(9.50 hodin)
(pokračuje Pavel Žáček)
Nicméně ten návrh zákona, který připravovala, jestli se nepletu, dokonce i Poslanecká sněmovna, legislativa s NBÚ, toto úplně neřeší. Postavení ministrů je prostě postavení ministrů. Oni se s těmi informacemi seznamují stejně. (Předsedající: Čas.) My musíme upravit jenom ty poslance.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Přečtu pořadí řečníků přihlášených k faktickým. Teď bude vystupovat paní ministryně Jana Černochová a poté jsou přihlášeni poslanci Zuzana Ožanová, Igor Hendrych, Helena Válková a Jiří Mašek. Prosím, paní ministryně.
Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Děkuju, paní místopředsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, možná vás překvapí to, co teď řeknu, prosím, abyste mi věnovali pozornost. Vraťme se do roku 2013 na mandátový a imunitní výbor, kterému tehdy předsedal pan Bohumil Sobotka... nebo Bohuslav Sobotka? Promiňte, už jsem zapomněla křestní jméno pana bývalého premiéra. A tehdy mandátový a imunitní výbor měl diskutovat o vydání či nevydání bývalé ministryně obrany paní Vlasty Parkanové. Já jsem tehdy byla členkou výborů pro obranu, pro bezpečnost, možná nějakých podvýborů, a chtěla jsem na ten mandátový a imunitní výbor přijít a poslechnout si celou anabázi, která se tehdy týkala paní ministryně. Bylo mi to znemožněno. Výbor mandátový a imunitní tehdy hlasoval o tom, jestli můžu být na tomto výboru přítomna, a znemožnil mi to. Nehlasovali poslanci pro to, abych mohla na výboru sedět a slyšet tuto kauzu. Tehdy se na mě obracela celá řada ústavních právníků, kteří říkali: paní poslankyně, my vás můžeme zastupovat před Ústavním soudem, Nejvyšším správním soudem a pak samozřejmě, když by to došlo před Ústavní soud, i tam, protože máme za to, že tím bylo zásadním způsobem porušeno vaše právo poslankyně.
Prosím, naložte si s touto informací, jak chcete. Každopádně je to dohledatelné tady v análech Poslanecké sněmovny, že mandátový a imunitní výbor mně jako poslankyni znemožnil slyšet jednání, které se týkalo mojí kolegyně Vlasty Parkanové.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za dodržení času. Nyní vystoupí paní poslankyně Zuzana Ožanová a připraví se pan poslanec Igor Hendrych. Prosím.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji. Vážená paní místopředsedkyně, kolegyně, kolegové, já zírám. Dostali jste knížku: Jednací řád Poslanecké sněmovny. (Ukazuje ji.) Možná by bylo dobré si ji přečíst. § 37, třetí věta: "Schůze výboru nebo její části, která byla prohlášena za neveřejnou, se mohou zúčastnit poslanci, prezident republiky, členové vlády a osoby, které se mohou zúčastnit schůze Sněmovny a jejích orgánů ze zákona. Jiné osoby mohou být přítomny jen se souhlasem výboru." Jak si můžete vůbec dovolit hlasovat o tom, jestli ten poslanec tam bude, nebo ne? On má nárok!
A co se týče mandátového a imunitního výboru, tam je speciální ustanovení. Tam je speciální - jenom ke kolegyni Černochové - to je zase § 45 odst. 2 a tam je speciální, že jednání mandátového a imunitního výboru je vždy neveřejné a mohou se jich zúčastnit jen jeho členové a další osoby, u kterých to stanoví ústava. Tam je lex specialis, to je zřejmé, ale u výboru bezpečnostního lex specialis nevidím. A vidím to, že já, když přijdu jako poslanec na jiný výbor, i když bude ten výbor neveřejný, tak tam smím být. Prosím vás, neberte mi má práva!
A víte, proč to vím? Protože jsem šla na nějaký výbor, kde mi někdo řekl: Ale budeme o tobě hlasovat. Já jsem si říkala: to snad nemyslíte vážně, že budete hlasovat, jestli smím jít na jiný výbor, nebo ne? Tak jsem se na to podívala, zjistila jsem, že nemusím a že tam můžu přijít. Ale je pravda, že jsem knížečku měla s sebou. Doporučuji nosit, mít v lavici a občas přečíst. Děkuji za pozornost. (Potlesk z lavic ANO.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, děkuji pěkně. Nyní pan poslanec Igor Hendrych, poté opět paní poslankyně Válková. Prosím.
Poslanec Igor Hendrych: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Jenom stručně. Chtěl bych se také připojit do této debaty a ukázat na absurditu tady této změny případné. Já jsem členem komise pro kontrolu Úřadu pro zahraniční styky a informace a z tohoto titulu mám nárok automaticky, abych byl informován o některých závažných utajovaných skutečnostech, ale zároveň nejsem členem bezpečnostního výboru.
Řeknu vám příklad. Někdy před rokem a půl se řešila kauza Dozimetr, byl pozván pan bývalý ředitel Mlejnek jak na bezpečnostní výbor, tak na tu příslušnou komisi a my jsme se samozřejmě s paní předsedkyní Malou zúčastnili jako poslanci jednání bezpečnostního výboru, jako hosté bez možnosti hlasovat. Následně po ukončení bezpečnostního výboru byla sjednána komise, kde tedy už ten okruh byl užší, a tak dál. Takže ta absurdita by byla, že já bych přišel na bezpečnostní výbor, aby mi řekli: Ne, ne, pane poslanče, tady na tomto fóru nárok na informace nemáte, počkejte si, až začne příslušná komise a tam se to dozvíte. Jo? Takže to je jeden z možných příkladů, jak je tohle toto prostě nesmyslné, tahleta úprava případná. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji opět i za dodržení času a nyní další přihlášenou je paní poslankyně Helena Válková. Připravit se může posléze pan poslanec Jiří Mašek, Pavel Kašník, Martin Major, Jan Volný a Pavel Žáček. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Helena Válková: Děkuji, paní místopředsedkyně. Na rozdíl od mých jiných předřečníků nebudu osobní, nebudu vzpomínat, kdo, kdy, co, jak byl, a děkuji za opravu přesného názvu panu předsedovi bezpečnostního výboru, ale o to tady nejde teď.
My se tady snažíme uhájit si svá práva, která máme zakotvená v ústavním pořádku a samozřejmě rozvedená v jednacím řádu. Mimochodem, paní ministryně, jednací řád (otáčí se do vládní lavice) - už tady není - je z roku 1995, takže v roce 2013 skutečně už platil dlouho, byl novelizovaný, ale to ustanovení tam zůstalo o mandátovém a imunitním výboru, že je zásadně neveřejné a že se ho mohou zúčastnit jenom osoby, o kterých to stanoví ústava. Tenkrát jste tedy ministryní obrany, pokud vím, nebyla.
Já jsem se chtěla ještě jednou vrátit k tomu, co tady řekla paní poslankyně Ožanová, vaším prostřednictvím, paní místopředsedkyně, protože ona citovala ustanovení, která se v praxi nikdy nezpochybňovala. Já totiž si myslím, že si tady naprosto uměle vytváříme problém, který - a také už mám nějaké politické zkušenosti - bude zřejmě vyvolán nějakou potřebou, a ta potřeba je často personifikovatelná. Čili mě by zajímalo cui bono, v čí prospěch je vůbec tahle změna? V náš prospěch jako poslanců rozhodně není! A tak bych ráda věděla, pane předsedo bezpečnostního výboru, vaším prostřednictvím, jestli byste nám prozradil hlubší motivaci této změny. Já jsem ji nepochopila. Možná že jsem tupá a že ty argumenty, které jste tady už předestřel, jsou natolik jasné, ale jak vidím, i ostatní poslanci to zatím nepochopili. (Předsedající: Čas, prosím.) Takže prosím o jasné vysvětlení i pro mě. (Předsedající: Čas, prosím.) Děkuju. (Potlesk z lavic ANO.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní pan poslanec Jiří Mašek, připraví se pan poslanec Kašník. Prosím.
Poslanec Jiří Mašek: Vážená paní předsedající, kolegyně a kolegové, chtěl bych ke svému ctěnému kolegovi, vaším prostřednictvím, Pavlu Žáčkovi. Pavle, my se scházíme na výboru v sestavě, kterou si vždycky odsouhlasíme. Nezažil jsem, že bychom někomu nepovolili tam vystoupit. Předpokládám, že totéž by mělo být na obraně. A souhlasí to vlastně se zněním jednacího řádu, jak to říkala tady kolegyně Ožanová. V podstatě není o čem mluvit. Ale problém je, že mnohdy na těch výborech opravdu není o čem mluvit, protože jsme v režimu tajném, kdy my z toho nesmíme nic říkat, a od ředitelů služeb se skutečně dozvídáme útržky.
Nicméně teď se událo to, že včera například jsi poskytl rozhovor do médií, kde jsi informoval o toku velkých financí v řádu statisíců eur z Polska k určitým osobám. A když se tě novináři ptali, jak je možné, že jsi to sdělil i zahraničním médiím, tak jsi řekl, že poslanec, který se ptá, si umí informace získat. Na přímý dotaz, jestli jsi byl za ředitelem BIS, jsi neodpověděl, řekl jsi, že to necháš bez komentáře. My jsme dopadli tak, že na výboru pro bezpečnost se nedozvíme nic! Dostáváme začerněné zprávy. Je nám argumentováno tím (Reakce v sále.) - ano, je to tak - je nám argumentováno tím, že si máme počkat půl roku, tři čtvrtě roku na nějaké vyšetření. Ale dočíst se od předsedy bezpečnostního výboru, že kdo chce, si informace získá, to je pro mě naprosto neuvěřitelné. ***