Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(12.00 hodin)
(pokračuje Jiří Mašek)

Co se stalo? Ten soubor parametrických změn kupodivu obsahuje zvýšení věku odchodu do důchodu, a to o dva roky, čili pan premiér nesplnil svůj slib, a pan ministr ho kupodivu nesplnil taky, protože nevyřešil ty náročné profese, nevyřešil ani předčasné odchody do důchodu.

Takže, přátelé, jste zvláštní partička, která dává občanům sliby, a jsou to jenom vaše chyby. Takže já si myslím, že kdo se na to dívá, kdo to poslouchá, tak to pochopil a ví, jak to pětikoalice s občany myslí. Děkujeme.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Vzhledem k tomu, že Poslanecká sněmovna stanovila, že hlasování o podaných návrzích a návrhu zákona jako celku proběhne dnes, tedy v pátek 8. listopadu 2024 od 12 hodin, měli bychom nyní hlasovat o ukončení rozpravy. Přivolám kolegyně a kolegy z předsálí.

Je zájem o odhlášení, proto jsem vás tedy odhlásila. Prosím, abyste se opětovně přihlásili svými kartami.

Přečtu ještě došlé omluvy. Wenzl Milan bere zpět svou omluvu, která byla do 12 hodin ze zdravotních důvodů, a načítá omluvu do 11 hodin ze zdravotních důvodů. Z členů vlády se omlouvají do 11.45 pan ministr Vít Rakušan z důvodu zahraniční cesty.

 

Počet přihlášených by měl být již ustálený, proto zopakuji, o čem budeme hlasovat, a totiž o ukončení rozpravy.

Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro ukončení rozpravy? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování 14. je přihlášených 188 přítomných, pro 103, proti 84. Návrh byl přijat.

 

Já tedy ukončuji rozpravu a předám řízení schůze.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Dobré poledne, vážené kolegyně, kolegové, vystřídali jsme se v řízení schůze. Pokud byla ukončena rozprava, tak poprosím případná závěrečná slova za navrhovatele a zpravodaje. Pane ministře, prosím.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Vážená Poslanecká sněmovno, kolegyně, kolegové, veřejnosti, já si dovolím být stručný, ale považuji to za důležité, aby tady závěrečné slovo zaznělo, protože to je jeden z klíčových návrhů zákona, tedy novela zákona o důchodovém pojištění, která je naprosto zásadní změnou po dlouhých a dlouhých letech v průběžném důchodovém systému.

Děkuji všem, kteří se u té přípravy nejenom za toto období, ale i v minulosti snažili konstruktivně, poctivě najít to nejlepší možné řešení. Ano, tento návrh je kompromisem, je kompromisem jak tím věcným, tak řekněme politickým i společenským, ale je kompromisem dobrým pro to, jaký cíl se snažíme tímto návrhem naplnit - to znamená, aby bylo vždy na důstojné důchody pro současné důchodce, jejich děti, pro vnoučata, abychom odstranili některé nespravedlnosti systému, abychom ten systém zastabilizovali, a děláme to s vyváženým pohledem na to, abychom byli solidární, ale zároveň také odpovědní.

Myslím si, že kdo se na to dívá opravdu optikou faktů, chce slyšet fakta, chce slyšet, na základě jakých příčin a důvodů jsme k těm řešením přistoupili, dokáže pochopit, že to řešení je vyvážené a je smysluplné.

Chtěl bych apelovat, aby kdokoliv tady v budoucnu, v této prostoře, bude třeba i v příštích volebních obdobích jednat o tomto návrhu a bude ho chtít upravovat, tak aby ho případně upravoval opravdu ale vždycky s vědomím toho, že je to obrovská zodpovědnost s dopadem na desítky let dopředu, a některé věci, pokud se udělají špatně, tak už je nelze jednoduše vracet.

Jsem si vědom toho, že nikdy tady nikdo nepředloží ideální geniální návrh této novely zákona, jak upravit průběžný důchodový systém, aby byli všichni spokojeni, ale toto vnímám jako krok správným směrem, krok důležitý, a děkuju všem, kteří tuto důchodovou reformu, ty pozměňovací návrhy, které tady budou hlasovány a ke kterým my - já za MPSV - budu dávat kladné stanovisko, podpoří. Ještě jednou, děkuji vám. (Potlesk.)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju pěkně.

Nyní prosím o závěrečné slovo zpravodaje.

 

Poslanec Michael Rataj: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážený pane premiére, vážení členové vlády, dámy a pánové, dříve než vás seznámím s hlasovací procedurou k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění a související zákony, krátce shrnu průběh projednávání této novely.

Vláda předložila novelu zákona Poslanecké sněmovně 7. května tohoto roku, přičemž první čtení bylo zahájeno 28. května a pokračovalo 29. a 30. května na 104. schůzi Poslanecké sněmovny. Celkem jsme na prvním čtení více či méně konstruktivní debatou strávili necelých 33 hodin.

Také druhé čtení probíhalo několik dní od 2. do 4. října, celkem 20,5 hodiny.

Třetí čtení jsme započali minulý týden 30. října a zatím trvá 15,5 hodiny.

Doposud jsme tedy návrhem zákona o důchodovém pojištění strávili na plénu necelých 69 hodin.

Ani projednání na garančním výboru pro sociální politiku nebylo jednoduché a na rozdíl od jiných zákonů se výbor musel kvůli novele svolávat opakovaně, po prvním čtení celkem třikrát, když až teprve 5. září výbor přijal usnesení. Po druhém čtení proběhl výbor nadvakrát. Dne 25. října byla schválena hlasovací procedura, která obsahuje celkem 33 pozměňovacích návrhů včetně návrhu legislativně technických úprav.

Hlasovat budeme také o návrhu na zamítnutí zákona, který byl podán ve druhém čtení.

Novela zákona o důchodovém pojištění je bezesporu jedním z nejdůležitějších zákonů, které vláda Petra Fialy v tomto volebním období připravila a nyní předkládá Sněmovně ke schválení. Vnímám proto jako zcela zásadní, abychom dnes všichni hlasovali zodpovědně, zejména s ohledem na budoucí udržitelnost průběžného důchodového systému.

Debata na půdě Poslanecké sněmovny ukázala, že na navrhované parametrické úpravy nazíráme z různých úhlů pohledu, avšak pouze optikou současných poměrů. Musíme si uvědomit, že aktuálně známá i ta predikovaná data se mohou vlivem různých skutečností v čase proměnit. Proto již bylo na plénu opakovaně řečeno, že ti, co přijdou po nás, mohou parametry důchodového pojištění nejen v návaznosti na demografický vývoj a vývoj dlouhodobého potenciálu české ekonomiky upravit. Budou mít na to výsostné právo, ale také za to ponesou svou politickou zodpovědnost. Děkuji za vaši pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji, pane zpravodaji, za závěrečné slovo, a nyní přikročíme k hlasování o návrzích. Poprosím vás jako zpravodaje garančního výboru, abyste nás seznámil s procedurou hlasování a poté přednášel jednotlivé návrhy a před hlasováním k nim sdělil svoje stanovisko.

 

Poslanec Michael Rataj: Děkuji za slovo, pane předsedající. Takže: "Výbor pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jako garanční výbor po projednání návrhu zákona po druhém čtení I. doporučil Poslanecké sněmovně hlasovat ve třetím čtení o návrzích podaných k návrhu zákona v následujícím pořadí..." Já nevím, jestli budu číst všechny pozměňovací návrhy, asi by to bylo zbytečné, každopádně přednostně se budeme zabývat návrhem na zamítnutí návrhu zákona, který byl podán ve druhém čtení, posléze přistoupíme k návrhu legislativně technických úprav, následovat bude dalších 32 pozměňovacích návrhů a na závěr budeme hlasovat o návrhu zákona jako o celku.

Já vždycky před každým hlasováním stručně shrnu, o čem ten pozměňovací návrh je, a samozřejmě přednesu stanovisko výboru.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, děkuji. Já se zeptám, zda je souhlas s takovou procedurou, nebo jestli někdo navrhuje alternativní návrh? Paní předsedkyně Schillerová. ***

 




Přihlásit/registrovat se do ISP