Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(10.00 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Ve společnosti narůstá napětí, strach i zloba. Navíc vláda kvůli vlastním cynickým zájmům, tedy aby zůstala u moci za jakoukoliv cenu...
Připomínám jenom, abyste všichni vzpomněli ti, kteří straší demokracií, jak jsem já předával vládu - a to mě ještě teďka nějaký politolog kritizoval, že jsem si nevzal pověření od prezidenta Zemana, že jsem nezkoušel nějaké divadlo s panem premiérem Fialou, který mi ani neodpověděl na esemesku a odmítl se se mnou setkat - tak jsme to předali v mašličkách a naše země byla ve skvělé kondici, šestá nejméně zadlužená - dneska jsme devátí - nejprosperující jsme byli - teďka jsme čtrnáctí, zkrátka ve všem jsme propadli, ve všem. Ve všem, bohužel.
Tahle vláda samozřejmě systematicky pracuje na rozdělování společnosti. Svoboda projevu se okrajuje, chybí otevřený dialog, lidé na veřejnosti podle průzkumů se bojí říkat svoje názory, a když mluví, dochází k jejich ostrakizaci a někdy i kriminalizaci. Ano, máme tady i lidi, například paní učitelka Bednářová, před soudem a další. Dochází k erozi základních pilířů demokracie. To je opravdu smutný obrázek toho, kam naši zemi dovedly za tři roky vládní strany, které o sobě tvrdí, že jsou demokratické.
Bohužel, neschopnost, amatérství a diletantství pánů Fialy, Stanjury a dalších členů této nejhorší a nejvíce asociální vlády v dějinách České republiky se projevuje nejen rekordními stamiliardovými schodky, ale má především hmatatelný dopad na peněženky našich občanů. Co za tři roky udělala vláda pro naše občany? No, vůbec nic. Jen svou nekompetentností způsobila zdražení naprosté většiny zboží a služeb o 30 procent - nejméně o 30 procent - něco zdražilo i podstatně více než 30 procent. Rekordně navýšila daně a dramaticky snížila lidem životní úroveň. Jednoduše řečeno: kvůli Fialově vládě se lidi mají špatně. Uvedu pár příkladů jen z poslední doby, co pánové Fiala, Stanjura a spol. způsobili.
Začněme tím, co potřebujeme všichni. Všichni musíme jíst. Pan premiér tady vykládá o tom, jak rychle klesají ceny potravin, ale to je klasická dezinformace nebo lež, za kterou by se nemusel stydět ani Aeronet nebo podobné ruské servery. Skutečnost je taková, že potraviny v Česku jsou stále o desítky procent dražší než v roce 2021, tedy před nástupem inflační vlny, kterou způsobila tato vláda. Mám tady odkaz na článek, aby si někdo nemyslel, že jsem si to vymyslel. O kolik tedy jsou základní potraviny dražší než před třemi lety? No, tady mám máslo 43 procent - ale teďka máslo exploduje, takže to bude podstatně více - vejce o 42 procent, brambory o 50 procent, mléko o 28 procent, hovězí o 24 procent, Eidam o 22 (procent), mouka o 27 (procent)... To jsou všechno reálná čísla Českého statistického úřadu.
Ty ceny se promítají do všeho, třeba i do školních obědů. Zatímco před sedmi lety byla podle údajů Ministerstva školství průměrná cena obědů ve školní jídelně 24 korun, na začátku ledna 2023 už to bylo 34 korun. Vyhláška o školním stravování, která začala platit od února 2023, pak umožnila další růst cen. Pro školní obědy totiž navýšila cenový strop. Pro ty nejmenší strávníky od 7 do 10 let může stát oběd až 47 korun a pro děti ve věku 11 až 14 pak až 50 korun a pro ty starší 15 let může vyjít jeden školní oběd až na 54 korun, měsíčně to může být pro jedno dítě až o 200 korun více než dříve.
