Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(18.40 hodin)
(pokračuje Miroslav Zborovský)
Navrhovaný rozpočet myslí nejen na umazávání dluhů minulosti, ale i na budoucnost. Fungující ekonomika potřebuje efektivní investice, které do budoucna zajistí i rostoucí příjmy. Celkové investice dosáhnou příští rok rekordních 249 miliard, tedy nárůst o 65 miliard, zejména díky nárůstu investic do dopravní infrastruktury a jen samotné investice z národních zdrojů se příští rok zvýší o 30 procent. Rozestavěno je v tuto chvíli 42 úseků dálnic a v příštím roce se zahájí výstavba dalších více než 100 kilometrů. Meziročně zvyšujeme investice do vědy a výzkumu o 7,7 procenta. Tedy pokud to shrnu, rekordně investujeme, a dokonce zvládáme současně snižovat schodek. To předchozí vlády nedokázaly ani v době bezprecedentního hospodářského růstu.
Jsem osobně rád, že se současná vláda soustředí i na zvýšení příjmů rozpočtu. Již nyní můžeme konstatovat, že mzdy občanů reálně rostou a bohatí občané rovná se bohatý stát. Při zohlednění inflace vzrostly mzdy ve druhém čtvrtletí o 3,9 procenta a dle odborníků bude růst pokračovat v tomto i v příštím roce. Pro růst mezd je nezbytné nutně rozhýbat trh práce a nikdo neudělal v této oblasti za posledních několik volebních období víc než ministr Marian Jurečka. Konkrétně mluvím o reformě systému dávek, kterou již schválila vláda a která projde Sněmovnou v nejbližších měsících. Cílí nejen na osekávání dávek těm, kteří se práci systematicky vyhýbají, hlavně ale podpoří ty, kteří chtějí práci změnit, a proto se krátkodobě ocitnou na Úřadu práce. Tito lidé potřebují od státu podporu, aby překlenuli období, kdy přecházejí z jedné práce do druhé, a data říkají, že pokud si člověk najde jinou práci, zpravidla mu vzroste plat. Na to je navázáno také obrovské zlepšení rekvalifikačních kurzů pro zaměstnance. Budou dostupnější a kvalitnější.
Jako lidovecký poslanec jsem velmi rád, že se podařilo najít shodu na návrhu přesunout 30 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy a přidat je na organizace pracující s mládeží, jako je třeba Skaut, protože spolky, jako je Skaut, Sokol nebo Orel, ale třeba i dobrovolní hasiči, dělají v místních komunitách obrovský kus skvělé práce a stát by je měl v tomto podpořit. Lidovci vždy podporovali spolky, které pracují pro komunity a pro rodiny, protože podpora spolků, které se věnují dětem, je jednoznačně prorodinné opatření. Jsem rád, že se tato naše priorita propíše i do rozpočtu pro příští rok. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Také děkuju a nyní vystoupí paní poslankyně Balaštíková. Tu nevidím v sále, tak dalším přihlášeným je pan poslanec Metnar. Také není. Pan poslanec Koten. Pan poslanec Koten není přítomen. Pan poslanec Kolovratník. Pan poslanec Kolovratník není přítomen. Dostáváme se tedy znovu k tomu kolečku. Paní poslankyně Balaštíková, pokud není, tak ji musím odmazat. A pan poslanec Metnar.
Poslanec Lubomír Metnar: Vážený pane předsedající, děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážení členové vlády, dovolte mi se vyjádřit k mému pozměňovacímu návrhu, který navrhuje přesun finančních prostředků v rámci kapitoly 307 Ministerstvo obrany ze zálohových plateb na letouny F-35 na platy vojáků.
