Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(12.20 hodin)
(pokračuje Ivan Adamec)
A já bych ještě řekl jednu věc: Nehádejme se, kdo co podepsal a která vláda to bude řešit. Já si myslím, tohle téma, na kterém bychom se měli shodnout průřezově, to tak je. A pokud budeme se hádat mezi sebou, tak tomu ta Evropa bude tleskat, ale když se spojíme a spojíme síly, tak už budeme výrazně ostřejší. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Václav Král. Prosím.
Poslanec Václav Král: Dobrý den, dámy a pánové, kolegyně Peštová tady všem sdělila, že jsem nahý, tak jsem vám chtěl dokázat, že nejsem nahý - zatím. (Smích v sále.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Mým prostřednictvím. (Opět smích v sále.)
Poslanec Václav Král: Ale prostřednictvím pana předsedajícího jsem chtěl říct už asi poosmé to, že pokud si tady budeme vyčítat, co kdo schválil a co kdo podepsal, takže se prostě dál nedostaneme. A víte přece všichni, nebo ti, kteří do té problematiky trochu víc vidí, že Fit for 55 bylo jenom překlopení těch základních tezí, které jsou zřejmé už od roku 2017, kdy došlo k revizi obchodování s emisní povolenkou, a všechny ty následující kroky pak logicky vyústily v tuhletu agendu.
Ale já bych skutečně tady vyzýval k tomu, abychom jaksi nenazývali ten Green Deal jako celek zlem, ale snažili se tady pojmenovat to, co je v něm dobré a co je špatné. Jestli emisní povolenka je prostě nástroj, který je nefunkční, respektive pro některé skupiny lidí, naopak jiné skupiny lidí ho vítají, protože prodražuje energie, tak se pojďme podívat na to, co se s tím nástrojem dá dělat. Myslím, že je nefér tady jakoby vládě vyčítat, že s tím nástrojem nic dělat nechce, protože opakovaně zaznělo jak tady, tak i ve veřejném prostoru to, že členové vlády, kteří jsou k tomu kompetentní, se o revizi toho Green Dealu budou snažit. To, jestli to dělají úspěšně - a jestli v tom, jak to dopadne - tak to nemůžeme předjímat. Ale prostě je to tak a už to tady slibovali několikrát.
A co se týká toho mého pozměňovacího návrhu, tak už to skutečně poosmé tady nebudu vytahovat, řekl to tady kolega. Pokud, paní Peštová, jaksi nám vyčítáte to, že prostě tam není celá implementace té směrnice, tak jste nás měli podpořit a podpořit můj pozměňovací návrh. To jste neudělali.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Jako další paní poslankyně Berenika Peštová s faktickou poznámkou. Prosím.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Pane poslanče Králi, prostřednictvím pana předsedajícího, děkuji, že jste oblečený. Ale přece nemůžete chtít, abych já podporovala vaše pozměňovací návrhy, když vím, že tato vláda to udělala špatně. To vůbec - to, že jste tam dal pozměňovací návrh, prostřednictvím pana předsedajícího, to je chvályhodné, že jste se snažil o úplnou transpozici. Ale tahleta směrnice vůbec neměla spatřit světlo světa.
Správně jste zmínil, že emisní povolenky kdysi dávno možná měly nějaký svůj blahodárný cíl. Bylo to dáno tak, že kdo emituje, tak ve své podstatě bude motivován k tomu, aby dělal určitá opatření, aby emitoval méně. Právě to byl, za to si musel kupovat jakoby ty odpustky ve formě těch emisních povolenek, které vlastně - neuděláš nic, zaplatíš, uděláš, budeš platit míň.
Bohužel se tam dostaly subjekty, které samozřejmě neemitují, a to je ten problém. A to byl už problém a já si pamatuju minulou Sněmovnu, která říkala, udělejte s tím něco. Musíme to zarazit, musíme to udělat tak, aby držely v ruce jenom ty, co emitují. Nemůžou to mít nějaké důchodové, já nevím, fondy, nebo já nevím, kdo to všechno, nějací právníci to mají... Proč to mají právníci? Proč to mají důchodové fondy? Tomu nerozumím. Neemitují, nepotřebují emisní povolenku. Protože samozřejmě je to krásný byznys, co si budeme povídat. Tímhle tím uměle tlačí tu povolenku, tu cenu nahoru.
A teď se ptám, proč tento pan ministr něco pro to neudělal, aby tito lidé to nedrželi? Proč to v té směrnici není? Když jste minulé volební období říkali, my bychom to zařídili, my to uděláme. Proč to tam není? Proč zase to můžou držet ty fondy? Proč to zase můžou držet ti, kteří neemitují? A zase budou uměle tlačit ty ceny nahoru. Proč?
Takže to je další z otázek, která mě zajímá, protože opravdu tahle směrnice neměla vůbec vzniknout. Měli jste udělat všechno pro to, aby (Čas.) nevznikla.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pan poslanec Ivan Adamec s faktickou poznámkou. Prosím.
