Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(12.10 hodin)
(pokračuje Aleš Juchelka)
Tam jediný rozdíl, který my chceme udělat v tom zákoně z devadesátých let, je skutečně jenom změna toho, jakým způsobem ta média veřejné služby budeme financovat, jak já říkám, ze státního rozpočtu. Může to být samozřejmě, pokud chcete, aby to bylo odcloněno od nějakých politických rozhodnutí, což v tuto chvíli vidíme i na této vládě, že není prostě, protože média veřejné služby jsou pod velkým tlakem této vládní koalice, pod velkým tlakem, když se volí do rad jejich lidé, a viděli jsme to na těch pěti radních, tak bohužel se dostanou do většího tlaku i díky tomuto zákonu. A pokud se to bude platit ze státního rozpočtu, můžeme to udělat na pětileté období. Můžeme to udělat například jako ústavní věc, že prostě změnu financování může odsouhlasit pouze 120 poslanců, můžeme to udělat v pětiletém období čtyřletého volebního období a tak dále. Těch modelů je několik, stačí se podívat do zahraničí a jít tady tímto trendem. Myslím si, že prostě a jednoduše, jak říkal můj ctěný kolega Stanislav Berkovec, tak prostě mezi veřejnoprávními médii bohužel, která za to nemohou, a mezi občany České republiky díky tomuto zákonu pan ministr kope Baxisův příkop.
Osmdesát procent domácností v tuto chvíli je připojeno na internet, to znamená, že ti budou rozhodně platit koncesionářské, nebo respektive rozhlasový a televizní poplatek. Navíc vyberou, a tady je první rozpor, protože v důvodové zprávě je napsáno 865 milionů pro Českou televizi a 331 milionů pro Český rozhlas, se zprávou RIA, která říká, že to můžou být až jednotky miliard korun, pokud se naplní na 100 procent to, co vy v tom zákoně předpokládáte. A toto už jsou opravdu jakoby velké peníze. A já vůbec samozřejmě, nebo rozumím tomu, proč, když máme ten duální systém v tuto chvíli, jsou některá soukromá média skutečně v blocích a velmi to kritizují.
V tuto chvíli platí poplatek zhruba 3,3 milionu domácností, bude to navýšeno díky tomuto zákonu na 4,8 milionu. Já jenom chci pro kontext říct, protože tady se ukazoval graf, jak jsme na tom s placením koncesionářských, respektive rozhlasových a televizních poplatků v Evropě, tak ve Švýcarsku se platí 335 švýcarských franků, je tam průměrný plat zhruba 6 500 švýcarských franků a je to méně, než budou platit čeští poplatníci ke své průměrné mzdě.
Co se týká potom té důvodové zprávy jako takové, tak já jsem moc rád, že pan ministr Šalomoun tady vysvětlil, jak je to s těmi zaměstnaneckými úvazky, že skutečně i v té důvodové zprávě, kterou tady četl potom jako výklad pan ministr Baxa, tak to bude skutečně přepočítáváno na ty plné úvazky. Horší to samozřejmě u té platby je, že to bude povinně. Povinně pro všechny v našem svobodném demokratickém světě. Tak už to prostě nazvěme daň, udělejme to jako daň, to, co navrhuje ve svém prvním bodě Legislativní rada vlády, a nějakým způsobem se k tomu postavme jinak. Ale tvářit se, že my tady uděláme povinnou platbu právě proto, abychom si udrželi nezávislost, tak to je samozřejmě absolutní nesmysl.
Co se týká u těch samozřejmě firem, tak to je opravdu skandální, co vy jste pro ně připravili. Budou mít ztíženou administrativu, vy budete mít ztíženou kontrolu toho, jak budete kontrolovat to, kdo zaplatí, anebo nezaplatí. Svaz průmyslu a dopravy je proti vám, Hospodářská komora to velmi kritizuje, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů to velmi kritizuje a vy na to vůbec neberete žádný ohled, neslyšíte, nevidíte a jedete prostě v těch blocích, jedete... (Ministr Baxa mimoslovně reaguje od stolku zpravodajů.) Co? Já mluvím nahlas? (Ministr odpovidá mimo mikrofon.) No, neslyšíte, nevidíte, ano. Mimicky to krásně ukazujete, pane ministře. Dokonce byste mohl možná vystupovat v Národním divadle.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážený pane ministře, vážený pane poslanče, já vás prosím, jako včera jsem upozorňoval, komunikujte pouze přes mikrofon. Prosím...
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já jsem si myslel, že se něco stalo panu ministrovi, a chtěl jsem ho zachránit zdravotně, ale on jenom neslyší a nevidí.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: To je od vás šlechetné, pane místopředsedo.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji. Děkuji. Myslím si to taky.
Co se týče u těch firem, tak já se domnívám, že bychom jim neměli nakazovat to, a řekl jsem to tady včera, zdali mají, anebo nemají platit. Mě tady opravdu rozčilují všechny ty argumenty toho, že například podnikatel, který má nad 500 zaměstnanců, tak je tak strašně bohatý, že vlastně se mu nic nestane, když zaplatí čtvrt milionu korun ročně svůj poplatek, a že tady prostě někteří vládní poslanci říkají, že ta televize Prima, televize Nova má dost vysoké zisky, jako by to bylo fuj, že si může samozřejmě dovolit být i nadále v tom duálním systému, a že Česká televize rozhodně ne. Česká televize hospodaří se 7,5 miliardy v tuto chvíli a okolo 2 miliard hospodaří i Český rozhlas. Myslím si, že za to se dá pořídit skvělá veřejnoprávní služba.
Já už pomalinku budu končit, abych to nezdržoval. Jenom řeknu, že to je prostě opravdu velmi, bych řekl už poosmé, takový zvláštní princip, myslím si, že dokonce i už v tom množství si myslím protiústavní, že poosmé budeme mít hlasování napevno. Říkám, mně se to nelíbí. Myslím si, že ten zákon je velmi špatný, a proto budu hlasovat pro ten návrh Ondry Babky, který tady říká, že by chtěl, aby to bylo vráceno k přepracování, anebo zamítnuto. Děkuji moc.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji, pane poslanče. Ano, oba návrhy ohledně zamítnutí nebo vrácení k přepracování budou hlasovány.
Eviduji dvě přednostní práva. Jako první vystoupí pan ministr Šalomoun, potom pan předseda Andrej Babiš. Jenom pro pořádek avizuji, že ve 13 hodin jsme odhlasovali ukončení rozpravy. Následují dvě faktické poznámky, než udělím slovo s přednostním právem. Jako první vystoupí pan poslanec Jan Lacina a potom pan poslanec Hubert Lang. Prosím.
Poslanec Jan Lacina: Děkuji. Já si dovolím velmi stručně zareagovat na projev pana místopředsedy Poslanecké sněmovny Juchelky, který mě v jednom z televizních duelů nazval, teď nevím, jestli socialistou, nebo levicovým politikem, nebo nevím, to mě docela pobavilo. Já jenom jsem uváděl ta čísla, abych zdůraznil, že ten duální vysílací systém, tak jak byl nastaven na začátku devadesátých let, v České republice funguje. To znamená, že při podobných obratech - Česká televize něco přes 7 miliard korun, televize Nova a televize Prima rovněž něco přes 7 miliard korun - Česká televize vrací všechny své příjmy do výroby, rozvoje nových formátů a své činnosti, zatímco ty komerční televize při tom sedmimiliardovém obratu generují zisk přes 2 miliardy před zdaněním. Tím jenom dokládám, že se mi zdá, že ten systém je vyvážený a že funguje.
Co se týče těch plateb právnických osob nebo firem, tak jsem mluvil o společenské odpovědnosti jako o tom klíčovém termínu. A samozřejmě jsem dával do kontextu, aby si lidé dokázali představit, o kom mluvíme, když mluvíme o společnosti nad 500 zaměstnanců, že to je třeba Komerční banka nebo je to ČEZ. A že pro ČEZ při zisku před zdaněním 30 miliard 250 tisíc korun tahle platba asi přece jenom je relativně zanedbatelná nebo okrajová, aby si to veřejnost dokázala nějak představit v praxi.
K těm protestům různých podnikatelských svazů. Do určité míry se divím především proto, že více než 90 % firem je touto naší novelou osvobozeno od toho poplatku. Čili naopak jim to zjednodušuje život a zůstává to na těch zbylých 10 %, které mají víc než 25 % zaměstnanců, čili osvobozuje to penziony, rodinné hotely, restaurace, kavárny, budou mít méně administrativy a nebudou platit. Tam se divím, že ty jejich svazy, které by se jich měly zastávat, proti tomu protestují. To mi úplně nedává smysl, ale třeba se to v dohledné budoucnosti dozvím, jak to je. Tak díky i za tenhle ten prostor.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Také děkuji. Nyní faktická poznámka pan poslanec Hubert Lang, potom pan poslanec Ondřej Babka. Prosím.
Poslanec Hubert Lang: Děkuju, pane místopředsedo. Tak já jsem byl původně přihlášen, potom jsem se odhlásil z té debaty. Všechno z naší strany tady zaznělo.
Pane ministře Baxo, my jsme oba z Plzeňského kraje. Já bych chtěl říct, že jste se vlastně tím, co jste tady navrhl, to znamená zvýšení těch poplatků za televizi i za rozhlas, tak jste se připojil k panu premiérovi Fialovi, připojil jste se k panu ministrovi Rakušanovi, připojil jste se k panu ministrovi financí Stanjurovi s tím, že vědomě jste prostě zalhal. Mě to celkem mrzí, protože před tím rokem a půl nebo dvěma lety jste v tom nějakém... na ten jasný dotaz toho redaktora řekl, že v tomto volebním období vlastně nedojde ke zvýšení těchto poplatků. A najednou je tady otočka. ***