Minulý týden zaznělo na velitelském shromáždění to, na co upozorňuji dlouhodobě. Jedná se o přímo katastrofální stav v náborech vojáků z povolání a aktivních záloh. Dostali jsme se do stavu, kdy náčelník generálního štábu tento stav označil za strategický problém. Koncepce výstavby Armády České republiky hovoří o požadovaných stavech do roku 2030, a to 30 000 vojáků z povolání a 10 000 vojáků aktivních záloh. Dle odhadů se s příchodem nových aliančních strategických cílů výstavby armády v roce 2025, takzvaných CT, bude cíl počtu vojáků z povolání násobně zvyšovat, odhaduje se až na 37,5 tisíce vojáků z povolání.
Teď se pojďme podívat na reálná čísla. V roce 2022 byl čistý přírůstek vojáků z povolání 219, v roce 2023 byl čistý přírůstek 461 vojáků z povolání a v roce 2024 odhaduje náčelník generálního štábu přibližně 380 vojáků z povolání jako čistý přírůstek. Toto je za tři roky současné vlády tedy přibližně 1 060 vojáků z povolání. Pro představu, za našeho předchozího působení, za vlády Andreje Babiše od roku 2018 do roku 2021 byl čistý přírůstek 3 242 vojáků z povolání. Toto jsou opravdu alarmující čísla a výsledek současné vlády, vlády Petra Fialy, která zrušila některé výhody vojákům, školkovné, FKSP, zvedla daně z nemovitostí a způsobila nekontrolovatelnou inflaci, která se odrazila na platech vojáků. Z průzkumů, co jsme se dále dozvěděli? Z průzkumu dokonce vychází, že 34 procent v armádě má problém zaplatit neočekávaný výdaj a u mužstva je to dokonce 40 procent. U mužstva má jedna čtvrtina domácností problém vycházet s příjmy. Toto jsou reálná čísla.
Náčelník generálního štábu se dokonce vyjádřil tak, že vojáci na nižších pozicích mají problém dosáhnout průměrné mzdy a je pro ně výhodnější pracovat například v Kauflandu. Tak současná vláda posílá tyto potenciální uchazeče o armádu radši do obchodních řetězců. Já tedy svým pozměňovacím návrhem navrhuji přidat vojákům o dalších 5 procent výše, než je navrhováno v současném návrhu státního rozpočtu Ministerstva obrany. Zejména by pak mělo navýšení cílit na nejnižší hodnosti.
Máme před sebou strategický problém, který současná vláda neřeší a raději navyšuje splátky na F-35, což značí jediné: má přidělené finanční prostředky, ale nemá připraveny projekty. Tyto peníze musíme investovat efektivněji, jinak nebude mít v budoucnu kdo moderní techniku obsluhovat. Žádám vás tedy o podporu mého pozměňovacího návrhu a přesun v rámci kapitoly Ministerstva obrany prostředky z plateb na F-35 na platy vojáků. Děkuji za podporu.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: S faktickou poznámkou se přihlásila paní ministryně Černochová. Prosím, vaše dvě minuty.
Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Vážené kolegyně, kolegové, byť rozumím předloženému návrhu kolegy pana předsedy výboru Metnara, také jsem v minulém volebním období jako členka opozice předkládala podobné návrhy, ale já si tedy nemůžu nepoložit otázku, proč jste to neudělali, když jste na rezortu Ministerstva obrany seděli osm let? Proč jste ty platy těm vojákům nezvedli? Proč jste neotevřeli zákon č. 221, který dává nějaké parametry toho, jaké ty platy vojáků mohou být? Protože víme, že pro řadu z nás téma zákona č. 221 - otevření zákona a výsluhových nároků a věcí s tím spojených - bylo vždycky tabu, každý se toho bál, každý ministr se toho bál, já se toho teďka nebojím.
Já vás tady prosím, pane předsedo Metnare, prostřednictvím pana místopředsedy, abyste podpořil návrh na změnu zákona č. 221. Celý ten návrh, tak jak vám ho odprezentoval pan státní tajemník, a tak, jak jsme se o tom bavili spolu, tak je právě podpůrný pro příslušníky armády, jsou tam různé benefity v podobě stabilizačních příspěvků, jsou tam různé benefity v podobě některých dalších výhod, bez kterých, ano, víme, že se nehneme z místa, nebudeme moct realizovat nábory. ***