Autorizováno.


(13.40 hodin)
(pokračuje Tomio Okamura)

Jeden z obviněných v korupční kauze, nějaký pan Pavel Dovhomilja, se rozhodl vypovídat a policii řekl, že ke členům této organizované skupiny Petra Hlubučka a Michala Redla patřil právě někdejší volební manažer TOP 09 Fremr. Policie mimo jiné zveřejnila telefonát Redla právě poradci expředsedy TOP 09 Fremrovi. Redl Fremrovi říká, cituji: "Já ti říkám, Jirko, žádný strachy, když přijdem do Prahy, můžeme krást." Konec citátu. Ta profláklá postava v kauze Dozimetr Jiří Fremr je poradce a přítel expředsedy a ještě do letoška europoslance TOP 09 Jiřího Pospíšila. Markéta Pekarová následně uvedla toto, cituji: "Do personálních otázek jsem Jiřímu Pospíšilovi nezasahovala, ale panu Fremrovi jsem se vyhýbala a já osobně bych si jej za spolupracovníka vzhledem k jeho minulosti rozhodně nevybrala." Konec citátu. Pochopitelně jde o slova ex post, ale jasně z nich plyne, že jí bylo a je jasné, kdo Pospíšilův kumpán je. Představme si hypoteticky, že by náš volební manažer, můj poradce a tak dále, byl zapleten do korupční kauzy jako tento vlivný člen TOP 09, který navíc bezesporu nekonal na vlastní pěst, ale byl podle mého názoru pouze mezičlánek mezi vedením TOP 09 a dalšími členy politicky kriminálního gangu STAN a TOP 09!

Paní Pekarová ráda veřejně uráží občany a označuje voliče opozičních stran za populisty a extremisty. Extremismus podle současné terminologie je to, co je proti ústavě a proti demokracii. Voliči SPD prosazují ústavní právo na demokracii, například na právo občanů rozhodovat, jak říká ústava, i přímo, tedy v referendu. Strany vládní koalice naopak naplnění ústavního práva občanů naopak desetiletí úspěšně brání. Vládní strany v čele s paní Pekarovou omezují demokratické a zákonné opozice na svobodnou diskusi ve Sněmovně. Kdo tu tedy naplňuje definici extremismu? Ti, kdo zákony a ústavu nerespektují, anebo ti, kdo demokracii prosazují?

Paní Pekarová naznačila jakýsi princip, tedy že do vedení Sněmovny nepatří představitelé stran, kteří jsou nebezpeční pro společnost. Pokud bychom s tímto principem souhlasili, zcela rozhodně a prokazatelně tedy do vedení Sněmovny nepatří minimálně, jak už jsem uvedl, zástupci zjevně a prokazatelně prokorupčních stran STAN a TOP 09. Tam je zcela zjevné, policií zajištěnými důkazy prokázané, že na nejvyšší stranická patra byly zprostředkovaně napojeny kriminální živly s hlavním cílem rozkrádat veřejný majetek.

Důvěru v předsednictví paní Pekarové nedávají ani drogové kauzy - nejen v kauze Dozimetr, kde, jak víme, si foukali do zadku kokain, ale také ve Sněmovně. Jak víme, policejní Ochranná služba Sněmovny objevila na přelomu loňského a předloňského roku na pánské toaletě vedle kanceláře paní Pekarové papírek se zbytky kokainu. Vedení služby, tedy policejní Ochranné služby, případ vyhodnotilo tak, že vzhledem k minimálnímu množství drogy nešlo o trestný čin ani přestupek, a dál případ nehlásilo. Ale podle zjištění Mladé fronty DNES - a cituji z těchto novin - policejní ochranka spojovala s kokainem hned na začátku vysokého úředníka, ředitele kanceláře předsedkyně Sněmovny Pekarové Pelce a další dva neztotožněné muže. Kdo byl nakonec pachatelem, se už asi nedozvíme, ale i to je vizitka vedení paní Pekarové.

Za zmínku stojí i fakt - a to si myslím, že je hodně důležitá informace, která ve veřejném prostoru zapadá a umlčuje se - za zmínku stojí fakt, že paní Pekarová slibovala, že v roce 2022 ušetří až 40 milionů korun v rozpočtu Sněmovny. V roce 2022 pod vedením paní Pekarové Adamové ale utratila Sněmovna oproti dřívějším letům o 141 milionů korun navíc. Ani v roce 2023 Sněmovna rozpočet nedodržela, a to si ho oproti roku 2022 navýšila o 90 milionů korun. Přesto Sněmovna v roce 2023 utratila o 46 milionů korun víc. V zákoně o státním rozpočtu na rok 2023 si Sněmovna odsouhlasila, že za svůj provoz utratí 1,462 miliardy korun a na investice dá 90 milionů korun. Celkem tedy měla Sněmovna hospodařit s částkou 1,552 miliardy korun. I tentokrát Sněmovna pod vedením paní Pekarové tento rozpočet přečerpala a utratila vloni o 43 milionů korun více, než stanovil zákon o rozpočtu, a to i přesto, jak už jsem uvedl, že rozpočet, který měla k dispozici, jí meziročně narostl o téměř 90 milionů korun.

Takže i co se týče ekonomické kompetence, ekonomické stránky, paní Pekarová - a k tomu se ještě dostanu - tady vykládá, jak mají občané šetřit, ale sama tady veřejné peníze vyhazuje opravdu neuvěřitelným způsobem. Ostatně všichni víme, proč tomu tak je. Je to v prvé řadě za předražené zahraniční cesty paní Pekarové Adamové, která si ze Sněmovny udělala vlastní cestovní kancelář.

Ukázkou pokrytectví paní Pekarové Adamové je její postoj k jiným rezortům. Když nedávno - a vidíte, že ve svém vystoupení budu vyvážený a jsem vyvážený - když nedávno ministr školství prosil v televizi o více peněz, paní Pekarová označila jeho požadavek za populismus. Debata se přitom nevedla o tom, jak zajistit dětem nejlepší možné vzdělání, ale debata se vedla o tom, kde vzít alespoň peníze na kuchařky, aby žáci neměli hlad, a na školníky, aby žáci při výuce nemrzli. Populismus je oblíbené slovo, které se dá evidentně nalepit na všechno. Ale proč má být populismem financování školství, na které současná vláda vydává méně, než je průměr ve vyspělých zemích OECD?

Paní Pekarová také projevuje v naší historii nevídanou nenávist vůči našim nejbližším sousedům, když například otevřeně hanlivě nálepkovala vládu maďarského premiéra Orbána a samozřejmě otevřeně útočí i na slovenského premiéra Fica, to znamená na vítěze voleb v sousedních blízkých zemích, s kterými bychom přece měli vycházet dobře. To, aby třetí nejvyšší ústavní činitel České republiky hanil demokraticky zvolené předsedy vlády zemí, které patří k nám historicky nejbližším, to je skutečně, kulantně řečeno, nediplomatické a řekl bych nevídané, byť není ojedinělé, viz nenávistné štvaní našich vládních politiků třeba vůči Slovákům.

Paní Pekarová svými groteskními, nekompetentními anebo nediplomatickými výroky degradovala funkci předsedy Sněmovny na absolutní dno a je nejhorší předseda Sněmovny v jejích dějinách.

Teď bych se rád jenom pana předsedajícího zeptal: Je tady vůbec v sále paní předsedkyně Pekarová Adamová, pane místopředsedo?

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pane poslanče, to je úplně jedno, jestli tady je, nebo není. Máte slovo a já tu nejsem od toho, abych hlídal jednotlivé poslance. Prosím, pokračujte ve svém projevu.

 

Poslanec Tomio Okamura: Já jsem se vás žádal (tázal?) záměrně, takže jste mi naběhl přesně na tu smeč - děkuju - protože já vím, že tady není, a už mám připravený komentář. Takže děkuji, že jste mi zahrál užitečného asistenta v uvozovkách - paní Pekarová totiž odešla ze sálu, mimochodem už i při projevu předsedkyně ANO paní Schillerové, protože tuto schůzi svolalo hnutí ANO a SPD, a přestože má neustále vůči občanům arogantní řeči a dehonestuje a vysmívá se občanům, tak když v souladu se zákonem o jednacím řádu tady opozice svolá schůzi na její odvolání, tak se bojí tady s námi sedět a nemá sílu a nemá odvahu tady poslouchat naše argumenty. To je paní Pekarová. To znamená, navenek silné řečičky, ale když se tady jedná v souladu se zákonem o jejích záležitostech, odejde srabácky ze sálu. Je mi žinantní to říkat vůči ženě, ale to je neskutečné, co tady paní Pekarová Adamová předvádí. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP