Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(15.00 hodin)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pane předsedo, jenom zopakuji celý název, abych ho měla správně: Odstoupení České republiky od Pařížské klimatické dohody a konec obchodování s emisními povolenkami. Takto zněl? (Poslanec Fiala: Ano.) Děkuji.
Nyní tedy paní místopředsedkyně Olga Richterová s přednostním právem. Následuje pan poslanec Kobza a paní poslankyně Pošarová. Prosím, máte slovo.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně, paní předsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, mám dva návrhy. Ten první je, abychom se zabývali tím, jak zefektivnit naše jednání, abychom napravili to, jak to tady často probíhá, jaké jsou zde dlouhé a dlouhé projevy, které nikam nevedou. Jedná se o bod 219 a my za klub Pirátů navrhujeme předřadit tento bod 219, což je usnesení k fungování Poslanecké sněmovny tak, aby se to projednalo buď jako první bod dnes, 3. prosince, anebo zítra, ve středu 4. prosince. Poslední návrh pak je zařazení jako první bod na pátek 6. prosince. To jsou tedy konkrétní možnosti, kdy můžeme projednat, ať se to usnesení, kterým se upravují vnitřní poměry Poslanecké sněmovny, probere, ať se dohodneme na řešení a odblokujeme to, že tady prostě hodiny a hodiny bývají marněny a nikam to nevede.
Druhá věc, kterou navrhujeme, je, ať konečně jasně řekneme, jak to bude s dětskými skupinami v příštím roce. Jde o bod 179, sněmovní tisk 716. Zákon o péči o dítě v dětské skupině je v pořadí navržený pořádně vzadu. Znamená to, že zase nebudou provozovatelé vědět, jak to bude. Zase nebudou schválené sousedské dětské skupiny, což je věc, s kterou jsem jako s vizí přišla před volbami. Měli jsme to odprezentované, tuto vizi. A jsem moc ráda, že se na ní spousta dalších shodlo, že to je rozumná věc. Ale ty sousedské dětské skupiny, už se o nich dva roky mluví a stále nejsou uskutečněné zákonem.
My navrhujeme konkrétní zařazení, ať se dětské skupiny projednají buď jako druhý bod zítra, tedy ve středu 4. 12., protože by to udělalo blok pro pana ministra Jurečku, měl by tam myslím velmi rozumně zařazený za bod sociální služby tento bod péče o dítě. Co je ještě jeden argument ke zvážení: dětské skupiny jsou téma, které taky často naráží na různé drobné provozní neobratnosti. Ti lidé z praxe to dobře znají. A když to stihneme projednat, tak se budou moci ty věci co nejdříve upravit. Takže velmi pléduji, zvažte předřazení, ať už konečně doprojednáme zákon o dětských skupinách. Děkuju.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Takže buď, anebo ne. Je to jenom jeden návrh: buď toho 4. 12., nebo...? Jste to nedopověděla.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pokud by to neprošlo, děkuju za upozornění, pokud by to neprošlo na zítřek, na středu, tak bychom nejspíš znovu navrhovali pátek, ale to nechám když tak na pátek. Já doufám, že to projde. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Tím pádem jako druhý bod středa 4. 12., zněl ten návrh. Děkuji. Nyní tedy pan poslanec Kobza a následuje paní poslankyně Pošarová jakožto poslední přihlášená k pořadu schůze. Upozorňuji na pětiminutový limit. Prosím.
Poslanec Jiří Kobza: Děkuji, paní předsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dobré odpoledne. Dovoluji si navrhnout zařazení nového bodu na program této schůze Poslanecké sněmovny, jehož název zní: Porušování ústavního pořádku České republiky ze strany zahraničních majitelů a provozovatelů sociálních sítí.
