Neautorizováno!


(12.00 hodin)

 

Poslankyně Jana Hanzlíková: Děkuji za slovo. Já také zareaguji na pana poslance Jakoba, vaším prostřednictvím, paní předsedající - už teďka při té výměně - a chtěla bych říct, že velmi záleží na tom, jaké parametrické změny to jsou, a myslím si, že více než 80 procent lidí, jak už tady zaznělo - a nejenom oni, ale i spousta odborníků ze sociální politiky, z demografie a z dalších oblastí - by bylo velmi rádo, kdybyste právě nic nedělali a takové změny nepředkládali, protože ty změny mají negativní dopady na lidi.

Vy jste tady sám hovořil o dvacátnících a třicátnících - a to vám dávám zapravdu - ano, důchodová reforma by se měla týkat těchto lidí, ale vaše parametrické změny se dotkly lidí těsně před důchodem. Já se tady k tomu stále vracím, protože je to pravda. Lidi, kteří chtěli za měsíc odejít do předčasného důchodu, tak se jim najednou posunul o dva roky. To jsou za mě opravdu neskutečné věci. Důchodová reforma, na ni má být čas, má se týkat skutečně mladých lidí.

Další obrovská chyba, stále to tady zaznívá, vy jste se úplně vykašlali na příjmovou stránku a bez té důchodová reforma nemůže být.

To, co jste tady říkal o nezodpovědnosti... Já tedy vidím, že nezodpovědný je právě váš pozměňovací návrh, protože když si vezmete, že vedle toho je tak zpřísněn odchod do předčasných důchodů, tak jakou možnost lidem dáváte? Jakou možnost mají lidé, kteří budou po šedesátce nemocní? Tak akorát jít do invalidního důchodu nebo být nemocní, takže jim dobře zpříjemníte roky před důchodem. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Další faktická je s přihláškou paní poslankyně Lenky Knechtové.

Jinak přeji hezké poledne, kolegyně, kolegové.

Prosím, máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Lenka Knechtová: Paní místopředsedkyně, děkuji za slovo. Navážu na svou ctěnou kolegyni, paní poslankyni Janu Hanzlíkovou. Jsou to opravdu jenom parametrické úpravy, to řekla jasně Národní rozpočtová rada, a vůbec nerozumím tomu, když pan Jakob je také členem rozpočtového výboru, že stanoviska takovéto instituce nezná. Další věc je, tím, že jsou to parametrické úpravy, tak se dostáváme do situace, že v legislativním procesu, který běží tady ve Sněmovně, pak hýbeme s těmi věcmi zleva doprava a zprava doleva tak, jak se to potom vyjednává, a tudíž jsme hodili přes palubu lidi, kteří jsou opravdu a pracují v náročných profesích. Pane Jakobe, prostřednictvím paní místopředsedkyně, to jsou muži. To jsou muži, kterým když nabízíte, že půjdou na Úřad práce, to přece není pro ty chlapy řešení. Vraťme se k tomu, co tady říkal i můj ctěný kolega Martin Kukla, jak třeba na Vysočině k tomu přistupují zaměstnavatelé. Vytvářejme ty věci a zákony smysluplně, nejenom tím, že jste se vy dohodli. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí paní poslankyně Vladimíra Lesenská, poté pan poslanec Feranec. Prosím, máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Vladimíra Lesenská: Děkuji za slovo. Vážená koaliční vládo a vládní kolegyně a kolegové, fajn, úžasně myslíte na lidi, na současné a hlavně na budoucí důchodce a na státní kasičku. Spočítali jste někdy, kolik tu kasičku budou stát náklady na invalidní důchody, nemocenskou a na nejrůznější dávky? Zmiňovali jste zodpovědnost zaměstnavatelů a odborů na rekvalifikace, aby lidi v těžkých profesích měli možnost zvládat - vůbec zvládat - pracovat v prodlouženém důchodovém věku, ale to jsou všechno opět věci, které pracovní trh budou zatěžovat. Kdo bude a jak zaměstnávat tyto pracovníky? Kolik bude stát vynakládat finančních prostředků na podporu tohoto zaměstnávání? Nebylo by jednodušší a možná i méně finančně náročné dovolit těmto profesím, nejen náročným, v klidu odejít do předčasných důchodů nebo věk (odchodu) do důchodu vůbec neprodlužovat?

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní s faktickou poznámkou je přihlášen pan poslanec Feranec, poté pan poslanec Radek Koten. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Milan Feranec: Děkuji, paní předsedající. Já se ještě jednou vrátím k tomu, co říkal kolega Jakob. Jasné, že jsem říkal EET jenom (jako) takový příklad, a to byl celkem vtipně příklad v tom, že skutečně zavedlo se EET a zvýšily se mzdy. Ale, pane kolego, prostřednictvím paní předsedající, asi víme, jaká je souvislost mezi hospodářským růstem a saldem důchodového účtu. To si myslím, že nemáme o to spor. Pokud roste hospodářství, rostou průměrné mzdy, tak rostou příjmy do důchodového účtu, bez toho, aby se muselo zvyšovat procento odvodů, a přesně to se stalo v roce 2017, 2018, 2019, kdy ten účet byl v přebytku. Potom přišel covid, rok 2020, tak byl ve schodku a v roce 2021, na konci toho šíleného covidového období, skončil ve schodku nějaké 3 miliardy, což není tak moc. Jaký byl schodek za rok 2023? Teď myslím důchodového účtu. 70 miliard. Je to skutečně... nastartovat hospodářský růst a potom příjmy přijdou, protože - poslední dvě věty - to je, jako když budu mít na starosti vytápění nějakého domu a řeknu: No, je problém, tak buď seženu palivo na topení, anebo začnu přesvědčovat lidi - zvykejte si na teploty 15 stupňů a 12 a 10 a 8 a dva svetry. Řešte příčinu tady toho a to je hospodářský růst a výběr daní. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní pan poslanec Koten vystoupí s faktickou poznámkou, připraví se paní poslankyně Andrea Babišová. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Radek Koten: Děkuji, paní předsedající. Dámy a pánové, já bych tady velmi rád zareagoval právě na skupiny, které tedy pracují velmi těžce, a ten pozměňovací návrh se jich přímo dotýká. Já jsem se díval na systém důchodového pojištění a shodou okolností je to tedy 100 let od té doby, kdy se přijal jeden z nějakých prvních zákonů, co se týká výpočtu důchodů, a právě také reagoval na to, jakým způsobem zabezpečit právě těžké profese, které například pracovaly v dolech jako horníci - to znamená, velmi těžce pracovaly - a jsme tady tedy o 100 let později a tyto těžké profese v podstatě připravíme nejenom o zdraví, ale my je připravíme i o důchod po nějakých odpracovaných letech. No, tak před 100 lety a dále, tedy až někdy do roku 1988, stačilo 20 odpracovaných let, a když se podíváme nyní, tak nyní tedy v takzvané důchodové reformě musí člověk pracovat 45 let a možná i více a musí mít ten počet let tedy odpracován. Dá se říci, že dejme tomu nějakých pětatřicet let zpátky stačilo tedy odpracovat 20 let a do důchodu se chodilo běžně v 60 letech a ženy, které měly děti, chodily samozřejmě úměrně počtu dětí, které vychovaly, dříve, dejme tomu v nějakých 54, 55 letech. To řešilo spoustu věcí, například to řešilo i školky, řešilo to i takzvané dětské skupiny, které nyní se prosazují - právě babičky mohly hlídat děti. (Předsedající: Čas.) Já budu pokračovat ještě potom. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji za dodržení času, pane poslanče. Nyní je s faktickou poznámkou přihlášena paní poslankyně Andrea Babišová, připraví se pan poslanec Lang. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Andrea Babišová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Já jsem tady za Moravskoslezský kraj. Moravskoslezský kraj je krajem horníků, hutníků, slévačů a dalších těžkých povolání. Kdysi se dokonce Ostravě říkalo ocelové srdce Československa.

Nemůžu prostě přenést přes - když to řeknu - přes srdce váš pozměňovací návrh, pane poslanče Jakobe, prostřednictvím paní předsedající. Jedná se (o) přes 120 000 lidí, kteří pracují celý život v těžkém průmyslu a opravdu na tom zdravotně už nejsou nejlépe. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP