Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !
(13.50 hodin)
(pokračuje Alena Schillerová)
A podle všeho se teprve teď koaliční strany ve Sněmovně dohodly, jak že tedy budou nakonec hlasovat, a to i díky STAN. Podle všeho bude zaveden limit 67 let a o omezení náročných profesí se dál bude debatovat. Slyšíte správně? Debatovat! Takže z politického handlu vznikne díky hnutí STAN debatní kroužek. A z debatního kroužku samozřejmě nikdy nic kloudného nevznikne. Opravdu si myslíte, že takhle má vypadat zodpovědná příprava důchodové reformy? To jsou promyšlená, o analýzy a odborné argumenty opřená a konsenzuálně prodiskutovaná opatření? K takto vzniklému systému mají mít důvěru? Tak si vážíte občanů?
Ujišťuji vás, že žádnou ze změn zhoršující postavení stávajících či budoucích důchodců nepodpoříme, ať už byla v původním návrhu, či je obsahem pozměňovacích návrhů. Jsem přesvědčena, že voliči vládním stranám nezodpovědný přístup k důchodům nezapomenou. Naopak předkládáme vlastní návrhy, které vrací do zákona jistoty valorizací řádných i předčasných důchodů podle předchozích valorizačních vzorců a úprav. Trváme také na zastropování důchodového věku na 65 letech a na zachování výpočtového vzorce pro budoucí důchody. Vracíme možnost odchodu do předčasného důchodu. Podporujeme zachování růstu důchodů pracujícím důchodcům a protože zvýšení o 0,4 %, vyměřovacího základu je skutečně málo, navrhujeme zvýšit koeficient na 1,5 % vyměřovacího základu. Přepočet bude podle našeho návrhu prováděn ex lege bez žádosti příjemcem důchodu. A v neposlední řadě navrhujeme navýšení valorizace důchodů v termínu od 1. 1. 2025 o 500 korun do zásluhové části pro každého.
Vážení kolegové, přiznejte si, že přístup koalice k přípravě reformy je naprosto diletantský. To je vysvětlení, proč se ho ANO neúčastní. Přiznejte si, že proklamovaný cíl - férové důchody pro budoucí generace - tenhle chaos nemůže zajistit. Kde jsou výpočty a analýzy? Kde jsou ty krásně barevné grafy ohledně udržitelnosti, které před dvěma roky ukazoval pan ministr Jurečka? Jak je možné, že se základní opatření reformy mění opakovaně v řádu hodin během druhého čtení? Jak je možné, že postoj koalice k jejím vlastním zásadním návrhům se dohaduje den před zahájením třetího čtení? Jediný výsledek je nejistota a pocit ohrožení u lidí, kteří už v důchodu jsou, stejně jako u těch, kteří do něj míří či svou pracovní kariéru teprve zahajují. Nikdo se nemůže spolehnout vůbec na nic a nejméně ze všeho na stát reprezentovaný touto vládou. A tohle napravit bude opravdu těžké.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi ještě makroekonomický pohled. Česká republika dnes vydává na důchody něco mezi 8 - 9 % HDP. V okamžiku, kdy půjdou dnešní padesátníci do důchodu, to bude asi 11,5 % HDP, tedy tolik, kolik již dnes dává třeba Polsko, Finsko, Rakousko nebo Francie. Možná se ptáte, jak to ty ostatní země zvládají? No, zvládají to tak, že jejich vlády dbají na hospodářský růst, který je alfou a omegou penzijního systému. Zvládají to tak, že bojují s šedou ekonomikou, které je u nás okolo 10 %,. A zvládají to samozřejmě také tak, že nejsou za aktivní pomoci svého ministra financí zemí zatajených tržeb, cash only a výplat na ruku.
Řešením krátkodobé disbalance penzijního systému způsobené odchodem Husákových dětí do důchodu, která zatíží náš rozpočet 3,5 % HDP, je za prvé eliminace šedé ekonomiky, která je okolo 10 % HDP, za druhé trvalý ekonomický růst kolem 2 % ročně, a za třetí posílení důchodového systému dodatečným zdrojem v podobě strategického fondu státních investic.
Vláda by také měla splnit závazek ze svého programového prohlášení a začít pracovat na pilíři státních investic, měla by přestat podporovat daňové úniky, výplaty na ruku a zaměstnávání načerno. Možná by si měla povšimnout alarmujících statistik klesající porodnosti, třeba těch z první poloviny letošního roku - od ledna do června ubylo meziročně 10 % narozených.
Ze všech těchto důvodů a také proto, že předložený zákon není skutečným a seriózním řešením penzijního systému v České republice, by dnes Poslanecká sněmovna měla předložený důchodový zákon odmítnout. Je to zákon, který znamená, že se penze dočkají jenom šťastlivci na prahu sedmdesátky. Je to zákon, který nepřichází s ničím, co by penzijnímu systému skutečně pomohlo. Je to zákon, který místo toho přichází s lacinou tabulkou zvyšování věku odchodu do důchodu postavenou na nekonečném růstu délky života, která v reálném životě fungovat nemůže a nebude.
Za sebe a za hnutí ANO veřejně slibuji, že vize vlády Petra Fialy o zemi pracujících starců se nestane budoucností České republiky. A i když si tuhle šílenost proválcujete silou své stočtyřky nebo stopětky, jak už stejně dávno slibujete, my ji po příštích volbách podrobíme revizi a z velké části zrušíme, dostaneme-li důvěru od voličů sestavit příští vládu. Člověk má na stará kolena chodit za vnoučaty, ne do továrny nebo za kasu. A peníze na důchod mu pomůžeme zajistit tak, jak je zvykem ve vyspělém světě. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk koaličních poslanců. O slovo se hlásí poslanec Rozvoral.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já vám nemohu udělit slovo, protože v tuto chvíli mám přihlášky s přednostním právem. Další přihlášený je pan předseda Okamura, ten tady není přítomen... (Poslanec Rozvoral mimo mikrofon upozorňuje, že chce za klub.) Přednostní práva mají přednost i před tím, když chcete hovořit... (Poslanec Rozvoral chce vystoupit s procedurálním návrhem.) S procedurálním návrhem, nebo jaký máte návrh, nebo...? (Poslanec Rozvoral chce dát návrh na pauzu.) Chcete si vzít pauzu ty tři minuty? V tom případě prosím.
Poslanec Radek Rozvoral: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vzhledem k tomu, že teď má vystoupit náš předseda Tomio Okamura a má projev delší a nechce být přerušován a je avizovaná přestávka na oběd od 14 hodin, tak žádám o přestávku na poradu poslaneckého klubu hnutí SPD do 14 hodin. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Já tedy vyhlašuji pauzu do 14 hodin na jednání klubu SPD. A ještě vás upozorním, že tedy po ní bude následovat pauza do 15 hodin, tak jak bylo dohodnuto na grémiu, je to polední pauza.
A přerušuji tedy 117. Schůzi právě do 15 hodin. Členům organizačního výboru připomínám, že schůze organizačního výboru se bude konat za přibližně pět minut.
(Jednání přerušeno v 13.58 hodin.)