Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(22.30 hodin)
(pokračuje Karla Maříková)
Nestrannost je základem pro budování a udržení důvěry veřejnosti. Lidé se musí spolehnout na to, že informace, které dostávají od veřejnoprávních médií, jsou přesné, vyvážené a nepodléhají žádným politickým nebo komerčním tlakům. Kvalitní a nestranné zpravodajství je klíčové pro fungování demokracie. Občané potřebují přístup k objektivním informacím, aby mohli dělat informovaná rozhodnutí, například při volbách. Veřejnoprávní média by měla poskytovat prostor pro různorodé názory a perspektivy, čímž přispívají k otevřené a pluralitní diskusi ve společnosti. To zahrnuje prezentaci různých politických, kulturních a sociálních pohledů. Veřejnoprávní média jsou financována z veřejných zdrojů, proto mají odpovědnost vůči všem občanům a musí zajistit, že jejich obsah je nestranný a slouží veřejnému zájmu. Proč to tedy tak zdůrazňuji? Česká televize ani Český rozhlas se nestranně prostě nechovají. Slyšeli jste tady celou řadu zkušeností a případů, kdy o nestrannosti veřejnoprávních médií nemůže být vůbec řeč.
Další, co vnímám jako totální podraz, že ministr kultury pan Baxa z ODS předloni hovořil o budoucnosti koncesionářských poplatků pro veřejnoprávní média. Tehdy na otázku k poplatkům odpověděl, že poplatky zvyšovat nebudou. Cituji: "Shodli jsme se ve vládní koalici, že se nebude hospodaření České televize řešit zvyšováním koncesionářských poplatků. Myslím, že je to správný krok," řekl tehdy ministr. Momentálně se však vláda chystá poplatky zvýšit. Už jsme si od vaší vlády zvykli, že něco jiného říkáte a děláte pak úplný opak, protože lžete, podvedli jste občany. A právě toto vaše lhaní snižuje důvěru v politiku. Důvěra občanů je klíčovým prvkem fungující demokracie. Když lidé věří svým voleným zástupcům a institucím, jsou ochotnější dodržovat zákony, účastnit se voleb a angažovat se ve veřejném životě. Naopak lži a podvody mohou vést k cynismu, apatii a snížené účasti na politických procesech, navíc to může oslabit společenskou soudržnost a stabilitu. Důvěra je tedy klíčová pro udržení zdravého a funkčního politického systému. A vy tu důvěru v politiku podkopáváte.
Česká televize i Český rozhlas lobbují za zvýšení koncesionářských poplatků a vyhrožují, že pokud legislativním procesem změna letos neprojde, hrozí osekání výroby. Já si opravdu nemyslím, že veřejnoprávní médium má vysílat bulvární pořad typu 168. Pokud chce Česká televize produkovat takovouto tvorbu, tak ať si klidně svou výrobu oseká, a to tedy řádně. Tvorba tohoto typu je plýtvání a zneužívání peněz koncesionářů, tedy občanů České republiky.
Veřejnoprávní média mají specifickou roli a odpovědnost vůči veřejnosti, která zahrnuje poskytování vyváženého, objektivního a kvalitního obsahu. Hlavními cíli veřejnoprávních médií jsou informovat, vzdělávat a bavit, přičemž by se měl klást důraz na veřejný zájem. Bulvární pořady, které často kladou důraz na senzacechtivost, skandály a povrchní zábavu, mohou být v rozporu s těmito principy. Zatímco některé zábavní pořady mohou být součástí programové nabídky, je důležité, aby byly v souladu s etickými standardy a hodnotami, které veřejnoprávní média reprezentují. Veřejnoprávní média by měla tedy pečlivě zvažovat, jaký obsah vysílají, aby udržela důvěru veřejnosti a plnila svou roli jako poskytovatele kvalitního a spolehlivého zpravodajství a kulturního obsahu. Bulvár do programu veřejnoprávních médií určitě nepatří.
Opravdu si nemyslím, že má Česká televize natáčet seriál, ve kterém zavádějícím způsobem staví jakýkoliv politický subjekt a jeho členy a voliče do špatného světla, jak tomu bylo v seriálu Stíny v mlze. Veřejnoprávní médium má poskytovat vyvážené a faktické informace, které umožňují veřejnosti vytvořit si vlastní názor. Pokud veřejnoprávní médium záměrně klade politický subjekt do špatného světla, porušuje tím základní principy novinářské etiky, jako jsou nestrannost, objektivita a férovost. Nevnímám, že by se vedení obou médií chytla za nos a byly vidět ve fungování Českého rozhlasu a České televize nějaké změny.