Jde o to, že zejména vlastníci a management společnosti, která provozuje síť Facebook, v čím dál větším rozsahu cenzurují a mažou obsah včetně blokování, odstraňování profilů, odstraňování příspěvků, zakazování sdílení nebo mazání sdílených příspěvků, zejména politických názorů a politické orientace. To je v demokratickém státě a ve svobodné společnosti naprosto nepřípustné, zvláště pokud je tím zásadně ovlivňována a definována politická a volební soutěž.
Námitka, že jde o soukromou věc soukromé společnosti, rozhodně neobstojí. Ústavu a Listinu základních práv a svobod musí dodržovat všichni, i proto nemůže například soukromý hotel odmítnout ubytovat hosta na základě jeho náboženského přesvědčení nebo sexuální orientace. A pokud tak učiní, dopustí se diskriminačního jednání, ze kterého se bude zodpovídat.
Síť Facebook je nyní celoplošnou mediální a komunikační platformou na úrovni soukromých rádií a televizí. A tyto subjekty musí dodržovat všechny zákony České republiky i zásady politické vyváženosti a především nediskriminace. Totéž musí platit i pro sociální sítě, které vydělávají v České republice a na českých občanech stovky milionů korun na reklamě, zneužívání našich osobních dat a podobně.
Navrhuji tento bod zařadit jako první bod dnešního jednání. Děkuji vám.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Můžete mi prosím ještě, pane poslanče, zopakovat celý název? Porušování ústavního pořádku České republiky...
Poslanec Jiří Kobza: Ze strany zahraničních majitelů a provozovatelů sociálních sítí.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji.
Poslanec Jiří Kobza: Děkuji také.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Tak a nyní tedy už poslední přihlášená paní poslankyně Pošarová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Marie Pošarová: Děkuji. Ráda bych zařadila bod Zřízení vyšetřovací komise u předraženého nákupu NET4GAS - z toho důvodu, že odpovědnost za nákup převzala státní společnost ČEPS, která firmu NET4GAS Holdings koupila. Kupní cena byla 8 miliard korun a 34 miliard korun zůstalo na dluhopisech, takže celkem za 42 miliard korun. Bohužel smlouvy, jak jsme chtěli, tak jsou tajné, takže se na ně ani nemůžeme samozřejmě podívat. Chci samozřejmě říct, že to je strategická infrastruktura, ale koupě za tyto miliardy byla skandálně vysoká, neboť jediná druhá nabídka byla o polovinu nižší. A jsem přesvědčena, že toto byl tak předražený nákup, že by na to měla být zřízena vyšetřovací komise. A pokud to samozřejmě Sněmovna odmítne, budeme chtít vznést podnět k Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji i za dodržení času. Byla to tedy poslední přihláška k pořadu schůze. Přivolám kolegyně a kolegy z předsálí, protože se hlasováním s jednotlivými návrhy vypořádáme.
Než tak učiníme, tak ještě došlé omluvy: omlouvají se Brabec Richard do 16 hodin z pracovních důvodů, Bureš Jan z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Dvořák Jaroslav z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Hájek Martin od 17 do 20 hodin z pracovních důvodů a Kohajda Michael do 17 hodin z pracovních důvodů.
Z členů vlády se omlouvá Dvořák Martin z celého jednacího dne z pracovních důvodů.
Ještě jedno oznámení: pan ministr Martin Kupka bude hlasovat s náhradní kartou číslo 36.
Nyní tedy jednotlivé návrhy tak, jak zazněly, respektive nejdříve návrhy z grémia. Pokud není námitek, tak bych všechny ty návrhy z grémia už znovu nečetla. Už jsem je načetla, není námitky, to znamená, nejdříve bychom hlasovali o návrzích z grémia jako celku jedním hlasováním. Ani proti tomu, že bychom to hlasovali jedním hlasováním, není námitek? Není.
Vidím zájem o odhlášení. Prosím tedy, abyste se přihlásili svými kartami, protože jsem vás právě odhlásila. Jakmile se počet přihlášených v sále ustálí, tak půjdeme na hlasování. ***