(9.50 hodin)
(pokračuje Vít Rakušan)

Ale dovolte mně pár poznámek k té napjaté debatě, která tady byla na konci. Ne, paní poslankyně Vildumetzová chtěla signál od Ministerstva vnitra. Nikdo obce neslučuje, naopak společenství obcí, které je tady definováno, je instrumentem, aby se obce slučovat nemusely. Je instrumentem funkčních regionálních celků, aby se sdružovaly kapacity personální, finanční, strategické, koncepční. To všechno umožňuje společenství obcí právě tak, aby i malé obce měly šanci na svou existenci. Jak vidíme, individuální názory poslanců - tu z jedné strany, tu z druhé strany - o tom, že by se slučovat mělo, tady jsou. Patrik Nacher to řekl jasně - slučujme obce, je v tom konzistentní. Já jsem konzistentní v tom, že říkám: obce slučovat nemáme a nebudeme. A tohle říkám, že vyslalo Ministerstvo vnitra celkem jasně.

K dalším věcem, o kterých jste tady hovořili, možná jednu poznámku. Proč se liší zákon o ústředních orgánech státní správy a samosprávě? No, právě proto, že pro státní správu jako takovou my máme tu koordinační roli, to jsou zaměstnanci státu, my organizujeme všechny ty úřady. A naopak, samosprávě máme dát jenom co nejobecnější pravidla pro to, aby to skutečně samospráva byla a aby ony mohly samy, ty úřady, si určovat takovým způsobem, jak je to pro ně efektivní. Byla tady řada dotazů na to, jakým způsobem funguje Institut pro veřejnou správu. Chtěl bych říci, že tady ty ceny narostly jenom o inflaci. Nevím, o jakém nárůstu cen mluvíme, je to stále stejné a prokazatelně je to jenom inflačně navýšeno. Suma sumárum, ta diskuse byla dnes k mnoha jiným tématům. Například se debatovalo o tom, že dny na školení by nestačily na to, abychom vyškolili úředníky při přípravě digitalizace stavebního řízení, ale to se také nikde nepíše. Je nějaká suma na ta standardní školení, ale je samozřejmě možné v případě velkých systémových změn určovat i další dny na to, aby byli úředníci proškolováni, to ten zákon nikde nezakazuje, on se zabývá standardními školeními, kterými procházejí.

To asi sumarizace dnešní debaty. Děkuji za konstruktivní debatu ve výboru i za podporu pozměňovacích návrhů, které se týkají eLegislativy - eLegislativa se samozřejmě toho zákona týká, samozřejmě i kraje mají legislativní možnost podat svůj zákonný návrh a samozřejmě i úředníci krajů budou pracovat v eLegislativě. Takže tady věcná souvislost určitě je. Děkuju za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane ministře.

Vzhledem k tomu, že byla rozprava ukončena, já vám nemohu udělit slovo, paní poslankyně Mračková Vildumetzová.

Nyní, zda chcete závěrečné slovo ještě, paní zpravodajko? Není tomu tak, dobře.

Nyní tedy přikročíme k hlasování o pozměňovacích návrzích. Prosím paní zpravodajku garančního výboru, aby nás seznámila s procedurou hlasování, respektive ta zazněla již v obecné rozpravě, tak nevím, zda je nutné ji opakovat, a poté, abyste přednášela jednotlivé pozměňovací návrhy a před hlasováním k nim sdělila stanovisko. Máte slovo, prosím.

 

Poslankyně Marie Pošarová: V prvním bodě bychom nechali, protože slyšeli jsme tady požadavky na stažení pozměňovacích návrhů, takže bychom v prvním bodě tedy hlasovali o jeho stažení.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Souhlasím. Měli bychom hlasovat dvakrát, nejprve o stažení pozměňovacího návrhu pod písmenem D a poté pod písmenem E, a úměrně tomu by měla být upravena hlasovací procedura. (Předsedající se odmlčí, zpravodajka odchází pro materiál a vrací se k pultíku.) Tak už je vše v pořádku. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Marie Pošarová: Takže první bod bude o stažení pozměňovacím návrhu, a nechala bych o něm tedy hlasovat?

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pod písmenem D.

 

Poslankyně Marie Pošarová: Pod prvním písmenem... (Hlasy z pléna: D.) D... G.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: D a poté pod písmenem E.

 

Poslankyně Marie Pošarová: Jo, pod návrhy E a G.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Ano. Takže já zopakuji návrh, hlasujeme o stažení pozměňovacího návrhu písmenem D.

Zahajuji hlasování...

 

Poslankyně Marie Pošarová: E a G.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dobře, takže hlasování (číslo 72) prohlašuji za zmatečné.

 

Nejprve tedy pod písmenem E. (Zpravodajka: E.) Dobře.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování s pořadovým číslem 73, přihlášeno je 166 poslankyň a poslanců, pro 163, proti nikdo. Tento návrh byl stažen. Prosím.

 

Poslankyně Marie Pošarová: Dál budeme hlasovat o stažení návrhu G.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování s pořadovým číslem 74, přihlášeno je 166 poslankyň a poslanců, pro 163, proti nikdo. I s tímto návrhem byl vysloven souhlas.

 

Já bych, paní poslankyně, nyní dal o takto upravené proceduře hlasovat, abychom ji schválili s těmito vyřazenými body, ano? (Poslankyně Pošarová: Ano.) Dobře.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro schválení procedury tak, jak jsme ji upravili? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 75, přihlášeno je 166 poslankyň a poslanců, pro 164, proti žádný. Proceduru jsme schválili.

 

A já vás žádám, abyste nás jí provedla. Prosím.

 

Poslankyně Marie Pošarová: Takže nyní bychom hlasovali o předloženém návrh návrhu legislativně technických úprav, které byly předneseny v rozpravě.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro legislativně technické úpravy? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 76, přihlášeno je 167 poslankyň a poslanců, pro 165, proti žádný. S návrhem byl vysloven souhlas. Prosím.

 

Poslankyně Marie Pošarová: Nyní bychom hlasovali o jednotlivých pozměňovacích návrzích.

Takže nyní bychom hlasovali o návrhu A. Budeme ho hlasovat jako celek jedním hlasováním.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Stanovisko garančního výboru? (Zpravodajka: Doporučující.) Pan ministr? (Ministr: Souhlasné.)

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování s pořadovým číslem 77, přihlášeno je 167 poslankyň a poslanců, pro návrh 165, proti nikdo. S návrhem byl vysloven souhlas. Můžete pokračovat.

 

Poslankyně Marie Pošarová: Nyní bychom hlasovali o návrhu B1.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Je možné ty návrhy drobně představit, aby poslanci věděli, o čem mají hlasovat? (Předsedající se odmlčí, poslankyně Pošarová odchází pro materiál a vrací se k pultíku.)

 

Poslankyně Marie Pošarová: B1. Je to návrh paní poslankyně Zuzany Ožanové o zavedení speciálního režimu pro výběrové řízení na obsazení pracovního místa zařazené v 5. až 9. platové třídě po vzoru zákona o státní službě.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Stanovisko garančního výboru? (Zpravodajka: Nedoporučující.) Stanovisko pana ministra? (Ministr: Nesouhlas.)

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 78, přihlášeno je 168 poslankyň a poslanců, pro 78, proti 86. S návrhem nebyl vysloven souhlas.

 

Prosím, můžete pokračovat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP