Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(21.40 hodin)
(pokračuje Zuzana Ožanová)
Realita je, že vy chcete pro ty svoje jednotlivé malinkaté starosty něco přihrát, ale nemyslíte na většinu, nemyslíte na ty strukturálně postižené regiony. Nemyslíte na ty nejslabší. (Předsedající: Čas.) Myslíte na ty nejmenší, aby měli ještě víc.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Jan Kuchař s faktickou poznámkou. Prosím.
Poslanec Jan Kuchař: Děkuji, pane místopředsedo, za slovo. Já nejdřív budu reagovat na ctěného kolegu pana Michálka, vaším prostřednictvím, a pak i na některé hovořící hejtmany, případně zástupce těch strukturálně postižených regionů.
Já bych na pana Michálka, vaším prostřednictvím, měl dotaz, jestli tedy, pokud se má snižovat počet starostů obcí, tak jestli Praha začne u těch svých 57 starostů. To je první věc. Druhá věc je, že je super z Prahy slyšet, že je potřeba stavět ty větrníky, protože je Praha potřebuje. Já doufám, že si je postaví na svém katastru, protože to je další věc, že opět jenom nám pošlete v podstatě to, ať vám posíláme tu energii, ať vám je tady dobře.
Střelím si ale i do vlastních řad, protože já jsem také ze strukturálně postiženého regionu, kde zaznělo už několikrát, že by se měl zrušit, protože je příliš malý, a já s tím úplně nesouhlasím, ale to je asi tím, že odtamtud pocházím. Jenom tady se bavíme o tom, že se přesouvají některé peníze a že jsou to strukturálně postižené regiony. Sáhněme si my z těch strukturálně postižených regionů na srdce a řekněme si, kolik z těch 40 miliard korun, které teď momentálně z Just Transition Fundu do těch krajů jde, jsou projekty transformační, ty bychom asi spočítali tak na prstech jedné ruky, kolik jich je udržitelných, tam bychom možná dvě ruce potřebovali, ale zhruba polovina je možná ani neudržitelných a bude potřeba následné dotace znovu. Takže tady si sáhněme na srdce, jestli i my v těch strukturálně postižených regionech ty peníze na transformaci využíváme tak, jak máme. Jestli třeba z těch 40 miliard, když jsem to sečetl, z těch tří krajů, tak jenom zhruba 4 miliardy korun padnou na domy na čerpání dotací. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Následují další dvě faktické poznámky, jako první pan poslanec Stanislav Fridrich, připraví se pan poslanec Jakub Michálek. Prosím.
Poslanec Stanislav Fridrich: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bych taky chtěl zareagovat na projev kolegy Michálka s jednoduchým celkem dotazem. Zmínil: Některé obce zchudnou. Jsou to ty, které neumí hospodařit. Máme v republice zhruba 6 250 obcí. Jak chcete nastavit kritérium, které obce neumí hospodařit a mají peníze na účtu a které obce si je naopak strategicky střádají na dlouhodobé investice, aby je použily do budoucna, a ty jim budou odňaty?
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Nyní pan poslanec Jakub Michálek s faktickou poznámkou. Prosím,
máte slovo.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, já moc děkuju, že o této problematice diskutujeme, protože to je problematika zásadní, která trápí v podstatě každého, kdo se pohyboval v samosprávě.
Já jsem byl zastupitelem hlavního města Prahy tři roky, než jsem byl zvolen poslancem, a můžu vás ujistit, že 57 městských částí je ta největší pohroma na světě pro řízení jakéhokoliv celku. To opravdu není nikde na světě. Kdekoliv jezdíme po Evropě, tak se nikdy nestalo, že bychom přijeli do hlavního města a našli tam, že město sestává z 57 městských částí. To je něco opravdu neuvěřitelného. To se samozřejmě nedá řídit, protože pokaždé, když chcete vydat nějakou vyhlášku, tak vám k tomu pošle 57 starostů nějaké připomínky a vypořádávejte 57 připomínek, které se ke všemu vyjadřují.
Když si uděláte srovnání hlavních měst v Evropě, tak ten počet městských částí, které máte, začíná na nule a končí -s výjimkou tedy Prahy - na nějakých 15, 20 městských částech. To je ten průměr toho, jak je to všude v Evropě. A to, co někdo takovým způsobem, s prominutím, zmršil, že vytvořil v Praze 57 městských částí, z nichž ty malé městské části samozřejmě nejsou schopny se postarat o základní věci typu vydávání občanek, pasů a tak dále, tak to je věc, kterou bychom měli takto jasně pojmenovat a měli bychom se snažit o její změnu. Já si myslím, že v příštím volebním období by měly být schváleny zákony, které sníží počet městských částí hlavního města Prahy tak, abychom měli třeba 15 nebo 20 městských částí, tak jak je to běžné na západě, abychom měli celky, které se dokážou samostatně rozvíjet.
