Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(10.20 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Takže si představte, co ten pan zbytečný ministr říká. On říká, že prostě lidé nebudou tolik jezdit. Ano, to je ten papaláš, který si vozí zadek ve vládní limuzíně a poučuje lidi, že když jsou proti Green Dealu, tak jsou pro Putina. Zdroj: Echo, 8. 9.: "Ministr Dvořák o zdražení benzinu: lidé nebudou tolik jezdit a nedáme vydělat Rusku". To je neuvěřitelné! Ty žvásty... To můžu říkat? (Obrací se k předsedající.) Žvásty dobrý. Ty žvásty jsou už moc na některé koaliční partnery, například pan Skopeček z ODS mu na to odpověděl: "Jistě, na Praze 1 se člověk bez auta nejspíš obejde. Na malém městě nebo na vesnici ale lidi potřebujou dojet na nákup, k doktorovi, vyzvednout děti po tréninku nebo třeba zajet za starými rodiči, takže jim nevykládejte, že holt budou jezdit míň. Pan ministr Dvořák" - a to říká Skopeček za STAN - "má asi pocit, že Turek dostal málo hlasů, jinak si podobné články nedokážu vysvětlit." Zdroj: X-síť, Jan Skopeček.
Takže samozřejmě jste si vzali do vlády organizovaný zločin, tak jej tam máte. Pan premiér teď poprvé bouchnul do stolu, tak uvidíme, jestli ještě za rok bouchne.
Takže při tomhle marasmu "fialové" vlády se nemůže nikdo divit, že "už čtvrtina českých domácností žije na hraně". Zdroj: Novinky, 27. 8.: "(Už) čtvrtina českých domácností žije na hraně". Jinými slovy, čtvrtina domácností žije z měsíce na měsíc a ani při nejlepší vůli nejsou schopny vůbec nic ušetřit. "Zatímco na podzim roku 2021 bylo takto nestabilních 16 procent českých domácností, na jaře letošního roku jich bylo již 26 procent. Obzvlášť ohrožené jsou domácnosti samostatně žijících důchodců, samoživitelé a rodiny s dětmi s příjmem pod medián, což je zhruba 61 000 korun v případě domácnosti se dvěma dospělými a dvěma dětmi."
Dále "přibylo domácností, které nejsou schopny pokrývat některé ze základních potřeb, jako je schopnost adekvátně vytápět, nahradit rozbitý nábytek..." (Kýchnutí v plénu.) - na zdraví - "pokrýt neočekávané výdaje. Více než polovina Čechů nemá finanční rezervu alespoň na tři měsíce dopředu a není tak připravena na nečekaný finanční výdaj."
V této souvislosti vám tady přečtu zkušenosti z terénu od ředitelky Nadace Agrofert: Asi se všichni shodneme na tom, že sociální dávky by měly sloužit lidem v nouzi, aby dostali šanci postavit se na vlastní nohy. Ale jak to funguje ve skutečnosti? Jak asi víte, Nadace Agrofert má fond pro rodiče samoživitele, ze kterého přispívá velmi často i na prvotní náklady na bydlení, tedy na vratnou kauci a první nájem. O alespoň částečnou úhradu vratné kauce mají maminky v nouzi možnost požádat i úřad práce, který jim může takovou podporu vyplatit v rámci takzvané mimořádné okamžité pomoci.
Takže tu máme případ paní Barbory, vychovává dvě děti ve věku osm a tři roky. Otec dětí zemřel, bohužel. Paní Barbora žije nyní v sociálním bytě města. Ten je ale určen pouze na bydlení po omezenou dobu a maminka s dětmi se tak bude muset za pár měsíců vystěhovat. Je to zodpovědná a snaživá maminka, proto si hledá bydlení už nyní. Zašla i na úřad práce požádat o příspěvek na vratnou kauci, protože z rodičovského příspěvku nemá šanci tak vysokou částku našetřit. A co jí na úřadě práce řekli? Že se její žádostí nebudou zabývat - dobře poslouchejte - nebudou zabývat, dokud nedoloží prohlášení alespoň tří nadací, že jí podporu nedají. Teprve až toto doloží, může si žádost podat znovu. Neskutečné! Podotýkám, že maminka až do rodičovské dovolené vždy pracovala, tedy platila daně. Teď jí úřad práce ale říká, že jí nepomůže, že se má nejdřív obrátit na soukromý sektor. Takže takhle asi vypadá podpora rodičů malých dětí ze strany státu v praxi, ano? Vítejte ve světě pana Jurečky a pana Fialy!
Můžeme pokračovat dál, co všechno v uvozovkách dělá Fialova vláda pro české občany. Lidem, kteří počítají se státními příspěvky, prodražila od 1. července spoření na stáří ve třetím pilíři. Zvýšila minimální hranici pro získání státního příspěvku z 300 na 500 korun měsíčně a "na nejvyšší státní příspěvek 340 korun dosáhne (jen) ten, kdo si bude odkládat 1 700 korun a více". Navíc pro seniory od 1. 7. pobírání státního příspěvku zcela skončilo. Zdroj: Echo, 1. 7.: "Češi si od 1. července výrazně připlatí: tisíce za povolení, dražší spoření (i) splácení hypotéky".
Pan Bartoš, do minulého týdne expert na digitalizaci státní správy, od 1. července zdražil lidem správní poplatek za stavební povolení na vyvrtání studny z 300 korun rovnou na 10 000, stejně jako domovní čističky odpadních vod. U garáží se poplatek zdraží o 3 000 korun. Zdroj: Echo, 1. 7.: "Češi si od 1. července výrazně připlatí: tisíce za povolení, dražší spoření i splácení hypotéky".
Vláda prostě nemá pro české občany peníze. Dalším důkazem je přístup Petra Fialy a spol ke sportu. Pan premiér se asi inspiroval svým působením v Nečasově vládě, kde rok a půl dělal ministra školství - v roce 2012, až do zásahu Šlachty v červnu 2013 - a na sport dal jen 3,5 miliardy korun. My jsme měli sport za jednu z priorit ANO. Nejenom kvůli zdraví, ale i kvůli dětem, kvůli tomu, abychom podporovali rodiny. A my jsme končili v roce 2021 s rozpočtem 11,5 miliardy, založili jsme sportovní agenturu, jak si sportovci přáli, a ještě z těch bývalých nespotřebovaných nákladů teď v podstatě sportovci dostávají peníze.
Původně tahle vláda chtěla dát sportovcům jenom 5,2 miliardy. My jsme je donutili, aby dali 6,9, ano, a ještě hlavně jsme zatrhli tu praxi černých duší. My jsme nerozdělovali peníze po hotelích nebo po bytech. My jsme nechtěli žádnou korupci. My jsme rozdělovali dotace transparentně a spravedlivě. Nepodporovali jsme jen vrcholové sportovce, ale také mládežnický sport, ženský sport a sport handicapovaných - a pro tyhle sportovce nejsou peníze. Samozřejmě v oblastech, kde byly povodně, ty obce, fotbalové hřiště nebo hala, to je centrum života té obce. Já jsem o tom včera tady mluvil. Pan ministr teď řekl: Původně tam byl rozpočet 6,9, takže žádný nárůst a že tam dá ještě miliardu. Ale to je stále málo! Sportovci by potřebovali minimálně, minimálně 12, 15 miliard na provoz a samozřejmě bychom konečně mohli stavět sportovní infrastrukturu. Ano, kdyby nebylo O2 areny, kterou postavil Hušák, tak nemáme ani tu zlatou z hokeje, si myslím tedy. Ale postupně... Ale je to zpoždění, je to velké zpoždění a sportu tahle vláda nevěnuje dostatečnou pozornost. Takže pan premiér jezdí na hokej, na olympiádu - to je fajn, ale nevím, proč. Za mě, má to pod sebou pan premiér, tak mohl by skutečně se tomu věnovat, ano? Takže sliby, vždycky se vyfotí, ale realita tady není. ***