Neautorizováno !


(14.50 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji paní poslankyni za dodržení času. Předseda vlády tedy odpoví do 30 dnů písemně a my přistoupíme k interpelaci následující, kterou přednese pan poslanec Zdeněk Kettner, připraví se poté pan poslanec Radek Rozvoral. Prosím.

 

Poslanec Zdeněk Kettner: Děkuji, paní předsedající. Pane nepřítomný premiére, a teď marně přemýšlím, jestli mám říct České republiky. To je totiž hlavní gros té otázky. Rád bych vám jenom zopakoval, jste premiér České republiky, zvolili vás občané České republiky, jste placen z daní občanů České republiky, a já když koukám na to, co probíhá v médiích, a jak vás tak sleduji, tak tam ty občany pořád nějak nevidím. To je prostě Ukrajina, Ukrajina, 500 000 granátů, milion granátů, rakety. Marně tam hledám tu Českou republiku. F-35, nákup za těžké peníze. Občané Ameriky, ti z toho budou mít bonus, že, ti zaměstnanci. Leopard, který sice je krásný, úžasný, ale tak těžký, že ho neunesou mosty, a jak jsem se teď dověděl, tak ani pontonové mosty, které mají k dispozici naši ženisté. Takže já se vás ptám, a řekněte to na rovinu, ať máme jasno, čí občany jakého státu vy vlastně hájíte. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Předseda vlády je omluven a odpoví na tuto otázku v souladu s jednacím řádem do 30 dnů písemně. S další interpelací nyní vystoupí pan poslanec Radek Rozvoral, připravit se může pan poslanec Patrik Nacher. Upozorňuji rovnou, že není přítomen. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Radek Rozvoral: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Vážený pane nepřítomný premiére, reálná průměrná mzda se na základě údajů Českého statistického úřadu o vývoji mezd ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 snížila na úroveň roku 2017. Devět posledních čtvrtletí reálná úroveň platů klesala a za poslední dva roky klesla o 11 %. Podle vyjádření vaší vlády, když vycházím z analýz expertů, by měla letos znovu začít růst, ale na předpandemickou úroveň se vrátí nejdříve v roce 2026. Dle zveřejňovaných průzkumů stále více českých domácností žije takzvaně na hraně, což znamená, že co vydělají, to utratí a nemohou si vytvářet žádné finanční rezervy, a to i přesto, že v mnoha případech celoživotně poctivě pracují, nebo v případě seniorů pracovali. Jako příklad uvedu data z průzkumu společnosti Ipsos s názvem Jak se žije v Česku, zpracovaného pro web Seznam, podle kterého je na tom téměř 40 % českých občanů finančně hůře než před rokem. Vše je důsledkem toho, že vaše vláda dlouhodobě neřeší otázky v ekonomické a sociální oblasti zaměřené na podporu všech slušných a pracujících občanů. Když k tomu vezmeme v úvahu, že letos zatím zůstává zaměstnancům nominálně stejná hodnota platu, tak je tu inflace a zároveň menší objemy peněz, takže kromě tarifních složek, které zůstávají stejné, budou netarifní složky nižší a zároveň tu máme změnu z daňového balíčku, která kromě zvýšení daní a zrušení některých benefitů nově odečítá z platu pojistné na nemocenskou.

Z toho vyplývá i moje otázka: Jaké konkrétní kroky uděláte pro to, aby se konečně pracujícím adekvátně zvedly jejich reálné mzdy? Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Protože poslanec Nacher není v sále, přistoupíme k interpelaci paní poslankyně Karly Maříkové a připraví se opět pan poslanec Koten (Kettner?). Prosím.

 

Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Vážený pane nepřítomný premiére, podle slovenského premiéra Roberta Fica byl v Praze připravován rozpad Vé čtyřky. Nálada předtím, než jste šli s dalšími premiéry z Vé čtyřky na tiskovou konferenci, byla podle premiéra Fica velmi napjatá. I přes váš odlišný názor na zahraniční politiku s našimi sousedy je Vé čtyřka mimořádně důležitý nástroj, který nám dává velkou sílu, protože Vé čtyřka dohromady reprezentuje více než 60 milionů obyvatel. Čekají nás k řešení důležitá témata, jako je Green Deal, migrační pakt, a regionální spolupráce čtyř zemí je pro nás velmi důležitá.

Pane premiére, můžete mi sdělit, kvůli čemu na tomto jednání Vé čtyřky byla vypjatá nálada a co vedlo Roberta Fica k podezření o chystaném rozpadu Vé čtyřky? Jaký je váš názor na fungování Vé čtyřky a její důležitost pro Českou republiku?

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, paní poslankyně. Odpověď opět přijde v souladu s jednacím řádem do 30 dnů písemně. A nyní následují dvě interpelace pana poslance Radka Kotena. Prosím.

 

Poslanec Radek Koten: Děkuji za slovo. Vážená paní předsedající, dámy a pánové, vážený pane premiére, samozřejmě vzhledem k tomu, že interpelace se za poslední dobu stává, že jsou jenom velmi zřídka, tak mohu reagovat tedy až nyní. Dne 25. 2. letošního roku se objevilo v americkém deníku New York Times výbušné a velmi opožděné plné přiznání americké zpravodajské služby CIA, že nejenže byli nápomocní při rozhodování o válce na Ukrajině, ale zřídili a financovali špičková technologická, velitelská a kontrolní špionážní centra. Dělala to dlouho před tím než těsně před ruskou invazí, ale již od roku 2014.

Chtěl jsem se vás zeptat, zda tedy i o těch základnách i o výcviku elitních komand na Ukrajině americkou špionážní tajnou službou CIA jste měl nějaké informace, či nikoliv. Vzhledem k tomu, že jste byl na návštěvě Spojených států, a byl jste tedy i v Langley, tak by mě skutečně zajímalo, zda tyto informace s vámi byly komunikovány před nebo po této návštěvě. Děkuji za odpovědi.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Tímto jsme se tedy vypořádali s oběma interpelacemi. Je tomu tak? Protože ještě byl k dispozici čas. (Poslanec Koten: Děkuji za upozornění, já bych se zase vrátil.) Já jsem vstřícnost sama, pane poslanče.

 

Poslanec Radek Koten: Já vím, já vás mám rád. Takže ještě jednou děkuji za slovo. Má poslední interpelace se týká různých prohlášení jak náčelníka generálního štábu, tak vás, pane premiére, protože v tom veřejném prostoru se objevily různé zprávy o takzvané iniciativě států NATO a Evropské unie, kde vedoucím je pan prezident Macron, který tedy zvažuje vysílání nějakých vojsk směrem na Ukrajinu. Zatím se tedy hovoří o nějakém mírovém sboru nebo výcvikovém sboru.

Chtěl jsem se vás touto cestou zeptat, zda tedy i v České republice takové to vypouštění balonků, že se musíme připravit na konflikt se silným nepřítelem a podobně, zda tedy to není takový předvoj toho, že naši vojáci budou nasazeni do nějaké mise přímo na území Ukrajiny, ať už se tedy týká pouhého výcviku, anebo zda tedy později to může přerůst do nějakého zavlečení České republiky do konfliktu na Ukrajině, až dojdou ukrajinští vojáci. Děkuji za odpověď.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Omluvený předseda vlády odpoví i na tuto interpelaci v souladu s jednacím řádem do 30 dnů písemně a já upozorňuji, že byly vyčerpány veškeré přihlášky na předsedu vlády, a nyní tedy budou následovat ústní interpelace na ostatní členy vlády. Nyní tedy vyzývám pana poslance Huberta Langa, aby přednesl svoji interpelaci na prvního místopředsedu vlády a ministra vnitra Víta Rakušana a aby tak zahájil blok odpovědí členů vlády na interpelace poslanců. Prosím.

 

Poslanec Hubert Lang: Děkuji, paní předsedající. Vážený pane ministře, moje interpelace se dotýká schváleného vízového a migračního paktu, dneska jsme se tady o něj částečně utkali, a sám jste dnes řekl, že ve své podstatě ta implementace stávajícího nařízení bude přibližně v červenci 2026. Já jsem měl tady už několikrát na vás interpelaci, která se týká vlastně toho, abychom si tady řekli, kdo to bude realizovat. Logicky je to cizinecká policie a složky odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra. Chtěl jsem se zeptat opětovně, jak se na to připravujeme z hlediska náboru služby cizinecké policie a odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra, protože samozřejmě ten náběh migračního paktu bude pro nás znamenat různé věci.
Přihlásit/registrovat se do ISP