Stejně tak zdražily kroužky. Pamatujeme si, jak rodiče ze slabších sociálních rodin měli problém dětem zaplatit letní tábor, a teď vyšel článek o tom, že mají problém zaplatit dětem kroužky a že děti nemohou sportovat jako předtím - tam byl k tomu nějaký průzkum a tady se píše: "Stejně tak zdražily kroužky. Zdražení lze očekávat u lyžařských zájezdů nebo škol v přírodě. 20 % rodičů nemůže dát svoje děti do kroužků, protože vinou Fialovy drahoty na to prostě nemá peníze." Zdroj: 28. srpna, Deník: "Drahé obědy i kroužky. Nový školní rok přinese rodinám vyšší náklady". Jičínský deník to napsal a všechny ty regionální deníky.
Ačkoliv koalice neustále mluví o dětech, jak podporuje rodiny s dětmi, fakticky a politicky dělá pravý opak. K tomu, aby člověk měl děti, potřebuje samozřejmě také dostupné bydlení, což při Fialově drahotě je pro střední třídu nadlidský úkol, protože: "Česko má nejhůř dostupné bydlení v Evropě. Byt vyjde na 13 ročních mezd". Zdroj: iDNES, 6. srpna, iDNES - Ekonomika domácí, Dostupnost bydlení v Česku, Deloitte Property Index, hypotéka. Všechno vyzdrojované.
Průměrná cena nových bytů meziročně vzrostla o více než 9 procent na 4 112 eur, to je asi 104 000 korun za metr čtvereční. Navíc hypotéky v Česku jsou páté nejdražší v celé Evropě. Ano, a za to můžeme poděkovat nezávislé České národní bance, která nám vysvětluje inflaci, jak proti ní bojovali, a kteá by nebyla ráda, kdybychom chtěli euro. Ale my ho nechceme. Ale proč nedrží prime rate, základní sazbu, na úrovni? Možná už teďka se to blíží, ale byly časy, když eurozóna byla na nule nebo na dvou a my jsme měli šest nebo sedm. Takže to taky není dobré rozhodnutí pro životy našich lidí, pro firmy a pro nikoho.
Takže hypotéky v Česku páté nejdražší v celé Evropě. Navíc zodpovědné lidi, kteří investují do vlastního bydlení, Fialova vláda potrestala pokutou za předčasné splacení hypotéky, jo? Takže oni všechno dělají proti lidem. Od 1. září banky lidem účtují pokuty za předčasné splácení úvěrů, což může stát klidně i desítky tisíc. Zdroj: Echo24, 1. 7.: "Češi si od 1. července výrazně připlatí: tisíce za povolení, dražší spoření i splácení hypotéky". To se dá všechno dohledat.
A aby toho nebylo málo, na příspěvcích na bydlení vyplatily úřady práce letos v prvním pololetí 9,88 miliardy korun. Je to o pětinu víc než před rokem a téměř třikrát víc než před třemi lety. To je normálně na palici, tohle. Tahle vláda způsobí inflaci tím, že nechá extrémně vysoké ceny elektřiny, ano? Potom, když lidi nemají na to, aby to zaplatili, tak jim dává dávku a ještě se tím chlubí. Ano, některé ty chudinky babičky, které jsou vdovy, mají barák a mají obrovský náklad, se styděly chodit na úřad práce, aby dostaly pár korun od Fialovy vlády. Neuvěřitelné. Neuvěřitelné! Víte, kolik lidí dostalo ten příspěvek v červnu? Rekordních 281 200. Domácností to je... domácností... 281 200 domácností. Meziročně jich přibylo o 5 procent a za tři roky zhruba tři čtvrtiny. Tři čtvrtiny! Takže "počet příjemců v pololetí je letos nejvyšší od roku 2012, kdy Ministerstvo práce údaje začalo zveřejňovat". Zdroj: Echo. ***