Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(16.50 hodin)
(pokračuje Vít Rakušan)

A já teď budu nediplomatický. Tahle opatření určitě neskončí do spolkových voleb. To všichni tušíme. Samozřejmě to nikde nebylo oficiálně řečeno. Prosím, to neberte jako nějakou informaci z oficiálního pramene. Ale atmosféra v Německu je samozřejmě taková, že Německo k tomu v nejbližší době pravděpodobně nepřistoupí. Dlužno ale dodat, že ten režim se nezpřísnil, to znamená, že organizačně zaplaťpánbůh není až tak složitý, žádné zácpy, kolony nevznikají a ty kontroly jsou stále ještě namátkové, to znamená, kontrolují se především kamiony a podobně. A Německo žádné zpřísnění v aplikační praxi tohoto opatření v téhle chvíli ani neplánuje.

My jako Česká republika samozřejmě jsme připraveni reagovat na jakoukoliv zhoršující se bezpečnostní situaci, nicméně ta na tom česko-německém pomezí teď nijak dramatická není v tomto roce. A i ta čísla, která uvádějí sami Němci, svědčí o tom, že Česká republika i díky tomu, co se stalo na srbsko-maďarském pomezí, i díky tvrdému přístupu srbské i maďarské strany, se tahle migrační cesta v letošním roce svým vytížením přes Českou republiku nemůže srovnávat s těmi lety předchozími. To znamená, že letos ta situace nevyeskalovala do takového napětí, jako to bylo v těch letech předchozích.

My jsme s Německem v pravidelném kontaktu, máme s nimi přímou linku.

Pokud se bavíme o postavení České republiky, které vy jste také zmínil, tak Česká republika je naopak přece mezi těmi státy, skupinou států vedených Dánskem, které celkem odvážně hledají nové koncepty v oblasti migrace. Mě příští týden čeká služební cesta do Itálie a účel je jediný - bavit se s mým italským protějškem o migrační politice, kterou v současné době vede Itálie. Navazuji na cestu premiéra Petra Fialy, který s premiérkou Meloni tu situaci také probíral. A my se samozřejmě budeme ptát i na aplikační praxi spolupráce se třetími státy, v tomto případě s Albánií.

A já jsem připodepsaný pod dopisem 15 ministrů vnitra nové Evropské komisi, který říká: migrační pakt nám může tvořit nějaký základ, ale tím nekončí boj s ilegální migrací. A musíme přicházet s odvážnými novými koncepty, které právě souvisejí především s efektivní spoluprací se třetími zeměmi a s případným vedením azylového řízení mimo hranice Evropské unie právě v některé třeba z těch třetích zemí. To je koncept, který Česká republika podporuje. A já jsem občas nerad za to, že nám se podsouvá něco jiného.

My jsme opravdu zakládajícím členem této skupiny vedené Dánskem. Můj podpis je pod tím prvním dopisem. A já jsem byl tím ministrem, který jezdil po Evropě a přesvědčoval další kolegy o tom, že tahle výzva určitě smysl má a že hledání nových migračních konceptů, takzvané externalizace migrace, je jedinou efektivní cestou, jak do budoucna migrační situace tady u nás v Evropě zvládat. A já se domnívám, že na tomhle se shodneme. Jenom bychom to téma neměli stavět jako štěpící, ale měli bychom hledat ty body, na kterých se právě v té migrační politice shodneme.

Takže ano, kroky Německa, abych se ještě jednou vrátil k vaší otázce, každopádně sledujeme, konzultujeme, samozřejmě jsme připraveni na ně reagovat. A já jsem tady dal nějaký svůj politický odhad toho, dokdy taková opatření Německo určitě aplikovat bude.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji, pane ministře. Pan poslanec chce položit doplňující dotaz. Prosím.

 

Poslanec Hubert Lang: Děkuji, pane ministře. No, já tomu všemu rozumím, ale měli jsme předsednictví, že jo. V rámci toho předsednictví vy jste byl ten lídr v té Evropě. Jestli to, že jste teď jakoby v čele i nějaké iniciativy x států, jestli jste neměl třeba to úsilí napřít více, když jsme tedy předsedali té Evropské unii a finalizovali jste (nesrozumitelné) migrační pakt. Protože pan Benda řekl: Odkývali jsme v EU některé blbosti z nepozornosti. Jestli hovořil jenom za představitele ODS, nebo hovořil za představitele, jakoby za celou vládu, to já ovšem nevím.

A chtěl bych v této věci říct, ano, vy říkáte, že jedete na nějakou služební cestu příští týden. Příští týden zasedá bezpečnostní výbor. Já vím, že vy, když můžete, na něj chodíte. Ale zrovna se nám to jaksi špatně sešlo, protože je tam kapitulní sešit 314 - rozpočty bezpečnostních sborů, zbraňové zákony, lex Ukrajina VII, jsou tam další věci, chtěli jsme tam řešit rozpad policie v přímém přenosu. Nebudete ani vy, a nebude ani policejní prezident. Měli jsme objednaného toho policistu, který byl ochoten přijít a konfrontačně se střetnout s vedením policie a jaksi prosazovat ty své věci. A velice mě mrzí, že to nevyjde příští týden. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji za dodržení času a poprosím pana ministra o odpověď.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Vít Rakušan: Já nejdřív zareaguji na konec té interpelace a děkuji za ocenění, že na bezpečnostní výbor chodím, seč mi čas dovolí. Mnohokrát víte, že se ten program posouvá i o několik hodin, a já posouvám svůj ministerský program a zůstávám tam s vámi, aby se ta diskuse ukončila. Nicméně, pane kolego, prostřednictvím pana místopředsedy, skutečně setkání s italským ministrem vnitra se plánuje několik měsíců. Je to cesta navazující na cestu premiéra Fialy. Šéfové vlád se bavili o tom, že by bylo efektivní a dobré, kdyby se setkali ještě ministři vnitra. A pokud tady naléhavě řešíme v každé třetí interpelace a při dlouhých diskusích migrační situaci v Evropě, tak já se teď ptám, a nechci to posuzovat, protože to ani říct nejde, co je více, co je méně? Ale setkání právě s italským protějškem, kde řeší velmi efektivně a nově a jinak situaci, která se týká migrace, ilegální migrace do Evropy, prostě považuji za setkání, které má velký potenciální přínos pro bezpečnost České republiky a jejich občanů. Není to žádný výlet. Nikde se neschovávám.

Pokud bude svolán nějaký mimořádný bezpečnostní výbor, což vy určitě svými podpisy umíte zařídit, já se ho rád účastním a samozřejmě jsem připraven ve všech dalších kolech i o té rozpočtové debatě. Ale teď skutečně rušit tři měsíce plánovanou zahraniční cestu velkého významu bych nepovažoval ani za slušné vůči mému italskému protějšku.

A ještě jednu poznámku k tomu. Česká republika ale přece byla aktivní už za doby našeho předsednictví. My jsme prosadili do té finální podoby například to, že jsme se zabývali instrumentalizací migrace, politickým zneužití migrace. My jsme nepřistoupili na nějaké hlouposti, které se tam objevily. A to jednání jsme dotlačili dál. A od začátku jsme říkali, to není dokonalý produkt, a proto Česká republika prací pana premiéra, prací mou se tu migrační otázku snaží posunout dál novými koncepty.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji panu ministrovi, v tuto chvíli je ukončena tato interpelace.

Pana ministra Petra Kulhánka bude v tuto chvíli interpelovat paní poslankyně Ivana Mádlová. Prosím.

 

Poslankyně Ivana Mádlová: Děkuji, pane místopředsedo. Vážený pane ministře, já se na vás obracím v souvislosti s digitalizací stavebního řízení, což vás určitě nepřekvapí. A rozumím tomu, že jste k tomuto tématu nebo problému přišel jako slepý k houslím, jak se říká, ale nicméně je určitě na místě klást otázky a žádat odpovědi.

Systém byl spuštěný k 1. 7. a byl a je stále nefunkční. Paralyzoval prakticky celé české stavebnictví. Zatím nejsou známy škody, které to způsobilo. Odhady na výše škod se velmi rozcházejí. Nicméně představitelé podnikatelského sektoru se shodují, že škody budou značné. A navíc asi zatím nelze říct, nakolik to ohrozilo případné zahraniční investice a důvěru investorů v naši státní správu. Samozřejmě pracovníci stavebních úřadů pracovali pod obrovským stresem. A teď jsme si v médiích přečetli, že váš rezort před několika týdny uzavřel smlouvu na krizovou komunikaci digitalizace stavebního řízení za více než 600 000 korun, přičemž tato smlouva byla uzavřena poměrně dlouho po začátku krize v souvislosti právě s digitalizací stavebního řízení.

Já nebudu opakovat kritiku digitalizace stavebního řízení, protože jsme se tomu poměrně dlouho věnovali. Koneckonců vaše vláda přiznala, že je to obrovský průšvih s nedozírnými následky.

Měla bych tři otázky: jestli máte, nebo případně připravujete nějaké odhady škod, které to způsobilo? Potom jestli máte vlastně už definované nové cíle, jak má digitalizaci stavebního řízení vypadat? Protože to je váš osobní cíl, který jste v médiích řekl. A jakou podobu bude mít krizová komunikace, na jejíž zajištění uzavřelo smlouvu vaše ministerstvo před vaším příchodem? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji. Pan ministr je přítomen, tudíž vám odpoví v tuto chvíli. Prosím, pane ministře. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP