Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(10.20 hodin)
(pokračuje Lucie Šafránková)

Vždyť ve finále celý tento sociální systém se nám může prodražit. Je to totální nesmysl. Lidé, kteří celý život poctivě pracovali, mají právo na to užít si důchod, užít si ten podzim života. A, pane ministře, vy tady mluvíte o něčem, jako je, že někteří lidé odpracovali 45 let, místo toho, abyste je zvýhodnil, tak jak jsme od začátku jasně říkali, že tito lidé nemají být kráceni a mají opravdu už mít nárok na klasický starobní důchod, tak vy místo toho jim tady navrhnete pouze poloviční krácení. Že se nestydíte! (Potlesk poslanců SPD.)

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji paní kolegyni Šafránkové. V tuto chvíli Berenika Peštová, poté Karel Rais.

Než se dostaví, načtu omluvy. Celý jednací den z pracovních důvodů se omlouvá Jan Bureš, Michal Kohajda se z pracovních důvodů omlouvá od 11.30, pan ministr Mikuláš Bek celý jednací den z pracovních důvodů a Vlastimil Válek celý jednací den z pracovních důvodů. Vaše dvě minuty. Prosím.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo. Já bych také chtěla zareagovat na pana ministra Jurečku. Pane ministře, vy jste měl velké štěstí. Jestli máte ještě rodiče, tak opravdu - neříkám, že vám závidím, ale měl jste velké štěstí. Moje maminka zemřela v 68, tatínek v 76 a představa, že půjde do důchodu v 65. letech a užije si důchod jenom tři roky, je velice smutná. A to je to, co tady celou dobu říkáme. Je něco jiného si to užít ve zdraví a něco jiného se něčeho dožít.

A když si vezmu zpětně ten její život, tak v nějakých 60 letech měla totální endoprotézu jedné kyčle, v 61 totální protézu druhé kyčle. Celý život pracovala jako vedoucí výzkumných laboratoří a byla celou dobu na nohou. Také pracovala od těch 18 let. Takže ti lidé opravdu jsou opotřebovaní fyzicky. A jestli to má být za cenu toho, že jim budeme prodlužovat a budeme jim akorát - vlastně budeme je postupně nahánět na ty operace, aby nám vydrželi v té práci co nejdéle, tak co to je za život? Přece proto celý život nepracovali! Oni nepracovali proto, aby si ráno nasypali, odpoledne nasypali a večer nasypali prášky a sebrali se a šli do práce a potom, až konečně dožijí toho věku důchodu, tak aby z toho důchodu měli třeba tři čtyři roky. Anebo potom ano, říkejte tomu důchodová reforma ve smyslu: jestliže se dožiješ, tak pak už rovnou skáčeš do rakve! Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji za dodržení času. V tuto chvíli pan poslanec Karel Rais a po něm jsou následující faktické poznámky: Jiří Kobza, Hubert Lang, Roman Kubíček a pan poslanec Zdeněk Kettner. Vážený pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Karel Rais: Děkuji. Mě zaujal názor kolegyně Štefanové a vede mě to k tomu, že si myslím, že se to dá zobecnit v tom, že to, co tady předvádí čtyřkoalice, tak je pro ni typická jedna záležitost, a to je nepřipravenost těch podkladových materiálů. Jak říkala kolegyně Štefanová, vložíte sem návrh - ministerský, vládní a pak ho sami okamžitě měníte. Tento týden jsme v podstatě probírali novelu vysokoškolského zákona. Tam to bylo úplně to stejné, ještě tedy obohacené v uvozovkách tím, že to dali pár minut před druhým čtením, kdy vlastní návrhy pak upravují a vyvolají bouři tady ve Sněmovně v podstatě těmi pozměňovacími návrhy. Jestli vzpomenu tady kolegu Fialu, který ani před ne před dvěma lety, jak jsem říkal, slavíme dvouleté výročí jeho tvrzení, které tady mám: odchod do důchodu v 65 letech platí, tak jak jim má tedy veřejnost v podstatě věřit, těmto lidem? To nebyly ani předvolební sliby, to bylo prostě - dostal se do vlády a vykládá věci, které pomalu za rok neguje. Čili nepřipravenost těch návrhů je podle mě víc, než - je prostě pozoruhodná. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji za dodržení času. V tuto chvíli je na řadě pan Jiří Kobza. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jiří Kobza: Děkuji, pane místopředsedo. Dámy a pánové, hezké dopoledne. Já budu velmi stručný. Chtěl bych připomenout jednu věc, že zatímco ceny letí nahoru a víc a víc lidí se propadá do chudoby a přecházejí z másla na margarín, nekupují si hovězí, protože na ně nemají, tak banky vykazují obrovský nárůst meziročních zisků, Česká spořitelna dokonce přes 40 %. Takže, dámy a pánové, členové vlády, děláte to velmi, velmi špatně, protože ta disproporce tady ukazuje na obrovský chaos, který je v ekonomice, a to, co děláte našim občanům, to je neodpustitelné. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji. Pan kolega Hubert Lang. Prosím.

 

Poslanec Hubert Lang: Děkuju, pane místopředsedo. Já tady absolvuju všechna ta čtení, protože poměrně často tady sedím. Já se chci zeptat, pane ministře, vlastně v tom vašem návrhu, kterým podmiňujete, říkáte, že se musí udělat ta změna, je to, že ve své podstatě vy predikujete, že když se něco nestane, tak kolem toho roku 2050 by došlo prakticky k zhroucení naší země do nějaké černé díry.

Takže chci říci, že se mi nelíbí to, že vy prostě strašíte veřejnost. Jak jsem říkal v té předchozí faktické, vy jste rozdělil společnost mezi mladé a staré a všechny ty mladé, narozené roce 1989 a dál, tak strašíte nějakou chmurnou budoucností, ano? Vy přece doprčic jste ve vládě! Vy byste měli představovat nějaké vize, měli byste dávat nějaké světélko na konci tunelu pro tu naši společnost. Chcete mi říct, to znamená, že vůbec nebudou rodit nové děti, že vlastně se nebude zvyšovat HDP, nebudou se vybírat daně, nebudeme mít třeba podniky s přidanou hodnotou, nebude se nám zlepšovat naše ekonomická situace, všechno se bude horšit a horšit a horšit, až se to úplně sesype.

Takhle já z toho cítím, jak vy říkáte, pozor, musíme s tím něco udělat, protože v tom roce 2050 nastane ten černý scénář. Nebylo by lepší než se zabývat takovouto normou, kterou stejně příští rok pravděpodobně vám hodíme do šmelcu, abyste třeba se věnovali výstavbě nových bytů, abyste dávali nové generaci nějakou vizi, abyste se podívali třeba na ty banky, podívali se na to, jaké jsou výše hypotečních úvěrů, jak máme vysokou míru inflace? Nestálo by za to opravdu směřovat ty vaše síly a prostředky té vaší stočtyřky nebo stoosmičky, kdy máte tu fantastickou možnost, že vlastně si tady prohlasujete, co chcete, nějakým smysluplnějším - jakoby někam smysluplněji to dávat?

A jenom taková moje drobná poznámka. To, že vás to nezajímá, to je vidět, že jste si sem přinesl vlastně svoji rezortní poštu. Tady podepisujete jeden nějaký dokument za druhým, a přestože tady lidé k vám hovoří, tak vám je to úplně jedno. Vy tady jedete unterschrift jeden za druhým vlastně vaší pošty. Nechte si to na vaše ministerstvo a ve Sněmovně dělejte to, co dělat máte!

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji za dodržení času. Roman Kubíček je připraven v tuto chvíli se svými dvěmi minutami. Prosím.

 

Poslanec Roman Kubíček: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, já jsem si myslel, že tady povedeme tu odbornou debatu, ty názory, proč děláte tyto parametrické změny, a my říkáme, proč je dělat nemáte.

Co se týká věku odchodu do důchodu, mně to není úplně jasné, protože pořád se zvyšuje věk odchodu do důchodu, který teď bude 65 let, a my bychom v těch 65 letech měli sledovat, v jakém stavu ti lidé šli do důchodu, jak se v tom důchodu chovají, a měl by tam být status quo několik let. Několik let by se na to vůbec nemělo sahat. Vždyť my přece ta data nemáme. My děláme nějaké teoretické odhady o tom, jak ti lidé budou žít. A prostým matematickým výpočtem: 20,5 let v důchodu od 67 je 87,5. To přece není průměrný věk občana České republiky a není možné to ani odhadovat, není to možné odhadovat třeba už s ohledem na různé epidemie a podobné záležitosti. Prosím vás, věcná debata je o tom, že dáváme argumenty a neútočíme na protistranu. Protistrana dává argumenty a neútočí na protistranu. My se tady dostáváme do osobní roviny, a to se mně opravdu nelíbí. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji panu Kubíčkovi. V tuto chvíli je přihlášen s faktickou poznámkou Zdeněk Kettner, poté Igor Hendrych a Lenka Knechtová. Vážený pane poslanče, prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Zdeněk Kettner: Děkuji za slovo. Tak ono se tady hypoteticky pořád pracuje s nějakými statistickými čísly. Tak něco trošičku ze života. Můj tatínek byl ze tří bratrů, tatínek mojí manželky ze dvou bratrů. Můj tatínek odešel do předčasného důchodu, protože byl fyzicky, manuálně pracující, v 62 letech, důchodu si užil dva roky. Zemřel v 64 letech. Jeho mladší bratr umřel dokonce o dva roky dříve, to znamená v 62 etech. Bratr tatínka mojí manželky umřel také před v 65 letech, ještě než je dosáhl. To znamená, my tady máme pět dospělých, manuálně pracujících mužů, kteří tři by se vašeho důchodu v životě nedožili! Takže takhle vypadá život!

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji panu poslanci Kettnerovi. V tuto chvíli je na řadě pan poslanec Igor Hendrych a poté s faktickými poznámkami Lenka Knechtová a Lubomír Wenzl. Prosím. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP