Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(14.10 hodin)
Poslanec Marek Benda: Děkuji. Vážená paní předsedkyně, milé dámy, vážení pánové, dovoluji si za prvé navrhnout jménem všech poslaneckých klubů, abychom dnes jednali a hlasovali i po 19. a 21. hodině. Je to shoda všeobecná, že rozpočet a související rozpočtové věci bychom měli udělati společně. Tak poprosím, aby se pak o tomto mém procedurálním návrhu hlasovalo.
Dále mám několik změn k návrhu programu tak, jak vzešel z grémia, a to aby dnes, pardon, zítra za bod 178, ochrana ovzduší, byl zařazen bod 182, sněmovní tisk 727, lex Ukrajina VII, dále aby za tento bod byl zařazen bod 161, sněmovní tisk 656, podmínky podnikání a výkon státní správy v energetických odvětvích, a třetí návrh k zítřejšímu dni, aby za bod 181 byl zařazen bod 183, sněmovní tisk 731, podmínky podnikání na kapitálovém trhu. To jsou návrhy, které směřují k zítřejšímu dopoledni.
K zítřejšímu odpoledni mám také tři změny, a to abychom po prvním bodě, kterým je návrh Státního fondu kinematografie zařadili nejprve bod 43, sněmovní tisk 829, předškolní, základní a střední, vyšší odborné a jiné vzdělávání, školský zákon, a za to následně bod 25, sněmovní tisk 775, zákoník práce. Poslední návrh, který směřuje k zítřejšímu odpoledni, abychom za bod 49, správa informací o stavbě, zařadili bod 41, sněmovní tisk 818, obaly, zjednodušeně řečeno zálohování. Toto jsou mé návrhy, které směřují k zítřejšímu jednání. Děkuji za pozornost.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já děkuji. Protože zazněl procedurální návrh, tak vás prosím, abychom o něm hlasovali. Přivolala jsem kolegyně a kolegy z předsálí.
Zopakuji, že zazněl návrh, abychom dnes jednali i hlasovali po 19. i 21. hodině na základě návrhu všech klubů.
Zahájila jsem hlasování o tomto návrhu. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování číslo 127 je přihlášených 165 přítomných, pro 160, proti 1. Návrh byl přijat. Konstatuji, že tedy budeme dnes jednat i po 19. i 21. hodině včetně možnosti hlasování.
Nyní je přihlášena paní předsedkyně Schillerová, následuje pan předseda Okamura. Prosím, paní předsedkyně, máte slovo.
A kolegyně a kolegové, prosím o ztišení.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Vážené dámy, vážení pánové, v předchozích čteních jsme se předloženému návrhu zákona o státním rozpočtu věnovali v mnoha různých detailech. Tentokrát proto neuškodí malý nadhled. Předložený rozpočet s deficitem 241 miliard korun je bez nadsázky vrcholným dílem Fialovy vlády v oblasti fiskální politiky. Je to čtvrtý Stanjurův rozpočet a ve čtvrtém roce už logicky vlády sbírají ovoce svého konání, případně nekonání. Nic lepšího už následovat nebude.
To, nakolik se podařilo naplnit sliby a očekávání, můžeme jednoduše spočítat, vystavit účet a pak je už na každém z nás, jestli se pod to svým hlasem podepíše, nebo nikoliv.
Tak tedy, vláda Petra Fialy zdědila od vlády Andreje Babiše rozpočet na rok 2022 se schodkem 376,6 miliardy korun. A vláda Petra Fialy po čtyřech letech odevzdá, byť zatím nevíme komu, deficit se schodkem 241 miliard korun. Za čtyři roky, během kterých měl kabinet zužitkovat čtyři roky vlády a dlouhá léta své expertní opoziční práce, snížil deficit státního rozpočtu o 135,6 miliardy korun.
Zohledníme-li mimorozpočtovou půjčku, která o 18 miliard korun uměle vylepšila letošní rok, je výsledné číslo 117,6 miliardy korun - 117,6 miliardy korun za čtyři roky, to je 29,4 miliardy korun ročně. Prosím, pamatujme si toto číslo! Navzdory rekordnímu zvýšení daní, navzdory stále účinné dani z neočekávaných zisků, navzdory snížení valorizací penzí, navzdory škrtům v energetické politice poškozujícím tuzemské firmy nedokázala vláda Petra Fialy snižovat deficit ani o 30 miliard korun každý rok, 29,4 miliardy korun ročně, to je vrcholné dílo této vlády, 29,4 miliardy korun, to je magnum opus fiskálního kanóna ODS Zbyňka Stanjury.
Dovolte mi, abych připomněla slova Petra Fialy z období, kdy se vlády ujímal, tedy z podzimu roku 2021. Cituji: "Jsme připraveni každý rok ušetřit 100 miliard korun," zaznělo v rozhovoru pro iDNES a pak ještě nesčetněkrát, mnohokrát v dalších médiích a dalších prohlášeních. Nejednalo se přitom o žádný předvolební slib. Ještě v novoročním projevu na počátku loňského roku hovořil Petr Fiala - cituji - "o seškrtání výdajů o 70 miliard korun". Dnes vidíme, že ani náhodou neplatí ani 70, natož pak 100 miliard korun ročně.
Čtyři rozpočty Fialovy vlády jsou zákonem podloženým důkazem, že slova premiéra nemají vůbec žádnou váhu, nejsou pro jeho vládu směrodatná a nebýt nás jako opozice, nestojí snad nikomu ani za důraznou zmínku. Reflexe Petra Fialy a Zbyňka Stanjury? Nula! Snaha o vysvětlení, proč je místo slíbených 100 miliard úspora sotva 30? Ani náznakem. Naopak. Premiér se 17. listopadu označil za Supermana a pár dní nato nechal svoje marketéry spočítat, že svůj plán plní na 93 procent.
Kdyby to byla, dámy a pánové, pravda, schvalujeme dnes rozpočet s přebytkem okolo 130 miliard korun. Koneckonců, sestavovat rozpočty, které jsou v přímém rozporu se vším, co koalice Spolu slibovala ve svém volebním programu či v programovém prohlášení, se už stalo nechvalným koloritem. No schválně, slib "Naši politiku budeme vždy stavět na principu nízkého zdanění práce, které urychlí dohánění západních mezd." Skutečnost? Předložený rozpočet počítá s růstem platů zaměstnanců státu o pouhých 1 500 korun měsíčně, což bude navíc pro většinu z nich první růst od podzimu 2022. ***