Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !


(19.00 hodin)
(pokračuje Lucie Šafránková)

Takže je opravdu nutné, aby ta pomoc byla velmi rychlá. Samozřejmě proto podporujeme i prodloužení doby, po kterou bude vymezený okruh rodičů pobírat ošetřovné na období, kdy budou v přímém důsledku povodní uzavřeny školy, školky a další pobytová zařízení pro děti a mládež s nejrůznějším zdravotním postižením. Tento návrh vlastně už známe. Obdobně už jsme ho zažili i v období covidu, kde jsem sama byla spoluautorkou několika návrhů, co se týká ošetřovného i tak, aby ho mohli čerpat i nejbližší příbuzní dítěte, i když s ním nežijí ve společné domácnosti a podobně.

V tomto návrhu však bylo zapomenuto na to, že i živnostníci, kteří platí nemocenské pojištění, by měli mít v době uzavření škol a školek svých dětí nárok právě na ošetřovné. Z tohoto důvodu jsem podala pozměňovací návrh, o kterém už tady hovořil pan předseda Vít Kaňkovský. Po jednání sociálního výboru došlo k dohodě a tento pozměňovací návrh podávám současně s Jiřím Navrátilem, Vítem Kaňkovským a dalšími. Jsem moc ráda, že se nám takto podařilo najít shodu a podporu pro tento návrh, protože si myslím, že je velice důležité, aby nikdo z lidí, kteří byli zasaženi takto katastrofickými ničivými povodněmi, nebyl opomenut. Takže vás prosím o podporu tohoto našeho návrhu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji, paní poslankyně. Nyní se hlásí do obecné rozpravy pan poslanec Navrátil. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Navrátil: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Milé kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych na tomto místě, prostřednictvím pana předsedajícího, poděkoval kolegyni Lucii Šafránkové za to, že opravdu upozornila na to, že v zákoně jsme opomenuli osoby samostatně výdělečně činné. Hlavně ty - to je tedy důležité zdůraznit - osoby samostatně výdělečně činné, které si platí nemocenské pojištění. Na ty se opravdu zapomnělo. Proto jsme přijali její pozměňovací návrh a tak, jak již Lucie zde zmínila, bylo řečeno, že tam bylo pár legislativních chyb. Dohodli jsme se tedy, že během dnešního dopoledne vypracujeme obdobný pozměňovací návrh, který bude tělem toho, co paní kolegyně Šafránková vypracovala, ale bude to učesáno tak, aby to legislativně odpovídalo tomu, abychom jej dneska mohli přijmout.

Tento pozměňovací návrh je tedy podáván poslanci Jiřím Navrátilem, Lucií Šafránkovou, Vítem Kaňkovským, Janou Bačíkovou, Pavlou Pivoňkou Vaňkovou a Martinem Dlouhým. Co se týká dopadu do státního rozpočtu, očekává se zvýšení výdajů na ošetřovné maximálně v řádech jednotek milionů korun. Já se samozřejmě ještě po podrobné rozpravě přihlásím k tomuto pozměňovacímu návrhu a budu vám vděčný za to, když jej podpoříte. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji pěkně. Nyní se s faktickou poznámkou hlásí pan poslanec Kohajda. Pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Michael Kohajda: Děkuji, pane předsedající. Dobrý večer, vážení členové vlády, pane ministře, dámy a pánové. Já bych jenom krátce v těch dvou minutách velmi poděkoval za to, že vláda tak rychle připravila i tento návrh, který pomáhá lidem zasaženým povodněmi. Já jako poslanec ze Šumperka jsem objížděl Šumpersko a Jesenicko a chtěl bych poděkovat všem, samozřejmě primárně členům vlády, že tak rychle přijeli do zasažených oblastí, že se přijeli osobně podívat na to, jaké jsou dopady povodně, že opravdu přijeli ještě v tom týdnu. Určitě bych rád poděkoval panu ministru Jurečkovi, panu ministru Výbornému, panu ministru Hladíkovi a i ostatním ministrům za to, že skutečně přijeli za těmi lidmi. Myslím si, že pro ně to byla velká morální vzpruha. Opravdu ještě jednou bych chtěl poděkovat za to, že tak rychle byly připraveny příslušné legislativní návrhy, které jim skutečně pomohou. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji, pane poslanče, za dodržení času. Ptám se, zda se ještě někdo další hlásí do obecné rozpravy? Nikoho takového nevidím, takže obecnou rozpravu končím. Ptám se, zda je zájem o závěrečná slova pana ministra či zpravodaje? (Ne. Ne.) Nikoliv. Otevírám podrobnou rozpravu a připomínám, že pozměňovací a jiné návrhy přednesené v podrobné rozpravě musí být vždy odůvodněny. O slovo se přihlásil pan poslanec Navrátil do podrobné rozpravy.

 

Poslanec Jiří Navrátil: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já se odkáži k tomu, co jsem hovořil v podrobné rozpravě, a přihlašuji se tedy k písemnému pozměňovacímu návrhu, který je pod sněmovním tiskem 516/0. Týká se tedy doplnění sněmovního tisku číslo 824, kdy doplňujeme takzvaně osoby samostatně výdělečné činné, které podle zákona platí nemocenské pojištění, aby taktéž mohli čerpat ošetřovné od doby povodní. Je to tedy pozměňovací návrh poslance Jiřího Navrátila, Lucie Šafránkové, Víta Kaňkovského, Jany Bačíkové, Pavly Pivoňky Vaňkové a Martina Dlouhého. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji, pane poslanče a ptám se, zda se někdo další hlásí do podrobné rozpravy? Nikoho takového nevidím, podrobnou rozpravu končím. Ptám se, zda je v tuto chvíli zájem o závěrečná slova? (Ministr: Ne. Zpravodaj: Ano.) Ano, pan zpravodaj.

 

Poslanec Vít Kaňkovský: Ještě jednou dobrý večer, kolegyně, kolegové. Já jenom z pozice zpravodaje bych i po dohodě nebo respektive konzultacích se zástupci koalice i opozice si dovolil navrhnout, abychom bezprostředně po ukončení druhého čtení pokračovali ve čtení třetím.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, děkuji pěkně. Na to jsem se chtěl zeptat. Pokud jsme ve stavu, že můžeme pokračovat, tak tomu nic nebrání. Končím tedy druhé čtení tohoto návrhu. Protože podle § 99 odst. 7 zákona o jednacím řádu můžeme ve zkráceném jednání následovat třetím čtením návrhu zákona bezprostředně po čtení druhém, zahajuji tedy třetí čtení předloženého vládního návrhu zákona. Očekávám, že zpravodaj, pan poslanec Vít Kaňkovský, bude spolu se mnou sledovat u stolku zpravodajů rozpravu, kterou tímto otevírám. Jestli dobře chápu, tak se pan poslanec hlásí s přednostním právem.

 

Poslanec Vít Kaňkovský: Vážené dámy, vážení pánové, byl načten jeden pozměňovací návrh kolegy Navrátila, paní kolegyně Lucie Šafránkové a dalších. Žádné další pozměňovací návrhy načteny nebyly.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Já se zeptám, jestli se ještě někdo další hlásí do rozpravy? Nikdo další se do rozpravy nehlásí, rozpravu tedy končím. Předpokládám, že ani v tuto chvíli není zájem o závěrečná slova, nicméně ještě jednou poprosím. (Ministr: Ano.) Je? Ano. Tak za navrhovatele pan ministr.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Budu velmi stručný. Chci moc poděkovat, protože u těch nástrojů pomoci se ukázalo, že tady jsou tato tři místa, která je potřeba vyřešit, doplnit tak, aby ti lidé mohli tu situaci zvládnout. Přes ty mopky už je dneska distribuováno zhruba 400 milionů korun. Tak to nechci prodlužovat. Díky za ten konsensus, který tady je.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji panu ministrovi a nyní poprosím ještě jednou pana poslance Víta Kaňkovského, aby nás seznámil s procedurou hlasování, byť, jak jsem vyrozuměl, ta bude velmi jednoduchá. Přesto ho o to prosím a dostaneme se k hlasování.

 

Poslanec Vít Kaňkovský: Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, členové vlády, jak už jsme avizovali, je zde jeden pozměňovací návrh. Legislativně technické úpravy navrženy nebyly. Proto si dovolím navrhnout hlasování o jednom podaném pozměňovacím návrhu kolegy Navrátila, kolegyně Šafránkové a dalších a dále pak hlasovat o návrhu zákona jako celku.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, to je logický postup. Jenom pro formu se zeptám, zda je někdo, kdo navrhuje jiný postup? Myslím si, že to ani nelze, takže budeme postupovat podle toho, jak jste navrhl. Nyní tedy budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu, který byl představen. Já se zeptám... Ano, slyším, zájem o odhlášení. Všechny vás odhlásím a poprosím, abyste se identifikačními kartami přihlásili znovu. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP