.

 

: Taky děkuji za dodržení času. V tuto chvíli pan poslanec Jiří Mašek. Prosím.

 

: Děkuji za slovo. Já se omlouvám, já jsem úplně přesně neslyšel to, co pan Exner říkal, ale pokud je to o tom, že formu přílepků obou dvou tady nepodpoříme, tak je to naprosto pravda a v tom duchu jsem se vyjádřil i v České televizi - tuším, že to bylo v České televizi. To naprosto platí prostě - pro ty přílepky tady ruku určitě nezvednu a věřím, že většina mých kolegů. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP