Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(10.10 hodin)
(pokračuje Hubert Lang)
A já bych se ještě dostal k včerejšímu pořadu. Z pana Jakoba tam vypadl následující postup, jo, že vláda přijala nějaké stanovisko čtyřkoaliční - nebo tehdy ještě možná pětikoaliční - tím to začalo, takže vláda se na něčem shodla a s tím přišla k nám do Poslanecké sněmovny. Proběhlo první čtení, proběhlo druhé čtení. Ve druhém čtení vznikají pozměňovací návrhy - já to nerozporuji, ty jsou možné - a náhle, dvacet minut nebo třicet minut před ukončením druhého čtení, tam přistál pozměňovací návrh, který vyrazil 120 000 lidí z těch náročných profesí a zabránil jim - vlastně tomu, aby mohli odejít do předčasné penze.
A když se paní Jílková ptala pana Jakoba: Proč jste to udělal, pane Jakob? Nejsou v tom jenom peníze? Není to jenom otázka peněz? Tak on říkal: Ne, ne, ne, ne, já jsem vlastně udělal dobře, protože předtím tam byly jenom tři náročné profese, já jsem (to) teď rozšířil na pět náročných profesí. Takže on vlastně udělal dobrý skutek pro lidi.
Já budu potom pokračovat ještě v další faktické, jak to šlo postupně dál, děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Paní poslankyně Jana Hanzlíková je na řadě s faktickou poznámkou, připraví se pan ministr Jurečka. Prosím, máte slovo, paní poslankyně.
Poslankyně Jana Hanzlíková: Děkuji za slovo. Já bych se ještě vrátila k tomu, co tady řekl pan ministr, že tedy mají vyřešen nějakým způsobem třetí pilíř, který se týká lidí, kteří se nedostanou, tedy díky pozměňovacímu návrhu pana Jakoba a pana Bendy, do náročných profesí, ale nedozvěděli jsme se tady žádnou podrobnost, pouze to, že se to má týkat předdůchodu. Ale jak už tady zaznělo, předdůchod má pevné nějaké podmínky a pravidla a jde tam o poměrně velké částky, které musí být naspořeny, měsíčně je to pro rok 2024 více než 12 000, což, když si spočítáte za pět let, je někde kolem 800 000. Takže mě by velmi zajímaly podrobnosti k tomu, pane ministře, jestli byste nám to mohl více vysvětlit, protože nevím, jak k nějakým takovým částkám by se ti lidé mohli dostat.
A ještě chci připomenout, že když jsme tady projednávali v minulém roce opravdu několikanásobné zhoršení podmínek odchodu do předčasných důchodů, tak vy jako ministr jste tady právě sliboval, že ošetříte alespoň lidi, kteří pracují v náročných profesích - a skutečně to má negativní vliv na jejich zdraví - a teď tedy vidíme, jakým způsobem to dopadlo. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Reagovat s faktickou poznámkou bude pan ministr Jurečka, který je přihlášen, a poté pan Lubomír Wenzl. Prosím, máte slovo.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Mrzí mě, že teď tady nevidím kolegyni Pastuchovou, protože jsem chtěl především reagovat na její vystoupení. Je potřeba si uvědomit - možná je to tím, že ne každý poslanec, poslankyně četli detailně ten návrh - že náročné pozice jsou opravdu pozice, to není paušální kategorie nějaké profese napříč celou Českou republikou, že by se řeklo: Tento člověk, pokud dělá práci - tady (mluvila?) o zdravotních sestrách, tak já to řeknu na zdravotních sestrách - všechny zdravotní sestry by měly podle vládního návrhu nárok na to, být v kategorii náročné pozice, protože je to tak, že (je) vždycky posuzováno to konkrétní dané riziko na konkrétním pracovišti - a toto je stanoveno legislativou, kterou má Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci také i s dozorem hygieny. Zaměstnavatel je povinen podle zákona to místo takto posoudit, jsou s tím spojené kompenzační pomůcky, například častější lékařské prohlídky a tak dále, to znamená, týká se to jenom dané konkrétní pozice, kde třeba, pokud je to kategorie 3, tak z toho třeba je to namáhavá fyzická zátěž, zdvihání břemen nad určitou váhovou kategorii. To znamená, netýká se to fakt zdaleka všech, například zdravotních sester, nebo všech lidí, kteří třeba dělají v oblasti - já nevím - hutnictví a podobně, protože tam je to odvislé od toho, když je člověk v nějaké výrobní části provozu, tak ta situace může být zvýhodněná (?) na základě toho, že třeba technologicky je tam zařízení, které toho člověka velmi dobře chrání, už tam není dopad ani vibrací, ani hluku, ani nízkých nebo ani vysokých teplot, a v ten okamžik potom to riziko tam není. A podle toho člověk, který dělá velmi podobnou situaci nebo velmi podobnou práci, ale jinak technologicky vedenou linku, tak tam už ta rizika třeba má. Tak to jenom na dovysvětlení - nebavíme se o profesích, ale o konkrétních pozicích na konkrétních pracovních místech.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Nyní pan poslanec Lubomír Wenzl vystoupí s faktickou poznámkou, poté paní poslankyně Lenka Knechtová. Prosím, máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně. Já jsem trošku očekával, jak tady vystoupil úvodem dnešní schůze pan ministr, měl v ruce graf, takže to bude graf, který nám bude ukázán a na něm bude uvedeno, jak jsme došli k tomu, že co se týče třetí 3. kategorie, že těch 120 000 lidí z tohoto vyjímáme. Nestalo se tak. Stále nezazněl - nebo i přeslechl jsem, omlouvám se - pakliže by tady byl dán důvod, proč tu nebo onu pozici z tohoto vyjímáme.
A co se týče, vaším prostřednictvím, paní místopředsedkyně Richterové: paní místopředsedkyně, vy jste u toho byli, byli jste u toho tři a půl roku, byli jste toho součástí, a nejenom já jsem přesvědčen, pakliže by nedošlo k tomu, k čemu došlo, že pan ministr byl vyhozen, váš pan předseda Bartoš byl vyhozen premiérem Fialou z vlády, tak dneska tady máte 108 nebo 109 hlasů, teď koalice čtyř má těch 104 nebo 105. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Paní poslankyně Lenka Knechtová s faktickou poznámkou je na řadě, poté paní místopředsedkyně Olga Richterová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Lenka Knechtová: Vážená paní místopředsedkyně, děkuji za slovo. Já bych chtěla také zareagovat na vystoupení paní místopředsedkyně Richterové, vaším prostřednictvím, a chtěla bych vás znovu upozornit, že neprojednáváme důchodovou reformu, ale pouze parametry - a řekla to i Národní rozpočtová rada - a jsou to parametry proto, protože pak tady v druhém čtení načítáte pozměňovací návrhy, které mohou plynule podmínky měnit. Proto jsou to parametrické úpravy, není to žádná reforma.
A já bych chtěla znovu vyzvat kolegy z TOP 09 a z ODS, aby nám přišli vysvětlit, jak to plánují s náročnými pozicemi, a ať mají občané téhle republiky jasno, koho se to týká a proč tímhle způsobem bez analýz k tomu přistoupili. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Paní místopředsedkyně Olga Richterová bude reagovat s faktickou poznámkou, poté paní poslankyně Peštová. Prosím, paní místopředsedkyně, máte slovo.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuju pěkně. Já se chci opravdu znova dostat k tomu, co má být výměnou za osekání 127 000 pozic nabídnuto těm lidem, protože právě proto jsme s tím nesouhlasili, když se projednávaly možné pozměňovací návrhy k důchodové reformě, aby se tato věc osekala, okleštila, protože bylo evidentní, že když není připravený, když není hotový návrh, který by kompenzoval nějakým jiným způsobem možnou úlevu pro lidi pracující v těchto nejnáročnějších pozicích, tak prostě není realistické, aby to bylo přijaté, aby to včas prošlo, aby byla záruka, že pro lidi, kteří v náročných profesích pracují, na náročných pozicích strávili tisíce směn - ať už dlaždiči, svářeči, seřizovači a obsluha obráběcích strojů, dávám jenom příklady možných profesí - aby tito lidé měli garanci, že v rámci vyvážené reformy na ně bude pamatováno.
Proč to pro nás bylo tak důležité a proč jsme hlasovali pro vládní návrh, který kategorii 3 zčásti zahrnuje? Protože zdravotní dopady na tyto pozice, na těch 127 000 lidí, kteří mají být škrtnuti pozměňovacím návrhem, jsou neoddiskutovatelné. Ty tam jsou, jsou v číslech, a právě o zdravotní data se vládní návrh opíral. A právě proto se ptám pana ministra, jaké jsou konkrétní záruky, že se vůbec stihne něco pro těchto 127 000 lidí upravit? Jaké jsou garance, že když máme tady listopad 2024, kdy v podstatě to, co nebylo předložené na vládu doteď, tak už se otevřeně mluví o tom, že se nedá stihnout projednat, tak jak vůbec takovou chiméru, že něco pro těchto 127 000 lidí uděláte, tady může někdo tvrdit? Velmi prosím o vysvětlení.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Paní poslankyně Peštová je připravena k faktické poznámce, poté pan poslanec Lang. Prosím, máte slovo, paní poslankyně.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, paní předsedající. Já tedy odpovím paní poslankyni Richterové. Paní poslankyně Richterová, prostřednictvím paní předsedající, (to) se neptejte pana ministra, to se ptejte tady pana Jakoba, který tady není přítomen, ten to tam načetl. Pan ministr teď už tady jenom sklízí to, co tam bylo zaseto, jo? To je jedna věc.
Já bych tedy strašně ráda, a znova tady vyzývám, jestli by pan Jakob přišel do sálu a přišel nám vysvětlit jeho pohnutí mysli, když tam dával ten pozměňovací návrh, abychom my se k tomu mohli nějakým způsobem vyjádřit.
A ještě bych tedy ráda zdůraznila, než jsem tedy vypnula včera televizi, tak tam pán, který byl proti němu jako opozice, kde stál s naší opoziční poslankyní, tak ten mu tam jasně řekl, ať si vezme montérky, ať si vezme sluchátka, ať si to jde zkusit do provozu, aby věděl, co to je, v hluku pracovat, nepřetržitě a na směny, aby věděl, co vůbec ti lidi prožívají, jo? Jak zdraví mají zničené v 60 letech - nebavím se o 67, kterých se možná ani nedožijí. Takže, pane Jakobe, prostřednictvím paní předsedající, přijďte do sálu a pojďte si s námi popovídat. ***