Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(10.30 hodin)
(pokračuje Jaroslava Pokorná Jermanová)
Já vás chci všechny požádat, abyste potom při hlasování o jednotlivých pozměňovacích návrzích odložili stranické knížky a opravdu přemýšleli o tom, zda je správné, aby například výběr kandidátů na post ředitele veřejné kulturní instituce byl mimo otevřené výběrové řízení. Pro mě je to poměrně zásadní, protože ten ředitel bude zacházet s majetkem, který mu svěří zřizovatel, a tím zřizovatelem může být město a kraj. A já nevidím důvod, proč by to výběrové řízení nemělo být transparentní. Doufala jsem, že aspoň kolegové ve výboru pochopí, že transparentnost při výběru ředitele je důležitá, stejně jako je u všech jiných zařízení, kde jsou veřejné peníze či majetek. Asi není, nicméně já vás žádám, abyste alespoň tento pozměňovací návrh schválili. Já na tom nevidím vůbec nic špatného. Stejně jako nevidím vůbec nic špatného na tom, aby v dozorčích radách těchto institucí a ve správních radách těchto institucí měli zástupce zaměstnanci té instituce. Tento pozměňovací návrh také neprošel. Myslím si, že to je na škodu.
Já jsem předložila těch pozměňovacích návrhů poměrně hodně. Nebudu tady procházet jeden po druhém, protože jsem to tak udělala ve druhém čtení, ale chci vás vyzvat, abyste už takto nedokonalý zákon umožnili alespoň trošku upravit mými pozměňovacími návrhy. Děkuji vám. Je to moje labutí píseň z této pozice, ale znovu můžu říct za hnutí ANO, my tento zákon i s vědomím, že není dokonalý, k dokonalosti má opravdu hodně, hodně daleko, podpoříme, protože vnímáme jeho potřebnost. Na druhou stranu tady mohu za hnutí ANO dát veřejný příslib, že až budeme ve vládě, tak ho novelizujeme, aby byl opravdu použitelný. Děkuji. (Potlesk poslanců ANO 2011.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Ještě se s faktickou přihlásil pan poslanec Roman Bělor a já přeji pěkné dopoledne, neboť jsme se vystřídali při řízení schůze. Pane poslanče, vaše dvě minuty.
Poslanec Roman Bělor: Děkuji za slovo, paní předsedající. Já nebudu nikterak konfrontační a v mnohém souhlasím s kolegyní Jermanovou, ale chci jenom říci, že ti zřizovatelé nebo zakladatelé, když jsou rozumní, tak vlastně to výběrové řízení provedou. Tam jde pouze o to, že to není povinnost, protože je občas ta situace, kdy ten zřizovatel či zakladatel vlastně touží po určité konkrétní osobnosti, a bylo by chybou těm, kteří nesou tu odpovědnost za tyto organizace, tuto příležitost upírat a nutit je do výběrového řízení, když vědí koho chtějí. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Ještě načtu omluvy, které v mezičase dorazily. Omlouvá se paní poslankyně Margita Balaštíková, a sice od 12 hodin z pracovních důvodů a paní poslankyně Renata Oulehlová od 9 do 10 hodin byla omluvena z pracovních důvodů.
A jelikož už se nyní nikdo nehlásí, tak rozpravu končím.
Pro pořádek se táži, zda je zájem o závěrečná slova? Pan ministr má zájem. Prosím.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuju za slovo. Já si přece jenom ještě před tím, než bude zahájeno hlasování, dovolím říci pár vět. Chci takto veřejně zdůraznit paní poslankyni Pokorné Jermanové, že jsme se těmi pozměňovacími návrhy věcně zabývali. To nebylo žádné téma politické. Ve dvou případech jsme se neshodli v těch principech. To se týká povinného výběrového řízení a zastoupení zaměstnanců ve správní radě, kde je prostě zjevné, že je trošku jiný úhel pohledu na tuto záležitost, mimo jiné proto, že tím by vlastně vznikala, co se týká kulturních institucí, taková zvláštní anomálie, kde u příspěvkových organizací ta povinnost konkurzu není, ale věcně o tom diskutovat můžeme. U těch ostatních návrhů, ony vlastně mají jeden společný jmenovatel, a to je vlastně zvýšení dohledu zřizovatele nad těmi veřejnými kulturními institucemi. A tady my zastáváme názor, že má ta veřejná kulturní instituce v rámci samozřejmě zákonných parametrů výkonu zřizovatelských funkcí od těch zřizovatelů být přece jenom více oddělena, tak z toho důvodu my jsme vlastně ty jednotlivé pozměňovací návrhy, které z různých pohledů zesilovaly vliv zřizovatele, vlastně nedoporučili. Tak to jenom na vysvětlení.
A teď mi paní kolegyně Pokorná Jermanová, prostřednictvím paní místopředsedkyně, dovolte, abych vám poděkoval za naši 2,5letou spolupráci a současně potýkání. Říkám, to s plným vědomím, protože jsme se tady mockrát věcně i politicky střetli, ale já jsem si cenil vašeho zápalu, se kterým jste se věnovala té oblasti, a chtěl bych vám za tu dobu poděkovat a popřát vám hodně štěstí. Děkuju. (Potlesk.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: K tomu, si myslím, se můžeme připojit. A nyní ještě vystoupí v závěrečném slově zpravodaj. Nechce závěrečné slovo, čili my už přikročíme k hlasování o návrzích. Já přivolám kolegyně, kolegy z předsálí. (P. Lacina: Ne, ne, ještě procedura.) Ano, samozřejmě. Já vás požádám, pane zpravodaji, abyste nás nejprve seznámil s procedurou hlasování a poté abyste přednášel jednotlivé návrhy a před hlasováním k nim sdělil stanovisko. Nuže procedura?
Poslanec Jan Lacina: Díky. Tak já vás s dovolím seznámím s procedurou tak, jak ji schválil garanční výbor, čili výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu.
Návrh na zamítnutí návrhu zákona ve druhém čtení nebyl podán.
Takže návrhy legislativně technických úprav podaných podle § 95 odst. 2 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, budou-li v rozpravě ve třetím čtení předneseny.
Nebyly, takže budeme hlasovat následovně. Napřed budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu A. Bude-li přijat A, a pak je pozměňovací návrh C nehlasovatelný, neboť je totožný.
Dále budeme hlasovat o pozměňovacích návrzích B1, B2, B4. Bude-li B4 přijat, pak je B3.4 nehlasovatelný. Bude-li B4 přijat, hlasovat B3 s výjimkou B3.4. Nebude-li B4 přijat, hlasovat B3 jako celek.
Následně budeme hlasovat B5, B6. B7 hlasovat nelze, neobsahuje žádný pozměňovací návrh.
Pak hlasujeme B8, B9, B10, B12, B14. Bude-li B14 přijat, jsou B13.10, B13.11 a B13.12 nehlasovatelné, jsou totožné s B14.1, B14.2 a B14.3.
Dále budeme hlasovat B13.1 až B13.9 a B13.13 jako celek. Budou-li B13.1 až B13.9 a B13.13 přijaty, pak je B11 nehlasovatelný. Nebudou-li B13.1 až B13.9 a B13.13 přijaty, hlasovat B11.
Následně budeme hlasovat pozměňovací návrh D.
A nakonec návrh zákona jako celek.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Procedura je poměrně složitá, takže se táži, zda má někdo nějaký jiný návrh? Žádný jsem nezaznamenala. Všechny odhlásím..
Budeme o proceduře hlasovat tak, jak byla přednesena. Prosím, opět se přihlaste svými registračními kartami.
Já jsem zahájila hlasování o předneseném návrhu procedury. Kdo je pro? Nechť prosím zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti návrhu procedury?
Hlasování číslo 273 se účastnilo 135 hlasujících, pro 131, proti 0.
Konstatuji tedy, že procedura byla schválena, a my můžeme přistoupit k prvnímu hlasování. Prosím.
Poslanec Jan Lacina: Ano, to je hlasování A - návrh paní poslankyně Levko, zavedení stejného způsobu evidence pracovní doby jako například u pedagogické činnosti na základě rozvrhu VKI.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Stanovisko výboru prosím? (Zpravodaj: Doporučující.) A stanovisko pana ministra? (Ministr: Souhlas.)
Děkuji a zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 274 se účastnilo 136 hlasujících, pro 136, proti 0. Konstatuji, tento návrh byl schválen. Prosím. ***