Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !


(20.30 hodin)
(pokračuje Jana Pastuchová)

Vtírání látek nebo aplikace studených a teplých obkladů. Když si někdo promazává kůži, tak mu péči o zdraví fakt neuznám, protože si můžeme promazávat paty, mazat si záda. Říkám ano, pojďme to posuzovat, ale ne ze dne na den, ale po půl roce sebehodnocení toho samotného člověka.

Další věc. Ono je to z praxe, takže já bych byla ráda, abyste si to třeba někdy posoudili, co se dělá nebo co se posuzuje u nás a co se posuzuje teď v německém skvělém modelu. Úplně mě dostalo, když jste řekl, že když se to osvědčí, že to uděláte i pro české občany. No, to snad ne, proboha!

Mytí přední horní části těla. Mám to brát, jako že obličej nebo až po prsa? Já nevím. Intimní hygiena. Já si fakt neumím představit, že tento německý model pilotně bude zrovna odzkoušen na ukrajinských občanech, s kterými se fakt nedomluvíme, pokud je najdeme na adrese. Nechápu, proč jste nenechali pro ukrajinské občany stejný model posuzování jako pro české občany. Proč jim vymýšlíte něco jiného? Proč? Já to fakt nevím a nerozumím tomu, pane ministře.

Říkám, děkuji vám za to, že jste rozdělili ta postižení. To je sice super, ale my je přece rozdělené máme. Máme čtyři stupně a čtyři plus, tak proč se to nemůže úplně stejně týkat těch ukrajinských občanů?

Další věc, která mě fakt zaráží - to ještě nevím, jestli to řeknu špatně, nebo ne - že opravdu od 1. 7, kdy to má začít platit, nebo má být v platnosti ten zákon, tak ještě půl roku kdo si pošle na MPSV nějaké to osvědčení - teď z tohohle článku jich může být tedy fakt dost - tak mu to dáme, těch 4,5 až 6 000, co navrhujete? Všem, ať je na ventilátoru, nebo ho bolí záda. Všem prostě. Teď vidíme, kolik těch padělaných nebo uplacených potvrzení z té Ukrajiny tu může být. Takže půl roku tady budeme vyplácet všem.

Od 1. 7. je začneme chodit kontrolovat a ještě podle jiného pilotního modelu. Ještě tím uberete nebo přidáte práci ONZP, kteří tady měli být úplně kvůli něčemu jinému, aby pomohli vyřešit těch strašně moc žádostí, které se nestíhají dělat. Jsem za to ráda, jsem za to vděčná. Ty holky to baví, ale dělají to opravdu z nějakých důvodů, že se starají o nemocné rodiče doma, takže mají dvacetihodinovou péči a přitom můžou doma pracovat. Vy je teď tedy vyšlete na pilotní projekt. Ono toho nebude hodně, ale mě zarazilo to, že říkáte, že když se to osvědčí, že to chcete dát do českého systému. No, proboha, živého, to ne. To prosím nedělejte, protože se vám na to všechny ty holky vykašlou, včetně mě tedy.

Takže to je asi ten pozměňovací návrh, na který jsem čekala od července a přišel dneska. Možná kdyby mi ho ministerstvo práce - vy víte, že to dělám a že jsem to napadla - kdyby alespoň byla ta ochota mě k tomu pozvat nebo se o tom bavit, protože to dělám dennodenně, ale prostě ne. Prostě 15, 21 - říkám, je to legitimní, okay - ale já jsem to stačila přečíst, stačila, protože tomu rozumím. Můžu vám říct, že jsem z toho hodně smutná, že jste to tedy vyřešil, ale prostě německý pilotní projekt, který to všechno zase kazí a dělá zase dvě kategorie, kategorie Čechů a kategorie Ukrajinců. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců ANO.)

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji a s faktickou poznámkou se přihlásil pan poslanec Hendrich. Prosím, vaše dvě minuty, pane poslanče.

 

Poslanec Igor Hendrych: Děkuji za slovo. Budu stručný. Já jsem se k tomu tisku dostal také před chvílí, protože jste to poslal odpoledne. Zaujaly mě podobné věci jako moji kolegyni Pastuchovou, vaším prostřednictvím. Děláme opět dvě kategorie občanů - ukrajinských a českých. V podstatě obdobně jako teď, akorát trošku v jiném gardu. Vůbec nechápu, proč máme opravdu pilotovat něco zrovna na těch Ukrajincích a pak si promýšlet, jestli to je dobré, nebo není. Tohle si myslím, že je opravdu legislativní paskvil. Já tomu nerozumím. Chápal bych, kdybychom to sjednotili pro všechny najednou stejně, okay, ale zavádět něco nového a ještě s takovými výhradami, které jsem zde slyšel - předpokládám, že je budeme diskutovat - tak tomu opravdu nerozumím.

Ale mám dotaz. Opravdu, ono to tady padlo, ale jenom stručně. Jak to bude s těmi tlumočníky? Budete je nějakým způsobem zaměstnávat? Máme jich na to dost ve všech městech? Ne všichni Ukrajinci rozumí češtině a posuzování zdravotního stavu není úplně legrace, není to triviální věc, komunikace s tím člověkem, který by ho měl dostat, nebo neměl dostat. Takže na to se konkrétně ptám, pane ministře, jak to budete řešit s těmi tlumočníky? Jestli to skutečně už máte promyšleno, kolik jich bude, jakým způsobem budou honorováni a tak dál? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji a s faktickou poznámkou se přihlásil v tuto chvíli pan ministr Marian Jurečka. Vaše dvě minuty běží, prosím.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Já jenom stručně to, co tady říkala paní kolegyně Pastuchová. Všichni moc dobře víme, že dlouhodobě ten systém, který máme dneska nastaven, není objektivním systémem s celou řadou významných nedostatků, především tam, kde jsou lidé, kteří mají poruchy v rámci duševního zdraví. Tak se hledají systémy, které by na to dokázaly lépe reagovat. O tom tu debatu tady vedeme nejenom v tomto volebním období, ale dávno předtím. To znamená, hledají se cesty, jakým způsobem to posuzování zlepšit jak v případě validit, tak i v případě příspěvku na péči.

Ke kolegovi Hendrychovi, předřečníkovi. To, co říkáte, tento stát má dávno ošetřeno. Řešíme to jak na úřadech práce, na ÚMPOD, na ČSSZ. Tam, kde potřebujeme jazykovou podporu, tak ji k tomu také dodáváme. To znamená, jestliže ten klient není schopen komunikovat ve svém jazyce - je jedno, jestli je to ukrajinština nebo jiný jazyk - tak s tou podporou se musíme vypořádávat s využitím tlumočníka.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji. S faktickou poznámkou je přihlášena paní kolegyně Pastuchová, přihlásí se paní kolegyně Ivana Mádlová. Prosím.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Budu reagovat na pana ministra. Pane ministře, já jsem vás pochválila za to, že jste to rozdělili finančně. Za to vám děkuji. Já jenom říkám, že jste mohli nechat stejný systém teď do toho července jako pro české občany. Pokud říkáte, že je ten systém špatný - já na to upozorňuji dva roky, co to dělám - tak jste to přece mohli - jako pro ty Ukrajince, když jste zvládli od července udělat do dnešního dne úplně novou metodiku - tak proč jste ji neudělali pro české občany a nesloučili to od 1. července v jedno?

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji paní poslankyni. S faktickou poznámkou v tuto chvíli paní kolegyně Mádlová. Je to poslední z faktických poznámek. Poté budeme zpátky v obecné rozpravě a přihlásí se pan Martin Exner. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Ivana Mádlová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Musím říct, pane ministře, že jsem velmi negativně překvapena tím, co jste předložil za pozměňovací návrh. To je absolutní nehoráznost a amatérismus, jak vy přistupujete k pilotnímu projektu v takhle závažné věci, která ovlivní výši dávek, ovlivní to, že rozdělujeme přidělování těchto příspěvků na ukrajinské obyvatele a na české obyvatele. Pak tady máme také slovenské občany, vietnamské občany a tak dále a vybral jste si tedy zrovna tuto skupinu.

Mě by zajímalo, proč jste se uchýlili k tomu německému systému? Protože to jste nevysvětlili. Vy vlastně od toho dáváte ruce pryč velmi intenzivně a nechcete se o tom bavit, ale toto je velmi závažná změna. To znamená, proč jste přistoupili k německému systému? Jaké je vyhodnocení toho německého systému tedy tam? To znamená, jaké s tím jsou zkušenosti? Předpokládám, že ty informace nejsou asi součástí toho pozměňovacího návrhu. Koukám na kolegyni, tak vlastně nejsou.

Potom poukazujete, že tento systém není objektivní, ale jestliže používáte parametry, jako je neklid v noci, mytí nějaké přední horní části těla a podobně, tak co je na tom objektivního? Na to musíte mít nějakou škálu. Vždyť se to musí nějakým způsobem objektivně vyhodnotit a změřit, ale to vy tam vůbec nemáte. Ta vaše metodika potom zabere dalších 100 stran, protože když uvedete neklid, tak ve zdravotnictví si pod tím představíte tisíce věcí. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP