Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(9.40 hodin)
(pokračuje Jana Pastuchová)
Jenom k tomuto projednávanému sněmovnímu tisku, možná už to tady někdo říkal z mých kolegů, ale všichni víme, že tento sněmovní tisk přišel vlastně jako transpozice směrnice Evropského parlamentu, a ta přišla a něco měla upravit. S tím souhlasím a myslím, že s tím nemá nikdo problém. Ale na vládu přišel tento tisk s rozporem Ministerstva financí a Svazu průmyslu a dopravy České republiky, které tam dalo požadavek právě zrušení zaručené mzdy, což vůbec v té transpoziční novele nemělo být. A myslím si, že to je ta rozbuška, o které se tady bavíme, kterou nechceme. No a co udělala Legislativní rada vlády? Samozřejmě to tam přidala a vláda to schválila.
Co je na tom zajímavé? Že se to ruší jen v privátní sféře, a já bych se moc ráda zeptala na to třeba právě pana ministra financí, proč to tak strašně moc chce v té soukromé sféře společně se Svazem průmyslu a dopravy. Proč v té sféře chce zrušit zaručenou mzdu? Protože ta transpoziční novela to tam vůbec neobsahovala. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní se přihlásil s přednostním právem pan ministr Zbyněk Stanjura. Prosím, pane ministře, máte slovo.
.
Ministr financí ČR Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. To vysvětlení je poměrně jednoduché. Když probíhá připomínkové řízení, tak každý resort včetně Ministerstva financí uplatňuje připomínky. A pokud je rozpor, tak rozhodne vláda jako celek. To je procedurálně nebo procesně. Já to považuju za správné rozhodnutí. Kdyby to bylo na mně, tak to zruším i ve veřejné sféře. A to byl kompromis, že v té veřejné sféře to zatím necháme než najdeme lepší, efektivnější systém odměňování lidí, kteří pracují ve veřejné sféře, protože stávající systém je podle mě byrokraticky příliš náročný, nepřehledný. Když si vezmete, kolik máte tarifů, kolik máte tříd, kolik máte stupňů a k tomu zaručené mzdy, tak je to všechno mimořádně komplikované. Podle mého názoru ve veřejné sféře je příliš upřednostněn princip seniority. Pak si stěžujeme, že nám roste průměrný věk lidí, kteří pracují pro stát a podobně.
Ale protože to není jednoduchá operace, tuhletu změnu provést, tak já považuju za dobrý kompromis, aby to bylo alespoň pro privátní sféru. Co to byla zaručená mzda? Řekněme, co to je? To je osm minimálních mezd! Osm minimálních mezd. Ne, dneska je osm, ano, budou čtyři, je mimořádně komplikované. Zkuste někdy si vzít nějakou firmu, všechny pracovní pozice a zatřídit je do stávajícího systému zaručených mezd. To jsou stovky a tisíce pracovních pozic jménem, jak se ty pracovní pozice jmenují, a u některých profesí vlastně nebylo jasné, jestli mají být ve skupině 5, 6, 7 a podobně. Navíc podle mě klíčová je roční mzda a ne měsíční a podobně. Takže to dělalo opět byrokratické překážky. Přes 98 % lidí bere automaticky vyšší než zaručenou mzdu. To je vidět, že to prostě není potřeba. Nevím, proč by stát měl určovat kromě minimální mzdy, na tom je shoda, proč by měl určovat i nějakou zaručenou mzdu pro každou další profesi. Je to v Evropě zcela neobvyklý nástroj.
Může paní poslankyni kývat hlavu, tak ať vyjmenuje z 27 členských států, kolik členských států kromě České republiky a Slovenska má institut zaručené mzdy. Ten seznam je potom mimořádně krátký.
A tak já se vždycky ptám, kde bereme tu pýchu určovat, kolik bude mít každá profese zaručenou mzdu v soukromém sektoru? Je to přece věc zaměstnavatele a zaměstnance, aby si dojednali odpovídající mzdu. Myslím si, že to je v pořádku, že máme příliš svázaný zákoník práce, že bychom ho měli liberalizovat, a to mnohem více, než zatím o tom přemýšlíme. Protože jedna věc je pohled jednoho ministra nebo jedné politické strany a druhá věc, zda získáte pro svůj pohled většinu v obou komorách parlamentu. Ano, všechny organizace, které zastupují podnikatelský sektor nebo sektor zaměstnavatelů, jak to vezmeme, používají se oba dva výrazy tento krok podporuje. Je to krok správným směrem.
Opravdu, zkuste někdy si aplikovat stávající zákon, vzít si firmu, a je jedno, jestli má 30 nebo 300 zaměstnanců, která má dvacet, třicet, čtyřicet různých pracovních pozic, a přesně zatřídit. Protože když se podíváte na přílohu, když se podíváte, je to velmi obecně popsáno a stoprocentně existuje, a znám to z vlastní praxe, prostě pochybnosti, zda to je 4, 5, 6. Navíc ty mzdy jsou prostě vyšší, takže to je zbytečný byrokratický nástroj.
