(Schůze pokračovala v 11.12 hodin.)
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, tímto zahajuji jednací den 103. schůze Poslanecké sněmovny.
Aby byla zaznamenána naše účast, tak vás nejprve odhlásím a prosím, abyste se přihlásili vašimi identifikačními kartami, odhlašuji vás tedy. Čísla náhradních karet platí, jak bylo řečeno na 101. schůzi.
Dnešní jednání bychom měli zahájit pevně zařazenými body z bloku třetích čtení. Já je zde přečtu zkráceně: (bod) 129, sněmovní tisk 519; (bod) 126, sněmovní tisk 461; (bod) 128, sněmovní tisk 512; (bod) 130, sněmovní tisk 520; (bod) 131, sněmovní tisk 573; (bod) 132, sněmovní tisk 597; (bod) 133, sněmovní tisk 613, a (bod) 134, sněmovní tisk 617.
Připomínám, že ve 13.55 máme pevně zařazený volební bod, a to Návrh na změny ve složení orgánu Poslanecké sněmovny. Na závěr mi ještě dovolte informovat vás o tom, že dnes byl na 101. schůzi projednán bod 127 návrhu pořadu právě 103. schůze, jednalo se o insolvenční zákon, takže vás poprosím, abyste si ho vyškrtli, o tom není třeba hlasovat. Nebude tedy součástí schváleného pořadu této schůze.
Mám zde žádost o vystoupení s přednostním právem na změnu schváleného pořadu, a to pana předsedy Cogana. Pan předseda Cogan zde není, ještě počkáme pár sekund. Tak pan Cogan nemá zájem vystoupit.
Tím tedy můžeme přejít k bodu
129.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 412/2005 Sb.,
o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 519/ - třetí čtení
Pouze připomínám, že bod byl přerušen 10. dubna tohoto roku na 98. schůzi.
Prosím tedy, aby místo u stolku zaujali za navrhovatele předseda vlády pan premiér Petr Fiala a zpravodaj garančního výboru pan poslanec Martin Major. Máte slovo.
Ještě připomenu, že pozměňovací návrhy - ať je to celé - jsou uvedeny ve sněmovním tisku 519/2. Ten vám byl doručen 28. 2. tohoto roku. Usnesení garančního výboru vám bylo doručeno jakožto sněmovní tisk 519/3.
Nyní tedy můžeme pokračovat v přerušené rozpravě.
Poslanec Martin Major: Vážený pane premiére, vážení členové vlády, milé kolegyně, vážení kolegové, vracíme se zpět do třetího čtení přerušeného bodu, kterým se mění zákon č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných skutečností. Jenom připomenu, že jsme tento bod poprvé otevřeli na jednání 10. 4., a když debatu z tohoto dne hodně shrnu, tak jsme se spořili (vedli spor?) o znění § 58 odst. 6 tohoto zákona, který stanoví, kdo je adresátem utajovaných informací, které jsou emitovány cizí moci. V aktuálně platném právním znění je to pouze pan premiér a ministr zahraničních věcí, v novele toto portfolio bylo rozšířeno o členy vlády.
Po přerušení 10. dubna jsme absolvovali několik jednání. Proběhlo jednání bezpečnostního výboru a vznikl jakýsi kompromisní návrh, který je předkládaný skupinou poslanců, a už jej v systému naleznete pod číslem 4384, kde se seznam adresátů utajovaných informací, které jsou vydávány cizími mocnostmi, rozšiřuje o poslance a senátory, samozřejmě za zachování veškerých dalších podmínek, za kterých je možno se seznamovat s utajovanými informacemi.
Já bych vám s dovolením přednesl usnesení výboru pro bezpečnost, které nám umožní, abychom se k tomuto bodu mohli vrátit a vrátit se zpět do druhého čtení tak, aby bylo možno tento pozměňovací návrh načíst. Takže usnesení výboru pro bezpečnost ze dne 25. dubna 2024:
"Výbor pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
I. doporučuje Poslanecké sněmovně, aby ve třetím čtení hlasovala o návrhu garančního výboru na opakování druhého čtení vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 519;
II. pověřuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny ve třetím čtení návrhu zákona přednesl usnesení výboru;
III. pověřuje předsedu výboru, aby předložil toto usnesení předsedkyni Poslanecké sněmovny."
To je z mé strany vše. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Vzhledem k tomu, že nevidím nikoho dalšího, kdo by se hlásil do rozpravy, rozpravu končím.
Pane premiére, máte zájem o závěrečné slovo? (Premiér: Ne.) Nikoliv. Pan zpravodaj? (Zpravodaj: Ne.) Rovněž nikoliv.
V tuto chvíli bychom měli přistoupit k hlasování o pozměňovacích návrzích, ale protože zde byla vyslovena žádost na opakování druhého čtení, budeme tedy v tuto chvíli hlasovat o této žádosti. Teprve poté bychom přikročili, pokud by nebyla zamítnuta, k běžné proceduře spojené s pozměňovacími návrhy. Takže zagonguji. ***