Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(12.40 hodin)
(pokračuje Václav Král)

Není korektní, co řekl kolega Brabec, prostřednictvím pana předsedajícího, že jsem na něco rezignoval. Nebo pardon, kolega Nacher, moc se omlouvám. No, já jsem na nic nerezignoval. My jsme slyšeli minimálně od dvou zástupců vlády České republiky, že se na úrovni Bruselu pokusí se systémem obchodování s emisními povolenkami něco udělat, tak věřím tomu, že to prostě udělají. (Předsedající. Čas.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Máme zde sedm faktických poznámek. Jako první paní poslankyně Berenika Peštová, paní poslankyně Jana Hanzlíková a další. Prosím.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Já bych chtěla zareagovat nejdřív na svého předřečníka a pak ještě bych chtěla doplnit svého kolegu poslance Brabce, prostřednictvím vás. Pane poslanče Králi, prostřednictvím pana předsedajícího, no, jestli jsme to dělali špatně, tak proč to děláte špatně i vy? Co to je za výmluvu? Nebudeme si tady mezi sebou koukat do toho... Ale ve své podstatě, jestliže my jsme to dělali podle vás špatně, tak vy jste teď byli u této směrnice a tuto směrnici jste měli překopat úplně jinak. To jste neudělali, ba naopak.

Ale největší paradox je - teď už budu reagovat na svého předřečníka, pana kolegu Brabce: ona ta Komise s tím ale počítá, to je to nejhorší. Ta Komise, když tu směrnici dělala, tak ona s tím počítala, že cena emisní povolenky bude vyšší než 45 euro, myslím v té EU ETS 2. Proto sem dala ty klauzule, ty články, kde říká: Jestliže dva měsíce po sobě jdoucími bude emisní povolenka víc jak 45 eur, musíme dát na trh o 20 milionů emisních povolenek více. Jestliže bude víc po šest měsíců po sobě jdoucích, musíme dát 150. Jestliže bude trojnásobná... Už jsme skoro na nějakých 135 euro za jednu emisní povolenku, takže máme zase spustit další mechanismus.

Další klauzule říká, že když nastanou všechny případy těch článků, tak komise zřídí pracovní komisi, která dá hlavy dohromady, protože tím pádem neuchladila trh, jestli tedy vypustí další emisní povolenky, aby ten trh uchladila. Co to proboha je, tohleto? Takže oni vytváří směrnici a už ví, že bude překročena ne jednou, ne dvakrát, ale třikrát, ta emisní povolenka. Proto tam ten mechanismus dali.

Ale když se budete bavit normálně s těmi lidmi, kteří jsou v provozu, tak oni vám řeknou, že predikce je 200 eur za emisní povolenku. (Předsedající: Čas.) Čas.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Jako další paní poslankyně Jana Hanzlíková, připraví se pan poslanec Jakub Michálek, Richard Brabec a další. Prosím.

 

Poslankyně Jana Hanzlíková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já už jsem to tady říkala při té debatě minule, že se tady určitě nebudu vyjadřovat jako odborník na emisní povolenky, protože to nejsem, ale vnesu vám sem pohled sociální. Protože když to tady poslouchám, tak si představuji, jak na to asi reagují lidé a dostává je to do deprese, protože po té minulé rozpravě se na mě několik lidí obrátilo. Nevím, jestli si uvědomujeme, kolik lidí je třeba v dnešní době v energetické chudobě.

Vy jako vláda a koaliční poslanci jste věděli, že budeme schvalovat tuhle věc. Teď se tady v podstatě shodneme na tom, jak je to špatné, jaký průšvih to bude znamenat do budoucna i pro domácnosti. Ale přesto jste úplně v klidu schválili zhoršení podmínek seniorů - protože důchodová reforma bude do budoucna snižovat důchody - i při tom, že jste věděli, že tohleto na ty lidi dopadne. Ti lidé chtějí vědět, co s tím uděláte, protože ještě pořád jste tady vláda a koalice vy. Tak se ptám, pane ministře, co řeknete těm lidem, protože oni už teď nedokáží zaplatit své životní potřeby. Tak co budou dělat potom, když se to bude ještě zdražovat? Já bych to velmi ráda od vás slyšela. Nechci to jen já, ale je to opravdu pro ty lidi, protože se bojím, že opravdu po tom, co to tady teď poslouchají, se dostanou do deprese. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Jako další pan poslanec Jakub Michálek, pan poslanec Richard Brabec, Patrik Nacher a další. Prosím.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Vážený pane ministře, vážené kolegyně, vážení kolegové, nebudu navazovat na diskusi v tom slova smyslu, že bych se rozčiloval takto moc, protože jsem obecně zastáncem přechodu na čisté technologie, to v rozumné podobě, včetně jádra a toho, abychom nepodléhali lobby znečišťovatelů, těch, kteří chtějí až do posledního dne vydělávat na uhlí a tak dále. Domnívám se ale, že ruku v ruce s tím musí jít, pokud teď máme vybrat peníze na emisních povolenkách od lidí, že řekneme i to B, že vláda řekne, jak ty peníze bude lidem vracet nebo jak s nimi naloží.