A mělo by nás vlastně všechny těšit, že to soukromý sektor jako celek přivítá. Tam není žádných pochybností, takže není žádný důvod, abychom soukromému sektoru v tomhle ohledu nevyhověli. Je to dlouhodobý požadavek, není to nic překvapivého. A my jsme se v rámci politických jednání shodli, tak, jak jsem říkal, že zaručené mzdy v této chvíli ponecháme v těch čtyřech skupinách pro veřejný sektor. Když se i podíváte, jak to dneska byla, tak jediná pravidla byla, že skupina jedna rovná se minimální mzda a skupina osm musí být dvojnásobek skupiny jedna. A když se podíváte, kdo patří do skupiny osm, tak to jsou experti s mezinárodním dopadem, s mezinárodním ohlasem a podobně, vysoce kvalifikovaní specialisté a ti určitě neberou dvojnásobek minimální mzdy, ale mnohem více.
A obecná poznámka, protože myslím, že to v té debatě zapadá, určitě mnozí z vás, ať už je to z vládních, nebo z opozičních lavic, se potkávají se zaměstnavateli, podnikateli, a každý z nich potvrdí, že to nejcennější, co mají, jsou dobří zaměstnanci. Takže nemusí být žádná obava, proč by se zaměstnavatel dobrých zaměstnanců zbavoval, proč by je dobře neodměňoval. Myslím si, že to úplně jasné, a ten návrh je určitě správný.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Vaše vystoupení vyvolalo jednu technickou poznámku. Pan místopředseda Aleš Juchelka, prosím.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji moc. Pan ministr má mnohem pravdu, vaším prostřednictvím. No, ty zaručené mzdy nejsou jenom doménou České republiky, nebo Slovenska. Ony jsou různě zakotveny v různých jiných třeba zákonech napříč celou Evropou. Například minimální mzdy v Německu tady vidím, což jsem si našel, tak jsou tady minimální mzdy právě v těch jednotlivých sektorech, například u elektrikářů, pokrývačů, úklidu, malířů, sociální péče, kominíků a tak dále taktéž zakotveny a jsou dokonce buď na roční bázi a jsou i predikovány vlastně do těch budoucích let. Je to orientační.
Souhlasím s tím, že těch osm stupňů je skutečně moc, vidíme to samozřejmě i u vyjednávání u těch zaručených mezd, kdy se zaručují mzdy pouze v prvním a osmém stupni. A ty uprostřed, těch šest stupňů se nechává takto. Proto i já mám za to, že je dobře, pokud se to sníží na polovinu, na ty čtyři stupně zaručených mezd. Nicméně k tomuto, co jsem tady říkal na začátku, pane ministře, a vy jste tady ještě nebyl, se domnívám, že i vzhledem k tomu, jakým způsobem se vyvíjely nejen reálné mzdy, ale taktéž nominální mzdy, taktéž například predikce Ministerstva financí u hrubé měsíční mzdy, kdy my vlastně dosáhneme až v roce 2027 úrovně roku 2021 tak, bychom ještě v těch čtyřech stupních ty zaručené mzdy dle mého názoru měli ponechat. Už jenom kvůli tomu, do jaké míry by ti zaměstnavatelé tahali dle mého názoru za ten delší konec provazu než ti samotní zaměstnanci.
Řeknu upřímně úplně na rovinu, že my na to máme v hnutí ANO v rámci poslaneckého klubu rozdílné názory, budeme mít volné hlasování u tohoto mého pozměňovacího návrhu, nicméně jsem tady znovu, abych požádal (Předsedající: Čas!) Poslaneckou sněmovnu o podporu.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou paní poslankyně Pastuchová, poté pan ministr Stanjura. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, paní místopředsedkyně. Tak já jsem tady, pane ministře Stanjura, vaším prostřednictvím, nehanila to snížení počtu stupňů z osmi na čtyři, s tím nemáme problém. Mně vadí zrušení zaručené mzdy, protože pojďme si říct na rovinu, že tam, kde nemají odbory nebo ty odbory nejsou v České republice tak silné jako v Německu, v Dánsku, v Lucembursku, tam opravdu jsou hodně, hodně silné odbory a prostě tady byla nějaká, já nevím, pojistka těch zaměstnanců. A já si myslím, já tomu nerozumím, proč tak strašně tlačíte na pilu. Komu tím jako pomáháte? Velkým korporacím? Nebo jako opravdu měli tam ty zaměstnanci jistotu a vy jim tu jistotu teď berete.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. S faktickou poznámkou vystoupí pan ministr Stanjura. Prosím, máte slovo. ***