Poslanec Ivan Adamec: Děkuji, vážený pane předsedo, já už jenom velmi krátce. Ten pokus tady učiněn byl ze strany naší vlády, když vypukla energetická krize. A tehdy v rámci Evropy jenom tři země chtěly změnit emisní povolenky, případně je úplně zrušit, ostatní byly tvrdě pro. A kdo chodíte na jednání těch parlamentářů z různých zemí Evropy, tak víte, že ten zelený náboj je v nich zakotven velmi silně a těžce se něco vysvětluje.
To, že ta povolenka je finančním derivátem, se kterým se obchoduje na kapitálem trhu, to byl taky záměr, to byl cíl přece, to si nezastírejme. To byl tlak na to, aby se rychleji dekarbizovalo. Že to má ale devastující účinky na společnost, na cenu energií, a my si s tím ještě v příštích letech užijeme, protože budeme řešit problém nedostatku zdrojů, pokud takhle budeme pokračovat dál, tak jako bohužel ta situace je teďka úplně taková, jaká je. Evropské volby ukázaly, že prostě vůle v Evropě něco měnit moc výrazně není, že ty síly, které by to chtěly udělat, jsou v menšině. Ale já vám říkám, že to bude z těch národních států, z těch národních parlamentů, to půjde na tu Evropu, protože se toho bojí, všichni s tím budou bojovat. Přece neznám politika, který chce vědomě zdražit lidem život. A ten výsledek toho zdražení, co má přinést, je velmi, velmi pochybný. Jestli si myslí, že tímhle skončí auta na naftu a na benzín, tak já si to tedy vůbec nemyslím. A to je ten cíl. A přece tohle nikdo nechce v žádném parlamentu, v žádné zemi Evropské unie. Možná naši sousedi němečtí. Já jsem vždycky říkal, že oni nedělají malé chyby, oni dělají vždycky velké a důkladné. Ale proboha, i tam už dneska prostě ta společnost je nastavená trochu jinak a těm lidem se to přestává líbit, protože chudnou. A my přece, my si tady vyčítáme, co jsme udělali, jestli lidi zbohatnou, zchudnou a podobně. Přece každý politik, který zastupuje své voliče, chce, aby se nám dařilo dobře, aby naši lidi bohatli, aby společnost zbohatla. Pokud to děláte s cílem, že ne, tak nemáte v politice co dělat. Tak nalijme si čistého vína. (Čas.) Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Stále následuje série faktických poznámek. Jako první paní poslankyně Berenika Peštová, poslanec Václav Král, pan poslanec Patrik Nacher. Prosím.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Ale my se tady v tom přece shodneme, prostřednictvím pana předsedajícího, to jako já s tím plně souhlasím. Ale já jsem tady řekla, že ta směrnice neměla vůbec vzniknout. (Ukazuje list papíru.) A když se podívám na to, jak kdo hlasoval, tak jediné dvě země byly proti, a to bylo Maďarsko a Polsko. A my jsme byli pro, my jsme se ani nezdrželi, my jsme byli pro. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Pan poslanec Václav Král, připraví se pan poslanec Patrik Nacher. Prosím.
Poslanec Václav Král: Děkuji. Tak ony dneska ty povolenky svým způsobem ani zrušit už nejdou, protože abych vám odpověděl, paní poslankyně, ústy pana předsedajícího, prostřednictvím pana předsedajícího, protože na ten výnos z těch emisních povolenek prostě máme navázány různé dotační tituly, které na jednu stranu jak na MPO, tak na MŽP prostě podporují projekty, které vedou k dekarbonizaci. A jestli jsme si historicky, a já nechci teď zase říkat, kdo to udělal, kdo pro to hlasoval a nehlasoval, já to tady se snažím pojmenovat jenom fakticky. Jestli jsme si řekli, že prostě půjdeme cestou k uhlíkové neutralitě, půjdeme cestou dekarbonizace, no tak svým způsobem jsme se jaksi implicitně upsali k tomu, že prostě energie se zdražovat budou. A z těch peněz z emisních povolenek že prostě budeme platit projekty, které povedou ke snížení emisí skleníkových plynů.
A už jsem tady na tom místě myslím veřejně jednou chválil proces přípravy Modernizačního fondu. To dělal, jestli se nepletu, tým pod vedením pana kolegy Brabce. Ten program funguje. Například v teplárenství se vyplácí miliardy korun, které prostě vedou k dekarbonizaci, a dochází skutečně k modernizaci těch podniků, snižování emisí skleníkových plynů, ale i dalších emisí těch tradičních polutantů, takže to je určitě dobře. To ale, že Evropská unie je prostě postavena na přerozdělování, že to je takový ten pseudosocialistický model, no, tak to je pravda, ale to není nová věc. Tenhle stav je tady už víceméně od začátku Evropské unie, která tehdy začínala tím přerozdělováním v zemědělství a postupně se to dostalo do víceméně všech oborů lidské činnosti. Já neříkám, že to je dobře, já to nechválím, ale je to prostě fakt. Potom, pokud bych měl domyslet vaši vizi, tak řeknu, zrušme Evropskou unii. ***