Teď jsme byli na zahraniční návštěvě třeba v tom Dánsku, tam nám ukazovali územní plánování. Tam nemají ty městské části v této podobě vůbec a funguje jim to tam výborně. V Estonsku slučovali obce a taky jim to tam fungovalo. Možná k tomu se ještě vrátím.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji, pane poslanče. Následují další dvě faktické poznámky, nejprve pan poslanec Vít Vomáčka, připraví se pan poslanec Josef Bělica. Prosím.
Poslanec Vít Vomáčka: Děkuju za slovo, vážený pane předsedající. Dámy a pánové, já bych chtěl jenom zareagovat na kolegu Michálka, prostřednictvím předsedajícího. Ono to je samozřejmě hrozně hezké, že chcete podporovat větrné elektrárny a podnikání třeba v těch malých obcích. Většinou... Odtrhněme se od toho, že žijeme a vymýšlíme nápady tady v té krásné místnosti, ale jezděme po těch samosprávách. Když pak s těmi samosprávami mluvíte, tak většinou udělají referendum. Zkrátka občané to nechtějí, ty větrníky, nechtějí, aby se někde otvíraly lomy a podobně. Stranou ponechám hanebné rozhodnutí nejmenované obce, která odmítla postavit dům s pečovatelskou službou s odůvodněním, že občané nechtějí, aby se jejich děti dívaly na staré lidi, takže žijme trošku v reálu.
Existuje tady opravdu referendum, a když se podíváte, jak je využívané, tak je využívané velmi ze strany samospráv a ty samosprávy nechtějí jakoukoliv změnu, ať je to třeba vyšší frekvence automobilové, kamionové dopravy, ale i ty větrníky. To byla jenom taková věcná připomínka ze strany dlouholetého starosty. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Josef Bělica, připraví se pan poslanec Jakub Michálek. Prosím.
Poslanec Josef Bělica: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. No, peníze z transformačních operačních programů nejsou určené na financování krajů a na opravy dvojek a trojek a na provoz kraje. Ty jsou určené na transformační projekty a na strategické projekty, ale to tady asi panu kolegovi vysvětlovat nemusím. To je právě to, co já jsem v rámci toho projevu říkal, že bychom tyhle ty peníze, že je musíme vnímat odděleně.
Nicméně Asociace krajů funguje po volbách v novém složení. Máme nové hejtmany, budou se ustavovat nové komise při Asociaci krajů a my jsme dohodnuti, že předložíme nový návrh změny rozpočtového určení daní tak, aby vycházel z těch ekonomických kritérií a tak, aby byl přijatelný napříč těmi kraji.
Pane místopředsedo, vzhledem k tomu, že k tomu má dojít ve velmi krátkém čase, tak bych si dovolil navrhnout zamítnutí tohohle toho zákona v prvním čtení, abychom mohli jako Asociace krajů navrhnout nové řešení. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já jsem si, pane poslanče, poznamenal váš návrh. To znamená, podal jste návrh na zamítnutí tohoto tisku. Potom o něm dám hlasovat, po ukončení obecné rozpravy v případě, že se k tomu dnes dostaneme.
Jako další pan poslanec Jakub Michálek s faktickou poznámkou, prosím.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Tak já budu pokračovat v té milé diskusi, kterou jsme tady započali. Samozřejmě otázka referend je zcela legitimní, ta rozhodnutí tady jsou a samozřejmě ti lidi, když se rozhodují v referendu, tak dávají na misky vah, co nás to bude stát. To znamená, zkazí nám výhled, a na druhou misku, co z toho budeme mít? No a pokud odpověď na otázku, co z toho budeme mít, je nic a jsou tam jenom zkažené výhledy nebo ruch, který z toho je vytvořený, tak samozřejmě lidé to nechtějí.
Pokud budeme schopni zavést takový systém, kde to ty obce budou mít nějakým způsobem kompenzované z toho zisku, který vznikne z těch větrných elektráren, tak samozřejmě pak část těch lidí... a budou takové obce, které to zváží a kde ti lidi se proti tomu tak burcovat nebudou, protože budou vědět, že se to nakonec promítne třeba do toho, že budou mít lepší chodníky, třeba do toho, že budou mít lepší servis ve školce, ve škole a tak dále, všechno, co ti starostové mají v gesci, nebo že tam postaví bazén nebo něco podobného. ***