Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(13.40 hodin)
(pokračuje Patrik Nacher)

Týká se to komplikace pro dohodáře, jak bylo řečeno, a my jsme tady na to upozorňovali, varovali, měli jsme tiskové konference, a dokonce i pozměňovací návrh Aleny Schillerové. Vy jste proti tomu hlasovali. Ale pozor, v tomhle případě to nebylo upozornění jenom opozice, ale i odborné veřejnosti, dokonce podnikatelů, což jsou typicky vaši voliči, nebo říkáte, že jsou to vaši voliči. Vy jste si to prosadili silou.

Teď po roce je tady pozměňovací návrh Mariana Jurečky, který právě tohle mění, i když ne úplně, ruší takzvaný režim oznámené dohody, pozměňovací návrh F1. Takže vy prostě po roce se vracíte tam, kde jsme byli my. Já jsem neslyšel ani jedno slovo vysvětlení, ani jedno slovo omluvy, ale říkám, kdyby to byl jeden případ, tak beru.

Já tady připomenu, že my jsme předevčírem řešili platy ústavních činitelů, a i tam jsme to říkali dopředu. Tam připomenu ten pozměňovací návrh Heleny Válkové, který vymezoval, vyčleňoval ty platy soudců a státních zástupců, protože jsme věděli, že se to dostane dřív nebo později k Ústavnímu soudu, a ten podle judikatury rozhodne. Stalo se, a my jsme tady řešili platy ústavních činitelů, platy politiků. Takže zase pozměňovací návrh v daňovém balíčku.

A já se teda ptám koaličních poslanců úplně teďka vážně. To není věc, kde vy byste řekli, že jsme generálové po bitvě. My jsme to přece říkali dopředu, my jsme dávali pozměňovací návrh, takže to není ani ten případ, že byste říkali, že kritizujeme destruktivně, nenavrhujeme něco, my jsme u obou dvou těchto případů dávali pozměňovací návrh. Vy jste nás přehlasovali, a teďka po roce, v jednom týdnu tady řešíme dvě v zásadě jako chyby a mě by jako zajímalo, jestli se tedy k tomu tady najde aspoň jeden poslanec a něco k tomu řekne.

Jednou to byly platy a dneska jsou to ti dohodáři. My to samozřejmě jako podpoříme, ale je dobré tohleto si jako připomenout. Je to náhoda? Za mě je to takové trochu osudové, že se v jednom týdnu na jednom vlastně poslaneckém jednání na jedné schůzi sejdou dvě tyhlety věci, které vzešly z vašeho daňového balíčku.

Tak já bych poprosil, jestli aspoň jeden člověk se najde z koalice, který by na ten mikrofon řekl: Pardon, tak jsme se spletli, pojďme dál. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Máme zde tři přihlášky s přednostním právem. Jako první vystoupí pan místopředseda Aleš Juchelka, potom pan předseda Benda. Prosím.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Budu velmi krátký. Moc děkuji za podporu toho našeho pozměňovacího návrhu C1 ohledně toho 1,5násobku, ale taktéž moc prosím o podporu toho pozměňovacího návrhu C2, kdy tam zavádíme nebo tam zůstává ten provozní zaměstnanec, který je opravdu velmi důležitý v celém tom zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Tak moc žádám Sněmovnu, aby podpořila i pozměňovací návrh C2. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan předseda Benda, připraví se paní místopředsedkyně Richterová. Prosím.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane místopředsedo, já mám jenom legislativně technickou úpravu svého návrhu, který stejně vím, že neprojde, ale před začátkem tohoto návrhu mají být vložena slova: "bod 24 zní". Jedná se o pozměňovací návrh G. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní paní místopředsedkyně Richterová. Prosím, máte slovo.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Protože věcně jde o novelu, která má umožnit co nejefektivnější a zároveň nejprospěšnější zaměstnávání osob se zdravotním postižením, tak vedle té už deklarované podpory pro ten pozměňovací návrh pana poslance Hendrycha u toho C1 bych ráda ještě zdůvodnila, proč my třeba rozhodně podpoříme i ten návrh pod písmenem C2, protože chcete-li zaměstnávat lidi, kteří mají různý handicap, potřebují dopomoc, potřebují doprovázení, nezbytně k tomu potřebujete i zaměstnance, kteří naopak jsou zdraví, a řadu těch podpůrných činností zajistí. A o co jde? Aby byly věcně rozdělené ty možné funkce toho provozního zaměstnance a asistenta. Představte si to, prosím, tak, že i ve firmě nebo neziskovce, která se věnuje podpoře lidí s různými druhy zdravotního handicapu, a to od duševního onemocnění přes handicap čistě fyzický až třeba kombinovaný, potřebujete mít taky podpůrné činnosti typu mzdová účetní. A takovýto člověk, je to smutné v téhle kategorii, ale často musí řešit i hodně vysokou míru zatížení dluhy, exekucemi. Ta práce není vůbec snadná a my potřebujeme, aby různé druhy těch provozních činností mohli v těchto organizacích zajišťovat lidé, co budou patřičně ohodnocení, protože pak ve finále to vede i k rozumnému zaměstnávání a udržitelné činnosti pro ty lidi, kterým chceme pomoci.

Takže proto ten apel. I za nás jsme přesvědčeni, že je dobrý ten návrh pana poslance Hendrycha a že by měl být podpořen i ten návrh C2, nejenom C1. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji a ptám se, zda někdo další se ještě hlásí do rozpravy? Nikoho dalšího nevidím. Je-li tomu tak, tak rozpravu končím.

Ptám se na závěrečná slova pana ministra a paní zpravodajky. Máte zájem o závěrečné slovo? Není tomu tak.

V tom případě přikročíme k hlasování. Poprosím zpravodajku garančního výboru, aby nás seznámila s procedurou hlasování, poté přednášela jednotlivé návrhy a před hlasováním k nim sdělila stanovisko. Prosím, paní zpravodajko.

 

Poslankyně Jana Bačíková: Pane předsedající, já děkuju za slovo. Takže návrh hlasovací procedury zní: jako první budeme hlasovat o legislativně technických úpravách, které byly předneseny ve třetím čtení.

Druhé hlasování bude bod A.

Třetí hlasování C1.

V případě schválení C1 nebudeme hlasovat o bodu 4B.

Bod 5 je C2.

Bod 6: D.

Bod 7: E.

Další hlasování - osmé - bude F1. V případě schválení bodu F1 nebudeme hlasovat o bodu F2.1.

Bod číslo 9 je hlasování F2.1.

Bod 10 je F2.2.

Bod 11 je G.

Bod 12: budeme hlasovat o návrhu zákona jako celku.

Já samozřejmě ty jednotlivé pozměňovací návrhy odůvodním během hlasování.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Chci se zeptat, zda je zde návrh na úpravu nebo změnu procedury? Žádný takový návrh nevidím.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro schválení procedury? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti návrhu?

Hlasování s pořadovým číslem 116, přihlášeno je 169 poslankyň a poslanců, pro 167, proti nikdo. Byl vysloven souhlas.

 

A prosím, můžeme přikročit k jednotlivým bodům.

 

Poslankyně Jana Bačíková: Takže jako první budeme hlasovat o legislativně technické úpravě, která byla načtena teď ve třetím čtení. Myslím, že ji nemusím představovat, byla tady řečena před chvilkou.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro tuto legislativně technickou úpravu? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování s pořadovým číslem 117, přihlášeno je 169 poslankyň a poslanců, pro 154.

Byl vysloven souhlas s tímto bodem. Můžeme dál.

 

Poslankyně Jana Bačíková: Bod 2 bude pozměňovací návrh výborový. Ten obsahuje: rodné číslo bude jako součást údajů při žádosti o příspěvek, možnost elektronického hlášení údajů a spolupráce daňové správy při potírání nelegálního zaměstnávání.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Stanovisko výboru? (Zpravodajka: Doporučující.) Pan ministr? (Ministr: Souhlasné.)

Já zahajuji hlasování, ptám se, kdo je pro? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování s pořadovým číslem 118, přihlášeno je 172 poslankyň a poslanců, pro 172. Byl vysloven souhlas. Prosím.

 

Poslankyně Jana Bačíková: Dalším bodem je hlasování o pozměňovacím návrhu C1 kolegy Hendrycha, a je to zavedení maximální výše mzdových nákladů provozních asistentů na 1,5násobek průměrné mzdy.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Stanovisko výboru? (Zpravodajka: Doporučující.) Pan ministr? (Ministr: Neutrální.)

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

V hlasování s pořadovým číslem 119, přihlášeno je 172 poslankyň a poslanců, pro 171. S návrhem byl vysloven souhlas. Můžeme pokračovat. ***

 




Přihlásit/registrovat se do ISP