(13.30 hodin)

 

Poslanec Petr Sadovský: Děkuji, paní předsedající. Kolegyně, kolegové, slyšeli jsme spoustu argumentů. Já jsem dostal dopis přímo od Američanky, která žije v Americe, a doslova mně tady napsala, jak to probíhá a jak oni to cítí. Budu citovat: "Žiji v USA, v Kalifornii, dvacet let. Jsem občan České republiky a zároveň rezident Spojených států. Voleb se zúčastňuji jak pro americký government, tak pro všechny druhy voleb v české politice." Omlouvám se když za nějaký ten..., protože to je bez diakritiky a už nepíše úplně dobře česky. "Vždy k tomu využívám konzulátu v USA v Los Angeles. Konzulát v Los Angeles a všechny ostatní konzuláty ve Spojených státech navštěvujeme my, Češi žijící v USA, za účelem ověřování podpisů a různých dokumentů. Pokud jsem chtěla volit pro Českou republiku, požádala jsem on-line český konzulát o voličský průkaz, který mi byl vystaven během několika dnů a doručen na moji americkou adresu. Tímto se prokazujete při přístupu do volebních místností českého konzulátu. Pro nikoho z nás nikdy není problém se dostavit a vyřídit jakoukoli záležitost na českém konzulátě. Za sebe se mohu vyjádřit k tomu, že korespondenční volba pro české občany v zahraničí je nesmysl a má mnoho překážek. Mnoho lidí nezveřejňuje svoje adresy v USA, a to nejen lidí, kteří zde žijí nelegálně, ale i ti, kteří zde žijí legálně, a druhou věcí je to, že ze stovek přátel je možná 10 % lidí, kteří mají vůbec zájem jít k volbám pro Českou republiku. Jednak tito lidé ztrácejí zájem o českou politiku, hodně cestují, takže doručení volebních lístků je nemožné, stěhují se, což je v USA naprosto běžné, že se během roku několikrát přestěhujete, buď za prací, za školou nebo za poznáním."

Vyčerpal jsem čas, přihlásím se ještě a budu pokračovat.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času, pane poslanče. Přeju vám hezké odpoledne, kolegyně, kolegové. Vystřídali jsme se v řízení schůze.

Budeme pokračovat ve faktických poznámkách. Jako další vystoupí pan kolega Nacher. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Patrik Nacher: Děkuji. Já bych na začátku chtěl poděkovat panu ministrovi zahraničí, že jako jediný odpovídá.

Teď mám pro vás stěžejní otázku a jednu omluvu za sebe. Teď ta stěžejní otázka. Prosím, kolegové z koalice, chcete usnadnit lidem v zahraničí volit, anebo chcete korespondenční volbu? To je totiž ta základní otázka. Ve vašem podání to totiž není totéž. Takže znovu, odezírejte mi ze rtů. Chcete usnadnit lidem v zahraničí volit, anebo chcete změnit systém voleb automaticky na korespondenční volbu? Není to totéž. Budu rád, když mi odpovíte.

A teď jedna omluva. Já jsem včera tady ve svém hodinovém projevu řekl, kde jsem tady citoval, že Debatní deník, což je člověk, který se jmenuje Timofej Kožuchov, který tady říkal, že by staří lidé - že by se měla otevřít debata, že by staří lidé neměli volit, že má ten svůj projekt placený z Ministerstva školství. On mi napsal, že nemá, tudíž já se omlouvám, ale já vám tady teď ukážu, jak může vzniknout ta mystifikace, a tito lidé potom opravdu pak chodí do těch škol. On totiž napsal v listopadu: "Do škol po celé České republice se chystá nový pořad Vladařina, který bude učit studenty základy politologie. Je mi ctí, že jsem byl vybrán jako moderátor. Celé video najdete na stránkách jetobased.cz." Načež se spustila debata, lidé si stěžovali právě na Ministerstvo školství. On z toho projektu ustoupil a řekl, ať už nepíšou. Já měl z toho dojem, že se na tom podílí Ministerstvo školství, tak jsem se spletl, protože teď mi teprve napsal po třech měsících, že ten projekt sám posílá svá videa vedení škol a každá dobrovolně se rozhoduje, zda bude žáky učit podle osnov tohoto projektu. Vidíte, jak člověk může být mystifikován jedním chlubením se, že to bude ve všech školách.

Děkuji a tímto se omlouvám.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju. Jako další vystoupí pan poslanec Kettner s faktickou poznámkou. Připraví se pan poslanec Mašek. Prosím.

 

Poslanec Zdeněk Kettner: Děkuji za slovo. Já bych se, prostřednictvím pana předsedajícího, obrátil na kolegu Kučeru, svého předřečníka, který tady mluvil o tom, že prostě občané mají ústavní právo volit a že jde jenom pouze o zjednodušení. To ústavní právo jim nikdo upírat nebude, jenže vy to chcete zjednodušit tak, že ve druhém čtení najednou bude stačit jenom prohlášení. Rád bych upozornil, že demokracie je velice křehká a stojí na nějakých základech - (moc) zákonodárná, výkonná a soudní. A ta stávající legislativa je velice propracovaná, to znamená, jsou tam kontrolní mechanismy a jsou tam i nějaké tresty, zločin a trest. Vy ve své podstatě tohleto úplně odbouráte. Vy si řeknete: Stačí jenom prohlášení. Už tam nebude, kdo to bude kontrolovat, aby se to dalo kontrolovat, jestli je všechno v pořádku, případně jaké budou tresty. To znamená, když já mám jakýkoliv zákon, tohle jsou přece základní věci, které tam být musí, a vy na to absolutně, úplně rezignujete. Já to přirovnám k tomu, že uděláme jaksi zákon, že od zítřka všichni budou skákat na jedné noze, tečka, a tím skončíme. Kdo to bude kontrolovat? Policista, nebo paní domovnice? Dostane pětadvacet na holou, nebo dostane pět tisíc, nebo ho zbavíme občanství? Tohleto tady absolutně vůbec není. A já prostě s hrůzou koukám, jak se tady za pochodu dělá absolutně účelový paskvil, který prostě s legislativou, tou správnou, tou co nejlepší legislativou, nemá absolutně vůbec nic společného. To je prostě čistě jenom účel.

A mám toho ještě více na srdci. Vidím, že čas mi vyprchává, to bych opravdu nestačil, takže já se přihlásím ještě s jednou faktickou. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Nyní vystoupí pan poslanec Mašek a připraví se pan poslanec Cogan. Pan poslanec Mašek tady pravděpodobně není, čili jeho faktická propadá. Pan poslanec Cogan. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Josef Cogan: Tak já jenom pro ty, co nevidí, co se tady děje, tak tady taková klasická ukázka, jak obstruovat řízení, to znamená, že kolegové nás tady vyzývají, abychom odpovídali na otázky, ale zároveň tím, že už hodinu tady dávají faktické připomínky na projev jejich kolegy, blokují těm, kteří by chtěli odpovědět.

Já tady třeba mám dva z navrhovatelů, je tady Lucka Potůčková, která je přihlášená s přednostním právem, je tady ministr, další navrhovatel, který je přihlášen s přednostním právem - oni nemohou odpovědět, protože samozřejmě ty otázky tak, jak kladete, to se nedá odpovědět jen tak do dvou minut, a já musím říct zcela jednoznačně: volební právo je v základu moje právo, moje právo jako základní občanské právo, a stát mi má zaručit to právo a má mi ho zaručit, abych ho měl co nejvíc jako občan, kterýkoliv občan, který jsem jako občan Česka, tak mně má stát zaručit, abych mohl volit dostatečně komfortně, abych ho mohl uplatnit, abych ten výkon mohl učinit.

A teď přejdu k tomu a odpovím vám na dvě otázky, které jste tady řekli, v omezeném času. Jedna věc fakt pokrytecká, úplně, jak tady rozporujete několikrát to, že se budou ty hlasy dávat do dvou krajů, že se budou dávat do dvou krajů, které se losovaly. Teď ta situace je daleko horší. Na téhle úpravě jsme se shodli všichni, všechny strany, v rámci zákona o správě voleb, jednoznačně jsme si to tam odsouhlasili, že to je obrovský posun kupředu, že to volební právo, to mu pomůže. Samozřejmě, ten problém v těch krajích je, jednoznačně, v tom smyslu, v tom stávajícím přepočtu, kdy se losuje, který kraj to bude. Teď jsme pozici výrazně zlepšili i s vaším souhlasem, společně jsme to projednali, a teď to tady rozporujete. Tak aspoň tedy teď, kolegové, kteří jste byli na tom jednání, tak to vysvětlete těm kolegům ostatním, že to řešení, které je navržené, je v té zprávě o správě voleb a že je komfortní do budoucna víc než teď.

A ještě bych vám řekl jednu, ale už to tady nestíhám, třeba týkající se toho doručování, vyhlášky, těch pošt. To byl stejný návrh ve vašem zákoně (Předsedající: Čas!), který měl - to je právě to, co děláte.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. S další faktickou poznámkou vystoupí paní poslankyně Peštová, připraví se pan poslanec Rais. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Pane poslanče Cogane prostřednictvím pana předsedajícího, teď jste mi krásně nahrál. To už je ta poslední část, kterou jsem chtěla říct. To jsou ti občané, kteří jsou v zahraničí, mají ten vztah a volí v České republice, mají ten vztah a volí v České republice, tak říkám jedno: jestliže prokážu, že mám daný vztah k dané obci či kraji, tak by ten hlas se měl započítat tam. Proč já jako občan, který má to právo, jak říkáte vy, volit, proč můžu volit jenom v daném kraji, proč nemůžu volit v jiném kraji, proč oni můžou volit ve své podstatě tam, kam vy třísknete ten daný hlas? Proč neprokážou, do jakého kraje to vlastně půjde, protože k tomu mají ten vztah? To je to, kdybyste tady seděl, pane poslanče, prostřednictvím pana předsedajícího, a nekřičte na mě, zmáčkněte si ten čudlíček, klidně můžete odpovídat. Kdybyste tady seděl, tak byste slyšel, co pan Vondráček tady krásně z toho semináře řekl. V ostatních zemích, neříkám ve všech, ale v některých zemích musí prokázat, že k té dané oblasti, respektive k danému městu či kraji, mají nějaký vztah. To je to, co říkám. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP