Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !
(15.50 hodin)
Poslanec Radek Vondráček: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Abychom dostáli všem formalitám, ústavněprávní výbor projednal tento tisk 27. března 2024 a po odůvodnění vrchního ředitele sekce koordinace tvorby právních předpisů a prevence korupce Ministerstva spravedlnosti pana magistra Michala Fraňka, zpravodajské zprávě poslance Radka Vondráčka a po rozpravě výbor za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně parlamentu, aby návrh schválila, doporučuje Poslanecké sněmovně parlamentu, aby přijala k tomuto návrhu zákona tyto změny a doplňky - k tomu se dostanu já ve svém vystoupení - a za třetí pověřuje mne předsedu výboru, abych předložil toto usnesení Poslanecké sněmovně, a zmocňuje mě jako zpravodaje, abych podal zprávu o výsledcích projednání tohoto tisku. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Kolegyně, kolegové, než dám slovo panu ministru Blažkovi, který je přihlášen do obecné rozpravy...
Ministr spravedlnosti ČR Pavel Blažek: Já děkuji za slovo.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Vydržte, pane ministře, prosím.
Kolegyně, kolegové, prosím, abyste se ztišili, případně přesunuli své hovory do předsálí. Děkuji.
Prosím, máte slovo.
Ministr spravedlnosti ČR Pavel Blažek: Děkuji za slovo. Já jsem podal dva pozměňovací návrhy, které se od sebe velmi nepatrně byť možná významně liší, a týkají se problematiky takzvaných advokátních úschov, kdy já zde velmi stručně řeknu jenom několik čísel, o kterých si myslím, že jsou zajímavá, protože ty advokátní úschovy se většinou používají při směnách nemovitostí, tak je dobré si říci, že ročně je prodáno přibližně 114 000 nemovitostí, přičemž tato statistika nezahrnuje prodeje pozemků. Celkový počet advokátních úschov od roku 2013 přesáhl 600 000 a minimálně jednu úschovu poskytl od roku 2013 celkem 8 447 unikátních advokátů. Průměrně advokát provede cca 14 úschov ročně. Celkový objem přijatý do úschov je minimálně 500 miliard korun ročně. To znamená, bavíme se o velkých číslech.
V letech 2006 až 2022 došlo k několika případům zpronevěry advokátní úschovy, při kterých byla zpronevěřena více jak miliarda korun. Tyto případy postihly více než 130 klientů a vážně poškodily pověst advokátní profese.
Stávající právní úprava bohužel nedokázala zabránit zpronevěrám ze strany advokátů ani po úpravě stávajících předpisů v červenci 2023, které reagovaly na tehdy aktuální případy zpronevěr. Nejaktuálnějším případem je kauza bývala advokátky Sukové, která je obviněna ze zpronedy více jak 150 milionů korun.
Cílem obou pozměňovacích návrhů, které předkládám, je minimalizace rizik spjatých s potenciální zpronevěrou advokátních úschov peněžitých prostředků ze strany advokáta a posílení důvěry klientů v advokátní úschovy jako bezpečné služby. Návrh nové právní úpravy zahrnuje zavedení zvláštního účtu advokátní úschovy, který by byl bankou označen jako "účet advokátní úschovy".
Hotovostní vklady a výběry peněz advokátem by byly zakázány a dispozice advokáta s prostředky na účtu by byla omezená. Banka by měla povinnost notifikovat klienty o pohybech na účtu, a to před samotným prominutím platby, aby se klienti případně mohli bránit vyplacením z úschovy, které není v souladu se smlouvou o úschově. Kontrola ze strany České advokátní komory by byla posílena a bankovní tajemství by bylo pro potřeby kontroly prolomeno.
Dále by měla být zakotvena možnost zřídit fond pro zmírnění následků škody způsobené advokátem při úschově peněžních prostředků, a to na základě rozhodnutí advokátního sněmu. Důležitou součástí navrhovaných změn by měla být také osvěta a důkladné informování klientů v jurisdikci (?) advokátní úschovy o jejich právech.
Změny v systému advokátních úschov jsou nezbytným krokem k zajištění bezpečí klientských peněz, obnovení důvěry v advokátní stav a prevenci zneužití systému.
Implementace navržených administrativních úprav a dalších opatření přispěje k transparentnosti a bezpečnosti advokátních úschov.
V čem se liší ty moje dva návrhy je velmi jednoduché. Zatím je to tak, že vnitřní usnesení komory nemusí sankcionovat neboli odsouhlasit před jejich účinností ministr spravedlnosti. A u tohoto, to znamená u zřizování toho fondu, o kterém jsem hovořil, je legitimní úvaha, zda by ten souhlas neměl být dán dopředu, a to z toho důvodu, aby ten fond nebyl příliš nízký, neboli aby sněm neurčil příliš nízké odvody advokátů do tohoto fondu.
Přesto já jsem spíše zastáncem toho, aby to bylo jako vždycky, a ta samospráva se tolerovala, respektive respektovala, ale nechám úplně na rozhodnutí Sněmovny, pokud schválí alespoň jednu z těch variant, kterou si schválí. Já budu hlasovat napřed pro tu variantu, aby to šlo bez souhlasu ministra. Když to neprojde, svět se opravdu nezblázní, když to bude muset být v tomto jediném případě se souhlasem ministra. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Nyní je do obecné rozpravy přihlášena paní poslankyně Helena Válková. Poté vystoupí pan poslanec Radek Vondráček. Prosím, máte slovo, paní poslankyně.
Poslankyně Helena Válková: Paní místopředsedkyně, milé kolegyně, milí kolegové, já jsem si samozřejmě oba dva pozměňovací návrhy prostudovala, a já si dovolím tedy upozornit, chtěla jsem to říct už panu ministrovi v předsálí, ale už jsme neměli čas, respektive on neměl čas, tak to řeknu tady na mikrofon, že jsem zjistila, že to je tak z 90 %, možná z 92 %, ten náš původní návrh. To bych si skoro řekla, že v takovém případě je takové docela zdvořilé říci, že ten pozměňovací návrh byl zpracovaný někým jiným, k 92 %, ale nebudeme si hrát, to znamená paní poslankyní Ožanovou a mnou, za vydatné podpory paní senátorky Hany Kordové Marvanové, tak ať to tady zazní, protože původně ta novela zákona o advokacii, která je tím nosičem teď těch pozměňovacích návrhů pana ministra Blažka, tak byla celkem bezproblémová, ale my jsme ji využili a na jaře a v létě tohoto roku jsme se pokusili tam zakomponovat právě změnu, která by chránila klienty, kteří dají do advokátní úschovy své prostředky, právě kvůli tomu.
A jinak se vším souhlasím, co tady pan ministr řekl, že došlo k obrovské ztrátě respektu a prestiže. Víte, že se tady projednává třeba pozměňovací návrh na nesporné rozvody, a už vůbec nikoho ani nenapadne, že by to teď mohli dělat advokáti. Zůstali tam jenom notáři. A abychom napravili jejich reputaci, těch poctivých advokátů, který je naprostá většina, tak bylo třeba udělat nějakou legislativní změnu. Legislativní změna se připravila, ale s ohledem na to, že jsme zvolili mechanismus, který se nelíbil některým bankám, a my jsme byli také pro to zřízení obligatorního fondu, nicméně jsme neměli tu sílu přesvědčit tenkrát ČAK, a to se panu ministrovi Blažkovi povedlo, takže po kritice slova uznání, samozřejmě jiná silová je pozice ministra spravedlnosti než obyčejných nebo řadových poslankyň, byť členek ústavněprávního výboru, a jedna z nich je místopředsedkyně, paní poslankyně Ožanová, takže jsme rády a určitě se nebudeme hlásit k návrhu, který z těch 90 % je vlastně návrhem, který je obsahem těch návrhů pana poslance Blažka, pana ministra Blažka, protože bychom asi zpochybnili, nebo dokonce znejistili osud toho pozměňovacího návrhu, a jako klub, jako poslanci za hnutí ANO určitě, protože my jsme zvedli poprvé tedy tuto kartu, a tady se k tomu musím přihlásit. Hovořili jsme také několikrát s oběťmi těch advokátů, kteří zpronevěřili advokátní úschovy a myslím si, že to na nás hodně zapůsobilo, i ta jejich organizovanost, i to, že někteří tam přišli o své celoživotní úspory, i to, o čem se nehovoří, že byli třeba tou doktorkou Sukovou, okraden polosirotek, že tam byl případ lidí, kteří šli snad do exekuce nebo minimálně se dostali na hranici exekučního řízení. Ale advokátní komora ze začátku volila řešení, které, bych řekla, nebylo úplně jisté, jak by to do budoucna chránilo klienty. V současné době ten obligatorní fond, se zdá, že by mohl fungovat, že případně potenciálně poškození se domůžou alespoň částečně svých peněžitých prostředků, které do advokátní úschovy vloží. Takže ho s dobrým svědomím a vědomím můžeme podpořit. ***