Všichni moc dobře víme, proč tento zákon tady je. Není to proto, že by Český rozhlas a Česká televize skomíraly, ale po korespondenční volbě má tento zákon zajistit, aby pětikoalice mohla vymývat mozky veřejnosti a uhnízdila se u moci. A proto dávám návrh na přepracování tohoto zákona, pokud neprojde návrh na zamítnutí, který tady už byl přednesen. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Přeji všem dobrý večer a poznamenávám si, že je zde návrh na přepracování. Máme zde jednu faktickou poznámku - paní poslankyně Mračková Vildumetzová.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Vážený pane ministře, kolegyně, kolegové, já bych chtěla, prostřednictvím vás, pane předsedající, tím, že tady paní kolegyně Maříková hovořila o tom, že pan ministr kultury před nedávnem říkal, že se v žádném případě nebudou zvyšovat koncesionářské poplatky, tak já bych se z tohoto místa ráda zeptala pana ministra kultury. (Ministrova poznámka mimo mikrofon.) To jsem viděla, pane ministře, že jste neposlouchal. Tak bych se vás ráda zeptala, když jste tedy hovořil v minulosti o tom, že se nebudou zvyšovat koncesionářské poplatky, tak vím, že vy jako vláda se pravidelně setkáváte s tripartitou, to znamená se zástupci zaměstnanců a se zástupci zaměstnavatelů. My jako poslanci jsme obdrželi od Svazu průmyslu a dopravy České republiky, který je samozřejmě i členem tripartity, že tady máme zamezit projednávání tohoto návrhu zákona a že vás máme vyzvat k tomu, aby návrh ve spolupráci se zástupci byznysu byl absolutně přepracován, protože bude mít velké finanční dopady na firmy. Mohl byste mi tedy odpovědět, zda jste tento návrh zákona projednával na tripartitě? Já bych předpokládala, že jako ministr kultury a jako celá vaše vláda... A je vidět, že ty dopady budou značné ohledně podnikatelů a všech ostatních... Tak jestli byste byl tak hodný a odpověděl mi na to, jestli jste to projednával, protože vůbec tedy nechápu, že všichni poslanci takovýto dopis obdrželi. Děkuju.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji za přesné dodržení času. A dalším z řádně přihlášených je pan poslanec Vích. Máte slovo.
Poslanec Radovan Vích: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vláda Petra Fialy schválila konečnou podobu novely zákona o České televizi a Českém rozhlasu a poslala ji sem do Poslanecké sněmovny ke schválení. Jejím předmětem je zvýšení takzvaných koncesionářských poplatků, tedy povinných poplatků daňového charakteru, které inkasují Česká televize a Český rozhlas. Nyní tedy tento návrh projednáváme v Poslanecké sněmovně a osobně musím přiznat, že mě to vůbec netěší.
Ministerstvo kultury navrhlo zvýšit od roku 2025 televizní poplatek o 15 korun na 150 korun měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 korun na 55 korun. Kolik to přinese těmto dvěma veřejnoprávním institucím? Česká televize by získala příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc do rozpočtu 865 milionů korun, Český rozhlas o 331 milionů korun více. Celkem by nově domácnost každoročně zaplatila 1 800 korun za Českou televizi a 660 korun za Český rozhlas. Dohromady tedy téměř 2 500 korun ročně. To je například pro jednopříjmové domácnosti seniorů, matek samoživitelek nebo třeba osob se zdravotním postižením podle mého názoru příliš mnoho. I vzhledem k tomu, jak děsivě stouply životní náklady právě za současné vlády.
Pojďme se na to podívat ještě z jiného hlediska. Kdy jste si třeba naposledy pustili Český rozhlas? Nebo máte vůbec rádio? Kteří z našich občanů to takto dělají? Já znám spoustu lidí, co rozhlas vůbec nemají. Ale platit ho musíte, leda že byste ten poplatek odhlásil. Trochu lepší je ta situace ohledně televize. Sice přibývá domácností, které televizi vůbec nemají, mladší ročníky ji dost často dobrovolně ani nesledují, ale dejme tomu, že televizi občas sledují, protože už je zkrátka v domácnosti puštěná jiným rodinným příslušníkem. Kolik z nich si pouští pravidelně právě Českou televizi? Pokud to není na Vánoce, kdy její nabídka díky archivu převyšuje nabídku ostatních televizí, asi to moc často není. ***