Já jsem teď komunikoval s jednou rakouskou poslankyní. Ta mi říkala, že zavedli klimatický bonus, kdy alespoň část z těch peněz, tři čtvrtiny z těch peněz, které vybrali od znečišťovatelů na emisních povolenkách, na těch nových povolenkách, vrací zpátky lidem pomocí klimatického bonusu tak, aby na to nedoplácely rodiny, které mají napjaté rozpočty. To je něco, co bychom očekávali od zodpovědné vlády, že tady vystoupí a vysvětlí, jakým způsobem s těmi penězi naloží, protože když se tady bavíme o zeleném šílenství, tak pro mě zelené šílenství je vybrat od lidí miliardy peněz na nějakých poplatcích a pak to z poloviny rozdělit mezi oligarchy tak, jak to probíhá leckdy dneska v těch rádoby ekologických programech. To je pro mě zelené šílenství.

Skutečně bych poprosil pana ministra, aby zde vystoupil a seznámil nás, co udělají s těmi desítkami miliard peněz, které vyberou, které dostane stát na emisních povolenkách do státního rozpočtu - jestli to projíme, nebo jestli se to vrátí lidem například na klimabonusu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další faktická poznámka pan poslanec Richard Brabec, pan poslanec Patrik Nacher, pan poslanec Martin Kolovratník a další. Jenom připomínám, že na 13.30 máme pevně zařazený bod. Prosím.

 

Poslanec Richard Brabec: Děkuji, vážený pane předsedající. Kolegyně, kolegové, já už jsem si říkal, že k tomu nic říkat nebudu, kromě toho mého vystoupení, ale udělám ještě jednu výjimku. Musí to ze mě ven, ale nebojte, nic jiného, než snad ty dvě minuty nevypadnou (?). Ale jenom k panu místopředsedovi Skopečkovi, vaším prostřednictvím, pane předsedající. To je potřeba říct, protože jsem u těch jednání i na nejvyšší evropské úrovni byl osm let. Víte, prostřednictvím pana předsedajícího, pane kolego, ten obrovský rozdíl - vám to možná přijde jenom - teď to myslím v dobrém - jakoby politika, ale ona to nebyla jenom politika.

Mezi Pařížskou dohodou, mezi tím rokem - v zásadě už je to skoro deset let od Pařížské dohody - je obrovský rozdíl v tom, že tenkrát byla jakási celosvětová připravenost, včetně Spojených států, které se do toho zapojily tenkrát prostřednictvím Baracka Obamy velmi intenzivně, včetně Číny, Indie a dalších zemí. Já jsem v té Paříži byl a účastnil jsem se těch jednání. Tenkrát to opravdu vypadalo, že by tak, jako tenkrát po Kjótském protokolu, byla jakási připravenost se na tom podílet. Ovšem postupně se ukázalo, že to v podstatě nikdo kromě té Evropy nemyslel vážně. To je to. Ale Evropa se právě od té doby zjevně nepoučila a jde s tím praporem stále vpředu, ale už se dlouho neohlíží, protože za ní nikdo nejde. To je ten rozdíl mezi Pařížskou dohodou.

Upřímně, kdybychom tenkrát aktivně nejednali jako naše vláda o těch věcech, tak dneska nebyl Modernizační fond, nebyl fond Spravedlivé transformace a nebyla celá řada dalších fondů. Ale vězte, že tenhleten systém by dál existoval, akorát my bychom vlastně z něj neměli ty peníze. To je ten zásadní rozdíl. To si myslím, že je podstatné. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, pane poslanče. Nyní pan poslanec Patrik Nacher, pan poslanec Martin Kolovratník, pan poslanec Vladimír Zlínský a další. Prosím.

 

Poslanec Patrik Nacher: Děkuji, pane místopředsedo. Tak stručně. Budu reagovat na kolegu Michálka. My se opravdu tady lišíme. To je ta ideologie, jo? To zelené šílenství je vybírat od lidí peníze a pak jim to přes dotace zase vracet. To je přesně. Ne. Tady se shoduji s tím, co říkal Honza Skopeček - pak to zkazil druhou polovinou svého příspěvku - aby to vůbec ti lidé neplatili, vůbec se to nevybíralo. Protože tohleto je přesně takové to sociální inženýrství. Vybereme od lidí peníze a pak jim to velkoryse vrátíme na dotacích, jo? To je prostě váš svět. Já s tímhletím bytostně nesouhlasím. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP