Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(14.30 hodin)
(pokračuje Alena Schillerová)
Mohla bych pokračovat dlouho, ale nebudu, protože za ty tři roky s vládou Petra Fialy nemám nejmenší iluze, že by vládní poslanci vzali sebevážnější argument na zřetel. Řeknu ale na závěr ten nejdůležitější argument, proč by předložený návrh zákona o státním rozpočtu nikdo z poslanců této Sněmovny podpořit určitě neměl.
Včera se na mě obrátila média, jestli by hnutí ANO podpořilo zákon, který by upravil pravidla pro tvorbu rozpočtu tak, aby si už žádný ministr nemohl vylepšovat čísla rozpočtovými triky. Prý je tato otázka aktuálně předmětem úvah nejen odborníků z Výboru pro rozpočtové prognózy, ale dokonce i poradců z Národní ekonomické rady vlády, tedy paradoxně i samotných poradců premiéra Fialy. Důvod je zřejmý. Návrh rozpočtu kromě všech zmíněných výhrad, o kterých můžeme vést politickou polemiku, zcela objektivně porušuje i základní rozpočtové zásady, jako je reálnost, pravdivost a úplnost. Příjmy z emisních povolenek jsou nadhodnoceny o 10 miliard korun, očekávané odvody z firem, kde má stát majetkovou účast, jsou nadhodnoceny o 5 miliard korun. Výdaje na obnovitelné zdroje energie jsou v rozporu s platnou legislativou, přičemž hovoříme o částce převyšující 20 miliard korun. V rozpočtu chybí 10 miliard korun pro školníky, kuchařky a uklízečky, respektive nepedagogické pracovníky ve školství, protože počítá s výdaji na zajištění těchto pozic jen do konce školního roku, tedy do 31. srpna. Opět chybí peníze na důchody, protože ministr financí nezapočítal 5 až 7 miliard korun na zákonnou valorizaci.
Reálnost, pravdivost a úplnost jsou přitom základní požadavky, které nejenže nenalezneme už v základních skriptech a učebnicích věnujících se veřejným financím, ale které od rozpočtu očekávají i stávající zákony.
Tím nejdůležitějším je zákon o rozpočtových pravidlech, už tento základní zákon požaduje, aby rozpočet byl sestaven na základě reálných a ověřitelných údajů, aby byla zajištěna jeho pravdivost a úplnost. Odhady příjmů a plánované výdaje musí být podle tohoto zákona založeny na věrohodných ekonomických prognózách a dostupných informacích. Jakýkoliv úmyslně zkreslený údaj je zkrátka v rozporu se zákonem už dnes.
Státní rozpočet musí podle zákona zahrnovat veškeré příjmy a výdaje státu, aby byla zajištěna úplnost rozpočtu a jeho průhlednost. Není-li tomu tak, není rozpočet v souladu s platnou právní úpravou naší země.
Také Evropská komise, OECD, Mezinárodní měnový fond i Světová banka vysloveně vyžadují, aby členské státy vypracovávaly své rozpočty na základě reálných makroekonomických a fiskálních předpokladů. Všechny tyto organizace jednotně zdůrazňují význam transparentnosti a odpovědnosti při plánování veřejných financí jako jeden ze svých nejzákladnějších požadavků na vlády členských zemí.
Jak jsem tedy odpověděla na dotaz médií, zda bych podpořila zákon, který nařídí ministrům financí dodržovat platný zákon? Jako právník mám jasno. Pokud všech 12 ministrů financí od vzniku - novodobého vzniku České republiky, před příchodem Zbyňka Stanjury, dokázalo sestavovat rozpočet s úctou k obecným požadavkům a zákonům, kvůli praxi jednoho delikventa zákony měnit netřeba. Ty by měly vycházet z obecných potřeb společnosti, ne z výjimečných situací.
Politické zodpovědnosti se ale Zbyněk Stanjura ani poslanci, kteří tento rozpočet podpoří, už nikdy nezřeknou. Obracím se proto na závěr na poslance vládní koalice. Hodili jste svými rozpočty přes palubu všechny svoje sliby. Hodili jste přes palubu důchodce, rodiny s dětmi, zaměstnance, živnostníky i firmy. Dali jste vale svým závazkům o snižování schodku o vysoké desítky miliard korun ročně. Máte nyní alespoň možnost zatáhnout za záchrannou brzdu a nehodit přes palubu to nejdůležitější, o čem by neměl být politický spor, a to jsou zákony této země. U zákonů roku, kterým státní rozpočet bezesporu je, by to bylo více než namístě. Prosím, uvažujte nad tím. Děkuji za pozornost. (Potlesk.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já se jenom ujistím, že nezazněl žádný návrh na bod pořadu, tak abych případně neučinila chybu. (Neverbální souhlas.) Pan předseda Okamura je další přihlášený a následuje pan předseda Radim Fiala. Paní místopředsedkyně Richterová je pak další v pořadí. Prosím, máte slovo.
Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, jako první mimořádný bod na schůzi Sněmovny navrhuji bod Kvůli Green Dealu a emisním povolenkám se budou opět zdražovat energie.
A hned k tomu dodám, že SPD prosazuje odstoupení od nesmyslné takzvané Pařížské klimatické dohody a prosazujeme také okamžité vystoupení ze systému obchodování s emisními povolenkami. Teplárenské sdružení České republiky informovalo o tom, že dálkové teplo pro české odběratele se zdraží až o 10 procent, což zvýší celkové výdaje odběratelů na vytápění a ohřev vody až o pětinu. Situace se dále významně zhorší po roce 2027, kdy začne být účinný systém obchodování s emisemi paliv EU ETS 2, pro jehož přijetí v roce 2023, a to je potřeba zdůraznit, hlasoval jménem České republiky v Radě Evropské unie i zástupce Fialovy vlády, čímž samozřejmě Fialova vláda opět velice poškodila peněženky našich občanů a firem.
Jde o nové emisní daně Evropské unie a nové emisní povolenky na topení uhlím a plynem, na benzin a na naftu. Jde i o negativní důsledky toho, že nemůžeme využívat naše levné domácí uhlí pro výrobu elektřiny například minimálně do roku 2049, jak si v orgánech EU vyjednali Poláci. Tady u tohohletoho bodu bych se chtěl právě zastavit, protože tady vidíte tu totální servilitu, neschopnost, zaprodanost Fialovy vládní koalice, protože pronárodně uvažující Poláci, kteří samozřejmě pro levnou energii potřebují uhlí a mají ho dostatek, tak znovu zdůrazňuji, si vyjednali v orgánech EU výjimku do roku 2049, ale Fialova vláda jako poslušní poslušní mopslíci, a to mám pejsky rád, tady to ovšem přirovnávám k Fialově vládě, tak právě žádnou výjimku nejenom že nevyjednala, ale dokonce ještě v předstihu, ještě dříve, než bylo zapotřebí, tak přistoupila v podstatě k odstřižení našeho uhlí od výroby energií, což samozřejmě (znamená) konkrétně uzavření našich uhelných elektráren do roku 2033, které plánuje Fialova vláda, a to je samozřejmě pro nás ekonomická a energetická sebevražda, protože za tyto zdroje nemáme adekvátní náhradu, stejně tak je pro Českou republiku likvidační současný systém emisních povolenek EU ETS 2, který zdražuje výrobu elektřiny z uhlí, což likviduje energetickou soběstačnost a bezpečnost České republiky. ***